PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με θερμοσιφώνα



stratus
07-09-14, 09:12
Πριν 2 ημερες πηγα να αναψω το θερμοσιφωνα και δεν αναβε το λαμπακι.Κοιταω και βλεπω οτι εχει πεσει η ασφαλεια του θερμοστατη.Τη σηκωνω και αναβει κανονικα.Αυτο που παρατηρω μετα ειναι οτι ενω ο θερμοστατης εκλεινε οταν η ενδειξη εφτανε στη μεση του θερμομετρου αυτη τη φορα εκλεισε οταν ξεπερασε κατα πολυ τη μεση.Δε δινω σημασια και τον κλεινω.Την επομενη ο θερμοστατης ειχε χαλασει και δεν αναβε.Βαζω ενα καινουργιο που ειχα και τιποτα.Αναβε το λαμπακι αλλα δε ζεστανε το νερο παροτι τον αφησα πανω απο μια ωρα αναμμενο.Βαζω εναν αλλο και βλεπω οτι ενω ζεστανε το νερο η θερμοκρασια του νερου ηταν πολλη χαμηλη.Ρυθμιζω το θερμοστατη στο φουλ αλλα η θερμοκρασια του νερου ανεβηκε ελαχιστα παραπανω.Παω αγοραζω ενα τριτο το βαζω και παρατηρω καπνους και σπιθες να βγαινουν απο το θερμοστατη στο σημειο που κανει επαφη με την αντισταση.
Τι μπορει να φταει και 3 θερμοστατες να μη λειτουργουν σωστα;
ΥΓ Ο θερμοσιφωνας ειναι 6 μηνων, σχεδον καινουργιος.

xrhstosmp
07-09-14, 09:59
αν και εξ'αποστασεως χωρις ουτε μια φωτο ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος τι και πως, πιστευω πως ειναι θεμα επαφης του θερμοστατη και της αντιστασης που ανεβαζει τοπικα τη θερμοκρασια και πλεον ο θερμοστατης διαβαζει αυτη τη θερμοκρασια και οχι του αισθητηρα του..

stratus
07-09-14, 10:13
αν και εξ'αποστασεως χωρις ουτε μια φωτο ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος τι και πως, πιστευω πως ειναι θεμα επαφης του θερμοστατη και της αντιστασης που ανεβαζει τοπικα τη θερμοκρασια και πλεον ο θερμοστατης διαβαζει αυτη τη θερμοκρασια και οχι του αισθητηρα του..
Εμενα πιο πολυ με ανησυχει ο σπινθηρισμος.Εσφιξα καλυτερα τα παξιμιδια του θερμοστατη με την αντισταση και τον αναψα χωρις να παρατηρησω σπινθηρες.
Αληθεια ποσο σφιχτα πρεπει να ειναι τα παξιμαδια;Απο κλιμακα 1-10 εχω θα ελεγα οτι τα εχω στο 6.

xrhstosmp
07-09-14, 10:40
ακομα και να ανακαλυψουμε απο πινακα τεχνικων χαρακτιριστικων ποση ροπη συσφιξης χρειαζονται αυτα τα παξιμαδια διαθετεις καποιο ειδος ροποκατσαβιδου για να την επιτυχεις? δυστιχως αυτη (η ροπη συσφιξης) αν και απο τα ποιο σημαντικα ,την αγνοουμε επιδεικτικα ολοι μας !

elektronio
07-09-14, 12:42
Εξέτασες την αντίσταση του θερμοσίφωνα; Μέτρησες μεταξύ των άκρων της αντίστασης και της γείωσης Έχεις αντιηλεκτροπληξιακό στον πίνακα;

dog80
07-09-14, 13:23
Τα παξιμαδια δεν θελουν τρελο σφιξιμο γιατι μπορει να σπασουν τα κεραμεικα μονωτικα που εχει η αντισταση στις βιδες

el greco 1
07-09-14, 13:35
για να μην πω 100 τα 100 η αντισταση ειναι αρπαγμενη η ειναι γεματοs αλατα και δεν ακουει ο θερμοστατηs.

stratus
07-09-14, 14:09
Εξέτασες την αντίσταση του θερμοσίφωνα; Μέτρησες μεταξύ των άκρων της αντίστασης και της γείωσης Έχεις αντιηλεκτροπληξιακό στον πίνακα;
Η αντισταση ειναι 11.4 Ω.Ολα τα εχω μετρησει και ειναι οκ και αντιηλεκτροπληξιακό υπαρχει.

