PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρακολούθηση καταγραφικού



john_b
04-09-14, 21:34
Πρόσφατα άλλαξα ρούτερ καθότι το παλιό τα είχε παίξει και ο τεχνικός που μου είχε βάλει τις κάμερες ρύθμισε τα σχετικά DNS για να έχω πρόσβαση (δεν έχω σταθερή Ip).
Την επομένη που πήγα να μπω (την ίδια μέρα συνδέθηκα κανονικά στην δοκιμή που κάναμε) δεν έμπαινε και μου έγραφε το πρόγραμμα στο κινητό: login timeout.
Πήγα στο σπίτι, μπήκα στο ρούτερ και βλέπω μια Ιp του τύπου: blabla.domaidvr.com.
H Ip στο πρόγραμμα του κινητού και του λάπτοπ είναι του τύπου: tralalalala.domaidvr.net.

Σήμερα συνδέθηκα κανονικά πάλι, χωρίς να αλλάξω - πειράξω οτιδήποτε στις ρυθμίσεις.
Το ερώτημα είναι, απλά είχε κάποιο θέμα ο σέρβερ και δεν με έβαζε ή έχει κάνει λάθος στις Ip ο τεχνικός;
Η Ip που αναγράφετε στα προγράμματα κινητού και λάπτοπ, δεν θα έπρεπε να είναι ίδια με αυτή που αναγράφετε στο ρούτερ;

mitsus78
04-09-14, 23:19
Σου το έκανε όλη την ημέρα(να μην μπαίνει)?
Ανάλογο τον πάροχο, η ip αλλάζει κάθε μια-δυο μέρες(μπορεί και πιο συχνά) καθώς και κάθε φορά που σβήνει ή αποσυγχρονίζει το router.
Για κάθε αλλαγή της ip ο server χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να ενημερωθεί και να κάνει τις ανάλογες ρυθμίσεις(π.χ. στο noip.com θέλει 5-15 λεπτά)

john_b
04-09-14, 23:30
Μου το έκανε όλο το απόγευμα.
Το θέμα είναι σωστά έχει άλλη διεύθυνση στο ρούτερ και άλλη στο πρόγραμμα παρακολούθησης σε κινητό και λάπτοπ ή έχει κάνει λάθος;

mitsus78
05-09-14, 09:00
μπηκες απο το σπιτι η και απο αλλο ρουτερ;
θεωριτικα ειναι λαθος

xqtr
05-09-14, 14:09
Τωρα που δουλευει τι ρυθμισεις εχει; τις ιδιες; Ο κανονας λεει "οτι δουλευει δεν το πειραζεις" :)

sent from a mobile device...

john_b
05-09-14, 20:51
Είχε κάνει λάθος ο τεχνικός από κεκτημένη ταχύτητα, διόρθωσε την Ip και όλα ΟΚ τώρα.

john_b
15-09-14, 12:49
Τώρα μου προέκυψε άλλο πρόβλημα με την εφαρμογή στο κινητό.
Δεν μπορούσα να συνδεθώ, εκκαθάρισα την μνήμη, πάλι τα ίδια, διέγραψα τα δεδομένα σεταρίσματος και τα πέρασα από την αρχή, πάλι τα ίδια, στο τέλος διέγραψα την εφαρμογή (gDMSS Lite) και την ξανακατέβασα, έβαλα από την αρχή τις ρυθμίσεις και πάλι τα ίδια, δεν μπορούσα να συνδεθώ.
Όταν επέστρεψα στο σπίτι διαπίστωσα πως όταν επιχειρούσα να συνδεθώ με το κινητό κόλλαγε το καταγραφικό (είχα εικόνα, αλλά δεν ανταποκρινόταν στις λειτουργίες του) και μόνο με κλείσιμο και άνοιγμα τροφοδοσίας επανερχόταν.
Αντίθετα όσες φορές και να συνδεθώ με το λαπτοπ δεν έχω πρόβλημα.
Καμιά ιδέα τι τρέχει;