PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΗ



karabill93
19-09-14, 14:00
Καλησπέρα σε όλους. Τώρα τον Σεπτέμβρη μπαίνω 5ο εξάμηνο στην σχολή(3ο έτος) δεν χρωστάω πολλά, λιγότερα από 6 μαθήματα και περιμένω κ αποτελέσματα από εξεταστική Σεπτεμβρίου. Σκέφτομαι τον Σεπτέμβρη 2015 να πάω να κάνω την θητεία μου να φύγει από την μέση. Δεν ξέρω όμως αν είναι η καλύτερη επιλογή. Στην σχολή μου αρκετές εταιρίες που κολλάνε χαρτάκια για πρακτικές γράφουν ότι θέλουν εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις άλλες πάλι δεν γράφουν. Μπορεί να κάτσει καμιά ευκαιρία για δουλειά μέσω της πρακτικής και είναι κρίμα να χαθεί τέτοια ευκαιρία στις μέρες μας..απ την άλλη σκέφτομαι όμως ότι δεν θα είναι η μόνη ευκαιρία για δουλειά. Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι η περίοδος που λέω να πάω είναι πριν το 7ο εξάμηνο, την πτυχιακή και πρακτική και φοβάμαι μην ρεμπελιάσω στον στρατό και δεν μπορώ να προσαρμοστώ γρήγορα πάλι στο κομμάτι διάβασμα και κυρίως στο κομμάτι πτυχιακή...Συγγενείς μου που είναι στον στρατό μου λένε πήγαινε όσο πιο μικρός μπορείς για να σου φανεί περισσότερο σαν εμπειρία και λιγότερο σαν αγγαρεία. Άλλοι φίλοι μου μεγαλύτεροι που έχουν πάει φαντάροι μου λένε πήγαινε όποτε θέλεις τι πριν τι μετά το ίδιο είναι. Εσείς τι προτείνετε;

αλπινιστης
19-09-14, 14:40
H καλυτερη κινηση που εκανα ποτε μου (οπως αποδειχθηκε στην πορεια), ηταν το οτι τελειωσα με την θητεια (21 μηνες τοτε....) ΠΡΙΝ τελειωσω απο την σχολη. Με το που γυρισα, ξεκινησα σχεδον αμεσως δουλεια πανω στην ειδικοτητα μου ως σπουδαστης ακομα. Πανε σχεδον 20 χρονια απο τοτε και δεν εχω σταματησει να δουλευω απο τοτε.....

Απο την αλλη, αν ειναι να τελειωσεις απο στρατο και να εχεις γραψει την σχολη στα παλαιοτερα (..) και δεν την τελειωσεις ποτε, τοτε μην φυγεις.
Πριν απολυθω απο φανταρος, σκεφτομουν ηδη τι θα κανω βγαινοντας γιατι η δουλεια ηταν απαραιτητη (μπορει να κουραστηκα λιγο αλλα αξιζε τον κοπο - αν δεν βρεξεις κWλο δεν τρως ψαρι:wiink:)
Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.

Fixxxer
19-09-14, 14:53
Συμφωνω με τον αλπινιστη καλυτερα να πας στρατο πριν ξεκινησεις την πρακτικη με την προυποθεση οτι θα ειναι το τελευταιο που θα σου εχει μεινει για να παρεις πτυχιο...

info@kalarakis.com
19-09-14, 17:00
διαφωνώ με τους προηγούμενος
Στο στρατό θα μάθεις στη τεμπελιά και μετά είναι δύσκολη η προσαρμογή
Τα χαρτάκια θα υπάρχουν ακόμα όταν θα γυρίσεις από το στρατό
Τώρα γνωρίζεσαι με καθηγητές και τι ισχύει στη σχολή σου Άμα τα αφήσεις θα σε αφήσουν και αυτά Γυρίζοντας θα είναι σαν να κάνεις μια νέα αρχή
Ο στρατός ότι ηλικία και να πας τα ίδια νοοτροπία έχει.
Στο στρατόπεδο που ήμουν είμαστε 3 "πτυχιούχοι " που είχε και τα καλά του

karabill93
19-09-14, 19:38
Συμφωνω με τον αλπινιστη καλυτερα να πας στρατο πριν ξεκινησεις την πρακτικη με την προυποθεση οτι θα ειναι το τελευταιο που θα σου εχει μεινει για να παρεις πτυχιο...

