PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια επιλογής δυναμό (Alternator) SOS !



chris lin
06-09-14, 01:28
Καλησπέρα στο Φόρουμ και από μένα ! θα ήθελα την βοήθεια σας για κάτι πολύ σημαντικό και επείγον! Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει!
Εισαγωγή :
Έχω μια μηχανή CATERPILLAR C18 (περίπου 800 hp με λειτουργία ρελαντί από 800 στροφές ανά λεπτό και 2100 στο φουλ όταν είναι εκτός φορτίου , και με φορτίο είναι 800 στροφές ανά λεπτό μέχρι 1550 στροφές ανά λεπτό) η οποία η χρήση της ήταν για ηλεκτρογεννήτρια. Πλέον η χρήση της είναι για μετάδοση κίνησης ! Γνωρίζω ότι όλες οι caterpillar μηχανές λειτουργούν με 24 volt. Μετά από την μετατροπή που της έγινε για να την χρησιμοποιώ για μετάδοση κίνηση ανακάλυψα ότι λειτουργεί στα 12 volt.
Το Πρόβλημα :
Το πρόβλημα είναι ότι καταστρέφονται οι μπαταρίες στο μηνά απάνω. Στην αρχή είχε 2 μπαταρίες των (12v – 85 Ah – 700 cold cranking amps) , αρχίζαν και μύριζαν μετά από 20 ώρες λειτουργίας , μετά φούσκωσαν και στο τέλος δεν ξεκίναγε η μίζα. Μετά τις άλλαξα και πήρα 2 μπαταρίες (12v – 90 Ah – 700 cold cranking amps) και πάλι πάνε να πάθουν το ίδιο.
Η συνδεσμολογία τους είναι παράλληλη ! Να σημειώσω ότι δεν έχω ιδιαίτερες καταναλώσεις στην μηχανή απάνω. Μόνο ένα actuator 12v που λειτουργεί την μέρα maximum 15 λεπτά . Ο starter της μηχανής λέει ότι είναι 12v !
Το πρόβλημα μάλλον είναι το δυναμό (alternator) γιατί συνειδητοποίησα ότι πρέπει να είναι 24volt αλλά δεν ξέρω ποσά Amps , δεν γραφεί τπτ πάνω.
Το ερώτημα είναι ! Τί δυναμό χρειάζομαι για να μην καίω τις μπαταρίες κάθε μηνά ;
Λογικά θα πρέπει να βάλω πάνω ένα δυναμό 12V αλλά δεν γνωρίζω πόσα Amps θα πρέπει να είναι για να φορτίζω τις μπαταρίες απλά και να μην τις καίω. Το δυναμό παίρνει κίνηση από τον ιμάντα της μηχανής αλλά δεν ξέρω αυτή τη στιγμή την σχέση μετάδοσης.

el greco 1
06-09-14, 06:32
εφ οσων το δυναμο ειναι 24v γιατι τιs εχειs παραλληλα συνδεμενεs και δεν τιs συνδεs σε σειρα?

Notios38
06-09-14, 08:32
Καλημέρα Χρηστο..καλώς ωρισες στην παρεα μας..αν το alternator ειναι ενταξει δεν επρεπε να σου υπερφόρτιζε τις μπαταριες σε τετοιο βαθμο ωστε να καταστρεφονται...λογικα...με ταση 14V στο alternator..AN ειναι ομως 24 V..φυσικο ειναι οπως τα λες παραπανω...αναφερεις για μιζα 12v (για τετοιο κινητηρα λαθος .η μετατροπη σε 12V )ο εναλλάκτης τι λεει πανω? για βαλε ενα βολτομετρο και μέτρα τι ταση σου δινει..αν μπορεις . βγαλε μια φωτο..

leosedf
06-09-14, 09:13
Μέτρησε τον εναλλάκτη και αν σου βγάζει 24 (η κάπου εκεί) πέτα τον η πούλα τον στο ebay και πάρε έναν 12V 150A πιθανότατα της Denso όπως φοράει ήδη.
Αν και νομίζω στα 12V πάει 51Α η 105A διαλέγεις και παίρνεις.

micalis
06-09-14, 13:44
Οταν πατας μιζα παιρνει ΑΜΕΣΩΣ μπροστα?

chris lin
06-09-14, 22:17
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας ! Αύριο θα μπορέσω να ανεβάσω και φωτογραφία από το κύκλωμα ! Την συνδεσμολογία δεν την έκανα εγώ άλλοι την έκαναν ! Αυτή την στιγμή το έχω αφαιρέσει το δυναμό (alternator) και ψάχνω να αγοράσω καινούριο! Απλά όπως σας είπα ξέρω λογικά ότι χρειάζομαι 12volt δυναμό αλλά δεν ξέρω πόσα Amps θα πρέπει να είναι για να φορτίζει σωστά τις δυο μπαταρίες που έχω συνδεδεμένες παράλληλα ! Αυτό θα ήθελα να μου πει κάποιος με σιγουριά αν μπορεί !

Μέχρι πριν χαλάσει τις πρώτες μπαταρίες έπαιρνε με την μια η μίζα ! μόλις τις χάλασε τις πρώτες δεν έπαιρνε και πήρα άλλες μπαταρίες τις οποίες αναφέρω στο πρώτο πόστ.
Ένας ηλεκτρολόγος που ήρθε , μέτρησε το δυναμό, εν λειτουργία , πριν το βγάλουμε και έβγαζε από 17 μέχρι 19 , αλλά δεν πρόσεξα αν είναι βολτ η αμπέρ . Λογικά πρέπει να ήταν βολτ.

