PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικεραυνικό T2 - Επιλογή



stepits
05-09-14, 13:53
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί,

1. Θέλω να επιλέξω το κατάληλο αντικεραυνικό Τ2 για τον πίνακα (μονοφασικό). Κοιτάω π.χ. τα αντικεραυνικά της Hager. Ποιό είναι το μικρότερο που με καλύπτει; Ρευμα εισόδου 5kA - 15kA ...; Μέγιστο ρεύμα 15kA - 40kA...;

2. Μετά αν επιλέξω το κατάλληλο αντικεραυνικό ποιός θα πρέπει να είναι ο αντίστοιχος μικροαυτόματος προστασίας του;

3. Τέλος διάβασα (από Hager) ότι το ρελέ διαφυγής του πίνακα (πριν από το αντικεραυνικό) θα πρέπει να είναι επιλεκτικού τύπου "S" ή αντιμεταβατικό.

Παρακαλώ απαντήστε - σχολιάστε

Ευχαριστώ

klik
05-09-14, 15:30
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί,

1. Θέλω να επιλέξω το κατάληλο αντικεραυνικό Τ2 για τον πίνακα (μονοφασικό). Κοιτάω π.χ. τα αντικεραυνικά της Hager. Ποιό είναι το μικρότερο που με καλύπτει; Ρευμα εισόδου 5kA - 15kA ...; Μέγιστο ρεύμα 15kA - 40kA...;

2. Μετά αν επιλέξω το κατάλληλο αντικεραυνικό ποιός θα πρέπει να είναι ο αντίστοιχος μικροαυτόματος προστασίας του;

3. Τέλος διάβασα (από Hager) ότι το ρελέ διαφυγής του πίνακα (πριν από το αντικεραυνικό) θα πρέπει να είναι επιλεκτικού τύπου "S" ή αντιμεταβατικό.

Παρακαλώ απαντήστε - σχολιάστε

Ευχαριστώ
Διάβασες ότι πρέπει να είναι ΠΡΙΝ από το αντικεραυνικό το ρελέ; Μήπως αναφέρεται σε υποπίνακα με δεύτερο αντικεραυνικό λόγω μεγάλης απόστασης από τον πρώτο πίνακα με το κύριο αντικεραυνικό και το ρελέ διαρροής (οπότε δεν σε αφορά);

Ανάλογα με την επικινδυνότητα της περιοχής και του κτιρίου/περίγυρου διαλέγεις την αντοχή και τον τύπο (Τ1/Τ2), όπως και το αν θα μπει αλεξικέραυνο ή όχι. Συνήθως το 40ΚΑ αρκεί όταν δεν είσαι σε απομονωμένη μονοκατοικία με δέντρα/κεραίες κλπ.

Η ασφάλεια επιλέγεται ανάλογα με το αντικεραυνικό, σε κάθε ένταση, σου προτείνει τόσο καμπύλη (συνήθως C) όσο και ένταση αυτόματου.

Πρέπει οποσδήποτε να υπάρχει ασφάλεια (αυτόματη ή τήξεως) πριν το αντικεραυνικό.

Το αντικεραυνικό καλά θα είναι να έχει ενσωματωμένη θερμική απόζευξη (μερικές φορές τα βαρίστορ δεν βραχυκυκλωνουν ώστε να ρήξουν την ασφάλεια, αλλά έχουν συνεχώς διαρροή προκαλώντας υπερθέρμανση και λιώσημο).

Πρέπει να καλύψεις και τις άλλες γραμμές εισόδου (π.χ. τηλέφωνο. κεραία τηλεόρασης) για καλύτερα αποτελέσματα.

Η γείωση πρέπει να έχει μικρή αντίσταση.

stepits
05-09-14, 15:49
Είμαι σε χωριό παραθαλάσσιο και το σπίτι μου (μονοκατοικία απομονωμένη) τραβάει που και που υπερτάσεις.
Tο ρελέ διαφυγής που θα τοποθετηθεί πριν από το αντικεραυνικό θα πρέπει να είναι επιλεκτικό τύπου "S" ή αντιμεταβατικό (Έτσι το αναφέρει η Hager). Αναφέρεται στο ρελε διαφυγής του πίνακα. (Για τα φορτία). Ίσως κακός το αναφέρει γιατί μπορεί να μπερδέψει.
Μου εξηγείς λίγο ποια ασφάλεια αυτόματη πρέπει να επιλέξω για αντικεραυνικό π.χ. 40kA - 230V - 1 P+N (Φάση + Ουδέτερος) Hager Μοντέλο SPN240R;
40Α Διπολική?