γίνεται να κάνω 7ο εξάμηνο να παρουσιάσω πτυχιακή και ν αφήσω πρακτική για το τέλος; αν είναι να φτάσω μέχρι εκεί όμως κάνω καλύτερα να κανω και την πρακτική να ξεμπερδεύω να πάρω και το πτυχίο μου..

karabill93
19-09-14, 19:50
διαφωνώ με τους προηγούμενος
Στο στρατό θα μάθεις στη τεμπελιά και μετά είναι δύσκολη η προσαρμογή
Τα χαρτάκια θα υπάρχουν ακόμα όταν θα γυρίσεις από το στρατό
Τώρα γνωρίζεσαι με καθηγητές και τι ισχύει στη σχολή σου Άμα τα αφήσεις θα σε αφήσουν και αυτά Γυρίζοντας θα είναι σαν να κάνεις μια νέα αρχή
Ο στρατός ότι ηλικία και να πας τα ίδια νοοτροπία έχει.
Στο στρατόπεδο που ήμουν είμαστε 3 "πτυχιούχοι " που είχε και τα καλά του

Δεν ξέρω πως θα είναι η φάση σαν φαντάρος..γενικά όσον αφορά την σχολή δεν τεμπελιάζω προσπαθώ να περνάω τα πάντα στην ώρα τους όσο γίνεται.. Σκέφτομαι όμως και την ιδέα του μεταπτυχιακού μόλις τελειώσω την σχολή και ο στρατός πάλι με κόβει..είναι καθαρά υποκειμενικό και πρέπει να πάρω μια απόφαση μόνος μου.. απλά δεν ξέρω 100% τι να κάνω και γι αυτό αναφέρθηκα εδώ ν ακούσω διάφορες γνώμες και να βγάλω κάποιο συμπέρασμα...

thomasmi7
19-09-14, 20:19
Εφοσον ''τρεχει'' η σχολη σου με μαθηματα, τελειωσε την καλυτερα και
παρε το πτυχιο σου και μετεπειτα μπες στο στρατο, μην αφηνεις κατι στη
μεση για κατι αλλο, αυτο να εχεις σαν βασικο ορο στα παντα! Παντως αμα μπεις
στο στρατο τωρα θα εχεις αδειες για τις εξεταστικες σου, Θεμα ειναι, οτι τωρα
ειναι 9 μηνες η θητεια, αμα δεν κανω λαθος, και μπορει να ξαναγυρισει στους 12!
Γενικα καλα σου λενε, το ιδιο ειναι η θητεια ειτε τωρα ειτε μετα....τα ιδια σκατα!

kontras
19-09-14, 21:06
Ήμουν και εγώ στην φάση που είσαι τώρα. Τελικά μου τα έφερε έτσι και είχα τελειώσει με όλα τα μαθήματα και άφησα πτυχιακή πρακτική για μετά τον στρατό. Το αποτέλεσμα ήταν να τονίσω ότι ψάχνω κάτι μόνιμο όταν έψαχνα για πρακτική, με κράτησαν εκεί που πήγα, εξακολουθώ τώρα να δουλεύω εκεί και πάνω στον κλάδο, κάτι που δεν συνηθίζεται στις μέρες μας! Οπότε η γνώμη μου είναι άσε την πρακτική για μετά. Τώρα αν πιστεύεις ότι δεν θα την παλεύεις και ότι θα βαριέσαι, τελείωσε με όλα τα μαθήματα και πτυχιακή και άσε την πρακτική για το τέλος. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία αν θα αργήσεις να τελειώσεις την σχολή πίστεψέ με...