Αν σας μπερδεύουν όλα αυτά απλά παραλείψτε τα , και πείτε αν μπορείτε με starter 12volt με 2 μπαταρίες 12 volt και 90 Ah με 700 Cold cranking Ampere Συνδεδεμένες Παράλληλα τι Δυναμό (Alternator) χρειάζομαι να πάρω για να φορτίζει τις μπαταρίες και να μην τις υπερφορτίζει και τις καίει ! Θα πρέπει να είναι 12 volt και πόσα Amps ;
Και αύριο τέτοια ώρα περίπου θα ανεβάσω φωτογραφία με τις συνδεσμολογίες !

vasilllis
06-09-14, 22:24
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας ! Αύριο θα μπορέσω να ανεβάσω και φωτογραφία από το κύκλωμα ! Την συνδεσμολογία δεν την έκανα εγώ άλλοι την έκαναν ! Αυτή την στιγμή το έχω αφαιρέσει το δυναμό (alternator) και ψάχνω να αγοράσω καινούριο! Απλά όπως σας είπα ξέρω λογικά ότι χρειάζομαι 12volt δυναμό αλλά δεν ξέρω πόσα Amps θα πρέπει να είναι για να φορτίζει σωστά τις δυο μπαταρίες που έχω συνδεδεμένες παράλληλα ! Αυτό θα ήθελα να μου πει κάποιος με σιγουριά αν μπορεί !

Μέχρι πριν χαλάσει τις πρώτες μπαταρίες έπαιρνε με την μια η μίζα ! μόλις τις χάλασε τις πρώτες δεν έπαιρνε και πήρα άλλες μπαταρίες τις οποίες αναφέρω στο πρώτο πόστ.
Ένας ηλεκτρολόγος που ήρθε , μέτρησε το δυναμό, εν λειτουργία , πριν το βγάλουμε και έβγαζε από 17 μέχρι 19 , αλλά δεν πρόσεξα αν είναι βολτ η αμπέρ . Λογικά πρέπει να ήταν βολτ.

Αν σας μπερδεύουν όλα αυτά απλά παραλείψτε τα , και πείτε αν μπορείτε με starter 12volt με 2 μπαταρίες 12 volt και 90 Ah με 700 Cold cranking Ampere Συνδεδεμένες Παράλληλα τι Δυναμό (Alternator) χρειάζομαι να πάρω για να φορτίζει τις μπαταρίες και να μην τις υπερφορτίζει και τις καίει ! Θα πρέπει να είναι 12 volt και πόσα Amps ;
Και αύριο τέτοια ώρα περίπου θα ανεβάσω φωτογραφία με τις συνδεσμολογίες !
50Α δυναμο θα βρεις ή οτιδηποτε κυκλοφορει και ταιριαζει στις βασεις του.Τα 17-19 v που αναφερεις δεν ειναι απο 24βολτο δυναμο.Αν ανεβασεις καμια φωτο να δουμε,υποπτευομαι οτι ειναι μανιατο και θελει ανορθωτικη και σταθεροποιητη...

leosedf
06-09-14, 22:29
Τα αμπέρ δεν σε πειράζουν. Βάλε στα 100 μια χαρά είναι.

genesis
07-09-14, 09:40
Δες τα βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά της μηχανής στα παρακάτω link.
http://www.cat.com/en_US/power-systems/industrial-oem/industrial-diesel-engines-highly-regulated/18375224.html
https://marine.cat.com/cat-C18
Είναι 24βολτες κατά κανόνα αλλά υπάρχει περίπτωση να βρεις και 12βολτη όπως αναφέρεται στο 1ο link.

Το θέμα είναι ότι αν είναι 24βολτη, τότε είναι 24V η μίζα και το δυναμό.
Αυτό σημαίνει ότι είναι λάθος η παράλληλη συνδεσμολογία των μπαταριών και γι'αυτό τις "φουσκώνει" μετά από κάποιες ώρες....πάλι καλά που δεν συμβαίνει τίποτα χειρότερο.
Οι μπαταρίες θα πρέπει να συνδέονται σε σειρά.
Λογικά δεν έχει πρόβλημα το δυναμό το οποίο, για την ιστορία, είναι 24V / 105A όπως αναφέρεται στα χαρακτηριστικά.
Η μέτρηση του δυναμό στον αέρα μάλλον δίνει παραπλανητικό αποτέλεσμα γιατί δεν λειτουργεί σωστά η διέγερση όταν δεν είναι συνδεδεμένο σε μπαταρία. Με τις μπαταρίες σωστά συνδεσμολογημένες (εν σειρά και 24V) θα πρέπει να μετράει περίπου 27 - 28V εν λειτουργία.
Το παράξενο στην υπόθεση είναι ότι η μίζα βάζει μπροστά την μηχανή με τάση 12V. Δεν είναι απίθανο αλλά ακούγεται δύσκολο για diesel κινητήρα.
Ψάξε για ταμπελάκια πάνω σε μίζα και δυναμό για να επιβεβαιώσεις την τάση τους. Αν είναι όντως 24V δύο νέες μπαταρίες χρειάζεσαι και είσαι εντάξει λογικά.

el greco 1
07-09-14, 13:28
ναι ειναι ξεκαθαρο οτι δουλευει το συστημα με 24v κανε τα σχετικα με τιs μετρισειs που ειπαν τα παιδια παραπανω για να δουμε τι ακριβωs συμβαινει.cheers george!

chris lin
07-09-14, 22:57
Καλησπέρα και πάλι από μένα παιδιά ! Οι μετρήσεις για το δυναμό που σας ανέφερα παραπάνω 17-19 volt ήταν ενώ ήταν συνδεδεμένος στη μηχανή και συνδεδεμένος πάνω στις μπαταρίες και με 2100 στροφές ανά λεπτό στο Μαξ δλδ. Δεν μπορώ να σας δώσω παραπάνω στοιχεία για την μηχανή γιατί έχει έρθει από Αμερική και δεν ξέρουμε εκεί τι έχουν κάνει. Μας είχαν πει ότι την χρησιμοποιούσαν για ηλεκτρογεννήτρια. Δεν υπάρχει κάποιο ταμπελάκι η καρτελάκι πάνω της. Μόνο αν ανοίξω το καπάκι και δω το μήκος των πιστονιών θα καταλάβω. Εμάς μας είπαν ότι ήταν C18 και ίσως την έχουν φλασαρει για να πιάνει 2100 σ.α.λ. Ενώ κανονικά πάει μέχρι 1900. Ενώ η C15 πάει 2100 Μαξ. Σας παραθέτω τις φωτογραφιες από την συνδεσμολογια , τον σταρτερ και το δυναμό ! Στο δυναμό εγώ έχω κόψει την βίδα δεν ήταν έτσι !!

52697 52698 52699 52700

vasilllis
07-09-14, 23:24
Καλησπέρα και πάλι από μένα παιδιά ! Οι μετρήσεις για το δυναμό που σας ανέφερα παραπάνω 17-19 volt ήταν ενώ ήταν συνδεδεμένος στη μηχανή και συνδεδεμένος πάνω στις μπαταρίες και με 2100 στροφές ανά λεπτό στο Μαξ δλδ. Δεν μπορώ να σας δώσω παραπάνω στοιχεία για την μηχανή γιατί έχει έρθει από Αμερική και δεν ξέρουμε εκεί τι έχουν κάνει. Μας είχαν πει ότι την χρησιμοποιούσαν για ηλεκτρογεννήτρια. Δεν υπάρχει κάποιο ταμπελάκι η καρτελάκι πάνω της. Μόνο αν ανοίξω το καπάκι και δω το μήκος των πιστονιών θα καταλάβω. Εμάς μας είπαν ότι ήταν C18 και ίσως την έχουν φλασαρει για να πιάνει 2100 σ.α.λ. Ενώ κανονικά πάει μέχρι 1900. Ενώ η C15 πάει 2100 Μαξ. Σας παραθέτω τις φωτογραφιες από την συνδεσμολογια , τον σταρτερ και το δυναμό ! Στο δυναμό εγώ έχω κόψει την βίδα δεν ήταν έτσι !!

52697 52698 52699 52700

ετσι οπως βελεπω μαλλον θελει κατι τετοιο.
http://www.scootershop.gr/images/00494%20-%20292033%20STATHGEROPOIITIS%20SKIPPER.jpg
εγω θα προτεινα το εξης.Ξυλωσε δυναμο και μιζα και πηγαινε τα να τα τσεκαρουν.Σιγουρα ο μιζερ ειναι 12v ειναι ομως και το μοτερ της μιζας?επισης μπορει με ενα σταθεροποιητη να κανεις δουλεια και να μην χρειαστει αλλο δυναμο,αν οντως ειναι ολα 12v.

chris lin
08-09-14, 00:07
Αρχικά το δυναμό αυτό τέρμα τέλειωσε του έκοψα και την βίδα και τέλος συν ότι έκανε και έναν θόρυβο περίεργο που κάνουν και ζεσταινόταν και γενικά τα είχε φτύσει. Τώρα για να έχουν την συνδεσμολογία παράλληλα και η μίζα να γραφεί 12v δεν νομίζω να έχουν καθίσει να αλλάξουν το μοτέρ και ολόκληρη διαδικασία. Και ένα actuator που έχω πάνω 12volt είναι και δεν έχει καεί , αλλά έχει και έναν ρελε πριν από αυτόν για να αλλάζει και την πολικότητα του για να πηγαίνει πάνω κάτω. Το ερώτημα τώρα είναι απλά με την σύνδεση που υπάρχει είδη την παράλληλη θέλω ένα Alternator 12volt αλλά ποσά Ampere πρέπει να είναι για να φορτίζει τις μπαταρίες κανονικά και να μην τις καίει ! (Είναι 2 μπαταρίες από 12 volt 90 Ah 700 cca η κάθε μια) .

