PDA

Επιστροφή στο Forum : Καίγεται ο Πίνακας



Prezonautis
07-09-14, 16:16
Με αφορμή το Θέμα, καίγεται η πρίζα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77373 σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα Καίγεται ο Πίνακας.
Μπας και έχει μεγαλύτερη τηλεθέαση, εδώ θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε Ηλεκτρολογικούς Πίνακες, που κάποιοι τους έχουν κακοποιήσει, είτε αυτοί λέγονται μαστόρια είτε ανίδεοι που βλέπουν την εκπομπή μαστορέματα στο Σκάϊ ή Youtube - "How to fix it".
Μπας και καταλάβουμε την επικινδυνότητα που κρύβει η μόνωση του καλωδίου από κάτω τις...

θα ξεκινήσω με την δικιά μου εμπειρία, όταν νοίκιασα το σπίτι που μένω έως και τώρα.
52687526885268952690

Ο παραπάνω Πίνακας είναι αυτός που παρέλαβα όταν νοίκιασα το σπίτι και ο ενοικιαστής δεν ήξερε τίποτα για αυτό το δωράκι που του άφησε η προηγούμενη ενοικιάστρια μαζί με τα 8 νοίκια και την χαλασμένη κουζίνα και τις 10 πρίζες όλες καρβουνιασμένες εσωτερικά..
Προφανώς όταν έβαζε φαγητό στον φούρνο, θυμό ταν ότι πρέπει να κάνει μπάνιο και να σιδερώσει βλέποντας τηλεόραση ταυτόχρονα.

antonisc
07-09-14, 18:59
Αλλαγή οπωσδηποτε (http://tracking.tfxiq.net/in.php?kwd=%CE%BF%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B4%CE%B7%CF %80%CE%BF%CF%84%CE%B5+%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE% B9%CE%BA%CE%B1&ref1=63726f73737269646572&ref2=300184408820000000&ref3=1482b95c6d12bfe1cbf151d3d08f1317&capn=cr_ui_gr_kw_001_x&uid=80ead7gfej3Bi04zYKBO68cKRZypqMetVT8bgoKDx3XwIX 2%2BXT%2F1zEPlcj3z%2FTn%2F4VX9wyj7ao%2BH8mfbWctxJQ&tfsid=8945c0a63a28cea51033be91acd56025&teid=60804&tuid=559939740F224F5DADD5B6A5363F1F88IE)πριν πάρεις φωτια και ρελε διαρροης (http://tracking.tfxiq.net/in.php?kwd=%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B5+%CE%B4%CE%B9%C E%B1%CF%81%CF%81%CE%BF%CE%B7%CF%82&ref1=63726f73737269646572&ref2=300184408820000000&ref3=1482b95c6d12bfe1cbf151d3d08f1317&capn=cr_ui_gr_kw_001_x&uid=9858bU0FfLfGuZgZRBJkM4zoNzLdl5afljjZ1Vb%2B0faf R1jrRd20e%2FIpt1G3wVm6o9GaH%2BA669n6aExZrKHcIw&tfsid=8945c0a63a28cea51033be91acd56025&teid=60804&tuid=559939740F224F5DADD5B6A5363F1F88IE)σε λιγο θα προχωρήσει (https://www.google.gr/search?biw=1366&bih=610&q=%CE%B8%CE%B1+%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%8 1%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9&spell=1&sa=X&ei=WYAMVNDCIozYao70gZAC&ved=0CBcQvwUoAA) στα καλωδια η ζημια

vasilllis
07-09-14, 21:15
Με αφορμή το Θέμα, καίγεται η πρίζα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77373 σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα Καίγεται ο Πίνακας.
Μπας και έχει μεγαλύτερη τηλεθέαση, εδώ θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε Ηλεκτρολογικούς Πίνακες, που κάποιοι τους έχουν κακοποιήσει, είτε αυτοί λέγονται μαστόρια είτε ανίδεοι που βλέπουν την εκπομπή μαστορέματα στο Σκάϊ ή Youtube - "How to fix it".
Μπας και καταλάβουμε την επικινδυνότητα που κρύβει η μόνωση του καλωδίου από κάτω τις...

θα ξεκινήσω με την δικιά μου εμπειρία, όταν νοίκιασα το σπίτι που μένω έως και τώρα.
52687526885268952690

Ο παραπάνω Πίνακας είναι αυτός που παρέλαβα όταν νοίκιασα το σπίτι και ο ενοικιαστής δεν ήξερε τίποτα για αυτό το δωράκι που του άφησε η προηγούμενη ενοικιάστρια μαζί με τα 8 νοίκια και την χαλασμένη κουζίνα και τις 10 πρίζες όλες καρβουνιασμένες εσωτερικά..
Προφανώς όταν έβαζε φαγητό στον φούρνο, θυμό ταν ότι πρέπει να κάνει μπάνιο και να σιδερώσει βλέποντας τηλεόραση ταυτόχρονα.

γιατι? δεν πρεπει να εχει διαταξη προστασιας ωστε καποιος που δεν γνωριζει και λειτουργει ταυτοχρονα πολλες συσκευες να απενεργοποιησει το συστημα?
η προηγουμενη τι φταιει ?
Αραγε ηρθε ποτε ο ηλεκτρολογος να κανει μια συσφιξη στα 8 χρονια?ποιος ειναι υπευθυνος για αυτο?

xsterg
07-09-14, 21:37
εγω θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα. το σπιτι δεν ειναι δικο σου και ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΟΙΞΕΙς. τωρα που τον ανοιξες εχεις ευθυνη. ενημερωσες τον ιδιοκτητη? μην κανετε του κεφαλιου σας παιδια με ξενη ιδιοκτησια.

Prezonautis
07-09-14, 22:31
Μάλλον δεν καταλάβατε καλά την έννοια του θέματος... (ηλεκτρολόγος είμαι) Καταρχάς τον πίνακα τον επισκεύασα εγώ πριν καν πάω να κάνω καινούργια αίτηση στην ΔΕΗ για ενεργοποίηση και σαφώς το είπα στον ιδιοκτήτη, αλλιώς τα υλικά από την τσέπη μου θα τα έβαζα?


Αραγε ηρθε ποτε ο ηλεκτρολογος να κανει μια συσφιξη στα 8 χρονια?ποιος ειναι υπευθυνος για αυτο?
Άραγε σκέφτηκε ποτέ κάποιος ιδιοκτήτης που νοικιάζει σπίτια να δει μια στα 2 χρόνια τι παίζει πίσω από τον πίνακα?
Εγώ που αναρωτήθηκα αντίκρισα αυτό το αποτέλεσμα στις φωτογραφίες!!!

Πρέπει να καταλάβουμε πως και ο Πίνακας θέλει ένα checkup που και που.

teresos
08-09-14, 00:45
Με αφορμή το Θέμα, καίγεται η πρίζα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77373 σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα Καίγεται ο Πίνακας.
Μπας και έχει μεγαλύτερη τηλεθέαση, εδώ θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε Ηλεκτρολογικούς Πίνακες, που κάποιοι τους έχουν κακοποιήσει, είτε αυτοί λέγονται μαστόρια είτε ανίδεοι που βλέπουν την εκπομπή μαστορέματα στο Σκάϊ ή Youtube - "How to fix it".
Μπας και καταλάβουμε την επικινδυνότητα που κρύβει η μόνωση του καλωδίου από κάτω τις...