Fixxxer
19-09-14, 22:48
διαφωνώ με τους προηγούμενος
Στο στρατό θα μάθεις στη τεμπελιά και μετά είναι δύσκολη η προσαρμογή
Τα χαρτάκια θα υπάρχουν ακόμα όταν θα γυρίσεις από το στρατό
Τώρα γνωρίζεσαι με καθηγητές και τι ισχύει στη σχολή σου Άμα τα αφήσεις θα σε αφήσουν και αυτά Γυρίζοντας θα είναι σαν να κάνεις μια νέα αρχή
Ο στρατός ότι ηλικία και να πας τα ίδια νοοτροπία έχει.
Στο στρατόπεδο που ήμουν είμαστε 3 "πτυχιούχοι " που είχε και τα καλά του

Φιλε Μιχαλη μπορει στον στρατο να τεμπελιασεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα το κανεις και οταν απολυθεις, προσωπικα προσαρμοστηκα πολυ καλυτερα γιατι εφυγε απο πανω μου ενα αναγκαιο εμποδιο το οποιο απλα ηταν ενα χασιμο χρονου 12 μηνων...

karabill93
19-09-14, 23:12
Συμφωνω με τον αλπινιστη καλυτερα να πας στρατο πριν ξεκινησεις την πρακτικη με την προυποθεση οτι θα ειναι το τελευταιο που θα σου εχει μεινει για να παρεις πτυχιο...

να τελειώσω και με την πτυχιακή δηλαδή μετά να κάνω παύση σπουδών, να πάω φαντάρος και μετά να γυρίσω να κάνω πρακτική;

Fixxxer
19-09-14, 23:31
Αυτη ειναι η γνωμη μου γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να μεινεις στη δουλεια και μετα την πρακτικη...

Inferno
20-09-14, 01:23
Δε νομίζω ότι βγαίνοντας απ το στρατό θα ρεμπελιάσεις. Οπως είπες κ μόνος σου είσαι επιμελής φοιτητής κ φροντίζεις να είσαι σωστός στις υποχρεώσεις σου. Άρα ακόμα κ όταν βγεις από το στρατό πάλι έτσι θα είσαι. Είναι θέμα χαρακτήρα πιστεύω.
Εγώ θα σου έλεγα να πας στρατό όσο νωρίτερα γίνεται. Κάνε παύση σπουδών από αύριο κ μπες... Θα φύγει απ το κεφάλι σου... Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα δε μας φτάνουν όλα τα άλλα κ έχουμε κ αυτό... Επομένως βγάλτο από πάνω σου όσο το δυνατόν νωρίτερα για να είσαι ελεύθερος μετά να κάνεις ότι θέλεις.

Λίγο off-topic αλλά η άποψη μου για το στρατό είναι ότι εφόσον τον έχουν υποχρεωτικό, ας τον κάνουν υποχρεωτικό μετά το λύκειο κατευθείαν... Να περνάμε πανελλήνιες κανονικά κ απλά να πηγαίνουμε στρατό κ μετά κατευθείαν να ξεκινάμε σπουδές. Αλλιώς μετά χάνεται η μπάλα.... Κάνεις τη σχολή, ε μετά θες να κάνεις κ ένα μεταπτυχιακό, ε κ ξαφνικά ξυπνάς μια μέρα κ είσαι 24 κ θες να πιάσεις δουλειά κ έχεις να πας στρατό....

αλπινιστης
20-09-14, 02:24
μετά το λύκειο κατευθείαν... Να περνάμε πανελλήνιες κανονικά κ απλά να πηγαίνουμε στρατό κ μετά κατευθείαν να ξεκινάμε σπουδές.
Ακριβως αυτο εκανα και ενω ολα ηταν θετικα, αυτο που ζορισε πολυ ηταν να "ξαναπιασω" τα μαθηματικα. Μιλαμε βεβαια για μαθηματικα 1ης δεσμης με 2πλα, 3πλα ολοκληρωματα, παραγωγους, κ.τ.λ.

ξαφνικά ξυπνάς μια μέρα κ είσαι 24 κ θες να πιάσεις δουλειά κ έχεις να πας στρατό....
Αυτο ειναι το τεραστιο πλεονεκτημα. Το ξεκινημα της επαγγελματικης σου σταδιοδρομιας και το τελειωμα της σχολης, μπορουν να συνυπαρχουν και απλα μια μερα σταματας να εχεις σχολη(!) και συνεχιζεις την δουλεια σου.
Το θεμα ειναι ενα και μονο ενα. Μπορεις να πας στρατο και στην επιστροφη να εισαι επιμελης και προσηλωμενος στις σπουδες σου??

moutoulos
20-09-14, 06:28
Είναι θέμα χαρακτήρα πιστεύω.
Εγώ θα σου έλεγα να πας στρατό όσο νωρίτερα γίνεται.
Θα φύγει απ το κεφάλι σου...