nikosp
08-09-14, 00:49
Αρχικά το δυναμό αυτό τέρμα τέλειωσε του έκοψα και την βίδα και τέλος συν ότι έκανε και έναν θόρυβο περίεργο που κάνουν και ζεσταινόταν και γενικά τα είχε φτύσει. Τώρα για να έχουν την συνδεσμολογία παράλληλα και η μίζα να γραφεί 12v δεν νομίζω να έχουν καθίσει να αλλάξουν το μοτέρ και ολόκληρη διαδικασία. Και ένα actuator που έχω πάνω 12volt είναι και δεν έχει καεί , αλλά έχει και έναν ρελε πριν από αυτόν για να αλλάζει και την πολικότητα του για να πηγαίνει πάνω κάτω. Το ερώτημα τώρα είναι απλά με την σύνδεση που υπάρχει είδη την παράλληλη θέλω ένα Alternator 12volt αλλά ποσά Ampere πρέπει να είναι για να φορτίζει τις μπαταρίες κανονικά και να μην τις καίει ! (Είναι 2 μπαταρίες από 12 volt 90 Ah 700 cca η κάθε μια) .
Και 100 αμπέρ να είναι κάνει
Θα φορτίζει μονο τις μπαταρίες οπότε και λίγο να αργεί δεν πειράζει
Το μοτέρ αυτό δεν νομίζω ότι θα κάνει πολλές εκκινήσεις και σταματήματα την ημέρα

chris lin
08-09-14, 03:06
NikosP Την ανάβω λειτουργεί για κανένα μισάωρο το πολύ full speed και την κλείνω. Μετά απο καμιά ώρα το ίδιο . Αυτό γίνεται το πολύ 10 φορές την μέρα.

Notios38
08-09-14, 08:22
Καλημερα στην παρεα μας.
Χρηστο πηγαινε τον εναλλακτηρα σε καποιο που να γνωριζει τις μηχανες αυτες...γιατι βλεπω εγκεφαλο..και ειναι αμαρτια να μπεις σε περιπέτειες...υποθετω οτι ειναι σε ναυτικη χρηση, Υπαρχουν κιτ μετατροπης και για την βαση του εναλλακτηρα της cat με ενα εναλλακτηρα των 100Α ναυτικου τυπου .. εισαι καλυμμενος...οπως ανεφεραν και οι συναδελφοι παραπανω

micalis
08-09-14, 09:09
Καλησπέρα και πάλι από μένα παιδιά ! Οι μετρήσεις για το δυναμό που σας ανέφερα παραπάνω 17-19 volt ήταν ενώ ήταν συνδεδεμένος στη μηχανή και συνδεδεμένος πάνω στις μπαταρίες και με 2100 στροφές ανά λεπτό στο Μαξ δλδ. Δεν μπορώ να σας δώσω παραπάνω στοιχεία για την μηχανή γιατί έχει έρθει από Αμερική και δεν ξέρουμε εκεί τι έχουν κάνει. Μας είχαν πει ότι την χρησιμοποιούσαν για ηλεκτρογεννήτρια. Δεν υπάρχει κάποιο ταμπελάκι η καρτελάκι πάνω της. Μόνο αν ανοίξω το καπάκι και δω το μήκος των πιστονιών θα καταλάβω. Εμάς μας είπαν ότι ήταν C18 και ίσως την έχουν φλασαρει για να πιάνει 2100 σ.α.λ. Ενώ κανονικά πάει μέχρι 1900. Ενώ η C15 πάει 2100 Μαξ. Σας παραθέτω τις φωτογραφιες από την συνδεσμολογια , τον σταρτερ και το δυναμό ! Στο δυναμό εγώ έχω κόψει την βίδα δεν ήταν έτσι !!

52697 52698 52699 52700
Τι να πω ρε Χρηστο,εμενα μου φαινονται μικρες οι μπαταριες.Μπορεις να μετρησης ταση πριν πατησης μιζα και την ωρα που ΠΑΤΑΣ?

genesis
08-09-14, 09:56
Είναι φυσιολογικό να μετράς 19V αν το δυναμό είναι 24βολτο και το έχεις συνδέσει με 2 μπαταρίες 12v/90Ah παράλληλα συνδεδεμένες.
Το δυναμό πρακτικά λειτουργεί συνεχώς στο μέγιστο ρεύμα λειτουργίας του (προσπαθώντας να φτάσει τα 27-28V) και λογικό είναι να πάθει ζημιά μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας.
Το ίδιο ισχύει και για τις μπαταρίες που καταστράφηκαν λόγω υπερφόρτισης.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μηχανή είναι 24βολτη. Το button της μίζας και άλλα μέρη μπορεί να λειτουργούν με 12V με κάποιον σταθεροποιητή που υπάρχει κάπου.
Νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να ρισκάρεις και ότι πρέπει να πάρεις πιο συγκεκριμένες πληροφορίες στέλνοντας serial number και φωτογραφίες σε κάποιον πιο ειδικό για αυτές τις μηχανές, γιατί όχι στην ίδια την CAT.

chris lin
08-09-14, 14:06
Καλημέρα και πάλι. Δηλαδή αν το δυναμό ήταν 12volt θα ήταν φυσικό να μετράω τόσα βολτ ή θα μπορούσε να ήταν 12volt και να είχε χαλάσει και να έδινε (17-18,5) volt όταν η μηχανή ήταν φουλ ; Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο πάνω στην μηχανή που μπορώ να δω για να πάρω την πληροφορία ποσά βολτ είναι η μηχανή. Αν είχα το serial number της μηχανής όλα θα είχαν λυθεί αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Μιλάω με την CAT και το ψάχνουν κι αυτοί. Αλλά ας υποθέσουμε ότι δεν έχει σταθεροποιητές και τέτοια, δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά κάπως , δυο μπαταρίες με τα χαρακτηριστικά που έχω αναφέρει ΤΙ δυναμό θέλουν για να της φορτίζει χωρίς να τις υπερφορτίζει ; Πρέπει το δυναμό να είναι ας πούμε 12 βολτ και 105 Α ; Πρέπει να είναι 12 βολτ και 150 Α ; Πρέπει να είναι 200 Α ;
(Οι μπαταρίες μας είπαν από την CAT ότι θα πρέπει να είναι 950 CCA η κάθε μια. Και ίσως γιΆ αυτό έχουν κάνει αυτήν την παράλληλη συνδεσμολογία για να ανεβάσουν τα Ampere γενικά.)

vasilllis
08-09-14, 14:56
Καλημέρα και πάλι. Δηλαδή αν το δυναμό ήταν 12volt θα ήταν φυσικό να μετράω τόσα βολτ ή θα μπορούσε να ήταν 12volt και να είχε χαλάσει και να έδινε (17-18,5) volt όταν η μηχανή ήταν φουλ ; Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο πάνω στην μηχανή που μπορώ να δω για να πάρω την πληροφορία ποσά βολτ είναι η μηχανή. Αν είχα το serial number της μηχανής όλα θα είχαν λυθεί αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Μιλάω με την CAT και το ψάχνουν κι αυτοί. Αλλά ας υποθέσουμε ότι δεν έχει σταθεροποιητές και τέτοια, δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά κάπως , δυο μπαταρίες με τα χαρακτηριστικά που έχω αναφέρει ΤΙ δυναμό θέλουν για να της φορτίζει χωρίς να τις υπερφορτίζει ; Πρέπει το δυναμό να είναι ας πούμε 12 βολτ και 105 Α ; Πρέπει να είναι 12 βολτ και 150 Α ; Πρέπει να είναι 200 Α ;
(Οι μπαταρίες μας είπαν από την CAT ότι θα πρέπει να είναι 950 CCA η κάθε μια. Και ίσως γιΆ αυτό έχουν κάνει αυτήν την παράλληλη συνδεσμολογία για να ανεβάσουν τα Ampere γενικά.)

Χρηστο,οτι μα οτι ισχυος δυναμο παρεις,10-100-1000Α οι μπαταριες δεν προκειται να παθουν τιποτα.Σου αναφερα και μερικα ποστ πριναπο 50Α δυναμο εισαι μια χαρα.Τα cca στην προκειμενη δεν μας αφορουν .
Εφοσον λοιπον εισαι σιγουρος οτι το συστημα ειναι 12v παρε ενα δυναμο να ξενοιασεις.

chris lin
08-09-14, 16:54
Βασίλη Ευχαριστώ για την γνώμη σου. Αν είναι έτσι όπως τα λες λογικά τότε θα κοιτάξω για έναν δυναμό γύρω στα 100 αμπέρ πάνω κάτω να φορτίζει τις μπαταρίες και τέλος.
Γενικά να αναφέρω ότι την λειτούργησα την μηχανή 2 μέρες χωρίς δυναμό, μόνο με τις μπαταρίες. Δηλαδή την έβαζα μπρος την λειτουργούσα κανένα 20αλεπτο την έκλεινα , φόρτιζα τις μπαταρίες με έναν φορτιστή και τις δυο μαζί ίσα ίσα για να πω ότι τις φόρτιζα λίγο μετρά έκλεινα τον φορτιστή και την ξανά ξεκίναγα . Αυτό το έκανα 5 φορές την μια μέρα και 4 την άλλη μέρα . Το κακό είναι ότι δεν είχα την απόδοση που έπρεπε. Δλδ οι στροφές της μηχανής παίζανε πάρα πολύ για κανένα 2 λεπτό αφού ξεκινούσε η μηχανή μετά κάπως έφτιαχνε, μετρά κάπως ξανά χάλαγε . Αλλά δυο μέρες την ψηλό έβγαλα. Αλλά λογικά δεν είχε τα σωστά ρεύματα για να δουλεύει όπως πριν ! Γιαυτο θα πρέπει να μπει το δυναμό το συντομότερο.

genesis
08-09-14, 17:35
Θα μπορούσε πράγματι να συμβεί το ίδιο πρόβλημα και σε 12βολτο δυναμό που έχει χαλάσει ο "αυτόματος" σταθεροποίησης τάσης.

δυο μπαταρίες με τα χαρακτηριστικά που έχω αναφέρει ΤΙ δυναμό θέλουν για να της φορτίζει χωρίς να τις υπερφορτίζει ; Πρέπει το δυναμό να είναι ας πούμε 12 βολτ και 105 Α ; Πρέπει να είναι 12 βολτ και 150 Α ; Πρέπει να είναι 200 Α ;
Δεν υπάρχει "πρόχειρη" απάντηση γιατί εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες όπως το επίπεδο φόρτισης των μπαταριών απ' όπου ξεκινάει η φόρτιση όταν παίρνει μπροστά ο κινητήρας, την χωρητικότητα των μπαταριών, τα ηλεκτρικά φορτία που τροφοδοτεί το δυναμό παράλληλα με την φόρτιση των μπαταριών και ο μέσος χρόνος λειτουργίας του κινητήρα κάθε φορά που λειτουργεί.
Το γεγονός ότι το 24βολτο μοντέλο της μηχανής σου έχει δυναμό στα 105Α είναι μία ένδειξη ότι στα 12V το ρεύμα θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο.
Υπολογίζοντας πρόχειρα θα λέγαμε ότι εφόσον η τάση είναι η μισή θα πρέπει το ρεύμα να είναι διπλάσιο για να μπορεί να παρέχει την ίδια ισχύ.
Μπορεί βέβαια να είναι υπέρ-διαστασιολογημένο από την "μαμά" και να αρκεί ένα δυναμό της τάξης των 40 - 60Α με την προϋπόθεση ότι ο κινητήρας λειτουργεί όσο χρειάζεται για να "προλάβουν" να επαναφορτιστούν πλήρως οι μπαταρίες....
Εγώ στην θέση σου θα περίμενα την απάντηση του κατασκευαστή.

