PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά ξυριστικής μηχανής



iRobot
31-08-14, 23:03
Είναι καιρός τώρα που όλο λέω ότι πρέπει να αγοράσω μια ξυριστική μηχανή και τώρα που πήρα την απόφαση και ήρθε επιτέλους η ώρα, διαπίστωσα ότι τελικά δεν είναι και τόσο εύκολη η επιλογή. Γι αυτό τον λόγο άνοιξα αυτό το θέμα (συγνώμη αν υπάρχει άλλο παλαιότερο και δεν το πρόσεξα) για να ακούσω γνώμες και να καταλήξω.
Πρώτα από όλα πια είναι η διαφορά ανάμεσα στις κουρευτικές και στις ξυριστικές; Αν αγοράσω κουρευτική δεν θα μπορώ και να ξυρίζομαι ή αν αγοράσω ξυριστική δεν θα μπορώ να κουρέψω και κάποιες τρίχες το σώματος;
Είδα ότι παίζει πολύ στην αγορά το όνομα της Philips και της Braun αλλά ακόμα και της Panasonic, της Reminghton, της Moser και της Wahl. Και από ότι είδα η κάθε μία έχει και αρκετά μοντέλα.
Αυτές με τις 3 κεφαλές είναι καλύτερες στο ξύρισμα;
Δεν ξυρίζομαι κάθε αλλά περίπου μια φορά κάθε σχεδόν 2 βδομάδες.
Κάθε άποψη δεκτή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

antonis_p
01-09-14, 07:29
Δεν ξυρίζομαι κάθε αλλά περίπου μια φορά κάθε σχεδόν 2 βδομάδες.
Κάθε άποψη δεκτή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Με 4 ευρώ ξυρίζομαι στον μπαρμπέρη τον Αζίζ, στη γειτονιά. Κάνει μακράν καλύτερο ξύρισμα από όλες τις ηλεκτρικές!

Οι Ηλεκτρικές έχουν δύο τύπων ξυραφάκια, τα περιστρεφόμενα και τα παλινδρομικά. Άλλους τους εξυπηρετούν τα πρώτα και άλλους τα δεύτερα.
Επίσης έχεις να επιλέξεις μεταξύ αυτών που έχουν επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και άλλων οικονομικότερων που δουλεύουν στην πρίζα.
Προφανώς δεν έχεις (ακόμα) σκληρά γένια, οπότε βολέψου με Gillette για την ώρα και άσε την αγορά ηλεκτρικής για το μέλλον.

info@kalarakis.com
01-09-14, 11:35
για κάθε 2 εβδομάδες ξύρισμα προτίμησε τη χειροκίνητη ή τον Αζιζ
Η κουρευτική μηχανή θέλει μακριά τρίχα μαλλί ή μούσι

η ξυριστική θέλει κοντή κοντή τρίχα
Όλες οι σωστές ξυριστικές έχουν και μια μικρή κουρευτική για τη φαβορίτα και διάφορες άλλες τρίχες
Προσωπικά προτιμώ τη κεφαλή με τα περιστροφικά και βυθιζόμενο που παίρνουν και το σχήμα του προσώπου.
ο γιος προτιμά το παλινδρομικό

iRobot
01-09-14, 11:49
Με 4 ευρώ ξυρίζομαι στον μπαρμπέρη τον Αζίζ, στη γειτονιά. Κάνει μακράν καλύτερο ξύρισμα από όλες τις ηλεκτρικές!

Προφανώς δεν έχεις (ακόμα) σκληρά γένια, οπότε βολέψου με Gillette για την ώρα και άσε την αγορά ηλεκτρικής για το μέλλον.