:thumbup1:

DGeorge
20-09-14, 21:45
.........Λίγο off-topic αλλά η άποψη μου για το στρατό είναι ότι εφόσον τον έχουν υποχρεωτικό, ας τον κάνουν υποχρεωτικό μετά το λύκειο κατευθείαν... Να περνάμε πανελλήνιες κανονικά κ απλά να πηγαίνουμε στρατό κ μετά κατευθείαν να ξεκινάμε σπουδές. ....Αν δεν κάνω λάθος, αυτό -ακριβώς- το σύστημα ακολουθούν στην Κύπρο. Αφ' ενός έχουν, τον 'κληρωτό', μάχιμο σε πολύ καλή -νεαρή- ηλικία, κι αφ' ετέρου τον αφήνουν ελεύθερο, επίσης, στη ζωή του, Νωρίς ώστε να κάνει όποια σχέδια θέλει για το μέλλον του!
Οπότε.... Ναι! Συμφωνώ μ'αυτό το σύστημα απολύτως!

Στην περίπτωσή σου φίλε karabill93, ωστόσο, θα συνιστούσα (αντίθετα απ' όσα λένε τα περισσότερα 'παιδιά') να ξεμπερδέψεις Πρώτα-Το Ταχύτερο Δυνατόν- με τις Σπουδές σου, και μετά με τον Στρατό! ......Και για να τεκμηριώσω την άποψή μου:
Αν 'ξεκόψεις' -για όσο κρατήσει η θητεία- από τη Σχολή, μετά θα είναι αρκετά μεγάλος μπελάς η 'επανασύνδεση' με τα 'μαθήματα'.
Τόσο στο σώμα, όσο και στο πνεύμα, ό,τι αφήνεις - σ' αφήνει! Π.χ. Αφήνεις Γυμναστική, ή Αθληστισμό.... Το κορμί γίνεται πιο πλαδαρό απ'όσο ήταν πριν τη Γυμναστική, ή τον Αθλητισμό.
Ακριβώς ανάλογα....! Αν ξεκινήσεις ασχολία π.χ. με τα Μαθηματικά, μάθεις-κατανοήσεις κάποια πράγματα, και διακό΄ψεις για κάποιο σημαντικό χρονικό διάστημα..... Θα τα ξεχάσεις, από σοβαρά, έως πλήρως.
....... Εκτός και αν έχεις κάποιον τρόπο, ώστε ακόμα και μέσα από τον Στρατό, να διατηρήσεις κάποια σημαντική επαφή με τα μαθήματα...... Πράγμα που δεν γνωρίζω!

Αν πρόκειται να 'ξεμπερδέψεις' με τη Σχολή, σβέλτα, κάνε το και πήγαινε φαντάρος σαν κύριος.
Αν -όμως- προτίθεσαι να διαιωνίσεις τις Σπουδές σου.... Πήγαινε καλύτερα -τώρα- φαντάρος!

Ζητώ Συγγνώμη, αν δεν γίνομαι -ίσως- αρεστός... Όμως εκφράζω την άποψή μου όπως -ακριβώς- την είπα και στους δύο γιούς μου!
Ο μικρότερος, αποφοίτησε το καλοκαίρι, και παρουσιάστηκε την Τρίτη στις 16 του μηνός αυτού. Ο μεγάλος.. Το καθυστερεί ακόμα....

katmadas
20-09-14, 22:08
Τι σχεση εχει ρε παιδια ποτε θα παει φανταρος ?

Αν ειναι τοσο χρυσο το παλικαρι ακομα και αν τους πει να περιμενουν για εναν χρονο θα περιμενουν.
Εμενα παντως οχι μονο με περιμεναν αλλα δουλευα και στις αδειες γιατι δεν ειχα μια.
Το θεμα ειναι να αξιζεις και να εισαι φιλοτιμος.Αν τα εχεις αυτα δεν φοβασαι τιποτα.
Τα εργατικα χερια ειναι αποιρα αλλα τα μυαλα λιγα...
Αν εισαι αυτος που πρεπει οποτε και να πας φανταρος ειναι το ιδιο.
Μη μασας απο τετοια δηληματα γιατι απλα δεν υπαρχουν.

Γνωμη μου ειναι να βγαλεις την σχολη και να παρεις πτυχειο.
Ο στρατος ειναι διακοπες η σχολη σου οχι...