stratus
07-09-14, 14:20
για να μην πω 100 τα 100 η αντισταση ειναι αρπαγμενη η ειναι γεματοs αλατα και δεν ακουει ο θερμοστατηs.
Δε με προσεχεις :biggrin: (πλακα κανω).Με το προηγουμενο θερμοστατη ολα ηταν οκ.Ο θερμοσιφωνας ειναι κατι λιγοτερο απο 6 μηνων,ουτε παρτυ γενεθλιων δεν του εχω κανει,αρα αλατα θα εχει ελαχιστα.Τον προηγουμενο θερμοσιφωνα τον ειχα 15 χρονια χωρις κανενα προβλημα.
Οπως εγραψα εσφιξα λιγο τα παξιμαδια και δεν ειχα προβλημα.Μιλαμε καθισα στην τουαλετα και το χαζευα και δεν πρατηρησα κατι.Θα το κανω για αρκετες μερες να ειμαι σιγουρος και θα ενημερωσω.
Μια τελευταια ερωτηση.Τα καλωδια ειναι κιτρινο,γκρι και μαυρο.Η γειωση κιτρινη,η φαση ποια ειναι;Ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι εχω και δε δουλευει.
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

Τέσλα
07-09-14, 18:16
Θα ηταν ευκολο να σου πω το μαυρο ειναι η φαση αλλα ΜΗΝ εμπιστευεσε ποτε τα χρωματα των καλωδιων.
Παρε ενα δοκιμαστικο και κοιτα και μην πας με τα χρωματα

IRF
07-09-14, 18:32
Αφού αποσυνδέσεις φάση ουδέτερο και γείωση από το θερμοσίφωνο μέτρα με ένα πολύμετρο τα Ωμ μεταξύ της αντίστασης του θερμοσίφωνα και του σασί του θερμοσίφωνα θα σου αποκαλύψει κατεστραμμένη μόνωση αντίστασης όπως σου είπαν και τα άλλα μέλη. Κανονικά δεν εμφανίζεται τιμή αντίστασης ως την περιοχή 10ΚΩ του πολυμέτρου. Αν έχει καταστραφεί η μόνωση θα σου δώσει τιμές εκατοντάδων ή και δεκάδων ωμ. Όσο παλιώνει η αντίσταση μειώνεται η παραπάνω τιμή.

micalis
07-09-14, 19:22
Δε με προσεχεις :biggrin: (πλακα κανω).Με το προηγουμενο θερμοστατη ολα ηταν οκ.Ο θερμοσιφωνας ειναι κατι λιγοτερο απο 6 μηνων,ουτε παρτυ γενεθλιων δεν του εχω κανει,αρα αλατα θα εχει ελαχιστα.Τον προηγουμενο θερμοσιφωνα τον ειχα 15 χρονια χωρις κανενα προβλημα.
Οπως εγραψα εσφιξα λιγο τα παξιμαδια και δεν ειχα προβλημα.Μιλαμε καθισα στην τουαλετα και το χαζευα και δεν πρατηρησα κατι.Θα το κανω για αρκετες μερες να ειμαι σιγουρος και θα ενημερωσω.
Μια τελευταια ερωτηση.Τα καλωδια ειναι κιτρινο,γκρι και μαυρο.Η γειωση κιτρινη,η φαση ποια ειναι;Ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι εχω και δε δουλευει.
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις συμβουλες.
Πιασε με το χερι το γκρι και αν ΔΕΝ ξαναγραψης στο φορουμ θα ξερουμε οτι ΔΕΝ ηταν το μαυρο η φαση.(πλακα κανω).

vasilllis
07-09-14, 20:50
δοκιμασε χωρις θερμοστατη για 5-10 λεπτα(αφου λες εχεις και θερμομετρο) να δεις αν δουλευει σωστα.
Μετρησε ποσα Α τραβαει σε λειτουργια.
Βρες τον ουδετερο και γεφυρωσε τον με το σασι του θερμοσιφωνα.(με το δοκιμαστικο βρισκεις την φαση)
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

ΥΓ1.Απαντησεις δοκιμασε με το δαχτυλο και την γλωσσα μην δινονται εδω μεσα.
ΥΓ2.Φθορα μονωσης με πολυμετρο δεν βρισκεις.

xsterg
07-09-14, 21:42
1. θα σου ελεγα να βαλεις ηλιακο.
2. καποιο λαθος κανεις με τον θερμοστατη. δεν τον συνδεεις σωστα η τα καλωδια ειναι χαλαρα. αν εχεις βαλει υπερβολικη δυναμη πιθανον να τον εχεις χαλασει. τον ρυθμιζεις σωστα?
3. ο θερμοσιφωνας ειχε εγγυηση. τωρα παπαλα....

