PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση εξαεριστήρα /ανεμιστήρα σε μπάνιο



agis68
23-09-14, 18:49
Για χαρά στην παρέα.....

Κάνω κάποιες εργασίες στο σπίτι και μια από αυτές περιλαμβάνει μια ανανέωση του μπάνιου με οικονομικούς όρους. Το τελευταίο σημαίνει οτι οι εργασίες θα είναι μικρής κλίμακας και αποκλειστικά από εμένα. Σε αυτές περιλαμβάνεται βάψιμο των τοίχων, ανανέωση της πορσελάνης στη μπανιέρα σε ζημιά μεγέθους 2χ2 που έχει φύγει η πορσελάνη απο χτύπημα.....καθάρισμα και ανανέωση γενικότερα καθώς και εγκατάσταση ενός fan που θα λειτουργεί μόλις ανάβει και το φως (ίδια γραμμή) και θα έχει έξοδο σε ενα παραθυράκι που βλέπει προς φωταγωγό. Αυτό που με απασχολεί είναι τα εξείς....

1. Μπορώ να συνδέσω το fan με τη γραμμή που ανάβει το φως στο μπάνιο (μονός διακόπτης) ή θα πρέπει να κάνω κάτι αλλο (άλλη γραμμή)
2 προτείνεται φαν με τάση 220V ή μικρότερη (πχ ενα φαν στα 12 ή 24V- έχω από όλα για αυτό και ρωτάω)

Το φαν είναι βοηθητικό γιατί το μπάνιο είναι χαμηλοτάβανο λόγω παταριού από πάνω και μαζεύει υγρασία η οροφή. Φυσικά θα προσεχθεί η μόνωση καθώς η καλωδίωση θα μπει σε κανάλι δικό της.

ευχαριστώ.......

midakos
23-09-14, 21:33
Νομίζω πως με ένα κλασσικό 230V είσαι καλυμένος, εξάλλου δεν έχω δεί ποτέ Μ/Σ σε μπάνιο για τον ανεμιστήρα.
Μπορείς να τραβήξεις από την γραμμή του φωτισμού (εκτός αν έχεις προβολείς γηπέδου για φωτισμό :001_tt2:), καθώς η ισχύς που έχουν αυτά τα φουρφούρια είναι πολύ μικρή, απλά δώσε προσοχή στην μόνωση στις ενώσεις που θα κάνεις και προφύλαξε το καλώδιο από νερά, υδρατμούς κλπ.

vasilllis
24-09-14, 08:45
Για χαρά στην παρέα.....

Κάνω κάποιες εργασίες στο σπίτι και μια από αυτές περιλαμβάνει μια ανανέωση του μπάνιου με οικονομικούς όρους. Το τελευταίο σημαίνει οτι οι εργασίες θα είναι μικρής κλίμακας και αποκλειστικά από εμένα. Σε αυτές περιλαμβάνεται βάψιμο των τοίχων, ανανέωση της πορσελάνης στη μπανιέρα σε ζημιά μεγέθους 2χ2 που έχει φύγει η πορσελάνη απο χτύπημα.....καθάρισμα και ανανέωση γενικότερα καθώς και εγκατάσταση ενός fan που θα λειτουργεί μόλις ανάβει και το φως (ίδια γραμμή) και θα έχει έξοδο σε ενα παραθυράκι που βλέπει προς φωταγωγό. Αυτό που με απασχολεί είναι τα εξείς....

1. Μπορώ να συνδέσω το fan με τη γραμμή που ανάβει το φως στο μπάνιο (μονός διακόπτης) ή θα πρέπει να κάνω κάτι αλλο (άλλη γραμμή)
2 προτείνεται φαν με τάση 220V ή μικρότερη (πχ ενα φαν στα 12 ή 24V- έχω από όλα για αυτό και ρωτάω)

Το φαν είναι βοηθητικό γιατί το μπάνιο είναι χαμηλοτάβανο λόγω παταριού από πάνω και μαζεύει υγρασία η οροφή. Φυσικά θα προσεχθεί η μόνωση καθώς η καλωδίωση θα μπει σε κανάλι δικό της.

ευχαριστώ.......

Η απλη σνδεση ειναι με την γραμμη του φωτος.
Μπορεις αμα θες να τραβηξεις αλλη μια μονιμη γραμμη με ταση και :
1. να παρεις εξαεριστηρα με χρονοδιακοπτη,δηλαδη ανοιξε φως-δουλευει,εκλεισες φως -εξακολουθει και δουλευει για χ χρονο.
2.Ακομα καλυτερο απο το 1 εχει και αισθητηρα υγρασιας να εκινει αυτοματα οταν η υγρασια ξεπερασει καποια ορια..
για 220v παντα μιλαω


ΥΓ ξυλωσε την μπανιερα να βαλεις μια ντουζιερα να ησυχασεις..

agis68
24-09-14, 16:01
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.....