Ευχαριστώ

vasilllis
06-09-14, 00:17
Είμαι σε χωριό παραθαλάσσιο και το σπίτι μου (μονοκατοικία απομονωμένη) τραβάει που και που υπερτάσεις.
Tο ρελέ διαφυγής που θα τοποθετηθεί πριν από το αντικεραυνικό θα πρέπει να είναι επιλεκτικό τύπου "S" ή αντιμεταβατικό (Έτσι το αναφέρει η Hager). Αναφέρεται στο ρελε διαφυγής του πίνακα. (Για τα φορτία). Ίσως κακός το αναφέρει γιατί μπορεί να μπερδέψει.
Μου εξηγείς λίγο ποια ασφάλεια αυτόματη πρέπει να επιλέξω για αντικεραυνικό π.χ. 40kA - 230V - 1 P+N (Φάση + Ουδέτερος) Hager Μοντέλο SPN240R;
40Α Διπολική?

Ευχαριστώ

το επιλεκτικο δεν χρειαζεται σε εσενα.Αφορα εγκαταστασεις με 2 η περισσοτερα ρελε.θα βαλεις διπολικη ασφαλεια.
δες και εδω http://www.schneider-electric.gr/documents/electricians/e-learnings/presentation_overvoltage_contractors.pdf
οταν λες υπερτασεις?
κοντα στην θαλασσα κεραυνοι?

Δημήτρηςκα
06-09-14, 00:31
Καλά αντικεραυνικο εχει και η Σνάιντερ.τ1 αν πέσει κεραυνός στο σπίτι σου τ2 αν πέσει κάποια μέτρα πιο μακρυά τ1+τ2 και για τις δυο περιπτώσεις. Αν βάλεις αντικεραυνικο σε υποπίνακα βάλε και στο γενικό αλλιώς δε θα έχεις αποτελεσμα. Και εννοείτε αντικεραυνικο με βαριστορ. Τα ρελε τύπου s απλά καθυστερούν να πέσουν με τη διαρροή. Αν πέσει κεραυνός και το αντικεραυνικο δουλέψει το τελευταίο που θα σε απασχολήσει φαντάζομαι ειναι να πέσει το ρελε

klik
06-09-14, 01:29
Από εδώ: http://www.africa.hager.com/bs/files/download/0/15116_1/0/XP1_SPN215DR_INT_6S5051E.PDF
παράμετρος C1 max, αναφέρει
καμπύλη C, 32A μέγιστο.

Το R έχει ενσωματωμένο διακόπτη ενημέρωσης καταστροφής φυσιγγίου. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό και αν φυσικά είναι φτηνότερο το απλό, πάρε το SPN240D

stepits
06-09-14, 14:23
Ευχαριστώ παιδιά. Δημήτρη μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο αρκετά σχετικό και μου πρότεινε να βάλω Τ1+Τ2 κι ας μην έχω αλεξικέραυνο. Αυτό δηλαδή που μου λες κι εσύ. 200 μέτρα από θάλασσα είμαι αλλά δεν ξέρω τί γίνεται. Έχω, όταν βρέχει, πολλές στιγμιαίες μεταγωγές στα ups ας πούμε.

vasilllis
06-09-14, 14:49
Ευχαριστώ παιδιά. Δημήτρη μίλησα με έναν ηλεκτρολόγο αρκετά σχετικό και μου πρότεινε να βάλω Τ1+Τ2 κι ας μην έχω αλεξικέραυνο. Αυτό δηλαδή που μου λες κι εσύ. 200 μέτρα από θάλασσα είμαι αλλά δεν ξέρω τί γίνεται. Έχω, όταν βρέχει, πολλές στιγμιαίες μεταγωγές στα ups ας πούμε.
Τωρα αρχιζω να μπερδευομαι .Η προστασια Τ1 ειναι απο αμεσο πληγμα κεραυνου.Αυτη η προστασια γινεται με τοποθετηση αλεξικεραυνων,ο ηλεκτρολογος πως θα στην κανει χωρις αλεξικεραυνα?
Οπως καταλαβα οταν βρεχει και τα ups κανουν στιγμιαιες μεταγωγες ειναι λογω υπερτασεων/υποτασεων δικτυου,οπου δεν σε προστατευει ουτε το Τ1 ουτε το Τ2

Δημήτρηςκα
06-09-14, 18:04
Ρωτά τον ηλεκτρολόγος σου για το αν πρέπει να μπει και δεύτερο αντικεραυνικο και στον άλλο σου πίνακα ολα αυτά που σου είπα παραπάνω ειναι από ενα σεμινάριο που είχα παρακολουθήσει στη Σνάιντερ αλλά δεν έχω πρακτική γνώση να σου πω ειδικά για το σπίτι σου

stepits
06-09-14, 22:41
5267852679
Το αντικεραυνικό που μου είπε ο φίλος ηλεκτρολόγος ειναι το Saltek FLP-B+C MAXI VS/2. Είναι και Φάσης και Ουδετέρου σε μονοφασικό πίνακα. Είναι επίσης Τ1+Τ2.
Αερίου + Βαρίστορ + Θερμικό.

vasilllis
07-09-14, 11:25
5267852679
Το αντικεραυνικό που μου είπε ο φίλος ηλεκτρολόγος ειναι το Saltek FLP-B+C MAXI VS/2. Είναι και Φάσης και Ουδετέρου σε μονοφασικό πίνακα. Είναι επίσης Τ1+Τ2.
Αερίου + Βαρίστορ + Θερμικό.


ξαναποσταρω της shneider http://www.schneider-electric.gr/documents/electricians/e-learnings/presentation_overvoltage_contractors.pdf ena ενημερωτικο.που αναφερει οτι το Τ1 υπαρχει μονο με αλεξικεραυνο.

stepits
07-09-14, 19:08
Βασίλη σε κάποιο σημείο της συζήτησης έγραψες: Οπως καταλαβα οταν βρεχει και τα ups κανουν στιγμιαιες μεταγωγες ειναι λογω υπερτασεων/υποτασεων δικτυου,οπου δεν σε προστατευει ουτε το Τ1 ουτε το Τ2. Δηλαδή;
Τί πρέπει να κάνω για σένα; Προχθες ας πούμε σε μια τέτοια μεταγωγή μου έκαψε μια γυάλινη του συναγερμού (μάλλον εκείνη την ώρα έγινε). Γι αυτό θέλω να βάλω ένα καλό αντικεραυνικό στον πίνακα.

vasilllis
07-09-14, 21:09
Βασίλη σε κάποιο σημείο της συζήτησης έγραψες: Οπως καταλαβα οταν βρεχει και τα ups κανουν στιγμιαιες μεταγωγες ειναι λογω υπερτασεων/υποτασεων δικτυου,οπου δεν σε προστατευει ουτε το Τ1 ουτε το Τ2. Δηλαδή;
Τί πρέπει να κάνω για σένα; Προχθες ας πούμε σε μια τέτοια μεταγωγή μου έκαψε μια γυάλινη του συναγερμού (μάλλον εκείνη την ώρα έγινε). Γι αυτό θέλω να βάλω ένα καλό αντικεραυνικό στον πίνακα.

αυτη ειναι μια μεμονωμενη περιπτωση? η συμβαινει συχνα?
σε περιπτωσεις που διαπιστωνεις καμενες ασφαλειες συσκευες και τετοια ειναι απο κρουστικες υπερτασεις.Αλλα τα τακ τακ του ups δεν νομιζω οτι ειναι απο εκει.
Αν παντως ηταν το δικο μου σπιτι
1.Θα εβαζα αντικεραυνικο πινακα.Οχι αλεξικεραυνα γιατι χωρις μελετη σε βλεπω να γινεσαι τεσλα :) .σε οικιες .ριξε και μια ματια εδω http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CFcQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.hager.gr%2Ffiles%2Fdownload%2 F0%2F262_1%2F0%2FSPD_GR.pdf&ei=q5sMVInqBIbtPIalgdAE&usg=AFQjCNHGOjVoByoIwZ0sc_qp1DLR2q251g&sig2=IbQwq-fca5PCs3dpGeOBuA&bvm=bv.74649129,d.ZWU
Θα επελεγα Τ2 στα 15ΚΑ .προσεκτικη συνδεση με την γειωση(προυποθετει να εχεις αριστη) ,τωρα αδιαφορο αν εχει ενσωματωμενο θερμικο η πρεπει να βαλεις ξεχωριστο ή τα εχει αποσπωμενα φυσιγγια ειναι θεμα της τσεπης σου.
2.θα εβαζα ενα επιτηρητη τασης μα καποιο χρονικο (υπαρχει ετοιμο) ωστε οταν αρχισουν τα πανηγυρια υπερτασεων/υποτασεων να σου βγαλει το δικτυο εκτος (για 5 λεπτα ας πουμε)