PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικές σκέψεις



john_b
22-08-14, 16:45
Βασικά, θα πρέπει να αντιληφθούμε ότι δεν μας λογάνε ως πολίτες αλλά ως υπηκόους.

Έπειτα να αντιληφθούμε ότι η κάθε κυβέρνηση που έχουμε παίρνει πάντοτε εντολές από τους Αμερικάνους και τα οικονομικά συμφέροντα.

Ύστερα να σκεφτούμε ότι αν η δεξιά και η ακροδεξιά αποτελούν το δεξί χέρι των αφεντικών, η αριστερά αποτελεί το αριστερό χέρι των ίδιων αφεντικών.

Τέλος αναρχικοί, αριστεριστές και διάφορες ανήσυχες ομάδες στην ουσία δρουν εξυπηρετώντας το σύστημα αν και σε επίπεδο οπαδών αυτό δεν γίνεται κατανοητό.

Αν υπολογίσουμε τώρα ότι τα συμφέροντα των Αμερικάνων εξυπηρετούνται από μυστικές ομάδες που δρουν στις διάφορες χώρες υπό τις ευλογίες «πατριωτών» που τους υπηρετούν πιστά ανάγοντας τα συμφέροντα των αμερικανών ως συμφέροντα «εθνικού σκοπού» , για παράδειγμα μελετήστε το σχέδιο «κόκκινη προβιά» για την Ελλάδα, ποιοι μετείχαν, πως δρούσαν, τι ρόλο έπαιξαν στην χούντα, στο κυπριακό και αλλού (σχετικό άρθρο στο Hot Doc Αυγούστου), τότε θα συνειδητοποιήσουμε τι παιχνίδια παίζονται και γιατί κάποιοι ανυποψίαστοι πολίτες (βλέπε φωτιά στην μαρφίν) χάνουν τελικά την ζωή τους.

Η προπαγάνδα λοιπόν λέει, βάλε μια βόμβα κάπου να γίνει ντόρος, δημιούργησε συνθήκες που να αφήνουν την εντύπωση ότι φταίει η κυβέρνηση, ο ΣΥΡΙΖΑ, ή όποιος άλλος στοχοποιηθεί, δημιούργησε νεκρούς, και έχεις τις συνθήκες μαζί με την συνδρομή των ΜΜΕ να ρίξεις κυβερνήσεις, ή ότι άλλο θέλεις με αφορμή τα αλυσιδωτά γεγονότα που θα ακολουθήσουν.

Δημιούργησε για παράδειγμα ανασφάλεια στους μουσουλμάνους της Θράκης, βάλε τους βόμβες, σκότωσε ανθρώπους, κάνε πλιάτσικα, βίασε, τίναξε κανένα τζαμί τον αέρα και κάντο να φαίνεται ότι έγινε από εθνικιστές έλληνες και αμέσως θα τους ξεσηκώσεις. Ύστερα θα αναγνωρίσεις το δικαίωμα τους στην αυτοδιάθεση, όπως τα παπαγαλάκια σου θα αρχίσουν να επικαλούνται και αμέσως ως υπερδύναμη αναγνωρίζεις την ανεξάρτητη Θράκη.

Έτσι έχουν τα πράγματα και οι πολίτες παρακολουθούμε αδύναμοι να κάνουμε οτιδήποτε. Αυτοί που θα μας κάψουν, θα έρθουν μετά να μας σώσουν δήθεν και θα τους ευχαριστήσουμε με δάκρυα στα μάτια ως σωτήρες.

Βάσει των πιο πάνω, κανείς δεν ξέρει τι θα ξεσπάσει, που και σε ποιο χρόνο. Ως πολίτες αποτελούμε έναν εν δυνάμει στόχο ελέω υψηλού σκοπού. Αν δλδ αύριο αποφασίσει το δίκτυο που κινεί τα νήματα να αμολήσει ένα αέριο στο μετρό, κάποιος από μας που θα είναι εκεί θα χάσει την ζωή του. Σε επίπεδο ανθρώπων ο κόσμος θα στεναχωρηθεί, θα κλάψει, σπίτια θα κλείσουν, παιδιά θα μείνουν ορφανά και γυναίκες χήρες. Σε επίπεδο συμφερόντων όλοι οι νεκροί πήγαν υπέρ πατρίδος για τον σκοπό. Όποιος και να είναι αυτός.