θα ξεκινήσω με την δικιά μου εμπειρία, όταν νοίκιασα το σπίτι που μένω έως και τώρα.
52687526885268952690

Ο παραπάνω Πίνακας είναι αυτός που παρέλαβα όταν νοίκιασα το σπίτι και ο ενοικιαστής δεν ήξερε τίποτα για αυτό το δωράκι που του άφησε η προηγούμενη ενοικιάστρια μαζί με τα 8 νοίκια και την χαλασμένη κουζίνα και τις 10 πρίζες όλες καρβουνιασμένες εσωτερικά..
Προφανώς όταν έβαζε φαγητό στον φούρνο, θυμό ταν ότι πρέπει να κάνει μπάνιο και να σιδερώσει βλέποντας τηλεόραση ταυτόχρονα.

Φιλε μου ,
μου άρεσε πραγματικά το θέμα που έθιξες για αυτό και αποφάσισα να απαντησω.
Η προηγούμενη νοικιάστρια κατά την γνώμη μου δεν φέρει καμία ευθυνη για αυτό το έκτρωμα που βλέπω
στις φωτογραφίες....η γυναίκα ΝΑΙ...
έβαζε το φαί της να γίνει για να ταίσει την οικογένειά της, έπλενε και σιδέρωνε τα
ρούχα τους και ναι, έβλεπε και τηλεόραση ταυτόχρονα, κάτι που κάνουν οι μανάδες μας και οι γυναίκες
μας Χρόνια τώρα .
Που να ξέρει η κάθε γυναίκα ,και οχι μόνο, τι κρύβετε πίσω από αυτό το ασπρο πορτάκι !!!!

Οταν "ανάβεις" το θερμοσύφωνο δεν υπάρχει κάποιο ταμπελάκι στον χειρισμό που να λέει....τώρα μην
ανάβεις την κουζίνα γιατί.... Θα Καω...
Η μ@λ..κια ειναι αποκλιστικά και μόνο του κάθε εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου που θέλοντας να βγάλει
περισότερο κέρδος ενώ προηγουμένως έχει κάνει μία φθηνή συμφωνία με τον εργολάβο η τον ιδιώτη,
κατασκευάζει τον πίνακα με τα απολύτως απαραίτητα και ισως πιό φτηνά υλικά που υπάρχουν.
Επίσης ο κάθε ανεγκέφαλος εγκαταστάτης δεν κάθετε να σκεφθεί οτι πριν απο αρκετά χρόνια την εποχή που
ημουν και εγώ παιδί, οι απαιτήσεις σε ενα σπίτι ηταν περιορισμένες.
Τα πιό πεινασμένα "μηχανήματα" ηταν η κουζίνα (που υπολειτουργούσε γιατί τρώγαμε το ιδιο φαί και 2 μέρες) και ο θερμοσύφωνας (που οταν αναβε έκανε μπάνιο ολη η οικογένεια)....και άντε, έπαιζε και λίγο
η τηλεόραση γιατί εμείς παίζαμε έξω και τα ρουχα μας "μετρημένα" αρα λιγότερο πληντήριο και σιδέρωμα.
Τότε...ΝΑΙ...αυτό το δείγμα πίνακα με τον γενικό διακόπτη το νεοζετάκικαι τα 4-5 αυτοματάκια ηταν Υπέραρκετό.
Για να αναλογιστούμε λίγο τι συμβαίνει σε ενα σπίτι σήμερα.....(τουλάχιστον στο δικό μου).
Ψυγείο, Καταψύκτης,θερμοσύφωνο καθημερινά,πλυντήριο πιάτων, φουρνος μικροκυμάτων,κουζίνα καθημερινά,
5-7 πληντήρια την εβδομάδα, στεγνωτήριο,τουλάχιστον 2 τηλ.ανοικτές,αποκωδικοποιητές,φωτιστικά,ρουτερ,
υπολογιστής,τηλέφωνα-ασύρματα-κινητά,κλιματιστικό,playstation.....ισως να μπορουσα να απαριθμώ για
καμιά ωρα ακόμα.
Αρα αυτό το πινακάκι δεν ειναι πλέον αρκετό...

Καθ'ότι έχω σπουδάσει και γω ηλεκτρολόγος πριν από πολλά-πολλά χρόνια (δεν ασκησα ποτέ το επάγγελμα),ανεβάζω μια φωτό του πίνακα του σπιτιού μου τον οποίο κατασκεύασα πριν από 21 ολόκληρα χρόνια.
Ερχονται στιγμές που λειτουργούν ταυτόχρονα ολες οι συσκευές στό σπίτι και όμως,τόσα χρόνια δεν έχει
παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα.
52701
Παρ'όλο που φαίνετε τριφασική παροχη, ειναι μονοφασική και μοίρασα απλά τα φορτία.
Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου αλλά απλά ηθελα να "καταθέσω" το πιστεύω μου, οτι:
Καμμία ευθύνη δεν φέρει αυτός που "λειτουργεί" το σπίτι.
Η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά αυτόν που κάνει την μελέτη και την υλοποίηση της ηλ. εγκατάστασης.

Γιωργος

Prezonautis
08-09-14, 09:33
Ωραίος, Γιώργο και η πρώτη μου σκέψη είναι να κατασκευαστούν αμπερομετριτές με buzzer και να ονομαστούν Αντι-Δονιτης-3000, για τις ανάγκες της νοικοκυράς. Και Όταν θα φτάνουν στα όρια τα αμπερόρια από την ηδονή που έχουν με τον ήχο του πλυντηρίου, του ήχου από τον ανεμιστήρα της κουζίνας, και από το φφφφφφφφφφ του σίδερου όταν ψεκάζουν τα πουκάμισα και τα σεμεδάκια, θα βαράει το buzzer και ένας φάρος. :001_smile:
Παρομοίως για τον πίνακα του πατρικού μου όταν ο μπαμπάς μου τον κατασκεύασε πριν 25 χρόνια!!! τριφασικός, λειτουργεί αψογά και έχουμε σώματα με νυχτερινό για θέρμανση, δεν έχει καταστραφεί κανένα ρελεδάκι και κανένα πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια, μόνο πριν από 5μήνες χάλασε το αυτοματάκι για τον θερμοσίφορα προφανώς από το ανέβαζε κατέβαζε. :001_smile: Και θέλω να καταλίξω συμφωνόντας μαζί σου ότι ο ηλεκτρολόγος αν κάνει σωστά την δουλεία του δεν θα έχουμε τέτοια αποτελέσματα απο υπερφώρτοση. εξερούντε τα σπίτια που κατασκευάστηκαν για τις ανάγκες τις εποχής τους και πλέων πρέπει να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.

