PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακύκλωση λυχνιών RF



GiwrgosTH
12-09-14, 14:50
Κάποτε υπήρχαν εταιρείες που έπαιρναν πίσω τις παλιές λυχνίες, οι περισσότερες έχουν κλείσει και τώρα τι τις κάνουμε?
Μιλάω για RF λυχνίες από YD1381 μέχρι και ΤΗ382 κλπ.
Ξέρεις κανείς τίποτα σχετικό? Υπάρχει εταιρεία που τις ανακυκλώνει?

luhe98922
12-09-14, 17:12
Όταν λές ανακύκλωση εννοείς ανακατασκευή? Γιατί αν θυμάμαι, σε κάτι τέτοιες λυχνίες γίνεται και αυτό...
Αν θες απλά κάπου να τις "πετάξεις" οικολογικά πιστεύω πως πολλά μέλη του φόρουμ θα ήθελαν έναν τέτοιο φάρο για ντεκόρ στο ράφι τους...
Εεε... να, δηλαδη, σαν παιδί κι εγώ, δεν θα με χαλαγε μια τέτοια λυχνία πάνω στο γραφείο μου...:001_rolleyes:

GiwrgosTH
12-09-14, 17:44
Για πέταμα είναι.
Αν θέλει κάποιος να παραθέσω μια λίστα και βλέπουμε.

spirakos
12-09-14, 17:54
Αν δουλευουν τα νηματα ενα φωτιστικο θα το ηθελα!!

luhe98922
12-09-14, 18:03
ΘέλωΘέλωΘέλωΘέλωΘέλω!

Satcom
12-09-14, 20:13
Ειδικά η ΤΗ-382 με 125Α είναι ότι πρέπει για οικονομικό φωτιστικό!!!!

spirakos
12-09-14, 20:31
Με μια γρηγορη ματια στον γουγλη δε νομιζω η συγκεκριμενη να φωτιζει και πολυ
Ισως βρει χρηση σαν θερμαστρα τον χειμωνα
52751

SRF
13-09-14, 00:00
Αποφεύγετε να έχετε ως "διακόσμηση" λυχνίες που έχουν εργαστεί επί χιλιάδες ώρες σε τάσεις άνω των 5kV και ήταν για RF!!!

Το 1980 ρώτησα εγγράφως την τότε EIMAC για θέματα σχετικά με αποθήκευση, λειτουργία, και άλλα ανάλογα με πιθανές ακτινοβολίες, ή "ιδιότητες" που θα ήταν σχετικές με την αναγραφόμενη στις λυχνίες φράση περί κινδύνων ραδιενέργειας!
Κάπου έχω ακόμα την επίσημη έγγραφη απάντηση της Eimac αποτελούμενη από ~30 σελίδες!!! Αυτό που ρητα δήλωνε όμως είναι ότι ο όποιος κίνδυνος, αφορά λυχνίες φάρους που εργάζονται/εργάζονταν σε ανοδικές τάσεις υψηλότερες των 5kV και σχετικά υψηλές συχνότητες (δηλαδή >30MHz)!

radioamateur
13-09-14, 04:07
http://s10.postimg.org/t7ds1mro9/100079_3405_elenos_t300_t500.jpg


Για πέταμα είναι.
Αν θέλει κάποιος να παραθέσω μια λίστα και βλέπουμε.

Μπορείς να τις πας στο HAMFEST να τις μοσχοπουλήσεις ως συλλεκτικό είδος.

:hammer:

luhe98922
13-09-14, 04:51
Αποφεύγετε να έχετε ως "διακόσμηση" λυχνίες που έχουν εργαστεί επί χιλιάδες ώρες σε τάσεις άνω των 5kV και ήταν για RF!!!

Το 1980 ρώτησα εγγράφως την τότε EIMAC για θέματα σχετικά με αποθήκευση, λειτουργία, και άλλα ανάλογα με πιθανές ακτινοβολίες, ή "ιδιότητες" που θα ήταν σχετικές με την αναγραφόμενη στις λυχνίες φράση περί κινδύνων ραδιενέργειας!
Κάπου έχω ακόμα την επίσημη έγγραφη απάντηση της Eimac αποτελούμενη από ~30 σελίδες!!! Αυτό που ρητα δήλωνε όμως είναι ότι ο όποιος κίνδυνος, αφορά λυχνίες φάρους που εργάζονται/εργάζονταν σε ανοδικές τάσεις υψηλότερες των 5kV και σχετικά υψηλές συχνότητες (δηλαδή >30MHz)!