stauros772000
08-09-14, 09:11
6 μηνων θερμοσιφουνας,λιγο δυσκολο να εχει πιασει αλατα εκτος και αν ζεσταινεις θαλασσινο νερο.επισης,6 μηνων αντισταση ,λιγο δυσκολο να χαλασει διαβρωθει,εκτος και αν μαζι με θαλλασινο νερο,ειχες την θερμοκρασια 70-80 βαθμους.αλλα μια αστοχια του θερμοστατη,μπορει να κανει καλη ζημια.επισης και μια λαθος συνδεσμολογια.ακολουθα το σχεδιαγραμμα που εχει πανω ο θερμοστατης κατα γραμμα.αν δεν εχεις τα εργαλεια,αγορασε τα ,μιας και ενας επαγγελματιας για να ερθει να κανει την εργασια,θελει αμοιβη.........

stratus
08-09-14, 19:05
Εβαλα τη γλωσσα μου στο γκρι καλωδιο και το δαχτυλο μου στο μαυρο και ειμαι οκ Αρα τα εχω συνδεσιε σωστα :biggrin:
Περα της πλακας ,πηρα και ενα δοκιμαστικο γιατι και τα δυο που ειχα δε δουλευαν και ολες οι συνδεσεις ειναι οκ.Οπως εγραψα και χθες με το που εσφιξα λιγο τα παξιμαδια δεν ειχα σπινθηρες.Σημερα παλι κανενα προβλημα.Δε δηλωνω ειδικος,τουναντιον προς το ασχετος φερνω,αλλα εχω αλλαξει καμια 10αρια θερμοστατες και εχω βαλει 3-4 θερμοσιφωνες σε μενα και σε φιλους (παραξενως ολοι ζουμε).
Θεωρω οτι λιγο μυαλο να εχεις ενας θερμοσιφωνας ειναι πολυ απλο πραγμα.Επισης ειμαι μαθηματικος και καποιες γνωσεις περι ρευματος εχω.Απλα πρωτη φορα ειδα σπινθηρες και ειπα μηπως κατι μου διαφευγει.
Ευχαριστω ξανα ολους για τις απαντησεις και τις συμβουλες.
Η μεγαλη μου απορια ειναι,γιατι ο ενας θερμοστατης παροτι αναβε το λαμπακι και η αντισταση δουλευει δε ζεσταινε το νερο;
ΥΓΤελευται απορια το υποσχομαι. Γιατι τα περισσοτερα δοκιμαστικα κατσαβιδια δε δουλευουν;

stauros772000
08-09-14, 21:51
μηπως την ωρα που ακουμπας τον χαλκο με το δοκιμαστικο,φωτιζεις το δοκιμαστικο με δυνατο φακο????μηπως ειναι κανας τριπλης στην ταρατσα και δοκιμαζεις με νταλα ηλιο?μηπως φορας γαντια?μηπως φορας καλα μονωμενα υποδηματα ?

nestoras
08-09-14, 22:35
ΥΓΤελευται απορια το υποσχομαι. Γιατι τα περισσοτερα δοκιμαστικα κατσαβιδια δε δουλευουν;

Το 95% των δοκιμαστικών κατσαβιδιών που κυκλοφορούν στην αγορά είναι αυτά (http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=1_86_21_373&products_id=2876) ενώ θα έπρεπε να είναι αυτά (http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=1_86_21_373&products_id=8204&zenid=cbe078ab88806419fc5bafabc3de65f5).
Επίσης, τα δοκιμαστικά κατσαβίδια ΠΡΕΠΕΙ να τα χρησιμοποιούμε μόνο για έλεγχο τάσης και για τίποτε άλλο! Ούτε για να βιδώνουμε πρίζες, ούτε για να ανοίγουμε καπάκια, ούτε για να ξεσφίγγουμε αλενόβιδες (ειδικά όταν το κατσαβίδι που έχουμε ανήκει στην πρώτη κατηγορία!).

Όπως έχω ξανααναφέρει σε παλιότερο post, τα συγκεκριμένα κατσαβίδια δεν θα έπρεπε καν να έχουν μπροστά κατσαβιδόλαμα αλλά απλά μια στρόγγυλη μύτη.
Έχω καμιά δεκαριά από αυτά τις πρώτης κατηγορίας (κάποια τα έχω πάνω από 10 χρόνια) κι όλα δουλεύουν άψογα ακόμη και δεν έχει σπάσει η μόνωση της λάμας, επειδή τα χρησιμοποιώ μόνο για έλεγχο ύπαρξης τάσης.

Επίσης, αν είμαστε σε "άγνωστα" νερά (-ρεύματα) τότε μετράμε μόνο με πολύμετρο επειδή ανάλογα με το είδος του πατώματος, με το αν είμαστε πάνω σε ξύλινη σκάλα, με το αν φοράμε λαστιχένια παπούτσια, με το αν έχει πολύ φως, όσο καλό κι αν είναι το δοκιμαστικό, πάλι μπορεί να μην αντιληφθούμε την ένδειξή του (αναφέρθηκαν και σε προηγούμενο post τα περισσότερα).

Τελευταία συμβουλή, αν ένα δοκιμαστικό δεν ανάβει, τότε ΠΕΤΑΞΕ το αμέσως επειδή μπορεί να πάρεις και κανέναν άλλο στο λαιμό σου που ο διάολος θα σπάσει το ποδάρι του και θα το εμπιστευτεί.

xsterg
09-09-14, 17:40
εγω θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις με δοκιμαστικά. να πας κατ ευθειαν σε πολυμετρο. με αυτο να μαθεις και να ελεγχεις. δεν υπαρχει λογος να εχεις δοκιμαστικο στην τσαντα σου αν εχεις πολυμετρο.

elektronio
09-09-14, 19:09
Η μεγαλη μου απορια ειναι,γιατι ο ενας θερμοστατης παροτι αναβε το λαμπακι και η αντισταση δουλευει δε ζεσταινε το νερο;

Ο θερμοστάτης είναι και αυτός ένας διακόπτης. Με το άνοιξε κλείσε (με τους σπινθηρισμούς λόγω μεγάλου φορτίου) χαλάει η επαφή του. Το αποτέλεσμα είναι η καμένη επαφή να μην μπορεί να περάσει αρκετά αμπέρ που χρειάζεται η αντίσταση. Το λαμπάκι όμως χρειάζεται ελάχιστα μιλιαμπέρ που μπορούν να περάσουν από την καμένη επαφή.

vasilllis
09-09-14, 22:25
Ο θερμοστάτης είναι και αυτός ένας διακόπτης. Με το άνοιξε κλείσε (με τους σπινθηρισμούς λόγω μεγάλου φορτίου) χαλάει η επαφή του. Το αποτέλεσμα είναι η καμένη επαφή να μην μπορεί να περάσει αρκετά αμπέρ που χρειάζεται η αντίσταση. Το λαμπάκι όμως χρειάζεται ελάχιστα μιλιαμπέρ που μπορούν να περάσουν από την καμένη επαφή.

ωχ :)
Μαρκο σωστα τα ειπες για την ισχυ που απαιτει το καθενα αλλα αν καει η επαφη ή θα συνεχισει να εχει επαφη και θα συνεχισει να καιγεται ή δεν θα κανει ποια επαφη και δεν θα περναει ΚΑΘΟΛΟΥ ρευμα.

ΜΑΘΗΤΗΣ
10-09-14, 15:57
κανονικα πρεπει να πιασει με το αριστερο χερι τον ουδετερο και την γλωσσα στην φαση!!!!!!!
Τι λετε στον ανθρωπο!!!!!!Φωναξε τον ηλεκ/γο να παρει κανα μεροκαματο Κλεφτες θα γινουμε!!!!

xsterg
10-09-14, 16:28
ελα ρε παιδια. ενα απλο κυκλωμα ειναι. αν βγαλεις τον θερμοστατη και βαλεις τα καλωδια κατ ευθειαν πανω στην αντισταση θα λειτουργησει? για 5 λεπτα πχ.

stefos1
10-09-14, 17:04
6 μηνων θερμοσιφουνας !!!!! να χρησιμοποιήσεις την ΕΓΓΎΗΣΗ σου πέρασε από το μυαλό???

elektronio
11-09-14, 00:58
ωχ :)
Μαρκο σωστα τα ειπες για την ισχυ που απαιτει το καθενα αλλα αν καει η επαφη ή θα συνεχισει να εχει επαφη και θα συνεχισει να καιγεται ή δεν θα κανει ποια επαφη και δεν θα περναει ΚΑΘΟΛΟΥ ρευμα.

Όταν λέω καμένη επαφή δεν εννοώ τελείως κατεστραμμένη. Εννοώ ελαφρώς καρβουνιασμέμη όπως συμβαίνει συνήθως όταν η επαφή σπινθηρίζει. Για παράδειγμα σκέψου την μπαταρία του αυτοκινήτου με βρόμικους και χαλαρούς πόλους, μπαίνεις στο αυτοκίνητο γυρνάς το κλειδί ανάβουν όλα τα λαμπάκια παίζει το ραδιόφωνο αλλά η μίζα δεν συγκινείται....Επαφή υπάρχει για να λειτουργήσουν τα ηλεκτρικά αλλά δεν είναι κατάλληλη για να περάσουν πολλά αμπέρ.

Σε κάποια ρελέ ανοικτού τύπου για πολλά αμπέρ τρίβεις τις επαφές με την λίμα και ξαναλειτουργεί μια χαρά.

xsterg
11-09-14, 07:09
αλλον κατι αλλο θα εχει γινει φιλε και ειναι εκτος εγγυησης. οπως και να εχει ο θερμοσιφωνας δεν ειναι κατι το πολυπλοκο. καλο σφιξιμο θελει η φλαντζα της αντιστασης για να στεγανοποιει...

thanasis 1
04-06-19, 13:19
Γεια σας,μια ερωτηση θελω να κανω.
Παλαιοτερα ειχα ενα προβλημα με τον θερμοσιφωνα και καλεσα τον ηλεκτρολογο και μου ειχε αλλαξει την αντισταση και δουλευε κομλπε.
Αυτες τις μερες τον αναβω και μετα απο καποια λεπτα πεφτει ο γενικος.Τον ξανα φωναξα τον ηλεκτρολογο και μου ειπε τωρα οτι ο πινακας δεν αντεχει την ισχυ και γι αυτο μου κανει οτι μου κανει και μου ειπα να αλλαξω ολο τον πινακα.Γενικα ισχυει αυτο??
Ρωταω για μια δευτερη γνωμη καθοτι ασχετος με τετοια θεματα.

vasilllis
04-06-19, 15:42
Γεια σας,μια ερωτηση θελω να κανω.
Παλαιοτερα ειχα ενα προβλημα με τον θερμοσιφωνα και καλεσα τον ηλεκτρολογο και μου ειχε αλλαξει την αντισταση και δουλευε κομλπε.
Αυτες τις μερες τον αναβω και μετα απο καποια λεπτα πεφτει ο γενικος.Τον ξανα φωναξα τον ηλεκτρολογο και μου ειπε τωρα οτι ο πινακας δεν αντεχει την ισχυ και γι αυτο μου κανει οτι μου κανει και μου ειπα να αλλαξω ολο τον πινακα.Γενικα ισχυει αυτο??
Ρωταω για μια δευτερη γνωμη καθοτι ασχετος με τετοια θεματα.Να καλέσεις άλλον ηλεκτρολογο

thanasis 1
04-06-19, 15:49
Απλα μου φενεται περιεργο για την αλλαγη ολου του πινακα μιας και ειναι σχετικα καινουργιος ~5 ετων.
Επομενως δεν στεκει αυτο που ειπε ετσι??

gregpro
04-06-19, 16:26
Όταν λες "πέφτει ο γενικός" εννοείς τον διακόπτη διαρροής; Αν ναι, δεν έχει καμία σχέση με την ισχύ, και πρέπει να αλλάξεις ηλεκτρολόγο, όπως είπε και ο Βασίλης.

nyannaco
04-06-19, 16:31
Επειδή είμαι καλοπροαίρετος άνθρωπος, θα υποθέσω ότι ο "ηλεκτρολόγος" που έφερες είναι μάλλον τσομπάνης, παρά ηλεκτρολόγος. Γιατί αν ήμουν κακοπροαίρετος, μπορεί και να υποψιαζόμουν ότι έπεσες σε ακέραιο "επαγγελματία", που κατάλαβε ότι είσαι άσχετος, όπως ήδη προείπες, και πήγε να σε πιάσει κώτσο.

nyannaco
04-06-19, 16:33
Όταν λες "πέφτει ο γενικός" εννοείς τον διακόπτη διαρροής; Αν ναι, δεν έχει καμία σχέση με την ισχύ, και πρέπει να αλλάξεις ηλεκτρολόγο, όπως είπε και ο Βασίλης.Και θέμα ισχύος να είναι, γιατί να αλλάξει όλο τον πίνακα, αν είναι πενταετίας; Βρωμάει...

gregpro
04-06-19, 16:57
Και θέμα ισχύος να είναι, γιατί να αλλάξει όλο τον πίνακα, αν είναι πενταετίας; Βρωμάει...
Άλλο εννοώ. Ο διακόπτης διαρροής δεν πέφτει ποτέ σε υπερφόρτωση. Άλλη είναι η δουλειά του. Ρώτησα τον άνθρωπο να μας πει τι εννοεί όταν λέει "γενικός." Και ναι, η υπόθεση με τον ηλεκτρολόγο βρωμάει.

thanasis 1
04-06-19, 16:58
Ενταξει οταν λεω ασχετος δεν λεω οτι δεν ξερω και τιποτα αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια να βαλω χερι εγω στον πινακα,τα βασικα τα ξερω.
Απλα μου φανηκε περιεργο που ειπε να αλλαξω ολο τον πινακα ενω εχει να κανει πιθανοτατα με το κομματι μονο του θερμοσιφωνα.


Και θέμα ισχύος να είναι, γιατί να αλλάξει όλο τον πίνακα, αν είναι πενταετίας; Βρωμάει...

Και εγω αυτο δεν καταλαβαινω.

ILIAS GR
04-06-19, 17:45
Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφοίν μύθον ακούσεις... δε γνωρίζουμε και τη πλευρά του τεχνίτη, γιατί δε θέλει να βάλει χέρι στον υπάρχων πίνακα και να αλλάξει μια μεγαλύτερη ασφάλεια ή έναν ρελέ. Μήπως φοβάται μην κλείσει το μαγαζάκι του ή χάσει τον ύπνο του φοβούμενος μη πάρει κανα χριστιανό στο λαιμό του;

vasilllis
04-06-19, 17:56
Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφοίν μύθον ακούσεις... δε γνωρίζουμε και τη πλευρά του τεχνίτη, γιατί δε θέλει να βάλει χέρι στον υπάρχων πίνακα και να αλλάξει μια μεγαλύτερη ασφάλεια ή έναν ρελέ. Μήπως φοβάται μην κλείσει το μαγαζάκι του ή χάσει τον ύπνο του φοβούμενος μη πάρει κανα χριστιανό στο λαιμό του;

Δεν ανάφερε κανένας να βάλει ο τεχνίτης χέρι σε έναν πίνακα χωρίς καν να έχουμε δει και εννοείται κανένας εδώ μέσα (τεχνίτης) δεν προτεινε να αλλάξει με μεγαλύτερη ασφάλεια.μπορουσε ο ηλεκτρολόγος να βάλει την ίδια αντίσταση με πριν.Για να ακριβολογουμε επειδή υποθέτω ότι η ασφάλεια είναι 20Α θα μπορούσε να έχει κάνει μια μέτρηση να δει πόσα Α τραβάει η νέα αντίσταση.

nyannaco
04-06-19, 19:16
Ηλια, επι της αρχης εχεις δικιο, πλην ομως οτι και να χρειαζεται - που δεν εχουμε αρκετα στοιχεια για να το καθορισουμε - δεν υπαρχει λογος να αλλαξει ολο τον πινακα.

Θαναση, μια φωτογραφια του πινακα, με επισημανση του στοιχειου που πεφτει, θα βοηθουσε.

IRF
04-06-19, 20:13
Δυστυχώς αν και φαίνεται απλό το θέμα έχει πολλές πτυχές:
α)μπορεί να δούλεψε η αντίσταση χωρίς να είναι γεμάτος νερό και το τι έγινε δεν περιγράφεται εύκολα
β)σπινθηρισμός δεν δικαιολογείται προφανώς δεν είσαι ηλεκτρολόγος μην ασχολείσαι καθόλου με το θέμα μόνος σου
γ) γυναίκα καθηγητή φυσικού πέθανε από ηλεκτροπληξία με θερμοσίφωνα
δ) ο έλεγχος καλής λειτουργίας δεν είναι ότι ανάβει, άρα Ο.Κ.
ε)αν π.χ. δεν κάνει καλή επαφή ο θερμοστάτης και έχουν κολλήσει οι βαλβίδες ασφαλείας (που συμβαίνει από σκουριά) μπορεί να εκραγεί
στ)έλεγχο σύνδεσης γείωσης;;;;
ζ)αν κάποιος έχει πειράξει τη ρύθμιση του θερμοστάτη ή έχει χαλάσει; που τον βρήκες; ήταν ήδη καμιάς δεκαετίας από κανέναν πεταμένο θερμοσίφωνα; για τι ισχύ;
(παραθέτω μερικά )μην ασχολείσαι άλλο φώναξε ηλεκτρολόγο

nepomuk
04-06-19, 21:29
μην ασχολείσαι άλλο φώναξε ηλεκτρολόγο


Ευλογη απορια απλου καταναλωτη: (πιανουν λιγο τα χερια του)
Τον απλο κοινο Ηλεκτρικο θερμοσιφωνα 60-80 λιτρων και περι τα 4KW ισχυ,
ποιος τον αλλαζει σε υφισταμενη εγκατασταση;
Ο υδραυλικος η ο ηλεκτρολογος ;
Το σωστο ειναι να καλεσουμε και τους 2 ; με πρωτο τον υδραυλικο για τα νερα
και μετα τον ηλεκτρολογο για να τον αναψει;
Ο υποφαινομενος προκειμενου για υφισταμενη "σωστη" εγκατασταση και για αλλαγη με
καινουργιο προτιμα το DIY.
Το βρισκω ως ενα απλο βιδωμα - ξεβιδωμα.Ειναι προφανη τα στοιχειωδη μετρα ασφαλειας.
Κατεβαζουμε την ασφαλεια - διακοπτη θ/σ και θα τον αναψουμε οταν ειναι πληρης υδατος
αφου αφησουμε την βρυση (το κοκινο )να τρεξει αρκετα.
Κατ εμε η σπαζοκεφαλια ειναι πως αδειαζουμε τον παλιο που τρυπησε πχ η καηκε η αντισταση ,
εχει τα χρονακια του και παμε για νεο.
Ο ηλεκτρολογος κατα κανονα γνωριζει πως να αδειασει τον παλιο ;
Αν καλεσουμε δυο ,ανεβαινει η λυπητερη .Αρα ; Κιθαριστας η Ντραμερ;

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-06-19, 13:04
Πρωτα παει ο κιθαριστας ο ηλεκτρολογος δηλ. ανοιγουμε το ζεστο αφου πρωτα εχουμε κωψει την παροχη και μετα το κρυο νερο τη βαλβιδα ασφαλειας δηλαδη . Αλλαγη του ανοδιου καθε 2 χροννια για να μην τρυπαει .

Ακρίτας
05-06-19, 13:18
Πρωτα παει ο κιθαριστας ο ηλεκτρολογος δηλ. ανοιγουμε το ζεστο αφου πρωτα εχουμε κωψει την παροχη και μετα το κρυο νερο τη βαλβιδα ασφαλειας δηλαδη . Αλλαγη του ανοδιου καθε 2 χροννια για να μην τρυπαει .

Και θα αδειάσεις έτσι θερμοσίφωνο οριζόντιο σε πατάρι;

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-06-19, 13:31
υπαρχουν 2 τροποι 1 τροπος καταργεις τηνβαλβιδα ασφαλειας και βιδωνεις κατευθειαν στο κρυο , φυσας απο ζεστο 2 τροπος αλφαδολαστιχο. διαβαστε και εδω http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=72460

lepouras
05-06-19, 13:31
ο ποιο εύκολος τρόπος είναι να βάλουμε ένα λάστιχο να τραβάει μέσα από την σωλήνα του κρύου του θερμοσίφωνα (αφού έχει ξεσυνδεθει και η ανεπίστροφη βαλβίδα). και συνήθως το μόνο λάστιχο που χωράει μέσα είναι το γνωστό αλφαδολάστιχο.
αλλιώς θα πρέπει να προσαρμόσουμε ένα λάστιχο ποτίσματος επάνω στην σωλήνα αλλά τότε πρέπει να έχουμε ξεσυνδέσει και την σωλήνα του ζεστού αν και λογικά θα αρκεί και το άνοιγμα του ζεστού μιας βρύσης.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
05-06-19, 13:34
το κακο ειναι η μαλον το καλο στην αθηνα τα αλλατα στην αντισταση φευγουν πολυ ευκολλα στην Αιγινα ομως αμ δε ! https://www.youtube.com/watch?v=sMmNDgUobN8

gregpro
05-06-19, 14:41
Εγώ πάλι παρατηρώ πως αυτός που επανέφερε το θέμα δεν έκανε τον κόπο να μας πει αν το όργανο που πέφτει είναι ασφάλεια ή διακόπτης διαφυγής. Δύο φορές τον ρώτησα, αν είχε απαντήσει θα έπαιρνε μια σαφή απάντηση από εμένα, αντί αυτού πήρε απαντήσεις περί ισχύος, περί μέτρησης αμπέρ κλπ. Αυτά δεν τα λέω με προσβλητική διάθεση, όταν ρωτάμε κάτι, φροντίζουμε να βοηθήσουμε τον άλλον να καταλάβει το πρόβλημα για να βοηθήσει.

thanasis 1
05-06-19, 15:58
Εγώ πάλι παρατηρώ πως αυτός που επανέφερε το θέμα δεν έκανε τον κόπο να μας πει αν το όργανο που πέφτει είναι ασφάλεια ή διακόπτης διαφυγής. Δύο φορές τον ρώτησα, αν είχε απαντήσει θα έπαιρνε μια σαφή απάντηση από εμένα, αντί αυτού πήρε απαντήσεις περί ισχύος, περί μέτρησης αμπέρ κλπ. Αυτά δεν τα λέω με προσβλητική διάθεση, όταν ρωτάμε κάτι, φροντίζουμε να βοηθήσουμε τον άλλον να καταλάβει το πρόβλημα για να βοηθήσει.

Αναφερω καποιες σελιδες πριν



Αυτες τις μερες τον αναβω και μετα απο καποια λεπτα πεφτει ο γενικος...

Ο μεσος ελληνας οταν ακουει "πεφτει ο γενικος" αναφερεται στην γενικη ασφαλεια,ετσι τουλχιστον ξερω εγω.
Εννοειται πως λεω για την γενικη ασφαλεια,αν ηταν ο ρελες διαρροης θα ελεγα απλα "οτι πεφτει ο ρελες διαρροης".
Τελος παντων ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.:001_smile:

lepouras
05-06-19, 16:14
συγνώμη που θα σε διορθώσω αλλά ο μέσος Ελληνας και ακόμα παραπέρα όταν λέει "γενικός" εννοεί την γενική ασφάλεια ή το ρελε διαρροής ή την ΔΕΗ ή ακόμα και την τοπική ασφάλεια επειδή μπορεί να έχει επάνω το μισώ σπίτι και νομίζει ότι δεν έχει πουθενά ρεύμα επειδή απλά δεν βλέπει φως.. και μιλάω εκ πήρας μετά από άπυρα τηλέφωνα και προσπαθώντας να συνεννοηθούμε να μου πούνε τελικά τη έχει πέσει πριν πάω ή ακόμα και όταν έχω πάει και μου έχουν δείξει τα πάντα.
υπάρχει ακόμα και ένα ποσοστό που μου έχει πει λάθος σε πινάκα που έγραφε τη είναι το κάθε εξάρτημα :lool:.

οπότε μην σου φαίνεται παράξενη η ερώτηση γιατί λογικά δεν ξέρουμε ο ένας με τον άλλον τη ξέρει και τη δεν ξέρει.

gregpro
05-06-19, 16:26
συγνώμη που θα σε διορθώσω αλλά ο μέσος Ελληνας και ακόμα παραπέρα όταν λέει "γενικός" εννοεί την γενική ασφάλεια ή το ρελε διαρροής ή την ΔΕΗ ή ακόμα και την τοπική ασφάλεια επειδή μπορεί να έχει επάνω το μισώ σπίτι και νομίζει ότι δεν έχει πουθενά ρεύμα επειδή απλά δεν βλέπει φως.. και μιλάω εκ πήρας μετά από άπυρα τηλέφωνα και προσπαθώντας να συνεννοηθούμε να μου πούνε τελικά τη έχει πέσει πριν πάω ή ακόμα και όταν έχω πάει και μου έχουν δείξει τα πάντα.
υπάρχει ακόμα και ένα ποσοστό που μου έχει πει λάθος σε πινάκα που έγραφε τη είναι το κάθε εξάρτημα :lool:.

οπότε μην σου φαίνεται παράξενη η ερώτηση γιατί λογικά δεν ξέρουμε ο ένας με τον άλλον τη ξέρει και τη δεν ξέρει.
Ευχαριστώ Γιάννη. Πάλι καλά που υπάρχει η φωνή της λογικής.

gregpro
05-06-19, 16:37
Λοιπόν Θανάση, δεν θα σχολιάσω αυτό που είπες για τον μέσο Έλληνα και θα παραμείνω στο θέμα. Πέφτει η γενική ασφάλεια λοιπόν και όχι ο διακόπτης διαρροής. Αν υπάρχει στον πίνακα ΚΑΙ διακόπτης διαρροής και δεν πέφτει, (πέφτει μόνο η ασφάλεια) τότε είτε έχεις βραχυκύκλωμα μεταξύ φάσης και ουδετέρου, είτε βραχυκύκλωσε εσωτερικά το σύρμα της αντίστασης (σπάνιο) και τραβάει πολύ περισσότερο ρεύμα. Για να συμβεί το δεύτερο πρέπει να μην υπάρχει γείωση, ή να μην υπάρχει διακόπτης διαρροής, ή και τα δύο. Προτείνω τα εξής: Αποσύνδεση του καλωδίου από τον θερμοσίφωνα. Πέφτει πάλι η ασφάλεια; Αν ναι, η βλάβη βρίσκεται στη γραμμή ή στον πίνακα. Αν δεν πέφτει η ασφάλεια, αλλαγή της αντίστασης. Όλα αυτά να γίνουν από αδειούχο ηλεκτρολόγο. Τέλος, μια σπάνια περίπτωση είναι να έχει βλάβη η ασφάλεια και να πέφτει με το παραμικρό. Μάλλον απίθανο στην περίπτωσή σου, επειδή θα έπεφτε και με την ηλεκτρική κουζίνα. Αυτό που σου είπε ο "ηλεκτρολόγος" περί παλαιότητας του πίνακα δεν ισχύει.