Στην Γερμανία όταν πήγα να δω την αρραβωνιαστικιά μου που σπούδαζε, άνοιξα τον πίνακα να δω τί δουλειά κάνουν οι Γερμανοί και είχε μια Α4 με το τι καλώδιο, διαμέτρου περνούναν από πού και σε πιο αυτοματάκι κατελήγαν και κάτω είχε 10γραμές με υπογραφές ηλεκτρολόγων που έκαναν ετήσιο checkup κάθε χρόνο.

vasilllis
08-09-14, 09:38
Ωραίος, Γιώργο και η πρώτη μου σκέψη είναι να κατασκευαστούν αμπερομετριτές με buzzer και να ονομαστούν Αντι-Δονιτης-3000, για τις ανάγκες της νοικοκυράς. Και Όταν θα φτάνουν στα όρια τα αμπερόρια από την ηδονή που έχουν με τον ήχο του πλυντηρίου, του ήχου από τον ανεμιστήρα της κουζίνας, και από το φφφφφφφφφφ του σίδερου όταν ψεκάζουν τα πουκάμισα και τα σεμεδάκια, θα βαράει το buzzer και ένας φάρος. :001_smile:
Παρομοίως για τον πίνακα του πατρικού μου όταν ο μπαμπάς μου τον κατασκεύασε πριν 25 χρόνια!!! τριφασικός, λειτουργεί αψογά και έχουμε σώματα με νυχτερινό για θέρμανση, δεν έχει καταστραφεί κανένα ρελεδάκι και κανένα πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια, μόνο πριν από 5μήνες χάλασε το αυτοματάκι για τον θερμοσίφορα προφανώς από το ανέβαζε κατέβαζε. :001_smile: Και θέλω να καταλίξω συμφωνόντας μαζί σου ότι ο ηλεκτρολόγος αν κάνει σωστά την δουλεία του δεν θα έχουμε τέτοια αποτελέσματα απο υπερφώρτοση. εξερούντε τα σπίτια που κατασκευάστηκαν για τις ανάγκες τις εποχής τους και πλέων πρέπει να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.

αυτα καναν πριν απο 25 χρονια και τωρα κυνηγανε τον πελατη με το ντουφεκι :lool:

Prezonautis
08-09-14, 09:42
αυτα καναν πριν απο 25 χρονια και τωρα κυνηγανε τον πελατη με το ντουφεκι :lool:

Έμ ελληνάρας ηλεκτρολόγος, τι θέλεις να κάνει, να τον κάνει μπουμπούκι και μετά να περιμένει πάνω από το τηλέφωνο κλήσει για δουλεία και να σκέφτεται τι κάνω λάθος και δεν με ξανά παίρνουν τηλ οι πελάτες μου. :biggrin:

picdev
08-09-14, 12:04
τι φταίει η νοικοκυρά? εγώ στο σπίτι μου πάντως τα κάνω όλα μαζί, θερμοσίφωνας κλιματιστικό και κουζίνα,
αν μοιράσεις τα φορτία και ασφαλίσεις τα καλώδια τι πρόβλημα να υπάρχει.
αυτός που έφτιαξε τον πίνακα είναι εγκληματίας, είσαι και ηλεκτρολόγος και λες ότι φταίει η νοικοκυρά?:confused1:

Prezonautis
08-09-14, 12:35
Προφανώς και φταίει ο ηλεκτρολόγος αυτή είναι και η ουσία του θέματος που άνοιξα, να καταλάβουν τα μαστόρια τον κύνδηνο που υπάρχει και να ενοιμερώνουν τις νοικοκυρές, ότι κοιταξε να δεις η παροχή σου αντέχει τόσες συσκευες αν τα βάλεις όλας μαζί με την εγκατάσταση που έχεις θα πάρει φωτιά ο πίνακας σου οπότε ή κάνεις ανακένιση τον πίνακα σου και τραβάμε κανα δυο καινούργιες παροχές ή μένεις ως έχει με ευθήνη σου. Και να σταματίσουν να κάνου δουλειές του κόλου γιανα πάρουν λεφτά ας κάτσουν 2 λεπτά παραπάνο και να δου π.χ είναι καλα βιδομένα τα αυτοματάκια είναι καλός ο ηλεκτροπλιξιακός!! όχι μόνο να αλλάζουν τις λάμπες με 20€ επίσκευψη και 1.5€ η λάμπα, σε κάτι γριούλες που είναι ξεχασμένες απο τον θεό μόνες τους στα σπίτια και ο ανίδεος ο ανιψιός τις αγόρασε 2 τερατα ηλεκτρικες θερμάστρες και τις τροφοδοτεί από λάθος παροχές γιατί δεν έχει ιδέα.. απλά βλέπει πρίζα και την καρφώνει.

dog80
08-09-14, 12:48
Επίσης ο κάθε ανεγκέφαλος εγκαταστάτης δεν κάθετε να σκεφθεί οτι πριν απο αρκετά χρόνια την εποχή που
ημουν και εγώ παιδί, οι απαιτήσεις σε ενα σπίτι ηταν περιορισμένες.
Τα πιό πεινασμένα "μηχανήματα" ηταν η κουζίνα (που υπολειτουργούσε γιατί τρώγαμε το ιδιο φαί και 2 μέρες) και ο θερμοσύφωνας (που οταν αναβε έκανε μπάνιο ολη η οικογένεια)....και άντε, έπαιζε και λίγο
η τηλεόραση γιατί εμείς παίζαμε έξω και τα ρουχα μας "μετρημένα" αρα λιγότερο πληντήριο και σιδέρωμα.
Τότε...ΝΑΙ...αυτό το δείγμα πίνακα με τον γενικό διακόπτη το νεοζετάκικαι τα 4-5 αυτοματάκια ηταν Υπέραρκετό.
Για να αναλογιστούμε λίγο τι συμβαίνει σε ενα σπίτι σήμερα.....(τουλάχιστον στο δικό μου).
Ψυγείο, Καταψύκτης,θερμοσύφωνο καθημερινά,πλυντήριο πιάτων, φουρνος μικροκυμάτων,κουζίνα καθημερινά,
5-7 πληντήρια την εβδομάδα, στεγνωτήριο,τουλάχιστον 2 τηλ.ανοικτές,αποκωδικοποιητές,φωτιστικά,ρουτερ,
υπολογιστής,τηλέφωνα-ασύρματα-κινητά,κλιματιστικό,playstation.....ισως να μπορουσα να απαριθμώ για
καμιά ωρα ακόμα.
Αρα αυτό το πινακάκι δεν ειναι πλέον αρκετό...

Μάλλον η μέση κατανάλωση ενός σπιτιού έχει αυξηθεί αλλά όχι τόσο τραγικά όσο το παρουσιάζεις.

-Πχ το ψυγειάκι της δεκαετίας του 80 μπορεί να κατανάλωνε όσο 2 σύγχρονοι ψυγειοκαταψύκτες. Ομοίως οι τηλεοράσεις του τότε σε σχέση με τις σύγχρονες LCD.

-Ο φούρνος μικροκυμάτων μπορεί να ζεστάνει το φαι μέσα σε 3 λεπτά. Παλιά η νοικοκυρά για το ζέσταμα του φαγητού έπρεπε να ανάψει τον κανονικό φούρνο για κανα τέταρτο τουλάχιστον.

-Λάμπες οικονομίας και led έναντι πυρακτώσεως.

Γενικά πιστεύω οτι οι καταναλώσεις δέν έχουν αυξηθεί τραγικά

mitsus78
08-09-14, 13:36
Συμφωνώ και εγώ ότι φταίει ο ηλεκτρολόγος για την εγκατάσταση.
Αλλά έχει το ίδιο βάρος ευθύνης και ο ιδιοκτήτης(και κάθε ιδιοκτήτης) για τον επανέλεγχο της κατάστασης του πίνακα.

Τέσλα
08-09-14, 15:54
Στο δικο μου σπιτι που νοικιαζω ανοιγω τον πινακα και τι να δω
ο ΔΔΕ χαλασμενος και 3φ.
62 τμ σπιτι το εχει ολο σε δυο μικροαυτοματους 10Α
2,5mm2 καλωδιο θερμοσιφωνα
Απο το μετρητη της ΔΕΗ ερχετε μονο φαση και ουδετερος (πουθενα η γειωση)
Θυμαμαι οταν συνδεσα την κουζινα συνδεσα και γειωση απο την παρωχη που εβγαινε απο τον τοιχο αλλα στον πινακα δεν ειδα καλωδιο γειωσης
ανοιγω κουτια και βλεπω το 6αρι της γειωσης να το συνδεει σε 1,5αρι και να το πηγαινει στον πινακα
και φυσικα στην μπαρα γειωσης ειναι μονο δυο καλωδια απ ολο το σπιτι.
Μπορει να υπαρχουν κι αλλα που ξεχνω αυτη τη στιγμη

xrhstosmp
08-09-14, 17:46
αυτο που περιγραφεις πιο πανω φιλε θοδωρη, ειναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ εγκατασταση , ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ παλιου κανονισμου ΕΗΕ στις εγκαταστασεις πριν το 1973.ο αρχικος εγκαταστατης ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ σε καμοια των περιπτωσεων γιατι ΤΟΤΕ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ οι εγκαταστασεις. με γειωση στην υδρευση.ο ιδιοκτητης του σπιτιου ομως φταιει επειδη οταν οι κανονισμοι (δηλαδη ο νομος που δεν μπορεις να επικαλεστεις αγνοια) αλλαξανε ,ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕ να τοποθετηθει γειωση ουτε αγωγος γειωσης .στη γερμανια υποθετω

Τέσλα
08-09-14, 18:16
Ο ιδιοκτητης εχει ενημερωθει και δεν εχει κανει τιποτα απολυτος.
Την ευθηνη την εχει ή ο ιδιοκτητης που δεν εκουσε τον δευτερο ηλεκτρολογο που ηρθε για την
ανακαινηση του σπιτιου ή ο ηλεκτρολογος αν δεν το προτεινε ή δεν το εκανε και δευτερον την εχει και ο
ενεργιακος επιθεωρητης που υπεγραψε για το ενεργιακο πιστοποιητηκο για να μπορεσει να ενοικιαστει το σπιτι
(ενα test αν πατουσε στο ΔΔΕ θα το εβλεπε το ΔΔΕ οτι δε δουλευει, αλλα η υπογραφη να μπει να παρουμε τα λευυτα και να φυγουμε και οτι
γινει εγινε)

xrhstosmp
08-09-14, 21:23
με το ιδιο σκεπτικο εχεις και συ ευθυνη που ενω ανακαλυψες τα στραβα και αστεια δεν πας να το καταγγειλεις (και μετα ας ερχονται να δινουν "πιστοποιητικα" με 60ευρουλακια)

vasilllis
08-09-14, 23:26
αυτο που περιγραφεις πιο πανω φιλε θοδωρη, ειναι ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ εγκατασταση , ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ παλιου κανονισμου ΕΗΕ στις εγκαταστασεις πριν το 1973.ο αρχικος εγκαταστατης ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ σε καμοια των περιπτωσεων γιατι ΤΟΤΕ ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ οι εγκαταστασεις. με γειωση στην υδρευση.ο ιδιοκτητης του σπιτιου ομως φταιει επειδη οταν οι κανονισμοι (δηλαδη ο νομος που δεν μπορεις να επικαλεστεις αγνοια) αλλαξανε ,ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕ να τοποθετηθει γειωση ουτε αγωγος γειωσης .στη γερμανια υποθετω

Χρηστο απο οτι καταλαβα οι σωληνες πεφταν μακρια και δεν εφερε ουτε απο εκει γειωση,ασε που επρεπε να ειναι γειωμενα και τα ρολογια.πωως τα καταφερε?

spiros35
09-09-14, 00:13
Φίλοι έχω μια ερώτηση, οι ασφάλειες τήξεως έχουν καταργηθεί; Μόνο αυτόματες επιτρέπονται;

Prezonautis
09-09-14, 01:04
Όχι υπάρχουν ακόμα, Για οικιακές εγκαταστάσεις χοντρά χοντρά στα λέω τώρα, ο γενικός πέφτει δύσκολα όταν υπερβαίνει τα όρια του, μπορεί να κάνει από δευτερόλεπτα έως και λεπτά (A B C D) και γ’αυτο ασφαλίζουμε το κύκλωμα μας και με μια τήξεως.
και μια από τις διαφορές τους είναι ότι ο αυτόματος άμα πέσει πας και τον σηκώνεις ενώ τον τήξεως πρέπει να τον αλλάξεις.
Κατά την γνώμη μου πάντα πρέπει να υπάρχει μια τήξεος σε κάθε φάση.

lepouras
09-09-14, 08:12
Κίμων διαφωνώ. όσα κακά έχω συναντήσει από υπερθερμάνσεις σε πίνακες είναι από τήξεως(και χαλαρές συνδέσεις αλλά άλλο θέμα). και αν προσέξουμε και σε αυτόν τον πίνακα ο διακόπτης την έφαγε λόγο τις τήξεως. το ίδιο και τα καλώδια. και ο λόγος είναι ότι όταν για Χ.Ψ λόγους καεί η ασφάλεια
α) την αλλάζουν χωρίς να κλείσουν γενικό διακόπτη με αποτέλεσμα να τρώει άρκ κατα το βίδωμα και να μην πατήσει ποτέ σωστά.
β)να αλλάξουν ασφάλεια και να μην την σφίξουν καλά(διότι την ώρα που την βίδωνε άναψαν τα φώτα και σταμάτησε)
γ)κάποιος περαστικός μάγκας έξυπνος ένα βράδυ που κάηκε η ασφάλεια έβαλε αλουμινόχαρτα σύρματα και διάφορα τερτίπια και έμεινε έτσι για κάνα χρόνο ή μέχρι που την είδε ο επόμενος.
δ)μια αυτόματη για οποιονδήποτε λόγο φτάσει το θερμικό της στην θερμοκρασία που καταλαβαίνει σαν υπερφόρτωση θα πέσει και ας είναι από κακή επαφή ενώ στην τήξεως και 200 να φτάσει σε θερμοκρασία η ασφάλεια από κακή επαφή δεν πρόκειται να καεί ποτέ. θα καεί πρώτα το σύμπαν .
ε)μιά αυτόματη αν πέσει από το θερμικό της μπορεί να καθυστερήσει να σε αφήσει να την σηκώσεις μέχρι να κατεβάσει θερμοκρασία. στην τήξεως την πετάς και βάζεις μια καινούργια που σημαίνει θα επιτρέψεις σε μια εγκατάστασή να συνεχίσει να είναι υπερφορτωμένη για ακόμα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
και τέλος πρέπει να καταλάβουμε ότι σε μιά εγκατάσταση που το κυριότερο κομμάτι της είναι ο πίνακας όσες καλύτερα τον παραμετροποιήσουμε και όσες λιγότερες δυνατότητες δίνουμε στον εκάστοτε ενοικιαστή ιδιοκτήτη να μπορεί να πειράζει αλλάζει κλπ τόσο περισσότερο θα ζήσει. ο χειριστής (ενοικιαστής , ιδιοκτήτης, περαστικός κλπ) δεν πρέπει να μπορεί πέρα από ένα ανέβασε κατέβασε να κάνει τίποτε άλλο.
αν κοιτάξουμε και σε καταλόγους του εξωτερικού(των εδώ γνωστών μας εταιριών) θα δούμε ότι τα περισσότερα υλικά πίνακα τώρα είναι με ταχύσυνδέσμους για αν μην εξαρτάτε ούτε και από τον εκάστοτε ηλεκτρολόγο αν έσφιξε σωστά τα καλώδια.