Οι μόνοι κίνδυνοι που βρίσκω είναι:
Α) κεραμικά τμήματα της λυχνίας που περιέχουν βηρύλλιο (κίνδυνος τοξικότητας)
Β) Θοριωμένα νήματα (κίνδυνος ραδιενέργειας)

Και στις δύο περιπτώσεις αν δεν σπάσεις τη λυχνία σε μικρά κομματάκια και μετά τα σνιφάρεις δεν διατρέχεις σημαντικό κίνδυνο.
Παρόλα αυτα, πές λίγα λόγια παραπάνω για το τι ξέρεις γιατί με ενδιαφέρει (υποθέτω και άλλους).
Ειδικότερα τι ρόλο παίζει το αν η λυχνία έχει εργαστεί σε μεγάλες τάσεις και συχνότητες?

Edit: κίνδυνο ακτινοβολίας έχεις όταν η λυχνία βρίσκεται υπό τάση, καθώς μπορεί να παράγει ακτίνες Χ, με ανοδικές τάσεις ~10ΚV αλλά όχι όταν κάθεται και δεν κάνει τίποτα...

Notios38
13-09-14, 08:47
Δυστυχώς Λουκά αν μια λυχνια ,οπως αναφερει ο Γεώργιος που εχει εργαστει σε διαταξεις ισχυος RF αλλα κ σε αλλες βιομηχανικες εφαρμογες ,τα υλικα κατασκευης εχουν ραδιενεργα καταλοιπα..εσωτερικα που φυσικα ακτινοβολούν.με μια φθίνουσα ροη...φαντασου το ποιο απλο υλικο ειναι ο αμιαντος που βαζουν στα λουξ..αλλη περιπτωση που ομως οταν το αντικαθιστουν φορανε μηπως γαντια?

Satcom
13-09-14, 12:28
Top 10 Radioactive Electronic Tubes

http://www.pocketmagic.net/2012/12/top-of-radioactive-electronic-tubes/#.VBQMT00cTct

luhe98922
13-09-14, 18:46
Δυστυχώς Λουκά αν μια λυχνια ,οπως αναφερει ο Γεώργιος που εχει εργαστει σε διαταξεις ισχυος RF αλλα κ σε αλλες βιομηχανικες εφαρμογες ,τα υλικα κατασκευης εχουν ραδιενεργα καταλοιπα..εσωτερικα που φυσικα ακτινοβολούν.με μια φθίνουσα ροη...φαντασου το ποιο απλο υλικο ειναι ο αμιαντος που βαζουν στα λουξ..αλλη περιπτωση που ομως οταν το αντικαθιστουν φορανε μηπως γαντια?


Αν κατάλαβα για ποιά λουξ μιλάς είχαν κάποιο ραδιενεργό ισότοπο για να εκπέμπουν περισσότερο φώς. Έχουν καταργηθεί όμως (θεωρητικά) από την αγορά.
Όσο για τις λυχνίες, όπως γράφω παραπάνω δεν έχουν κάτι το ραδιενεργό πέρα από τα νήματα (σε κάποιες λυχνίες, όχι όλες), και δεν σκοπεύω να τις σπάσω και να τις βάλω στο φαί μου:biggrin:.
Εκτός αυτού ότι ραδιενεργό είχαν όταν ήταν καινούργιες, έχουν και τώρα που είναι χρησιμοποιημένες. Δεν υπάρχει κάτι στην υψηλή τάση λειτουργίας ή στις υψηλές συχνότητες που να τις κάνει πιό ραδιενεργές.
Άλλος λόγος ανησυχίας είναι το γυαλί ουρανίου που χρησιμοποιούν κάποιες λυχνίες εκεί που περνανε οι συνδέσεις της ανόδου. Και πάλι αν δεν τις τρίψεις σε σκόνη ΔΕΝ έχεις λόγο να φοβάσαι. Άσε που εδώ αν κατάλαβα καλά μιλάμε για κεραμικές λυχνίες αρα δεν υπάρχει γυαλί.

Πέρα από όλα αυτά, ραδιενεργά ισότοπα υπάρχουν σε λυχνίες τύπου thyratron (και παρόμοιες) όπου θες πολύ γρήγορο χρόνο απόκρισης και άρα θες κάτι να σου κρατάει το αέριο μέσα στη λυχνία σε κατάσταση εύκολη να ιονιστει. Και πάλι δεν γινεται λόγος για τέτοιες λυχνίες σε αυτό το thread.

Και τέλος για να γελάσουμε κιόλας τα brazil nuts (ένα είδος ξηρού καρπού) έχει μεγάλες ποσότητες ραδίου καθώς οι ρίζες του φυτού φτάνουν βαθιά στο έδαφος και το απορροφούνε απο εκεί... Και πάλι νόστιμα είναι...

luhe98922
14-09-14, 23:30
Πέρα από όλα αυτά εγω να θυμίσω οτι ακόμα εκδηλώνω ενδιαφέρον...:001_rolleyes:

GiwrgosTH
15-09-14, 09:35
Εγώ για ανακύκλωση ψάχνω, αλλά αν κάποιος θέλει να δημοσιεύσω κατάλογο όταν τις συγκεντρώσω όλες και βλέπουμε...
Μην περιμένετε όμως καινούριες γυαλισμένες, σχεδόν όλες είναι μαυρισμένες σε άθλια εμφανισιακά κατάσταση και για να γίνουν "μπιμπελό" θέλουν αρκετό τρίψιμο κλπ.
Επίσης τα νήματα δουλεύουν σχεδόν σε όλες, αλλά όπως έχει ειπωθεί για φωτιστικό δεν κάνουν, γιατί οι κεραμικές φωτίζουν ελάχιστα και θέλουν τεράστιο Μ/Τ για ανάψουν.

michaelcom
15-09-14, 12:46
Και εγω θελω καμοια αμα περισσεύει καμοια :)

Αγγελος 297
15-09-14, 13:59
Και εγώ ενδιαφέρομαι.Έαν μπορείς φίλε Γιώργο κάνε ένα κατάλογο.

michaelcom
15-09-14, 14:40
το λεω απο τωρα θελω μια σχετικα μεγαλη για display κι γω... απο αμα θελετε αφηστε μου καμοια :D

SRF
15-09-14, 17:13
Οι μόνοι κίνδυνοι που βρίσκω είναι:
Α) κεραμικά τμήματα της λυχνίας που περιέχουν βηρύλλιο (κίνδυνος τοξικότητας)
Β) Θοριωμένα νήματα (κίνδυνος ραδιενέργειας)

Και στις δύο περιπτώσεις αν δεν σπάσεις τη λυχνία σε μικρά κομματάκια και μετά τα σνιφάρεις δεν διατρέχεις σημαντικό κίνδυνο.
Παρόλα αυτα, πές λίγα λόγια παραπάνω για το τι ξέρεις γιατί με ενδιαφέρει (υποθέτω και άλλους).
Ειδικότερα τι ρόλο παίζει το αν η λυχνία έχει εργαστεί σε μεγάλες τάσεις και συχνότητες?

Edit: κίνδυνο ακτινοβολίας έχεις όταν η λυχνία βρίσκεται υπό τάση, καθώς μπορεί να παράγει ακτίνες Χ, με ανοδικές τάσεις ~10ΚV αλλά όχι όταν κάθεται και δεν κάνει τίποτα...


Καλά τα λες... αφού εν λειτουργεία σαφέστατα το X-Ray radiation είναι υπαρκτό και αρκετά ισχυρό θα έλεγα κιόλας! Από την άλλη αυτό υπάρχει μόνο εντός της λυχνίας? Ή γενικότερα πέριξ αυτής και εξωτερικά? Μιλάμε για φάρους και όχι γυάλινες, σημειώνω!
Σαφέστατα ο καθένας μας ίσως είχε/έχει τέτοιες λυχνίες στην αποθήκη του, καινούγιες ή μη, αλλά προσωπικά ΔΕΝ θα τις έβαζα δίπλα στο γραφείο μου ως... διακόσμηση, ειδικά αν είχαν δουλέψει χιλιάδες ώρες, και είχε "ψηθεί" αρκετά η άνοδός τους και τα λοιπά μεταλλικά μέρη τους εξωτερικά!


Αν κατάλαβα για ποιά λουξ μιλάς είχαν κάποιο ραδιενεργό ισότοπο για να εκπέμπουν περισσότερο φώς. Έχουν καταργηθεί όμως (θεωρητικά) από την αγορά.
Όσο για τις λυχνίες, όπως γράφω παραπάνω δεν έχουν κάτι το ραδιενεργό πέρα από τα νήματα (σε κάποιες λυχνίες, όχι όλες), και δεν σκοπεύω να τις σπάσω και να τις βάλω στο φαί μου:biggrin:.
Εκτός αυτού ότι ραδιενεργό είχαν όταν ήταν καινούργιες, έχουν και τώρα που είναι χρησιμοποιημένες. Δεν υπάρχει κάτι στην υψηλή τάση λειτουργίας ή στις υψηλές συχνότητες που να τις κάνει πιό ραδιενεργές.
Άλλος λόγος ανησυχίας είναι το γυαλί ουρανίου που χρησιμοποιούν κάποιες λυχνίες εκεί που περνανε οι συνδέσεις της ανόδου. Και πάλι αν δεν τις τρίψεις σε σκόνη ΔΕΝ έχεις λόγο να φοβάσαι. Άσε που εδώ αν κατάλαβα καλά μιλάμε για κεραμικές λυχνίες αρα δεν υπάρχει γυαλί.

Πέρα από όλα αυτά, ραδιενεργά ισότοπα υπάρχουν σε λυχνίες τύπου thyratron (και παρόμοιες) όπου θες πολύ γρήγορο χρόνο απόκρισης και άρα θες κάτι να σου κρατάει το αέριο μέσα στη λυχνία σε κατάσταση εύκολη να ιονιστει. Και πάλι δεν γινεται λόγος για τέτοιες λυχνίες σε αυτό το thread.

Και τέλος για να γελάσουμε κιόλας τα brazil nuts (ένα είδος ξηρού καρπού) έχει μεγάλες ποσότητες ραδίου καθώς οι ρίζες του φυτού φτάνουν βαθιά στο έδαφος και το απορροφούνε απο εκεί... Και πάλι νόστιμα είναι...


Συμφωνούμε πάντως στο βραζιλιάνικο φυστίκι...

luhe98922
15-09-14, 17:23
οι ακτίνες Χ σίγουρα εκπέμπονται και έξω απο τη λυχνία... Αλλα όταν διακόψεις την ανοδική τάση σταματανε.
Και δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να βομβαρδίσεις κάτι με ηλεκτρόνια και να το κάνεις ραδιενεργό, ή να συνεχίσει να εκπέμπει κάποια μορφή ακτινοβολίας και αφού σταματήσεις να το βομβαρδίζεις. Άν μιλουσαμε για νετρόνια αλλάζει αυτο...

Η ΠΡΩΤΟΝΙΑ!!! Φανταστείτε p-type λυχνίες! Βέβαια θα ήθελες εναν μικρό επιταχυντή αντί για νήματα, αλλα σίγουρα κάποιοι χαιεντάδες θα το αγόραζαν!:lool:

Notios38
15-09-14, 19:32
ενα σχετικο κειμενο.....http://www.rell.com/filebase/en/src/Technical_Notes/TechnicalNote-SafetyWarningRisksAssociatedWithElectronTubes.pdf.

matthew
16-09-14, 02:03
Και τέλος για να γελάσουμε κιόλας τα brazil nuts (ένα είδος ξηρού καρπού) έχει μεγάλες ποσότητες ραδίου καθώς οι ρίζες του φυτού φτάνουν βαθιά στο έδαφος και το απορροφούνε απο εκεί... Και πάλι νόστιμα είναι...
& που να δεις τις μπανάνες! :mrgreen: http://physicsgg.me/2013/08/26/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%8D%CE%BB%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%82

DGeorge
16-09-14, 08:42
Πιτσιρικάδες στο Φυσικό, θυμάμαι, φτιάχναμε θεωρίες για το Ραδιενεργό Τζατζίκι... 52792 Φαίνεται, με τις μπανάνες, έχουμε χάσει επεισόδια...:-k:hahahha:

p.gabr
16-09-14, 22:27
Επίσης ραδιενεργές ήταν και οι σταθεροποιητριες τάσεων (OC2,OD3......)
To έγραφαν μερικά manual Aλλα τότε εγώ δεν ήξερα, ούτε και μου είχε πει κάτι κάποιος . Το πόσες είχα ανοίξει από την περιέργεια μου δεν λέγεται. Αργότερα έμαθα οτι κάπου ποιο πάνω τις θάβανε ,άλλα που όμως δε το έμαθα ποτέ


Για τους φίλους μου τους λυχνιο-φιλους ας διαβάσουν και αυτό #863 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60408&p=671446&viewfull=1#post671446)

sigmacom
20-09-14, 01:32
Ίσως δεν είναι το καταλληλότερο topic, και ίσως να έχει αναφερθεί ξανά κάπου αλλού:

Maintenance of Microwave Power Tubes 1959 US Air Force Training Film

https://www.youtube.com/watch?v=4NeJdH1Q5Cw

luhe98922
21-09-14, 20:14
Ίσως δεν είναι το καταλληλότερο topic, και ίσως να έχει αναφερθεί ξανά κάπου αλλού:

Maintenance of Microwave Power Tubes 1959 US Air Force Training Film

https://www.youtube.com/watch?v=4NeJdH1Q5Cw


Δεν είναι ιδιαίτερα σχετικό, αλλά αυτά τα βίντεο είναι πάντα πολύ ωραία να τα χαζεύεις...