PDA

Επιστροφή στο Forum : Τάση λειτουργίας πλακετας γκαραζόπορτας.



kouvpasir
10-09-14, 20:46
Καλησπέρα.
Το πρόβλημα όπως διαβάζετε και στον τίτλο είναι στην τάση λειτουργίας της πλακέτας γκαραζόπορτας.
Δηλαδή στο σχέδιο φαίνεται καθαρά οτι λειτουργεί στα 12V DC και όντος συνδέοντάς το σε τροφοδοτικό 12V dc δουλεύει ,δηλαδή ενεργοποιούνται τα μικρορελέ με το τηλεκοντρόλ, αλλά συνδέοντας το σε μπαταρία 12v dc 9ah που θέλω να το λειτουργώ, τα μικρορελέ δεν βλέπω να ενεργοποιούνται ( μετρώντας τις επαφές τους με το τζιτζίκι της αμπεροτσιμπίδας) . Η αλήθεια βέβαια είναι οτι μετρώντας την τάση στο τροφοδοτικό είναι 15v και στην μπαταρία 12V .

Σκέφτομαι μήπως στο σχέδιο (παρακάτω) έχει κάποιο λάθος όσων αφορά την τάση?
Ευχαριστώ !
52735

xsterg
10-09-14, 22:19
φιλε μου η μπαταρια σου ειναι καλη? μαλλον εκει ειναι το προβλημα.

kouvpasir
11-09-14, 08:10
φιλε μου η μπαταρια σου ειναι καλη? μαλλον εκει ειναι το προβλημα.

Καλημέρα ! Η μπαταρία μου είναι καινούρια 12v 9ah ,και επειδή νόμιζα και εγώ το ίδιο το δοκίμασα και στην μπαταρία του αυτοκινήτου και πάλι τίποτα!:confused1:
Α, επείσης το δοκίμασα στην μπαταρια του αυτοκινήτου με αναμένο κινητήρα 14v και παλι τίποτα !

kouvpasir
15-09-14, 08:15
Καλημέρα ! Η μπαταρία μου είναι καινούρια 12v 9ah ,και επειδή νόμιζα και εγώ το ίδιο το δοκίμασα και στην μπαταρία του αυτοκινήτου και πάλι τίποτα!:confused1:
Α, επείσης το δοκίμασα στην μπαταρια του αυτοκινήτου με αναμένο κινητήρα 14v και παλι τίποτα !

Εχει κανείς καμια ιδέα?

nikosp
15-09-14, 13:10
Δηλαδή με 15 Βόλτ του τροφοδοτικού δουλεύει και με τα 14 Βόλτ της μπαταρίας του αυτοκινήτου δεν δουλεύει ?
Και το σχέδιο λέει 12 Βόλτ ?
Θα μεταναστεύσω στον Αρη

kouvpasir
15-09-14, 14:42
Δηλαδή με 15 Βόλτ του τροφοδοτικού δουλεύει και με τα 14 Βόλτ της μπαταρίας του αυτοκινήτου δεν δουλεύει ?
Και το σχέδιο λέει 12 Βόλτ ?
Θα μεταναστεύσω στον Αρη

Ο ναι ,και εγώ αυτό είπα!
Λόγο του ότι το τροφοδοτικό μου είναι μόνο 12v σκέφτομαι να δοκιμάσω σε 24V μπαταρία με μια ωμική αντίσταση για να υποβιβάσω την τάση στα 15v ,να δω αν λειτουργεί έτσι η πλακέτα!?

chipakos-original
15-09-14, 18:04
Ο ναι ,και εγώ αυτό είπα!
Λόγο του ότι το τροφοδοτικό μου είναι μόνο 12v σκέφτομαι να δοκιμάσω σε 24V μπαταρία με μια ωμική αντίσταση για να υποβιβάσω την τάση στα 15v ,να δω αν λειτουργεί έτσι η πλακέτα!?
Αν υπάρχει σταθεροποιητής επάνω στο κύκλωμα τότε μπορείς να δοκιμάσεις σε 24volt. Αν δεν υπάρχει ρισκάρεις να το κάψεις. Καλό θα ήταν να μας το έβγαζες μία φωτογραφία αν είναι εύκολο για να το δούμε.

kouvpasir
15-09-14, 20:31
Αν υπάρχει σταθεροποιητής επάνω στο κύκλωμα τότε μπορείς να δοκιμάσεις σε 24volt. Αν δεν υπάρχει ρισκάρεις να το κάψεις. Καλό θα ήταν να μας το έβγαζες μία φωτογραφία αν είναι εύκολο για να το δούμε.

Βεβαίως...52791

και ο σύνδεσμος από το e- bay: http://www.ebay.co.uk/itm/Wireless-Gate-Garage-Door-Opener-Remote-Control-Switch-Transmitter-/121247704035?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c3aed23e3

chipakos-original
15-09-14, 21:20
Βεβαίως...52791

και ο σύνδεσμος από το e- bay: http://www.ebay.co.uk/itm/Wireless-Gate-Garage-Door-Opener-Remote-Control-Switch-Transmitter-/121247704035?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c3aed23e3
Διακρίνω επάνω στην πλακέτα το U3 Το οποίο πρέπει να είναι σταθεροποιητής στα 5volt για τον επεξεργαστή . Επίσης υπάρχει δίοδος D1 που λογικά είναι σε σειρά με το θετικό της τροφοδοσίας οπότε αν η μπαταρία είναι λίγο αδύναμη σε συνδυασμό με μία πτώση τάσεως της τάξης του 0.7 volt λόγω διόδου D1 θα μπορούσε να δικαιολογήσει μία οριακή ενεργοποίηση των ρελέ . Δοκίμασε με τροφοδοσία 24 volt και βάλε και μία αντίσταση 100 Ωμ/ 2 watt σε σειρά . Κάνε πρώτα μία δοκιμή όσον αφορά την ωμική τιμή της αντίστασης αν και νομίζω ότι είναι καλά. Μακάρι να είχες ένα τροφοδοτικό ρυθμιζόμενο θα ήταν πιο ασφαλείς οι δοκιμές αλλά τέλος πάντων δες και πες μας.

kouvpasir
15-09-14, 21:43
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση , θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω !