PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τα Ελληνικά στα προγράμματα



paulos2610
17-09-14, 21:05
Κάθε φορά που προσπαθώ να εγκαταστήσω ενα πρόγραμμα και εχει ελληνικά (π.χ. VLC player) μου βγάζει μπερδεμένα γράμματα χωρίς να βγαίνει νόημα.
τι μπορώ να κάνω;;;;
λογικά κάποιο πρόγραμμα Ελληνικής γλώσσας... αλλά τι;;;

εχω:
windows 7 x64

.::Nikos::.
17-09-14, 21:28
Όταν λες μπερδεμένα; Επειδή υποψιάζομαι τι εννοείς, κάνε το εξής (στα λέω στα αγγλικά που τα έχω μπροστά μου όμως):
Πίνακας ελέγχου>
Clock, language, and region (κάτι με ένα πλανήτη και ένα ρολόι τέλος πάντων) >
Region, language>

στο παραθυράκι που θα σου ανοίξει στην δεύτερη καρτέλα (Location) επέλεξε Ελλάδα.
Όπως επίσης και στην τελευταία καρτέλα (Administrative) στο κάτω μισό του παραθύρου που λέει κάτι για non-Unicode, πάτα το κουμπάκι Change system locale και βάλε και εκεί Ελλαδα.

Μετά θέλει restart.

exop
17-09-14, 21:30
Δοκίμασε να αλλάξεις τα regional settings και βάλε default τα Ελληνικά


52807

μαζί γράφαμε :001_smile:

paulos2610
18-09-14, 02:18
ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχάς....
εκει ομως ηταν όλα στα Ελληνικά ,αρα δεν είναι κατι τέτοιο.:saad:
να ενα δήγμα για να καταλάβετε ακριβώς τι λεω

52809

Prezonautis
18-09-14, 09:12
Τα windows όταν τα έκανες εγκατάσταση σε τί γλώσσα τα έκανες; Και τώρα τι Service Pack έχεις περασμένο;

52810 Και σε αυτήν την καρτέλα είναι τα ελληνικά; Αν είναι στα ελληνικά προσπάθησε να κάνεις το παρακάτο.

http://www.froggie.sk/gr/7lp64rtm.html Ξανά κάνε εγκατάσταση τα ελληνικά.

Αν πάς να κάνεις εγκατάσταση το Firefox στην Ελληνική του έκδοση θα στο βγάλει και αυτό στα αλαμπουρνέζικα;

Γιατί το Vlc είναι λίγο κομπλεξικό με τις γλώσσες.
Παρ' όλα αυτά αν το πρόβλημα λυθει και στο vlc οι υποτιτλοι ειναι πάλι στα αλαμπουρνέζικα, κάνε αυτό, Ρύθμιση στον vlc εργαλεία > προτιμήσεις > υπότιτλοι&ocd > προεπιλεγμένη κωδικοποίηση > ελληνική ( iso 8859 -7)
http://www.addictivetips.com/windows-tips/how-to-change-vlc-subtitles-settings/

Για δες λίγο στον C:\ σου μέσα που έχεις έναν φάκελο Windows, παραδίπλα έχεις και κάποιον "windows.old"; Σχετικό-Άσχετο με το θέμα μας αλλά κάνε ένα check.

DGeorge
18-09-14, 09:52
Πολλή Καλημέρα κι από εμένα!:-D
Θα συμφωνήσω κι εγώ σχετικά με το VLC... Μπορεί ως player να είναι πολύ καλό, όμως σε θέματα μενού, γραμματοσειρών κλπ είναι πολύ πρωτόγονο. .....Όμως ρε παιδιά, και λίγο έλεος.... Εφαρμογή Ανοιχτού Λογισμικού/Κώδικα είναι! Μόνον όποιος έχει όλες τις απαραίτητες Γνώσεις, το μεράκι, τον χρόνο, τη διάθεση (κι όλα αυτά μαζί) θα κάτσει να ασχοληθεί με το θέμα.

Ωστόσο, από την άλλη, και στο παράδειγμα που δίνεις "Sparta - Fate of Hellas" υποψιάζομαι 'Παιχνίδι'. Έχε υπ'όψιν, ότι κι αυτή -γενικά- η κατηγορία λογισμικού είναι φτωχή/προβληματική σε γλωσσικές επιδόσεις.
Γι'αυτό πειραματίσου! Π.χ. προσπάθησε να εγκαταστήσεις μία εφαρμογή καταξιωμένη και στα Ελληνικά της, τον FireFox. Αν αυτός εγκατασταθεί σωστά, και διαβάζονται σωστά όλα του τα Ελληνικά, τότε δεν έχουν πρόβλημα τα Windows σου, αλλά η Εφαρμογή σου.

