PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΩΤΟΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΚΥΚΛΩΜΑ



andrew321
09-09-14, 12:03
Καλημέρα σας

Έφτιαξα το παρακάτω κυκλωμα του Ηλία, με μόνη διαφορά την τοποθέτηση μπαταρίας κινητού 3,7V και πυκνωτή 47μF και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42486.
Θέλοντας να συνδέσω κύκλωμα διακόπτη με φωτοαντίσταση, προκειμένου να λειτουργεί αυτόματα το βράδυ, είδα διάφορα σχεδιαγράμματα εδώ, αλλά πιστεύω ότι επειδή το υπάρχον κύκλωμα έχει τρανζίστορ μπορεί να γίνει μόνο με την τοποθέτηση αντιστάσεων και της φωτοαντίστασης στο κύκλωμα, δίχω εξτρά τρανζίστορ. Το θέμα είναι πως δεν βγάζω άκρη πως θα γίνει.
Πριν με κράξετε, έχω διαβάσει μερικά άρθρα για τον τρόπο λειτουργίας των τρανζίστορ στο διαδίκτυο (στα Ελληνικά), αλλά κάπου εκεί στους κόρους, τις αποκοπές και στους υπολογισμούς ρευμάτων έχασα την μπάλλα, μιας και είμαι και καινούργιος στο άθλημα.....
Μήπως θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε?

GR_KYROS
09-09-14, 14:38
Ίσως κάπως έτσι….

52720

andrew321
09-09-14, 17:05
Ίσως κάπως έτσι….

52720


Ευχαριστώ Βαγγέλη για την βοήθεια, θα το δοκιμάσω.

Από θεωρητικής πλευράς, για να μαθαίνω, γιατί η σύνδεση έγινε στο συγκεκριμένο τρανζίστορ και όχι στο δεύτερο του κυκλώματος (PNP)?

dog80
10-09-14, 12:47
Ευχαριστώ Βαγγέλη για την βοήθεια, θα το δοκιμάσω.

Από θεωρητικής πλευράς, για να μαθαίνω, γιατί η σύνδεση έγινε στο συγκεκριμένο τρανζίστορ και όχι στο δεύτερο του κυκλώματος (PNP)?

Στο φώς η τιμή που παίρνει η φωτοαντίσταση είναι πολύ μικρή και έτσι παρακάμπτεται η διπλανή αντίσταση των 82 ohm και το κύκλωμα δέν λειτουργεί.

Στο σκοτάδι η τιμή γίνεται πολύ μεγάλη οπότε το ρεύμα περνάει απο την αντίσταση των 82 ohm και το κύκλωμα λειτουργεί.

Λόγω του τρόπου που λειτουργεί η φωτοαντίσταση (φώς -> μικρή αντίσταση, σκοτάδι -> μεγάλη αντίσταση), δέν μπορείς να το βάλεις κάπου στο δεύτερο τρανζίστορ.

Υπόψιν οτι για να δουλέψει πρέπει να βρείς φωτοαντίσταση με το κατάλληλο εύρος και πάλι πιθανόν το κυκλωμα να είναι ασταθές.

thetaelectronics
10-09-14, 20:26
θα πετύχαινες πολύ καλύτερο και ακριβέστερο αποτέλεσμα αν χρησιμοποιούσες έναν τελεστικό ενισχυτή σε σύνδεση συγκριτή, όπως ο LM358. Με την χρήση θετικής ανάδρασης, της οποίας την τιμή μπορείς να ορίσεις, η σταθερότητα μεταλλαγής ενεργής-μη ενεργής εξόδου είναι εξασφαλισμένη, χωρίς ανεπιθύμητες ταλαντώσεις. Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω το αντίστοιχο κύκλωμα.

andrew321
10-09-14, 23:10
θα πετύχαινες πολύ καλύτερο και ακριβέστερο αποτέλεσμα αν χρησιμοποιούσες έναν τελεστικό ενισχυτή σε σύνδεση συγκριτή, όπως ο LM358. Με την χρήση θετικής ανάδρασης, της οποίας την τιμή μπορείς να ορίσεις, η σταθερότητα μεταλλαγής ενεργής-μη ενεργής εξόδου είναι εξασφαλισμένη, χωρίς ανεπιθύμητες ταλαντώσεις. Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω το αντίστοιχο κύκλωμα.

Ε???? καλύτερα να μου το έγραφες σε κινέζικα παρά σε Ελληνκά, περισσότερα θα καταλάβαινα.:blushing:
Δυστυχώς είμαι αρχάριος και σε νηπιακό στάδιο ακόμα. Τουλάχιστον με τα τρανζίστορς κάτι λίγα τα κατάλαβα πως δουλεύουν. Για τελεστικό ενισχυτή που λες, έψαξα μερικά άρθρα, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα....ακόμα!!!
Έναν απλό φάρο κήπου θέλω να φτιάξω που να κλειτουργεί με 3,7V μπαταρία κινητού και να φορτίζει με φωτοβολταϊκό.
Πιστεύω να κάνω δουλειά και με το αρχικό κύκλωμα με τα τρανζίστορ για αρχή και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ πάντως για την προθυμία.