Μάλλον κάτι δεν καταλάβατε καλά. Το ότι ξυρίζομαι περίπου κάθε 2 βδομάδες (10 μέρες) δεν σημαίνει ότι είμαι 15 χρονών και δεν βγάζω γένια. Απλά δεν ξυρίζομαι πολύ συχνά και προτιμώ να αφήνω λίγα γένια. Αν προτιμάς τον Αζίζ τότε good for you dude. Προφανώς τον πέρνεις και μαζί σου σε διακοπές και ταξίδια και όπου αλλού πας ε;

antonis_p
01-09-14, 13:40
Μάλλον κάτι δεν καταλάβατε καλά. Το ότι ξυρίζομαι περίπου κάθε 2 βδομάδες (10 μέρες) δεν σημαίνει ότι είμαι 15 χρονών και δεν βγάζω γένια. Απλά δεν ξυρίζομαι πολύ συχνά και προτιμώ να αφήνω λίγα γένια. Αν προτιμάς τον Αζίζ τότε good for you dude. Προφανώς τον πέρνεις και μαζί σου σε διακοπές και ταξίδια και όπου αλλού πας ε;

Όχι, απλά επειδή στις διακοπές δεν ξυρίζομαι, σε αντίθεση με τις καθημερινές που ξυρίζομαι κάθε πρωί, είναι προφανές πως το μούσι που έχει μαζευτεί μετά από 15 μέρες μόνο ο Αζίζ καταφέρνει να το μαζέψει. Εσύ, αλήθεια, περιμένεις 2 εβδομάδων γένια να τα ξυρίσει η ηλεκτρική;;;; Πρόσεξε να έχεις συννενοηθεί με τον πωλητή πως αν δεν κάνει τη δουλειά που θέλεις, να του την επιστρέψεις!

moutoulos
01-09-14, 14:29
Το ότι ξυρίζομαι περίπου κάθε 2 βδομάδες (10 μέρες) ...
Απλά δεν ξυρίζομαι πολύ συχνά και προτιμώ να αφήνω λίγα γένια.

Και την ξυριστική μηχανή τι την θες ?. Η ξυριστική μηχανή είναι για 1-2-3 μέρες
(ανάλογα την ... τεστοστερόνη σου). Για τόσες μέρες θες τον Αζίζ ή κάτι τέτοιο:

52611

Εγώ ας πούμε μετά απο 15 μέρες, βάζω κουρευτική, τα κάνω 1mm, και μετά σαν
"εραστής της σαπουνάδας" ξυρίζομαι με ξυράφι. Ταλαιπωρία ... θέλω μισή ώρα
μέσα στο μπάνιο ...

Οπότε αν δεν έχεις σκοπό να ξυρίζεσαι κάθε 1-2-3 μέρες, μάλλον θα σου είναι
άχρηστη. Τουλάχιστον η απλή.

Και για να σοβαρευτούμε θες DUAL ... περίπου (η ακριβώς) κάτι τέτοιο (http://www.kotsovolos.gr/site/personal-care/for_men/shavers/114799-philips-rq1175/16#prettyPhoto) :


http://www.youtube.com/watch?v=4bIoQChckf4

vasilllis
01-09-14, 20:42
Οντως εχει δικιο ο Γρηγορης.Η ξυριστικη ειναι για 1 εκατ. γενια.Μεγαλυτερα απλα δεν τα ξυριζει.Επειδη και εγω ξυριζομαι σαν και εσενα εχω μια κουρευτικη με αποστατη κιολας για ποικιλια.

antonis_p
01-09-14, 20:54
Οντως εχει δικιο ο Γρηγορης.Η ξυριστικη ειναι για 1 εκατ. γενια.Μεγαλυτερα απλα δεν τα ξυριζει.Επειδη και εγω ξυριζομαι σαν και εσενα εχω μια κουρευτικη με αποστατη κιολας για ποικιλια.

Για 1 εκατ;;;

BTW ο Αζίζ άνοιξε στη γειτονιά μου λίγο πριν το Πάσχα. Ξυρίστηκα μία μετά τις διακοπές του Πάσχα και μία μετά τις καλοκαιρινές. Οι τύποι είναι μάστορες στο ξύρισμα. Μου εξήγησε σε άπταιστα ελληνοπακιστανικά πως εκεί δεν ξυρίζονται στο σπίτι τους, οπότε οι μισοί γίνονται μπαρμπέρηδες και ξυρίζουν τους άλλους μισούς. Εμπειρία!

tasos987
01-09-14, 21:27
Οι τύποι είναι μάστορες στο ξύρισμα. Μου εξήγησε σε άπταιστα ελληνοπακιστανικά πως εκεί δεν ξυρίζονται στο σπίτι τους, οπότε οι μισοί γίνονται μπαρμπέρηδες και ξυρίζουν τους άλλους μισούς. Εμπειρία!

Ετσι εξηγειται λοιπον και η ευχερια τους στη χρηση του εν λογω εργαλειου για λιιιγο ποιο ΒΑΘΥ ξυρισμα οπως βλεπουμε σε διαφορα βιντεο στο εσυσωληνα τις τελευταιες ημερες.:001_unsure:
Εγω παλι Αντωνη θαυμαζω το θαρρος και την ψυχραιμια σου....:lool:

chip
01-09-14, 22:42
πρόσεχε μονάχα να τηρεί ο Αζιζ τους απαραίτητους υγειονομικούς κανόνες....

vasilllis
01-09-14, 23:50
Για 1 εκατ;;;

BTW ο Αζίζ άνοιξε στη γειτονιά μου λίγο πριν το Πάσχα. Ξυρίστηκα μία μετά τις διακοπές του Πάσχα και μία μετά τις καλοκαιρινές. Οι τύποι είναι μάστορες στο ξύρισμα. Μου εξήγησε σε άπταιστα ελληνοπακιστανικά πως εκεί δεν ξυρίζονται στο σπίτι τους, οπότε οι μισοί γίνονται μπαρμπέρηδες και ξυρίζουν τους άλλους μισούς. Εμπειρία!

προσεχε γιατι αυτοι εχω ακουσει οτι κανουν πολλα περιεργα μεταξυ τους :lool: .
Ενταξει αν σε βολευει παω πασο,εμενα προσωπικα με χαλαει να σηκωθω να παω στον αζιζ να περιμενω αν εχει κοσμο να με ξυρισει ,προτιμω την θαλπωρη του νιπτηρα μου(και την γκρινια της κυρας για τις τριχες :) )

Prezonautis
06-09-14, 15:38
Ενταξει αν σε βολευει παω πασο,εμενα προσωπικα με χαλαει να σηκωθω να παω στον αζιζ να περιμενω αν εχει κοσμο να με ξυρισει ,προτιμω την θαλπωρη του νιπτηρα μου(και την γκρινια της κυρας για τις τριχες :) )

Εμένα μου λέει, αν δεν καθαρίσεις τον νιπτήρα θα πάω στο γραφείο σου και θα τα σκορπίσω όλα (αντιστάσεις τρανζίστορ κ.λ.π) να δεις τι ωραία είναι να τα μαζέβεις μετά.. :biggrin:
Και τις λέω κάντο αλλά μετά αν ξανα χαλάσει το πιστολάκι σου ή η μασιά σου πάνε σε μάστορα να στα φτιάξει... (και μετά βάζει την κασέτα να παίζει (γκρίνια...).

giannaras13
06-09-14, 17:22
εγω εχω μια κουρευτικη μηχανη και τα ξυριζω χωρις να βαλω καποια απο τα πλαστικα που εχει σκετο το σιδερο...οσο και μεγαλα να ειναι δεν καταλαβαινει τιποτα.

κατι αλλο που ειπε ενας φιλος σε παλαιοτερη αναρτηση στο θεμα... δεν εξαρταται απο την τεστοστερονη η ταχυτητα που μεγαλωνουν αλλα απο την dht

ioannislab
06-09-14, 18:51
Εγω εχω μια απορια σχετικα με τις ξυριστικες μηχανες, οχι τις κουρευτικες. Μια καλη ξυριστικη π.χ. της philips ή αντιστοιχης μαρκας και με κοστος απο 150 ευρω και ανω απ'οσο εχω δει με τρεις κεφαλες, κανει το ιδιο ξυρισμα που κανει και το κανονικο ξυραφακι της gilette που εχει τρεις λεπιδες? Η τα αφηνει λιγο μεγαλυτερα? Δηλαδη με μια τετοια μηχανη θα εχω το ιδιο αποτελεσμα? Δεν αναφερομαι σε κοντρα ξυρισμα. Ρωτάω πιο πολυ αυτους που εχουν χρησιμοποιησει τετοιες μηχανες. Δηλαδη ενας στρατιωτικος που ξυριζεται καθε μερα θα εχει το ιδιο αποτελεσμα με το κλασσικο ξυραφακι?

antonis_p
06-09-14, 19:32
Σαν το ξυραφάκι, καμία ηλεκτρική.