Ως πολίτες αδύναμοι να αλλάξουμε αυτούς τους σχεδιασμούς, θα πρέπει καθημερινά να σκεπτόμαστε με όρους επιβίωσης.

Δεν πάμε σε πολυσύχναστα μέρη, δεν πάμε σε μεγάλα εμπορικά κέντρα, σε κλειστούς χώρους γεμάτους κόσμο, σε αλυσίδες σινεμά ή μεγαλοκαταστημάτων, δεν παρκάρουμε ποτέ έξω από τράπεζες, δημόσια κτήρια, κάδους σκουπιδιών, ή κάτι που μπορεί να αποτελέσει στόχο.

Προσέχουμε στις διαδηλώσεις, δεν στριμωχνόμαστε, δεν καθόμαστε κοντά σε κάδους σκουπιδιών, περίπτερα, δημόσια κτήρια, αυτοκίνητα βαν, ή μεγαλοξενοδοχεία, μεγαλοβιβλιοπολεία, τράπεζες και γενικά ότι μπορεί να αποτελέσει στόχο για να γίνει ντόρος, φροντίζουμε πάντα να έχουμε πολλές οδούς διαφυγής.

Σε γενικές γραμμές κάθε πολίτης αποτελεί μια εν δυνάμει παράπλευρη απώλεια και κανείς δεν ξέρει πότε θα είναι η επόμενη φορά που θα θρηνήσουμε θύματα. Συνεπώς εκτός από την προσοχή μας στα καθημερινά του κοινού ποινικού δικαίου, θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας και όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Αυτές είναι μερικές σκέψεις μου και θα ήθελα την άποψη σας.

p.gabr
22-08-14, 18:12
Γιάννη άσε τους προβληματισμους, την πένα και τα μικρόφωνα,καλοκαίρι είναι τώρα . Την ώρα που έχασες να γράψεις όλα αυτά θα είχες κάνει δύο βουτιές σπέσιαλ

Και για το βραδάκι τα πανηγύρια είναι παντού
Της φανερωμενης και Σαλαμίνα παίζει τώρα

micalis
22-08-14, 18:13
Ύστερα να σκεφτούμε ότι αν η δεξιά και η ακροδεξιά αποτελούν το δεξί χέρι των αφεντικών, η αριστερά αποτελεί το αριστερό χέρι των ίδιων αφεντικών.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.:wiink:

pit21
22-08-14, 22:08
Σόρρυ ρε Γιάννη αλλά σύμφωνα με το παρακάτω

Δεν πάμε σε πολυσύχναστα μέρη, δεν πάμε σε μεγάλα εμπορικά κέντρα, σε κλειστούς χώρους γεμάτους κόσμο, σε αλυσίδες σινεμά ή μεγαλοκαταστημάτων, δεν παρκάρουμε ποτέ έξω από τράπεζες, δημόσια κτήρια, κάδους σκουπιδιών, ή κάτι που μπορεί να αποτελέσει στόχο.

Προσέχουμε στις διαδηλώσεις, δεν στριμωχνόμαστε, δεν καθόμαστε κοντά σε κάδους σκουπιδιών, περίπτερα, δημόσια κτήρια, αυτοκίνητα βαν, ή μεγαλοξενοδοχεία, μεγαλοβιβλιοπολεία, τράπεζες και γενικά ότι μπορεί να αποτελέσει στόχο για να γίνει ντόρος, φροντίζουμε πάντα να έχουμε πολλές οδούς διαφυγής.

Δεν νομίζω πως μένουν και πολλές επιλογές ειδικά για κάποιον σαν εμένα που ζει στην Αθήνα.
Τι μου προτείνεις να κάνω?Να μείνω σπίτι και να περιμένω μήπως επιβιώσω απο όλη αυτη την κρίση ωστε να έχω μία ευκαιρία να ψοφίσω μέ όλη τη μιζέρια που αρμόζει στη ζωή μου?

Και χωρίς παρεξήγηση αυτη η τακτική του φιλήσυχου και παρτάκια (υπό μία εννοια) πολίτη δεν νομίζω πως εξυπηρετει λιγότερο το συστημα απο τις άλλες ομάδες.
Οποιοσδήποτε έχει τη δυναμη να χειρηστεί επικοινωνιακά μία κρίση μπορεί να το κάνει ακόμα και με τον πιο άθλιο τρόπο. Μπορεί να την εκμεταλυετεί με ενα σωρό τρόπους.
Προσωπικά για με΄να η λύση είναι να κλείνουμε τα αφτιά σε όλα αυτα και απλά να μην ακούμε το μνμ. Μία φάση όπως ο Οδυσσέας με τις σειρήνες. Ηξερε πως αν τις ακούσει θα την πάθαινε. Απλά δεν έλαβε ποτε το μνμ.

Μεγάλη σοφία αυτό που έχουν γραψει η αναρχικοι(αν και δεν είμαι αναρχικός)

"Το μονο πραγμα που δεν θα σου στερήσουν ποτε είναι η τηλεόραση. Υπάρχει λόγος......"

john_b
23-08-14, 14:51
@ Πάνο νούμερο 1: Αν σκεφτείς ότι στην δουλειά έχω γράψει 2 βιβλία, μάλλον έχω πολλά οχτάωρα περιθώρια για θεωρίες. :001_tt2:

@ Πάνο νούμερο 2: Δεν είπα να είσαι παρτάκιας, δειλός, κλεισμένος στο σπίτι περιμένοντας να ψωφίσεις, αυτό κατάλαβες;
Είπα πως ότι συμβαίνει δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που βλέπεις, ακούς και καταλαβαίνεις. Ακόμη και η δική σου ατίδραση έχει προβλεφθεί από το σύστημα και αν εσύ κάνεις κάτι να αλλάξεις τον κόσμο, όταν θα αποκτήσεις το απαραίτητο ειδικό βάρος, θα έχουν ήδη παρυσφρήσει στον κύκλο σου, σε επίπεδο ηγεσίας, με τρόπο τέτοιο που θα συνεχίσεις να δρας πιστεύοντας ότι είσαι ένας σύγχρονος Ρομπέν των Δασών, αλλά στην ουσία θα εξυπηρετείς πλέον τα συμφέροντα τους.

Είπα επίσης προσοχή πως κινήστε, δεν είπα μην πάτε πουθενά. Έγραψα μεταξύ άλλων, να αποφεύγεται να παρκάρετε έξω από τράπεζες, είδες μ την πρόσφατη ληστεία στα αντίκιρα τι έγινε;
Δεν χρειάζετε αγαπητέ μου να πας στα βίλατζ, τράβα στον συνοικιακό στο περιστέρι που παίζει το ίδιο έργο. Θα τονώσεις την τοπική οικονομία και θα είσαι πιο ασφαλής.
Προφανώς αυτό δεν συνιστά δειλία, ειδικά αν σέρνεις μαζί γυναίκαι και παιδιά. Είναι μια πράξη ορθής τακτικής σε έναν κόσμο που δεν νοιάζεται για την ζωή σου.

Prezonautis
23-08-14, 16:25
Φίλε μου Γιάννη επειδή, "την ψάχνω που και που" κάποιος μπορεί να παρερμηνεύσει τα λεγόμενα σου και να καταλάβει ότι πρέπει να προσαρμοστεί στην "ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ" γιατί

@ Πάνο νούμερο 2: Δεν είπα να είσαι παρτάκιας, δειλός, κλεισμένος στο σπίτι περιμένοντας να ψωφίσεις, αυτό κατάλαβες;
Είπα πως ότι συμβαίνει δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που βλέπεις, ακούς και καταλαβαίνεις. Ακόμη και η δική σου ατίδραση έχει προβλεφθεί από το σύστημα και αν εσύ κάνεις κάτι να αλλάξεις τον κόσμο, όταν θα αποκτήσεις το απαραίτητο ειδικό βάρος, θα έχουν ήδη παρυσφρήσει στον κύκλο σου, σε επίπεδο ηγεσίας, με τρόπο τέτοιο που θα συνεχίσεις να δρας πιστεύοντας ότι είσαι ένας σύγχρονος Ρομπέν των Δασών, αλλά στην ουσία θα εξυπηρετείς πλέον τα συμφέροντα τους..

Διάφορες μπερδεμένες σκέψεις:
1) Οπότε ναι και εγώ εξυπηρετώ τα συμφέροντά τους θέλοντας και μη..
2) Δεν κάνω τίποτα γιατί περιμένω να με πάρουν τηλ να μου πούνε σήκω ντύσου κι αρματώσου και έλα να πάμε για πραξικόπημα.
3) Δεν κατασκευάζω την "υπέρτατη μπαταρία" για να λύσουμε το ενεργειακό μας γιατί δεν ξέρω "ποιός είναι ο δημιουργός μου".
4) Έχω διαβάσει τα πρωτόκολλα των σοφών της σιόν και τώρα "το υποσυνείδητο μου" έχει μπερδευτεί και δεν μπορώ να μιλήσω με κάποιον γιατί αυτός δεν τα έχει διαβάσει...
5) Και επειδή έχω κάνει όλα τα παραπάνω πριν από κανα μήνα βγαίνοντας από το σπίτι έκλεισα την πόρτα και ξέχασα το κλειδί από μέσα... και τώρα δεν μπορώ να μπώ.. και περιμένω ακόμα από έξω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.
Έχεις κάτι να μου προτείνεις; ή να πάω στην εκκλησία να ζητήσω λεφτά για νά φωνάξω κλειδαρά γιατί δεν έχω... πλήρωσα το χαράτσι..
Αυτές ήταν διάφορες μπερδεμένες σκέψεις.

Δέν μπορώ να προτείνω σε κάποιον τι να κάνει για να προστατευτεί αλλά δεν μπορώ και να μην κάνω τίποτα, να είμαι όλη μέρα στον καναπέ μου ξάπλα.

Ο λόγος που δεν μπορώ να προτείνω σε κάποιον πώς να προστατευτεί, ενώ ξέρω είναι γιατί θα με περάσει για τρελό, δεν θα μου δώσει σημασία, θα πει τα δικά του και ποτέ δεν θα κάτσει να το συζητήσει να δει αν σε όλα αυτά που του λέω υπάρχει μια μικρή δόση αλήθειας, και θα επιστρέψει πίσω στην ζεστασιά της τηλεόρασεις. Το θέμα δεν είναι τη είναι αυτά που του λέω, αλλά το ότι δεν θα κάτσει να ακούσει τίποτα!!! γιατί περιμένει κάποιον που θα είναι κοστουμαρισμένος μπροστά από ένα μικρόφωνο να του πει τι θα κάνει και αυτός θα είναι απέναντι του τρώγοντας σπόρια και πίνοντας (CocaCola, Monster, Hell, Redbull, Confleix, κ.λ.π).

john_b
23-08-14, 16:43
Το επόμενο στάδιο λοιπόν είναι να γίνουμε συνειδητοί πολίτες και να αποκτήσουμε γνώση της δύναμης που έχουμε.
Φαντάσου να ρυθμίζαμε τα πράγματα χωρίς να μπορούσαν να μας ανοίξουν ούτε ένα ρουθούνι. Σκέψου όταν ανακοινώθηκε ότι οι μισθοί θα κοπούν στην μέση στον ιδιωτικό τομέα, αντί οι δημόσιο υπάλληλοι να έξυναν αδιάφορα τα @@ τους, ή όταν βάλαν χέρι σε διάφορες κοινωνικές ομάδες, αντί οι υπόλοιποι να οδηγούμασταν από τα παπαγαλάκια να τους κράζουμε, να κάναμε ένα έτσι και να μην πληρώναμε κανένα λογαριασμό ΔΕΚΟ, καμιά εφορία και κανένα εργοστάσιο, γραφείο ή εταιρία να μην έβλεπε εργαζόμενο ούτε για δείγμα. Στάση στα πάντα λόγο των αδικιών. Η λαϊκή βούληση είναι ο υπέρτατος νόμος φίλε μου. Αν οι λαοί ήθελαν πραγματικά και δεν στερούνταν της κοινής λογικής κανείς δεν θα μπορούσε να τους εξουσιάσει. Οι δήθεν υπηρέτες των λαών είναι οι δυνάστες τους και όλοι αυτοί έχουν οπαδούς.
Αν θες την γνώμη μου, ο αγώνας που θα έπρεπε να γίνεται είναι να ξυπνήσει ο κόσμος, να δει και να λειτουργήσει πλέον ως συνειδητοποιημένος πολίτης.
Τώρα όσο για τα πρωτόκολλά που ανέφερες επέτρεψε μου να πω ότι αυτά είναι Λιακοπουλιές αδιάφορες για μένα.

Prezonautis
23-08-14, 17:24
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά σήμερα το πρωί ήρθε από την δουλεία μου ένας φίλος μου αστυνομικός χρυσαυγίτης και μου είπε ότι η Νέα Δημοκρατία κάνει δουλειά. Οπότε Λογική Vs Χαζομάρα Σημειώσατε Χ.
Ε τι να του πείς τώρα αυτουνού, πως να τον κάνεις να ξυπνήσει;;;
Λες "Στάση στα πάντα λόγο των αδικιών", ναι είναι μια λύση, με δυσκολία στο να επιτευχθεί, αλλά θα είναι η αρχή ενός μεγάλου πολέμου για το καλύτερο.

john_b
23-08-14, 19:15
Σε γενικές γραμμές, ο καθένας μπορεί να αντιδράσει όπως καταλαβαίνει ότι χρειάζεται. Όλη η συζήτησε ξεκίνησε από την παραδοχή ότι ο καθένας από μας μπορεί να αποτελέσει παράπλευρη απώλεια σε παιχνίδια που παίζονται πίσω από την πλάτη μας και η συμβουλή μου είναι ότι πρέπει στην καθημερινότητα μας να σταθμίζουμε πιθανούς κινδύνους αυτού του τύπου.
Σαφώς και δεν θα κλειδωθούμε στο σπίτι μας, αλλά με απλές αποφάσεις βελτιώνουμε πολύ τις πιθανότητες υπερ της ασφάλειας μας.

Κάποτε έπρεπε να κάνω κάτι έκτακτες βάρδιες στα γραφεία ενός διεθνούς οίκου στην Ελλάδα (ξέρεις αυτούς του τύπου Μούνις). Υπήρχε δυνατότητα να παρκάρω εκεί. Εγώ άφησα το αμάξι μεταξουργείο και πήγα με την συγκοινωνία. Μόλις έφτασα είδα τα τζάμια της εισόδου σαν ιστός αράχνης από τα πετροβολήματα και μόλις μπήκα μέσα μου είπαν, αν γίνει κανένα ντου, βγάλε το πουκάμισο της δουλειάς και κάτσε με το φανελάκι να μην φαίνεται ποιος είσαι. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτε, αλλά ήθελα πολύ σκέψη σε ένα τέτοιο πόστο να μην πάω με το αμάξι μου;
Στην καθημερινότητα μας τώρα. Αν ζούσες στα άσπρα σπίτια και είχες παρκάρει πίσω ή μπροστά από το τζιπάκι που λαμπάδιασαν οι τύποι που λήστεψαν την τράπεζα θα ήσουν χαρούμενος που πάρκαρες κοντά; Αν έπαιρναν εσένα για όμηρο; Θα το πω άλλη μια φορά, τράπεζες, δημόσια κτήρια, τηλεοπτικά κανάλια, ότι μπορεί να αποτελέσει στόχο, τα προσπερνάμε και πάμε ποιο κάτω. Αν απέναντι από το δικηγορικό γραφείο του μεγαλομ@λ@κα υπάρχει καφετέρια, τράβα αλλού για καφέ, δεν πειράζει. Με λίγα λόγια πρέπει να αξιολογούμε τους χώρους που κινούμαστε, παρκάρουμε, συχνάζουμε.