PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακή εικόνα σε μερικά κανάλια



Panoss
26-08-14, 15:21
Έχω τον αποκωδικωποιητή Legent HD tuner Max (http://www.electrostudio.gr/product/pcatid/6678/catid/986).
Τα περισσότερα κανάλια τα δείχνει οκ.
Έχω πρόβλημα με το ΝΕΡΙΤ, ΝΕΡΙΤ ΗD, Vouli TV. Ίσως ένα ή δύο ακόμα.
Η εικόνα 'αναβοσβήνει', αλλάζει η φωτεινότητα από frame σε frame.
Στην 'ποιότητα λήψης' όμως του αποκωδικοποιητή δείχνει αρκετά καλά, συνήθως άνω του 90%.
Και στην 'ένταση' (το γράφει στα πολωνικά, 'intenzivnoscu', κάπως έτσι, υποθέτω ότι ξέχασαν να το μεταφράσουν στο firmware) συνήθως πάνω από 65%.
Η κεραία ειναι στραμμένη προς Πάρνηθα.
Τι λέτε ότι είναι; Θέμα λήψης;

perithess
26-08-14, 17:55
Συνήθως θέλει ένταση πάνω από 70% αλλά και ποιότητα πάνω από 95%. Δοκίμασε να δεις τους κονέκτορες κτλ μήπως στρώσει.

Panoss
26-08-14, 18:03
Κονέκτορες υποθέτω εννοείς βύσμα κεραίας και το Scart (αυτό χρησιμοποιώ).
Τα χω ελέγξει, δεν έχουν πρόβλημα.
Καλώδιο Scart έχω δοκιμάσει 3, δεν αλλάζει κάτι.
Αλλά αν ήταν αυτό το προβλημα, θα 'χαν πρόβλημα όλα τα κανάλια. Όχι μόνο αυτά που αναφέρω.

aktis
26-08-14, 23:56
Δεν εχουν ολα τα κανάλια την ιδια ποιότητα λήψης παντου . Προφανώς , ο πρώτος πολυπλεκτης της ΝΕΡΙΤ ( βουλη Νεριτ κλπ ) ειναι πιο αδύναμος στην περιοχή σου και σου κάνει αυτα τα κόλπα . Ο Περικλής σου λέει για τις ενωσεις RF ( οχι το σκαρτ ) γιατι καπου μπορει να υπάρχει προβλημα και να δυσκολεύεται η λήψη σου .

PARKER
28-08-14, 11:45
Υπάρχουν αρκετοί στην Αθήνα με πρόβλημα στη λήψη από την ΝΕΡΙΤ (όλα τα κρατικά, Βουλή, κλπ) Η στάθμη σήματος είναι πολύ καλή αλλά η ποιότητα κυμαίνεται από 30 έως 95%

SV1DB
28-08-14, 17:55
Yπάρχει πρόβλημα με την ΝΕΡΙΤ με παράπονα από όλα τα σημεία που βλέπουν Πάρνηθα
Οι πομποί είναι μικρής ισχύος και με οριακό σήμα γι αυτό υπάρχουν τα "παγώματα" κάντε
υπομονή μέχρι την άνοιξη του 2015 όταν θα αγοράσει σταθμούς η ΝΕΡΙΤ και βλέπουμε.

SV1DB
28-08-14, 17:59
Για να αλλάξεις τα Πολωνικά πήγαινε στο menu και στις ρυθμίσεις που αφορούν την χώρα- γλώσσα βέβαια θα στην βγάλει
στα Πολωνικά αλλά πίεσε δεξί τόξο και θα αρχίσει να αλλάζει γλώσσες πρέπει να έχει και Ελληνικά.

ggr
28-08-14, 18:03
Δοκιμασε προς Υμηττο η Αιγινα αν εχεις οπτικη επαφη. Σε ποια περιοχη εισαι?