PDA

Επιστροφή στο Forum : υποβιβαση τασης μπαταριας 12β σε 8 ή 9 βολτ,με ικανα αμπερ.



stauros772000
08-09-14, 08:31
καλημερα στα μυαλα.
ακομη ασχολουμαι με το οχημα της κορης,ενα 6βολτο αυτοκινητακι.του κοτσαρα μια 12βολτη μπαταρια μοτοσυκλετας,πηγαινει μαμιοντας,αλλα μου τρωει γραναζια,που ειναι και πλαστικα,οταν απο εμπρος,αλλαζει σε οπισθεν,ενω εχει ακομη κινηση προς τα εμπρος.πως μπορω να παρω 8 ή 9 βολτ για να μειωσω την δυναμη λιγο?

ή αν γινεται,με καποιο κυκλωμα,να δινει τα 12 βολτ με fade in,δλδ να δινει την πληρη ισχυ με μια καθυστερηση ενος ή δυο δευτερολεπτων και οχι ακαριαια,μπας και γλυτωξουμε κανα γραναζι.......

moutoulos
08-09-14, 08:43
Σταύρο το αυτοκινητάκι ήταν/είναι 6V, και του έβαλες 12V? ...
Είναι φυσικό να πηγαίνει "μαμιωντας", το θέμα είναι για πόσο?

GR_KYROS
08-09-14, 08:44
Γιατί δεν έβαλες 6v μπαταρία ?
Κυκλώματα υπάρχουν αλλά δεν νομίζω να αξίζει ….
Έτσι όπως είσαι βαλε εν σειρά μια λάμπα αυτοκινήτου 6 v όσο ποιο πολλά w βρεις, και θα έχεις μια ομαλή εκκίνηση….

stauros772000
08-09-14, 08:58
το οχημα ,με την 6βολτη σερνεται.εβαλα την 12βολτη για να εχει λιγο σασπενς η υποθεση.στο αλλο οχημα,και αυτο 6βολτο αλλα ελαφρυτερο και με διαφορετικο μοτερακι,με την 12βολτη εχω μεγαλυτερη ταχυτητα απο οτι με τα 6βολτ(μικροτερη τελικη ομως απο το δευτερο οχημα),αλλα το μοτερ ή το γραναζωμα,μετα το σηκωμα του γκαζιου(!!!) προλαβαινει και ριχνει τις στροφες,αλλα και ακαριαια να αλλαξει η μικρη ,την φορα κινησης,δεν βγαζει προβλημα στα γραναζια,τα οποια ειναι ιδιας ποιοτητας με το δευτερο οχημα.
θα δοκιμασω με την λαμπα και βλεπουμε.σκεφτομαι βεβαια και να ανοιξω την μπαταρια και να παρω τα βολτ απο 5 στοιχεια και οχι απο τα 6,αλλα ας δοκιμασω πρωτα την λαμπα..............

george7009
08-09-14, 19:56
Μήπως θα ήταν να έβαζες ένα ποτενσιόμετρο διακόπτη στο πεντάλ του γκαζιού ? Δλδ όσο πατάς περρισότερο το γκάζι να δίνει πιο πολύ ρεύμα ?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μέσω tapaμίλα

JOUN
08-09-14, 20:27
Aν βαλεις 3-4 διοδους σε σειρα,με 0.7V πτωση τασης η καθεμια θα κανεις δουλεια.Προσεξε ομως να ειναι για αναλογα αμπερ.

stauros772000
08-09-14, 21:44
για το ποντεσιομετρο,το σκεφτηκα,αλλα δεν εχει διαδρομη το πενταλ,το πολυ 1.5 κατοστο να ειναι,και δεν πιστευω να εχει την ικανοτητα το 2χρονο να παταει λιγο το πενταλ.αυτο με τις διοδους,μαλλον κανει δουλεια,αλλα εντελη υλοποιησα την λαμπα.δεν ειχα 6βολτη και εβαλα μια 12βολτη σε σειρα.κουμπωσα και ενα κιτ της βελεμαν,χρονοδιακοπτη,που τον ειχα διαθεσιμο,οποτε τωρα,παταει γκαζι το νινι,εμπλεκεται η λαμπα για 1,2 δευτερολεπτα,ξεκιναει το οχημα ομαλα,και εν συνεχεια το κιτ της βελεμαν βραχυκυκλωνει τους πολους της λαμπας και την βγαζει εκτος,οποταν και το οχημα εκτοξευεται.