Prezonautis
09-09-14, 09:30
Καλημέρα Γιάννη, Ωραία τα παρουσιάζεις, οπότε λόγο τον οργίων που γίνονται απο ενοικιαστές , ιδιοκτήτης, περαστικός κλπ που θέλουν απλά να βοηθήσουν να επανέλθει το ρεύμα, για την δικιά τους ασφάλεια πρέπει να σταματίσουμε να βάζουμε τήξεως; σε οικιακες εγκαταστάσεις γιατί το 90% δεν ξέρει πως να την τοποθετήσει σωστά και αν έχει ασφάλεια στα ίδια amper! στα 15 μου σε internet cafe βραδάκι επεφτε το ρεύμα, 2 φορές και καιγόταν η ασφάλεια την αντικάθιστά πιάνοντας την με πανί γιατί τσουρουφλούσε και την τρίτη φορα απ όσο είδα καταστράφηκε η μήτρα την καρβούνιασε... τηλ στον ηλεκτρολόγο που έκανε την εγκατάσταση και βραδιάτικα αλλάζει μήτρα μέσα σε 2ώρες γιανα επανέλθει το ρεύμα.. Κατα την γνώμη μου είναι εγκληματίας, επρεπε να κλείσει το μαγαζί και να γίνει το πρωί επιδιόρθωση, αμπερομέτρηση και ανακατανομή τον φορτίων στις φάσεις, και επίσεις επανέλεγχος στις παροχές για τυχόν φθορά καλωδίων.

lepouras
09-09-14, 21:45
μα δεν καταλαβαίνω τη κόλλημα είναι με τις τήξεως. υπάρχουν τώρα ποια ένα σορό αυτόματες που κάνουν ότι και οι τήξεως. και επίσης όλα αυτά που είπα είναι τα προβλήματα των τήξεως που δεν έχεις με τις αυτόματες.
γιατί πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε με τήξεως?
για το μαγαζί που είπες ΔΕΝ μπορείς να το κλήσεις γιατί έτσι νομίζεις. μην είμαστε στο άλλο άκρο.
και δεν σημαίνει ότι επειδή ζεμάταγαν πρέπει να είχε και φορτία αλλά όπως είπες καταστράφηκε η μήτρα. που για να καταστραφεί σημαίνει ότι γινόταν αλλαγή με σηκωμένα τα φορτία . βίδωνε ξεβίδωνε έχει φθορές και ένα σορό προβλήματα.κουνιέται πέρα δώθε και ξελασκάρουν και τα καλώδια. κλπ κλπ κλπ.
και ναι έχω πάψει να χρησιμοποιώ τήξεως εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα και ας έχουν ταλαιπωρήσει τις εγκαταστάσεις μου. και το ξαναλέω δεν μπορεί να επαφίεται η καλή λειτουργία μιας εγκατάστασης στην γνώση του εκάστοτε χρήστη της. ΔΕΝ είναι ηλεκτρολόγοι και γιαυτό άλλωστε μας φώναξαν να τους κάνουμε την εγκατάσταση για να μην γίνουν ηλεκτρολόγοι. ΔΕΝ μπορεί να τους δίνουμε και οδηγίες χρήσης πως να αλλάζουν ασφάλειες. εμείς πρέπει να προβλέψουμε πως ΔΕΝ θα χρειάζεται να ξαναπάνε σχολείο για να δουλέψουν το σπίτι τους και το μαγαζί τους στα ηλεκτρικά.
φυσικά εφόσον δεν το απαγορεύουν οι κανονισμοί καλά κάνεις και τις δουλεύεις αλλά μην θεωρείς ότι είναι και λάθος να μην έχει μια εγκατάσταση τήξεως.

Prezonautis
10-09-14, 09:38
Αν κάποιος έχει ένα απόγευμα ελεύθερο ας τα διαβάσει ενημερωτικά.

http://www.manolas.gr/entypa/elemko/elemko_measure_test.pdf

http://www.exypp.gr/sites/default/files/nomoi/ELOT384.pdf

ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ ΑΥΤΟΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΗΞΗΣ
Άρθρο της κας Μαρία Α. Καπαρέλη

http://www.electrologos.gr/news/316


Οι ασφάλειες είναι μηχανισμοί που παρεμβάλλονται σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα με σκοπό να διακόψουν την παροχή ηλεκτρικής ενέργειας σε όλη την ηλεκτρική εγκατάσταση ή σε επιμέρους κυκλώματα της εγκατάστασης, όταν εμφανιστούν μεγάλες τιμές ρεύματος που οφείλονται σε βραχυκύκλωμα ή σε υπερφόρτωση ώστε να προστατεύσουν τις γραμμές της ηλεκτρικής εγκατάστασης.

Ανάλογα με την αρχή λειτουργίας τους οι ασφάλειες διακρίνονται σε:


Αυτόματες ασφάλειες
Ασφάλειες τήξης

Χαρακτηριστικά γνωρίσματα των ασφαλειών είναι:


Η ονομαστική τάση λειτουργίας
Το ονομαστικό ρεύμα λειτουργίας (συνήθεις διαθέσιμες στο εμπόριο: 1, 2, 3, 4, 6, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100, 125Α)
Ικανότητα διακοπής ή αντοχή σε βραχυκύκλωμα (3, 4.5, 6 ή 10kA / 16, 25kA για ασφάλειες υψηλών ονομαστικών εντάσεων)
Ο χρόνος ενεργοποίησης ή διακοπής που καθορίζεται από την καμπύλη λειτουργίας τους (Β,C, D, Κ, Ζ)