vasilllis
08-09-14, 21:09
Βασίλη Ευχαριστώ για την γνώμη σου. Αν είναι έτσι όπως τα λες λογικά τότε θα κοιτάξω για έναν δυναμό γύρω στα 100 αμπέρ πάνω κάτω να φορτίζει τις μπαταρίες και τέλος.
Γενικά να αναφέρω ότι την λειτούργησα την μηχανή 2 μέρες χωρίς δυναμό, μόνο με τις μπαταρίες. Δηλαδή την έβαζα μπρος την λειτουργούσα κανένα 20αλεπτο την έκλεινα , φόρτιζα τις μπαταρίες με έναν φορτιστή και τις δυο μαζί ίσα ίσα για να πω ότι τις φόρτιζα λίγο μετρά έκλεινα τον φορτιστή και την ξανά ξεκίναγα . Αυτό το έκανα 5 φορές την μια μέρα και 4 την άλλη μέρα . Το κακό είναι ότι δεν είχα την απόδοση που έπρεπε. Δλδ οι στροφές της μηχανής παίζανε πάρα πολύ για κανένα 2 λεπτό αφού ξεκινούσε η μηχανή μετά κάπως έφτιαχνε, μετρά κάπως ξανά χάλαγε . Αλλά δυο μέρες την ψηλό έβγαλα. Αλλά λογικά δεν είχε τα σωστά ρεύματα για να δουλεύει όπως πριν ! Γιαυτο θα πρέπει να μπει το δυναμό το συντομότερο.

με βαζεις σε σκεψεις.Οντως οι απαιτησεις ειναι πολυ μικρες .αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το εξης.Η ιστορια με τις στροφες που αναφερεις δεν θα επρεπε να συμβαινει εκτος και αν ξελοιγωθηκανε οι μπαταριες που το βρισκω δυσκολο.αυτα στα λεω γιατι ακουσα για ηλεκτρονικη μηχανη και περιπλεκουν λιγο τα πραγματα με ηλεκτρονικη και 12v.

chris lin
08-09-14, 21:41
Βασίλι η μηχανή είναι Diesel 800 hp δεν είναι ηλεκτροκίνητη. Οι καταναλώσεις που έχει πάνω είναι ένα actuator 12 βολτ δεν θυμάμαι βατ και τέτοια πάντως δεν είναι τπτ το σοβαρό και μετά ένα control box το οποίο έχει πάνω αναλογικές ενδείξεις για θερμοκρασία νερού , πίεση λαδιού και στάθμη πετρελαίου. Και φυσικά έχει και ένα χερούλι σαν ποτενσιόμετρο για να ανεβάζω και να κατεβάζω τις στροφές !

tzamas
08-09-14, 22:25
παντως οι μπαταριες στην φωτο ειναι συνδεμενες στη σειρα

vasilllis
08-09-14, 23:20
Βασίλι η μηχανή είναι Diesel 800 hp δεν είναι ηλεκτροκίνητη. Οι καταναλώσεις που έχει πάνω είναι ένα actuator 12 βολτ δεν θυμάμαι βατ και τέτοια πάντως δεν είναι τπτ το σοβαρό και μετά ένα control box το οποίο έχει πάνω αναλογικές ενδείξεις για θερμοκρασία νερού , πίεση λαδιού και στάθμη πετρελαίου. Και φυσικά έχει και ένα χερούλι σαν ποτενσιόμετρο για να ανεβάζω και να κατεβάζω τις στροφές !

αναρτησαν φωτο απο ηλεκτρονικη μηχανη (ecu ) (oxi ηλεκτροκινητη :) ) .το ποντεσιομετρο θα ειναι μηχανικο προφανως με ντιζα(συρμα η βιδα) ,οποτε οι στροφες δεν εχουν να κανουν με το dc καθολου.
που την εχεις αυτην?τη λειτουργει??

vasilllis
08-09-14, 23:22
παντως οι μπαταριες στην φωτο ειναι συνδεμενες στη σειρα

για ξανακοιτα καλυτερα

el greco 1
08-09-14, 23:41
βασιλη μαλλον λεει οτι η μια ειναι διπλα στην αλλη στη σωστη σειρα δηλαδη!

chris lin
09-09-14, 01:23
Βασίλη κατάλαβα λάθος το ηλεκτρονική μηχανή. Αν εννοούσες λόγο του εγκέφαλου κλπ. κλπ. ναι έχει (E.C.M) που από κει άμα συνδεθούμε διαβάζουμε τα στοιχεία της μηχανής κ.α.
Ηλεκτρονική είναι. CAT C18. Το ποτενσιόμετρο όχι είναι κι αυτό ηλεκτρονικό! Το καλώδιο του φεύγει και πάει πάνω στον εγκέφαλο στο (e.c.m) Η χρήση της μηχανής είναι να μεταδίδει κίνηση σε μια προπέλα μεγάλη.
Δλδ οι καταναλώσεις που έχουμε είναι μόνο στην εκκίνηση , η μίζα δλδ που τραβάει τα πιο πολλά αμπέρ και μετα ότι χρησιμοποιεί η μηχανή για την λειτουργεία της, που δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο ρεύμα , ένα actuator που ανεβοκατεβαίνει για 2 λεπτά μαξ. κάθε μια ώρα και τα όργανα που σου είπα πριν για τις ενδείξεις και το χειριστήριο του γκαζιού.
Αρά άμα κοιτάξω για ένα δυναμό πχ 160 Αμπέρ. Θα είμαι καλά ; Λογικά θα προλαβαίνουν οι μπαταρίες να φορτίζουν μέσα σε 20-30 λεπτά για για την επόμενη εκκίνηση ; Τι πιστεύεις ;

vasilllis
09-09-14, 09:12
βασιλη μαλλον λεει οτι η μια ειναι διπλα στην αλλη στη σωστη σειρα δηλαδη!