το μονο μειον ειναι οτι αν το οχημα βρισκεται σε εμποδιο ή ανωφερια,τραβαει η λαμπα ολο το ρευμα και δεν ξεκιναει το οχημα,αν δεν περασουν τα δευτερολεπτα που εχω δωσει στο κιτ βελεμαν,οποτε και βγαινει η λαμπα οφ και παιρνει ολο το ρευμα ,το μοτερ..........μικρο το κακο.......αφου γλυτωσα το κιβωτιο απο τις ακαριαιες αλλαγες κατευθυνσης,χαλαλι η ανηφορα

draco1
08-09-14, 21:50
Γιατί δεν έβαλες 6v μπαταρία ?
Κυκλώματα υπάρχουν αλλά δεν νομίζω να αξίζει ….
Έτσι όπως είσαι βάλε εν σειρά μια λάμπα αυτοκινήτου 6 v όσο ποιο πολλά w βρεις, και θα έχεις μια ομαλή εκκίνηση….
Δεν ισχύει αυτό γιατί η λάμπα αυτοκινήτου αν είναι πυράκτωσης έχει την μικρότερη αντίσταση όσο το νήμα είναι ψυχρό και δεκαπλασιάζετε η ανtiσταση όταν ανάβει δηλαδή θα του κουρεύει τα γρανάζια και μετά θα πέφτει η απόδοση

GR_KYROS
08-09-14, 21:57
Ναι θεωρητικά έτσι όπως τα λες είναι αλλά πρακτικά ανάλογα με τα W της λάμπας θα του κάνει μια (άμεση) πτώση τάσης…..

xsterg
08-09-14, 22:06
φιλε μου το οχημα ειναι σχεδιασμενο για 6v. συνεπως καθε προσπαθεια για τοποθετηση αλλης μπαταριας ειναι αποτυχια. δεν μπορει οταν ηταν με καινουργια μπαταρια να μην εργαζονταν εντος προδιαγραφων. εχει προβλημα η μπαταρια σου. αλλαξε την .

stauros772000
09-09-14, 07:04
χρηστο,μαλλον δεν καταλαβες......βελτιωνω την αποδοση και το κανω σαν καρτακι,γλυτωνοντας ενα σκασμο χρημα.με τα 6βολτ,μπορει να βολευτει αλλο πιτσιρικι,η δικια μου ουτε που το κοιτουσε.τωρα δεν κατεβαινει απο πανω.........

jvrmoulds
09-09-14, 10:47
γιατί δεν χρησιμοποιείς ενα κύκλωμα PWM να εχεις και ρυθμιση ταχυτητας χωρίς χαμένη ισχύ σε λάμπες και με όση ροπή θέλεις;

xsterg
09-09-14, 17:33
to μοτερ θα τα φτυσει πολυ γρηγορα.

chip
09-09-14, 19:41
μήπως η χαμηλή ταχύτητα είναι για ασφάλεια του παιδιού?

stauros772000
09-09-14, 20:19
μπα,περισσοτερο για να μην χαλασει το μοτερ γρηγορα ,χρησιμοποιουν τα 6βολτ οι κατασκευαστες.τα μοτερ ειναι 12βολτα και κρατανε,αν δεν το ζοριζει πολυ.πχ ανεβηκε το 5χρονο ανηψι και το πηγαινε σε ανωμαλο εδαφος.υπερθερμανθηκε το μοτερ,και ευτηχως,πριν καψει περιελιξη,ελιωσε λιγο πλαστικο που ειχε πανω απο τα καρβουνακια,επεσε στις ψυκτρες και σταματησε να δουλευει.του εχωσα ενοχες του μικρου,και σε 1 ωριτσα το σενιαρα.δεν το ξαναπλησιασε....η μικρη μου θελει ταχυτητα σε ισιαδι.εκει δεν εχει κανενα ζορι το μοτερ.και εννοειτε φοραει κρανος το μικρο....
με την λαμπα και το κιτ χρονοδιακοπτη,γλυτωνω τα γραναζια σε αποτομες αλλαγες κατυθυνσης και δεν εχω και εξτρα καταναλωση πανω στην λαμπα,αφου αυτη ειναι στο κυκλωμα μονο για 1 δευτερολεπτο σε καθε πατημα του γκαζιου.το κιτ τραβαει σε αυτο το δευτερολεπτο 45 μιλι,και στον υπολοιπο χρονο 5 μιλι..............