Οι ασφάλειες (αυτόματες ή τήξης) τοποθετούνται πάντοτε μετά από τους διακόπτες των ηλεκτρικών κυκλωμάτων και δεν τοποθετούνται ποτέ σε αγωγούς γείωσης.
Αυτόματες ασφάλειες
Οι αυτόματες ασφάλειες είναι μηχανισμοί που μοιάζουν με τους ραγοδιακόπτες και τοποθετούνται με τον ίδιο τρόπο στον πίνακα διανομής της ηλεκτρικής εγκατάστασης σε ράγα τύπου DIN.
Εσωτερικά φέρουν μηχανισμό στιγμιαίας λειτουργίας που ενεργοποιείται όταν έχουμε βραχυκύκλωμα και ο οποίος αποτελείται από πηνίο με πυρήνα σιδήρου που μετακινείται στιγμιαία και με σκανδαλισμό ανοίγει τις επαφές του διακόπτη της ασφάλειας. Επίσης φέρουν μηχανισμό διμεταλλικού ελάσματος για υπερφορτίσεις. Το διμεταλλικό έλασμα όταν υπερθερμανθεί λόγω ρεύματος μεγαλύτερου του ονομαστικού, για κάποιο χρονικό διάστημα, ενεργοποιεί τις επαφές του διακόπτη της ασφάλειας.
Οι αυτόματες ασφάλειες τοποθετούνται μετά τους διακόπτες ηλεκτρικών κυκλωμάτων και προστατεύουν αυτά, διακόπτοντας αυτόματα το κύκλωμα σε περίπτωση μεγάλων ρευμάτων. Σήμερα χρησιμοποιούνται κατά κύριο λόγο σε όλες τις κατηγορίες ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και τείνουν να εκτοπίσουν τις ασφάλειες τήξης. Χαρακτηριστικό τους γνώρισμα είναι ότι μετά την αποκατάσταση της βλάβης, μπορούν εύκολα να επαναλειτουργήσουν, όταν φυσικά εκλείψει η αιτία που προκάλεσε την ενεργοποίηση τους, χωρίς να χρειάζεται αντικατάσταση τους όπως συμβαίνει με τις ασφάλειες τήξης.
Όπως οι ραγοδιακόπτες που διακόπτουν έναν, δύο, τρεις ή τέσσερις αγωγούς, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο οι ασφάλειες προστατεύουν έναν, δύο, τρεις ή τέσσερις αγωγούς που συμμετέχουν στην παροχή ηλεκτρικής ενέργειας σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα.
Έτσι, οι αυτόματες ασφάλειες διακρίνονται σε:


Μονοπολικές: Προστατεύουν και διακόπτουν πάντα τον αγωγό της φάσης, ενός μονοφασικού ηλεκτρικού κυκλώματος, για παροχή ισχύος όχι μεγαλύτερη από 1,5Kw.
Διπολικές: Προστατεύουν και διακόπτουν τη φάση και τον ουδέτερο, ενός μονοφασικού ηλεκτρικού κυκλώματος για παροχή ισχύος μεγαλύτερη από 1,5 Kw (ηλεκτρικές κουζίνες, θερμοσίφωνες, πλυντήρια κλπ)
Μονοπολικές +Ν: Προστατεύουν και διακόπτουν μόνο την φάση και διακόπτουν χωρίς να προστατεύουν τον ουδέτερο, ενός μονοφασικού ηλεκτρικού κυκλώματος.
Τριπολικές: Προστατεύουν και διακόπτουν τρεις αγωγούς και αυτοί είναι οι τρείς φάσεις, ενός τριφασικού ηλεκτρικού κυκλώματος που ελέγχουν, σε οικιακές ή βιομηχανικές εγκαταστάσεις.
Τετραπολικές: Προστατεύουν και διακόπτουν τέσσερις αγωγούς και αυτοί είναι οι τρείς φάσεις και ο ουδέτερος, ενός τριφασικού ηλεκτρικού κυκλώματος που ελέγχουν, σε οικιακές ή βιομηχανικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις.

Οι αυτόματες ασφάλειες κατασκευάζονται, από τις διάφορες εταιρείες, σύμφωνα με τους διεθνείς κανονισμούς (ΙΕC) και με ικανότητα διακοπής (ή αλλιώς με αντοχή σε ρεύμα βραχυκύκλωσης) 3000A (3KA), 4500Α (4,5kA), 6000A (6KA), 10000A (10KA). Σε μερικές περιπτώσεις, κατασκευάζονται και χρησιμοποιούνται αυτόματες ασφάλειες με ικανότητα διακοπής μέχρι και 25ΚΑ.
Για παράδειγμα, όταν χρησιμοποιούμε αυτόματη ασφάλεια 6ΚΑ, αυτό σημαίνει ότι αν έχουμε ρεύμα, από βραχυκύκλωμα, μεγαλύτερο των 6000Α, τότε η αυτόματη ασφάλεια δεν θα μπορέσει να διακόψει το κύκλωμα και θα καταστραφεί (δεν μπορεί ο μηχανισμός τους να διακόψει μεγαλύτερο ρεύμα) και επομένως μόνο για μικρότερο ρεύμα θα λειτουργήσει σωστά.
Ένα άλλο σημαντικό στοιχείο που χαρακτηρίζει τις αυτόματες ασφάλειες σύμφωνα με διεθνείς προδιαγραφές ΙΕC, είναι κάποιες χαρακτηριστικές καμπύλες που εκφράζουν το χρόνο ενεργοποίησης του μηχανισμού διακοπής της ασφάλειας από τη στιγμή που θα εμφανιστεί το βραχυκύκλωμα, συναρτήσει αυτού του ρεύματος. Έτσι για κάθε ικανότητα διακοπής έχουμε τρεις χαρακτηριστικούς τύπους ασφαλειών που προσδιορίζονται με τα γράμματα «Β», «C», «D» και αναφέρονται σε μια περιοχή ρευμάτων βραχυκύκλωσης που είναι πολλαπλάσια του ονομαστικού ρεύματος Ιn της ασφάλειας.
Oι εταιρείες κατασκευής αυτόματων ασφαλειών δίνουν για κάθε σειρά ικανότητας διακοπής (3ΚΑ, 6ΚΑ, 10ΚΑ κ.λπ.) το χαρακτηριστικό τύπο («Β», «C», «D»), τις εφαρμογές τους και τα ονομαστικά ρεύματα για μονοπολικές, μονοπολικές +Ν, διπολικές, τριπολικές ή τετραπολικές αυτόματες ασφάλειες.
Η εκλογή των αυτόματων ασφαλειών γίνεται με βάση τη διατομή και τη μέγιστη επιτρεπόμενη ένταση ρεύματος του αγωγού που πρόκειται να προστατέψουν. Για την επιλογή της ονομαστικής έντασης υπολογίζουμε την μέγιστη ένταση ρεύματος που μπορεί να περάσει από μία γραμμή και επιλέγουμε την αμέσως μικρότερης ή ίσης έντασης διαθέσιμη στο εμπόριο ασφάλεια.
Οι μονοπολικές+Ν αυτόματες ασφάλειες μπορούν να αντικαταστήσουν το συνδυασμό «διπολικού διακόπτη και αυτόματης μονοπολικής ασφάλειας».
Η επιλογή της ικανότητας διακοπής (ρεύματος βραχυκύκλωσης), 3ΚΑ,6ΚΑ,10ΚΑ κλπ, και της χαρακτηριστικού τύπου «Β», «C», «D» της αυτόματης ασφάλειας, γίνεται σε συνδυασμό με την ισχύ του κυκλώματος και το είδος της ηλεκτρικής κατανάλωσης που πρόκειται να προστατέψει η αυτόματη ασφάλεια.
Ο χαρακτηριστικός τύπος ¨D¨ ασφαλειών έχει μεγαλύτερο χρόνο ενεργοποίησης από τον τύπο ¨C¨ και ο τύπος ¨C¨ από τον ¨Β¨ για το ίδιο ρεύμα βραχυκύκλωσης. Έτσι για παράδειγμα σε μια εγκατάσταση που έχουμε γραμμές φωτισμού θα επιλέξουμε καμπύλη λειτουργίας C και αντοχή σε βραχυκύκλωμα από 3 έως 10kA ανάλογα με την ισχύ και το είδος της εγκατάστασης. Αντίθετα, σε περίπτωση καταναλώσεων με βαριές εκκινήσεις (κινητήρες) θα προτιμούσαμε καμπύλη λειτουργίας D και αντίστοιχα θα επιλέγαμε και την αντοχή σε βραχυκύκλωμα.


Ασφάλειες τήξης
Οι ασφάλειες τήξης αποτελούν την πιο παλιά διάταξη προστασίας και σήμερα η χρήση τους έχει περιοριστεί στο ελάχιστο και τη θέση τους έχουν πάρει οι αυτόματες ασφάλειες. Τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα είναι η ονομαστική τάση, το ονομαστικό ρεύμα και ο χρόνος ενεργοποίησης τους, όπου ανάλογα με αυτόν διακρίνονται σε:


Ασφάλειες ταχείας τήξης και
Ασφάλειες βραδείας τήξης

Σε αντίθεση με τις αυτόματες ασφάλειες, οι ασφάλειες τήξης εμφανίζονται μόνο σαν μονοπολικές και συνδέονται πάντοτε στη φάση του κυκλώματος που πρόκειται να προστατέψουν, ώστε από αυτές να περνάει όλο το ρεύμα του κυκλώματος. Πιο συγκεκριμένα, οι ασφάλειες τήξης όταν χρησιμοποιούνται ως εξής:
Τοποθετούνται:


Στην αρχή κάθε ηλεκτρικής γραμμής
Στη διακλάδωση αγωγών με μικρότερη διάμετρο.
Σε κεντρικές διακλαδώσεις
Σε διακλαδώσεις μετά από τους διακόπτες

Δεν τοποθετούνται:


Σε αγωγούς γείωσης
Στον ουδέτερο αγωγό
Σε διακλαδώσεις εναέριων αγωγών και υπόγειων καλωδίων.

Κατασκευαστικά οι ασφάλειες τήξης αποτελούνται από τέσσερα μέρη:


Πώμα: Βιδώνεται στην ασφαλειοθήκη και έτσι συγκρατεί το φυσίγγι στη θέση του.
Φυσίγγι: Περιέχει το νήμα και ένα δείκτη. Ο δείκτης μένει στη θέση του όσο το νήμα δεν έχει καεί και έχει συγκεκριμένο χαρακτηριστικό χρώμα, ανάλογα με το ονομαστικό ρεύμα της ασφάλειας. Το φυσίγγι κατασκευάζεται από πορσελάνη και στο εσωτερικό φέρει άμμο χαλαζία
Μήτρα: Τοποθετείται ανάμεσα στο φυσίγγι και την ασφαλειοθήκη και έχει συγκεκριμένη εσωτερική διάμετρο, αντίστοιχη για κάθε φυσίγγιο.
Ασφαλειοθήκη ή βάση: Στερεώνεται πάνω στον πίνακα και στο εσωτερικό της εφαρμόζεται το φυσίγγιο.

Το ενεργό μέρος της ασφάλειας τήξης είναι ένα αγώγιμο εύτηκτο σύρμα ή ταινία που ονομάζεται «τηκτό» ή «νήμα». Αυτό έχει υπολογιστεί ώστε να αντέχει το ονομαστικό ρεύμα για το οποίο έχει κατασκευαστεί. Αν περάσει ρεύμα μεγαλύτερο τότε ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα, που προσδιορίζεται από τις καμπύλες χρόνου ενεργοποίησης-ρεύματος βραχυκύκλωσης ή υπερφόρτισης, λιώνει το νήμα και διακόπτεται το κύκλωμα τροφοδοσίας.
Σκοπός της μήτρας είναι να εμποδίζεται η τοποθέτηση φυσιγγίου μεγαλύτερου ονομαστικού ρεύματος σε βάση που προορίζεται για μικρότερο ρεύμα. Έτσι η μήτρα της ασφάλειας έχει τέτοια διάμετρο ώστε να δέχεται ένα συγκεκριμένο φυσίγγι που αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο ονομαστικό ρεύμα. Αυτό για παράδειγμα σημαίνει ότι μία μήτρα για φυσίγγι των 10Α δεν μπορεί να δεχτεί φυσίγγι των 16Α .

spiros35
10-09-14, 17:22
Άρα είναι τελικά λάθος αυτό που έχω ακούσει από παλιό ηλεκτρολόγο, ότι καλύτερα για κάθε ενδεχόμενο να υπάρχει και μια ασφάλεια τήξης (προφανώς μια σε μονοφασικό πίνακα). Ούτως ή άλλως υπάρχει μια αυτόματη στον μετρητή ,μια κεντρική αυτόματη στον πίνακα και μια στην διανομή της παροχής ανάλογα κουζίνα θερμοσίφωνας φωτισμός κλπ. Στην ουσία υπάρχουν 3 αυτόματες σε σειρά σε λειτουργία κάθε φορά.

vasilllis
10-09-14, 21:32
Άρα είναι τελικά λάθος αυτό που έχω ακούσει από παλιό ηλεκτρολόγο, ότι καλύτερα για κάθε ενδεχόμενο να υπάρχει και μια ασφάλεια τήξης (προφανώς μια σε μονοφασικό πίνακα). Ούτως ή άλλως υπάρχει μια αυτόματη στον μετρητή ,μια κεντρική αυτόματη στον πίνακα και μια στην διανομή της παροχής ανάλογα κουζίνα θερμοσίφωνας φωτισμός κλπ. Στην ουσία υπάρχουν 3 αυτόματες σε σειρά σε λειτουργία κάθε φορά.
Ηταν υποχρεωτικο να υπαρχει μεσο το οποιο ο τεχνικος το αφαιρει και δεν υπαρχει περιπτωση (αν κανει καποια εργασια και εχει την ασφαλεια στην τσεπη) απο ατυχημα να δωσει καποιος ρευμα σηκωνοντας την ασφαλεια.

nestoras
10-09-14, 21:59
Βασικά πλεονεκτήματα ασφάλειας τήξης:

1) Αυτό που είπε ο Βασίλης (+ του ότι υπάρχει ορατό σημείο διακοπής του κυλώματος)
2) Αντοχή σε "άπειρο" ρεύμα βραχυκύκλωσης έναντι των μικροαυτομάτων που περιορίζονται σε μερικές 10δες kA.
3) Έλλειψη κινητών στοιχείων που την καθιστούν "αθάνατη" και λειτουργική για πάντα
4) Θα λειτουργήσει αποτελεσματικά ακόμη κι αν ο πίνακας έχει γεμίσει σκόνη, σκουριά, αράχνες, σφιγγοφωλιές κι οτιδήποτε άλλο μπορεί να "φρακάρει" έναν μικροαυτόματο

Με σωστή εγκατάσταση της μήτρας (σφιγμένα καλώδια κτλ), σωστό σφίξιμο του φυσιγγείου και σωστή διαστασιολόγηση μπορεί να τοποθετηθεί στον πίνακα σε σειρά με τον γενικό διακόπτη και δε θα χρειαστεί να καεί ποτέ παρά μόνο σε περίπτωση αποτυχίας του μκροαυτόματου.