Επίσης... Στα 'Regional Settings' (Περιοχή και Γλώσσα), έχει και κάποια ετικέτα 'Administration' (Διαχείριση). Εκεί βρίσκεται και μιά ρύθμιση για την Γλώσσα που θα χρησιμοποιούν Εφαρμογές (Προγράμματα), τα οποία δεν έχουν/χρησιμοποιούν Unicode Γραμματοσειρές.
Αν η default ρύθμιση είναι 'Ελληνικά' -για παράδειγμα-, τότε δοκίμασε να βάλεις Αγγλικά USA. Ίσως, αντί για κάποιο ασυνάρτητο κείμενο στα Ελληνικά, διαβάσεις ένα κατανοητότατο στα Αγγλικά.... Ανάλογα, αν η default ρύθμιση είναι 'Αγγλικά', δοκίμασε να την αλλάξεις στα Ελληνικά.

Εμένα, λάθος ρύθμιση στην παράμετρο αυτή, μου έφερνε ως αποτέλεσμα ακατανόητες (Κυριλλικά Fonts) οδηγίες σε εγκαταστάσεις Printers κλπ, όταν οι εφαρμογές εγκατάστασης ήταν στα Ελληνικά.:wink:


(Ακριβώς αυτό, που περιγράφει το παλληκάρι πριν από 'μένα)... Μαζί μάλλον γράφαμε....

Prezonautis
18-09-14, 09:59
Καλημέρα Γιώργο, ναι με Συμπλήρωσες μπορώ να πω :001_smile:

Και να προσθέσω και εγώ κάτι στα λεγόμενα του Γιώργου, πολλά προγράμματα ενώ όλα είναι ωραία και σωστά σε θέματα γλώσσας στα Windows, μπορεί να εμφανίζετε η γλώσσα εγκατάστασης στα αλαμπουρνέζικα αλλά μετά την εγκατάσταση το πρόγραμμα εμφανίζεται στην σωστή τους γλώσσα.

Οπότε προκύπτει το ερώτημα, το vlc το έκανες εγκατάσταση στα τυφλά; και άν ναι όταν το εκτέλεσες τι αποτέλεσμα είχαμε; αλαμπουρνέζικα, ελληνικά ή αγγλικά.

DGeorge
18-09-14, 10:57
Μία ακόμα πληροφορία, που καλό θα ήταν να έχουμε, φίλε Παύλο είναι:
(Έχεις Windows 7, 64bit.) Είναι Ελληνική, ή Αγγλική, η έκδοσή τους;
Αν -στο μενού- γράφει: 'Αρχείο', 'Επεξεργασία', κλπ είναι Ελληνική... Αν γράφει 'File', 'Edit', κλπ τότε είναι Αγγλική, όσο ωραία κι αν σου παρουσιάζονται κάποια Ελληνικά κείμενα.:wink:

paulos2610
18-09-14, 12:32
καλημέρα.
ευχαριστώ και παλι για τις απαντήσεις.
ειναι service pack 1 "μαμα" Ελληνικά
ηταν και αλλα προγράμματα που ειχα τετοιο θεμα.
εκανα εγκατάσταση το firefox και ηταν κομπλέ, αρα δεν εχει να κάνει με τον υπολογιστή μου .
θα κανω αυτο που ειπε ο γιώργος και οτι γίνει.
ναι στα τιφλά το εκανα το vlc.
δεν εχω καποιο "windows.old"

.::Nikos::.
18-09-14, 13:33
Μία ακόμα πληροφορία, που καλό θα ήταν να έχουμε, φίλε Παύλο είναι:
(Έχεις Windows 7, 64bit.) Είναι Ελληνική, ή Αγγλική, η έκδοσή τους;
Αν -στο μενού- γράφει: 'Αρχείο', 'Επεξεργασία', κλπ είναι Ελληνική... Αν γράφει 'File', 'Edit', κλπ τότε είναι Αγγλική, όσο ωραία κι αν σου παρουσιάζονται κάποια Ελληνικά κείμενα.:wink:
Μα δεν έχει σημασία τι γλώσσα είναι τα windows, αλλά τι υπάρχει επιλεγμένο στο region και εκεί στην καρτέλα Administrative. Για αυτό όποιος ξέρει να κάνει φορμάτ και δεν πατάει απλά next next next χωρίς να διαβάζει καν τι γράφει το παράθυρο, ξέρει και επιλέγει τις γλώσσες και τα region settings πριν τα εγκαταστήσει και δεν υπάρχει ποτέ πρόβλημα. Αλλά δυστυχώς λίγοι το ξέρουν. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με κάποιο πρόγραμμα πάντα με αγγλικά windows αλλά πριν την εγκατάσταση τους στο region > Greece.

Αν ήταν το πρόβλημα σε ένα πρόγραμμα θα λέγαμε ότι φταίει εκείνο, αλλά αφού ο φίλος έχει πρόβλημα και σε άλλα προγράμματα, κάτι λάθος θα υπάρχει σε αυτές τις ρυθμίσεις :confused1: