PDA

Επιστροφή στο Forum : VR sensor Βοήθεια



gioujazz3902
20-09-14, 10:05
Γειά σε όλους.. Θα ήθελα τη βοηθειά σας για το παρακάτω εγχείρημα.. Προσπαθώ να βρω τον τρόπο πώς μπορώ να ξεγελάσω τον εγκέφαλο μια μοτοσικλέτας, ώστε να μετατοπιστεί ο κόφτης στροφών κατά 1000, τροποποιώντας το σήμα από το pickup του στροφάλου. Πρόσφατα για την ανάλυση του σήματος του vr sensor πήρα παλμογράφο un-t 81B και είδα ότι το σήμα που παράγεται αλλάζει το εύρος κ τη συχνότητα σε κάθε παλμό.. Το ερώτημά μου: Με ποιόν τρόπο μπορώ να κρατήσω σταθερό το εύρος κ τη συχνότητα στις ψηλές στροφές για 1000 στροφές ώστε όταν στη πραγματικότητα ο κινητήρας έχει 12000 στροφές ο εγκέφαλος να καταλαβαίνει 11000 στροφές; Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη. ..

leosedf
20-09-14, 12:11
Κάτσε μυρίζουμε τα δάχτυλα μας για ποια μηχανή μιλάς.

gioujazz3902
20-09-14, 12:39
Καταρχήν η ειρωνεία δεν βοηθάει..
Τα πειράματα θα γίνουν πάνω σε honda cbr1000rr 2007. Σκοπός είναι να καταλάβω τους τρόπους τροποποίησης των σημάτων αυτών ώστε να γίνεται εφαρμογή να μην έχει περιορισμούς.

leosedf
20-09-14, 12:48
ΟΚ τα λένε αυτά από την αρχή, κάθε μηχανή είναι διαφορετική.
Αυτό που θέλεις να κάνεις το γνωρίζεις ότι θα σου καταστρέψει τη μηχανή? Υπάρχει λόγος που το έχουν φτιάξει έτσι εκτός αν θέλεις να σου έρθει κάποιο πιστόνι στα μούτρα. Δεν θα προσφέρει τίποτα η αύξηση (τελική κλπ). Άλλη ερώτηση, δεν σου φτάνει η μηχανή? Πας συνέχεια με τέρμα στροφές στο δρόμο?

Στη συγκεκριμένη μηχανή γίνεται με ECU reflash (πείραγμα στις γραμμές δεν παίζει) νομίζω και δε χρειάζεται να πειράξεις τίποτα άλλο, αν και 40000 στροφές να της δώσεις δε θα βγάλει τίποτα παραπάνω γιατί απλά ξεμένεις από ισχύ.

gioujazz3902
20-09-14, 13:21
Φίλε μου, αυτό που θέλω να μάθω είναι με ποιόν τρόπο μπορώ να τροποποιήσω ένα σήμα. Αυτό μόνο.. Μην αγχώνεσαι για το αποτέλεσμα... Για να αυξήσουμε τις στροφές υπάρχει η επιλογή του επαναπρογραματισμού όπως προείπες, hrc εγκέφαλος, παράλληλος εγκέφαλος αλλά θέλω να μάθω πώς μπορεί να γίνει κ με άλλον τρόπο...οικονομικό κ universal...

leosedf
20-09-14, 13:35
Με άλλο τρόπο δύσκολο σε αυτήν. Μην ξεχνάς ότι θα μπερδέψεις την ECU αλλά αν π.χ. η ECU γνωρίζει 1000 στροφές και έχεις 2000 τότε η ECU θα στα έχει όλα ρυθμισμένα για 1000 στροφές.

NOE
20-09-14, 14:05
Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να ξεγελάσεις την ECU, δεν γίνεται γιατί ενώ η μηχανή θα περιστρέφεται με 12.000 σαλ ας πούμε, η ECU θα στέλνει ρεύματα και θα ψεκάζει με τα μπεκ σαν να δούλευε η μηχανή στις 11.000 σαλ (άρα λόγω κακού timing δεν θα φτάσει ποτέ η μηχανή στις 12.000 σαλ). Αυτό είναι η αρχή λειτουργίας του κόφτη, και επειδή έχεις ήδη κόφτη δεν χρειάζεται να το κάνεις 2η φορά.

gioujazz3902
20-09-14, 15:29
Δεν λέω ότι έχετε άδικο, σίγουρα ο κόφτης κόβει ρεύμα κ κάυσιμο αλλά από κάπου παίρνει σήμα για να καταλαβαίνει τι γίνεται.. Πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να μπορούμε να ανεβάσουμε τις στροφές χωρίς επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου ή πανάκριβους παράλληλους. Όταν μιλάμε για αύξηση στροφών μέγιστο 1000 στροφές γιατί δημιουργούνται άλλα προβλήματα. Στο εμπόριο υπάρχει αυτό : http://www.magnumtuning.com/en/detail/revolution-pro-motorcycle-speed-rev-limiter-cdi-box/honda/cbr1000rr-repsol/motorcycle. αλλά μετά την επικοινωνία που είχα μαζί τους δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι... Πάντως αν κάποιος έχει τη θέληση, θα ήθελα να μάθω πώς τροποποιείται ένα σήμα από VR sensor.

nikosp
20-09-14, 19:15
Δεν λέω ότι έχετε άδικο, σίγουρα ο κόφτης κόβει ρεύμα κ κάυσιμο αλλά από κάπου παίρνει σήμα για να καταλαβαίνει τι γίνεται.. Πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να μπορούμε να ανεβάσουμε τις στροφές χωρίς επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου ή πανάκριβους παράλληλους. Όταν μιλάμε για αύξηση στροφών μέγιστο 1000 στροφές γιατί δημιουργούνται άλλα προβλήματα. Στο εμπόριο υπάρχει αυτό : http://www.magnumtuning.com/en/detail/revolution-pro-motorcycle-speed-rev-limiter-cdi-box/honda/cbr1000rr-repsol/motorcycle. αλλά μετά την επικοινωνία που είχα μαζί τους δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι... Πάντως αν κάποιος έχει τη θέληση, θα ήθελα να μάθω πώς τροποποιείται ένα σήμα από VR sensor.
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες
Ο εγκέφαλος ανάλογα με τις στροφές της μηχανής δίνει και το κατάλληλο αβάνς, την κατάλληλη τροφοδοσία κλπ
Απλά θα σου πω πώς αυτό που λές δεν γίνεται

gioujazz3902
20-09-14, 21:56
Θα παρακαλούσα πολύ να μου απαντήσει κάποιος πώς αλλάζουμε τη συχνότητα κ το εύρος σε έναν παλμό. Τα υπόλοιπα είναι δικό μου προβλήματα. Καταλαβαίνω ότι προσπαθείτε να προλάβετε τα χειρότερα, το αντιλαμβάνομαι κ το εκτιμώ..

georgegr
20-09-14, 22:16
Με γεννήτρια συχνοτήτων που να έχει και ρύθμιση duty cycle.

Googlis
21-09-14, 00:17
Φίλε μου και να το καταφέρεις αυτό με κάποια μορφής γεννήτριας συχνοτήτων που θα ενεργοποιείται μετά τις 11.000 στροφές και θα σου βγάζει τότε το σήμα που θες, δεν έχει κανένα νόημα.
Δεν θα χωράει πάνω στην μηχανή σου, θα κάνεις του κόσμου τις ταρζανιές και αμφιβάλω αν θα βγεις σε κάτι κερδισμένος εκτός αν θεωρείς κέρδος καμιά καμμένη ecu ή κανά τρύπιο πιστόνι.

NOE
21-09-14, 16:33
σίγουρα μπορεί να γίνει με microcontroler και κάποια interface, θα τον προγραμματίσεις ώστε να μεσολαβεί κατά την μετάδοση της πληροφορίας από τον στρόφαλο και θα την αλλοιώνει όπως θα το παραμετροποιήσεις εσύ. Θέλει κάποιος να ξέρει προγραμματισμο microcontroller.

Γίνεται και με αναλογικά ηλεκτρονικά! πρώτα μία βαθμίδα που αλλάζει τη συχνότητα και μετά μία βαθμίδα που ρυθμίζει το μήκος του παλμού, ας πούμε για να αλλάξεις το μήκος του παλμού μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ασταθή πολυδονητή με το ολοκληρωμένο 555 (με πυκνωτή στην είσοδο του κυκλώματος αν θέλεις ο παλμός εξόδου να έχει μικρότερο μήκος από τον παλμό εισόδου).Η αλλαγή συχνότητας απαιτεί κάποιον ταλαντωτή στην επιθυμητή συχνότητα και έναν μίκτη, είναι αρκετά πιο πολύπλοκη η σχεδίαση και πολύ κρίσιμος παράγοντας είναι η σταθερότητα του.

Δεν υπάρχει κάτι έτοιμο μάλλον και πρέπει να σχεδιαστεί από την αρχή. Απλά σου λέω ότι δεν γίνεται, γιαυτό και δεν υπάρχει ήδη σχεδιασμένο. Το ποιο απλό που μπορείς να ψάξεις και να κάνεις, είναι να βρείς κάποιον που να έχει σπασμένο το διαγνωστικό της ECUκαι να μπορεί να αλλάζει παραμέτρους στην χαρτογράφηση της μνήμης τις ECU και να τροποποιήσει την τιμή που ενεργοποιείται ο κόφτης.

gioujazz3902
22-09-14, 15:05
Ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη κ τη βοήθειά σας. Ήδη έχω βρει το κατάλληλο υλικό κ πρόγραμμα ώστε να μπορώ να τροποποιήσω την ecu.. Είναι η καλύτερη λύση...