Prezonautis
11-09-14, 08:38
Και τα μειονεκτήματα είναι πος όταν ένας μη εξειδικευμένος, βάζει το χεράκι του μπορεί να καταστρέψει την Μήτρα ή την Ασφαλειοθήκη και να δημιουργήσει πρόβλημα υπερθέρμανσης και ακόμα χειρότερα όταν βάζει διάφορα μέταλα αντί του φυσιγγίου.
Και δημιουργούμε το ερώτημα που προκύπτει απο τις απαντήσεις μας. Πώς μπορεί να πεί κάποιος με σιγουριά ότι δεν θα βάλει τήξεως γιατί τα ποσοστά αποτύχιας τον αυτόματον είναι μικρά;

αλπινιστης
12-09-14, 14:52
Στα πλεονεκτηματα, πρεπει να πουμε οτι η ασφαλεια τηξεως ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ οπως μπορει να χαλασει μια αυτοματη ασφαλεια και να ΜΗΝ διακοψει το κυκλωμα που ασφαλιζει. ΟΜΩΣ...ας μην ξεχναμε οτι στον πινακα, εχουμε 2 ασφαλειες σε σειρα (γενικη ΚΑΙ διανομης) οποτε για να γινει στραβη, πρεπει να βρεθουνε ΚΑΙ οι δυο ασφαλειες χαλασμενες και με την ιδια βλαβη (να εχουν κολλησει σε ΟΝ).
Στην θεση της κεντρικης ασφαλειας διαμερισματος, υπαρχουν πολλα πλεονεκτηματα για την χρηση αυτοματης. Οι περισοτερες εγκληματικες μ@λ@κιες γινονται απο "πατεντες" που κανουν διαφοροι εξυπνοι, επειδη στις 10 το βραδυ δεν μπορουν να βρουν ανταλλακτικη ασφαλεια και αρχιζουν οι εξυπναδες :001_unsure:

Prezonautis
05-10-14, 14:04
Πήγα να αλλάξω έναν χρονοδιακόπτη ράγας σε υποπίνακα και παραλίγο να έφευγα καραφλός....
Ποιός μ@λ@κ@ς μα ποιός.... το ξέχασε να πώ;;;
530025300453003Διακρίνετε στην δεύτερη και τρίτη φωτογραφεία το ξέμπαρκο 1χ1,5mm2 4cm σχεδόν να ακουμπάει το σασί του πίνακα....
Και έκανα μια μέτρηση σε 4πρίζες και τα αποτελέσματα ήταν. Φάση ουδέτερος 231V, Φάση γείωση 35V!!!, Ουδέτερος γείωση 31V!!!... 20αετίας βιοτεχνία ρουχων....
EDIT: Σε πρίζα που πέρνει απο τον βασικό πίνακα, έκανα μέτρηση ουδέτερος γειώση και ήταν 0V. 20ετίας βιοτεχνία και βαστάει η γείωση ακόμα;;; ή δεν είχε γείωση η πρίζα!! Απο δεύτέρα θα πάω για γενικό έλεγχο.

vasilllis
05-10-14, 14:41
Πήγα να αλλάξω έναν χρονοδιακόπτη ράγας σε υποπίνακα και παραλίγο να έφευγα καραφλός....
Ποιός μ@λ@κ@ς μα ποιός.... το ξέχασε να πώ;;;
530025300453003Διακρίνετε στην δεύτερη και τρίτη φωτογραφεία το ξέμπαρκο 1χ1,5mm2 4cm σχεδόν να ακουμπάει το σασί του πίνακα....
Και έκανα μια μέτρηση σε 4πρίζες και τα αποτελέσματα ήταν. Φάση ουδέτερος 231V, Φάση γείωση 35V!!!, Ουδέτερος γείωση 31V!!!... 20αετίας βιοτεχνία ρουχων....
EDIT: Σε πρίζα που πέρνει απο τον βασικό πίνακα, έκανα μέτρηση ουδέτερος γειώση και ήταν 0V. 20ετίας βιοτεχνία και βαστάει η γείωση ακόμα;;; ή δεν είχε γείωση η πρίζα!! Απο δεύτέρα θα πάω για γενικό έλεγχο.


αυτο λοιπον αναιρει το ποστ 28 που εγραψες.....
δεν εχει τηξεως και ειναι 50 φορες χειροτερος.

Prezonautis
05-10-14, 15:13
αυτο λοιπον αναιρει το ποστ 28 που εγραψες.....
δεν εχει τηξεως και ειναι 50 φορες χειροτερος.

Δεν σε έπιασα καλά φίλε μου, μπορείς να γίνεις λίγο πιο κατανοητός.
100φορές χειρότερος είναι... για υποπίνακα, θα τα λύσω όλα και απο την αρχή σωστά ξανα.
Τις φωτογραφιες τις τράβηξα πριν βάλω χέρι, πάντα το κάνω.

vasilllis
05-10-14, 22:07
Δεν σε έπιασα καλά φίλε μου, μπορείς να γίνεις λίγο πιο κατανοητός.
100φορές χειρότερος είναι... για υποπίνακα, θα τα λύσω όλα και απο την αρχή σωστά ξανα.
Τις φωτογραφιες τις τράβηξα πριν βάλω χέρι, πάντα το κάνω.

ελεγες στο 28 οτι μειονεκτημα της τηξεως ειναι οτι ο ασχετος θα εκανε την μοντια του να δουλεψει.Τελικα με αυτον τον πινακα που φωτογραφησες οτι και να βαλεις ενας ασχετος-επικινδυνος παντα θα βρει τροπο να αφησει το στιγμα του.

ΥΓ.αστειευομενος τα ανεφερα ολα αυτα,αν και διαφωνω οτι πρεπει σαν μειονεκτημα της τηξεως να βαλουμε οτι ευκολα βιαζεται.

lepouras
05-10-14, 22:37
ναι βρε Βασίλη απλά είναι ένα απλό παράδειγμα του προβλήματος. φυσικά και αν κάποιος θέλει να βάλει τήξεως μπορεί να βάλει και καλύτερες θήκες που αποτρέπουν ακόμα και το κακό βίδωμα. αλλά τελικά όλα είναι θέμα κόστους. η απλή βάση τήξεως είναι πολύ φθηνότερη από οποιαδήποτε άλλη λύση.

όσο για τον πίνακα μπ@@@λο αυτό μπορεί να στο κάνει εύκολα ο κάθε τσαπατσούλης και άσχετος και στον ποιο καλό πίνακα.
αρκεί να βάλει τα χεράκια του:lool:.