:hahahha::hahahha:
οντως ειναι τακτοποιημενες.


Βασίλη κατάλαβα λάθος το ηλεκτρονική μηχανή. Αν εννοούσες λόγο του εγκέφαλου κλπ. κλπ. ναι έχει (E.C.M) που από κει άμα συνδεθούμε διαβάζουμε τα στοιχεία της μηχανής κ.α.
Ηλεκτρονική είναι. CAT C18. Το ποτενσιόμετρο όχι είναι κι αυτό ηλεκτρονικό! Το καλώδιο του φεύγει και πάει πάνω στον εγκέφαλο στο (e.c.m) Η χρήση της μηχανής είναι να μεταδίδει κίνηση σε μια προπέλα μεγάλη.
Δλδ οι καταναλώσεις που έχουμε είναι μόνο στην εκκίνηση , η μίζα δλδ που τραβάει τα πιο πολλά αμπέρ και μετα ότι χρησιμοποιεί η μηχανή για την λειτουργεία της, που δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο ρεύμα , ένα actuator που ανεβοκατεβαίνει για 2 λεπτά μαξ. κάθε μια ώρα και τα όργανα που σου είπα πριν για τις ενδείξεις και το χειριστήριο του γκαζιού.
Αρά άμα κοιτάξω για ένα δυναμό πχ 160 Αμπέρ. Θα είμαι καλά ; Λογικά θα προλαβαίνουν οι μπαταρίες να φορτίζουν μέσα σε 20-30 λεπτά για για την επόμενη εκκίνηση ; Τι πιστεύεις ;

Λοιπον
http://www.ebay.com/itm/Caterpillar-385-Series-Alternator-C-18-12670-/231311923218?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item35db43d812&vxp=mtr
εδω δειχνει το δυναμο στα 24V.
Aπο την στιγμη που η μηχανη ειναι ηλεκτρονικη ειναι δυσκολο.
α.να αλλαξαν την ταση της μηχανης
β.να ειναι 12V (εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε μου 500 αλογα,ηλεκτρονικη )
γ.Με πονηρευει οτι οταν την εκανες 12v,αφαιρεσες το δυναμο δηλαδη ο κινητηρας αρχισε τα περιεργα του,εγω προσωπικα το εκλαμβανω οτι δεν δουλευει σωστα η ecm.

Υγ στην φωτο που αναρτησα το δυναμο το δινει 95Α .Οτι παραπανω και να βαλεις καλο ειναι ,οχι ομως οτι θα σου χρησιμεψει ποτε.
ΥΓ2. φτασαμε στο ποστ 29 και ακομα δεν εχω ακουσει ποτε θα μας πας βολτα..




ΥΓ βρηκα και 12v ecm http://world-engine-blog.blogspot.gr/2013/11/3054e-and-3056e-industrial-engines-and.html
οποτε μπορει να ειναι και 12v κινητηρας.

chris lin
09-09-14, 15:33
Βασίλη ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τις σκέψεις σου! Βασικά την μηχανή δεν την πείραξα εγώ έτσι ήρθε από την Αμερική. Η (ecm) μας είπε ένας μηχανικός της CAT ότι και να της βάλεις ρεύμα είτε 12 είτε 24 το ρίχνει στα 7 και κάτι βολτ οπότε δεν έχει πρόβλημα. Το δυναμό που ανέβασες δίνει τόσα Αμπέρ αλλά συνήθως όλες οι μηχανές είναι 24 βολτες και τις έχουν συνδεδεμένες σε σειρά τις μπαταρίες, 2 x 12 βολτ σε σειρά , αρά άμα τα αμπέρ των μπαταριών είναι 90 Ah θα μένουν τόσα και θα είναι 24 βολτ. Απλά η αρχική μου απορία είναι ότι εμένα είναι παράλληλα οι μπαταρίες αρά 12 βολτ αρά 90+90 Ah, οπότε με ένα δυναμό ας πούμε 105 A αν θα φορτίζουν. Αλλά στην τελική για την μίζα πρέπει να φορτίζουν οι μπαταρίες κάθε φορά , μετά ότι είναι θα το δίνει το δυναμό , αρά άμα κοίταγα για ένα δυναμό λίγο πιο μεγάλο από 105 Α η λογική λέει ότι θα τις φόρτιζε τις μπαταρίες κάπως.
ΥΓ 1. Ελπίζω στο 31 πόστα να καταλήξουμε σε μια απάντηση για τα Αμπέρ που θα πρέπει να είναι το δυναμό
ΥΓ 2. Έρχεται και άλλο ένα θε ματάκι που έχω κάποιες μικρές απορίες αλλά αυτό θα είναι πανεύκολο για σας.

ΥΓ 3. Η μηχανή χρησιμοποιείται σε λειτουργία Vertical Wind Tunnel οπότε αν έρθετε Λονδίνο ποτέ ελάτε να κάνουμε μια εξομοίωση πτώσης από αεροπλάνο !

tzamas
09-09-14, 19:26
[QUOTE=vasilimertzani;670590]για ξανακοιτα καλυτερα[/Q

ωπ δεν προσεξα οτι εχουν διαφορετικο κωδικο οι μπαταριες
δεν δουλευουν και τα ματια σωστα τελευταια:hammer:

vasilllis
09-09-14, 22:14
Βασίλη ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τις σκέψεις σου! Βασικά την μηχανή δεν την πείραξα εγώ έτσι ήρθε από την Αμερική. Η (ecm) μας είπε ένας μηχανικός της CAT ότι και να της βάλεις ρεύμα είτε 12 είτε 24 το ρίχνει στα 7 και κάτι βολτ οπότε δεν έχει πρόβλημα. Το δυναμό που ανέβασες δίνει τόσα Αμπέρ αλλά συνήθως όλες οι μηχανές είναι 24 βολτες και τις έχουν συνδεδεμένες σε σειρά τις μπαταρίες, 2 x 12 βολτ σε σειρά , αρά άμα τα αμπέρ των μπαταριών είναι 90 Ah θα μένουν τόσα και θα είναι 24 βολτ. Απλά η αρχική μου απορία είναι ότι εμένα είναι παράλληλα οι μπαταρίες αρά 12 βολτ αρά 90+90 Ah, οπότε με ένα δυναμό ας πούμε 105 A αν θα φορτίζουν. Αλλά στην τελική για την μίζα πρέπει να φορτίζουν οι μπαταρίες κάθε φορά , μετά ότι είναι θα το δίνει το δυναμό , αρά άμα κοίταγα για ένα δυναμό λίγο πιο μεγάλο από 105 Α η λογική λέει ότι θα τις φόρτιζε τις μπαταρίες κάπως.
ΥΓ 1. Ελπίζω στο 31 πόστα να καταλήξουμε σε μια απάντηση για τα Αμπέρ που θα πρέπει να είναι το δυναμό
ΥΓ 2. Έρχεται και άλλο ένα θε ματάκι που έχω κάποιες μικρές απορίες αλλά αυτό θα είναι πανεύκολο για σας.

ΥΓ 3. Η μηχανή χρησιμοποιείται σε λειτουργία Vertical Wind Tunnel οπότε αν έρθετε Λονδίνο ποτέ ελάτε να κάνουμε μια εξομοίωση πτώσης από αεροπλάνο !

αυτα τα δυναμο τα εχουν και σε κινητηρες με 200ΑΗ και δυο παραλληλες συστοιχιες,δεν στα λεω στην τυχη.
Το δυναμο στους κινητηρες δινουν (συνηθως) 20-30Α για ενα λεπτο περιπου οπου και πεφτει γραμμικα εφοσον η μπαταρια βεβαια ειναι φορτισμενη.
Να σου πω και ενα παραδειγμα.Εστω οτι η μιζια (που διαρκει 10 δευτ.) τραβαει 500!!!!!! Α ..με ενα δυναμο λοιπον των 50Α θα τις ξαναφορτισει σε ποσο χρονο??? σε 10πλασιο απο οτι δωσανε? 20πλασιο?50πλασιο?
παρτο 105 Α :)
μακαρι να μπορουμε να βοηθησουμε
μακαρι να τα καταφερω και να ερθω ,αν βεβαια το φτιαξεις :) μην μεινουμε απο μπαταρια εν ωρα πτησης :)

chris lin
10-09-14, 00:34
Χα χα χα χα δεν νομίζω να μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα αλλά και πάλι και στο 50 πλασιο να τις φορτίζει πάλι μια χαρά είναι δλδ κανένα 6-9 λεπτό αρά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ! Το άλλο που είδα και αρχίζω και φοβάμαι είναι σε κάτι διαγράμματα λειτουργίας 12 βολτ alternator με 105 Α στις 3000 rmp πάνω κάτω δίνουν το φουλ της απόδοσης τους ενώ εμείς είμαστε περίπου στις μισές στροφές και περίπου εκεί δίνουν κανένα 60 Αμπέρ στις 1500 + rpm.
Χάχα έλα και φυσάμε από κάτω εμείς αν γίνει κάτι χάχα
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας παιδιά ! θα τα πούμε σε ένα άλλο θέμα αν δεν βρω απάντηση σε παρόμοιο πόστα.

georgegr
10-09-14, 01:05
Για τις στροφές υπολόγισε και την σχέση των τροχαλιών.

chris lin
10-09-14, 03:01
George ! αμα σου πω οτι θόλωσα με τόσα προβλήματα και το ξέχασα τελείως ! πολύ σωστός !

SV7FOM
11-09-14, 17:30
Οι μπαταριες πρεπει να ειναι λαθος σηνδεδεμενες απο οτι βλεπω

Notios38
11-09-14, 21:42
Τα δυο αρνητικα ---- στην 2η φωτο ειναι των μπαταριων φαινονται πως ειναι συνδεμενες..δες ομως οτι εχει αλλο κωδικο η καθε μια(αριστερη-δεξια)

chris lin
17-09-14, 00:50
Παιδιά Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας αντικατέστησα το alternator με καινούριο 160 Α και δείχνει να πάει καλά για την ώρα οπότε οι γνώμες σας βοήθησαν πολύ ! Αρα μπορεί να κλείσει το θέμα για την ώρα !