PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέψεις (και απορίες) για φώτα κήπου



Ninetie
25-09-14, 23:07
Πρόκειται για μονοκατοικία 17ετίας καλής κατασκευής. Να σας παρουσιάσω την τρέχουσα κατάσταση: τρεις μετασχηματιστές 230V:230V των 2KVA έκαστος. Καθένας τροφοδοτεί 10-15 λάμπες οικονομίας των 9-10 W η καθεμία. Η καλωδιώσεις από τους μ/σ έως τα φώτα υπολογίζω να είναι 10-15 μέτρα. Επειδή δε μου αρέσουν τα 230V στον κήπο, σκέφτηκα να κατέβουμε σε πιο ακίνδυνη τάση. Οπότε, η ιδέα μου είναι οι μ/σ να αντικατασταθούν από άλλους, υποβιβασμού, που να μου δίνουν 12V. Στη συνέχεια, σε κάθε φωτιστικό μέσα να υπάρχει γέφυρα-φίλτρο-σταθεροποιητής που να τροφοδοτεί LEDs των 12V στα 7-8 W. Τον σταθεροποιητή τον θέλω για να αποτρέψω τυχόν 'spikes' της ΔΕΗ από το να φτάσουν στα LEDs.

Απορίες:

1) Για ποιο λόγο υπάρχουν μ/σ στα 2KVA;! Η ζητούμενη ισχύς δε θα πάει ποτέ πάνω από 150W, ακόμα και με όλα τα φώτα αναμένα (σενάριο που δε συμβαίνει ποτέ). Δεν αρκούσαν 200VA; Υπάρχει λόγος που τοποθετήθηκαν τα "τέρατα" των 2KVA ή απλά ο ηλεκτρολόγος ήταν σκιτζής κι ήθελε να τα τσεπώσει;

2) Τι συμβαίνει με την πτώση τάσης στο μήκος του καλωδίου; Είναι τόσο σημαντική ώστε να την υπολογίσω όταν διαλέγω τάση δευτερεύοντος στον μ/σ; Οι λάμπες οικονομίας δεν επηρεάζονται ιδιαίτερα είτε "δουν" 240V ή 210V. Τα LEDs όμως, αν πάρουν κάτω της προβλεπόμενης τάσης θα τραβήξουν τόσο λίγο ρεύμα που θα φέγγουν σαν πυγολαμπίδες!

Πέραν των αποριών, πως σας φαίνεται αυτό το πλάνο; Δηλαδή η ιδέα να στέλνω χαμηλής τάσης AC στον κήπο, όπως στελνόταν ως τώρα η τάση δικτύου, και όλη η "δουλειά" (ανόρθωση κλπ) να γίνεται μέσα στα φωτιστικά;

vasilllis
25-09-14, 23:30
1. 15 λαμπες πριν 17 χρονια που κατασκευαστηκε το σπιτι χ100w μας κανει 1500w.Γιατι απορεις για τα 2kva
2.ειναι γιατι πλεον παιζεις με 12v που θα γινουν 10 η 9 η και 8,ενω τα τα 230 εγιναν 220 .

καλυτερα δες σε 48v,αν παλι επιμενεις θα προτεινα κατι σε 24vdc και stepdown converter στα 12v

diony
25-09-14, 23:30
Απορίες:

1) Για ποιο λόγο υπάρχουν μ/σ στα 2KVA;! Η ζητούμενη ισχύς δε θα πάει ποτέ πάνω από 150W, ακόμα και με όλα τα φώτα αναμένα (σενάριο που δε συμβαίνει ποτέ). Δεν αρκούσαν 200VA; Υπάρχει λόγος που τοποθετήθηκαν τα "τέρατα" των 2KVA ή απλά ο ηλεκτρολόγος ήταν σκιτζής κι ήθελε να τα τσεπώσει;




προφανώς ‘όταν έγινε η εγκατάσταση υπολογίστηκαν 15 λάμπες πυράκτωσης από 60 W άρα σύνολο 900 W ,για να μη λειτουργεί στα όρια του αλλά και για να υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης και επιπλέον λαμπών τους βόλεψε 2KVA ο πιο κοντινός προς τα επάνω

Ninetie
26-09-14, 00:04
Ωχ έχετε απόλυτο δίκιο. Δε σκέφτηκα με τη λογική των λαμπτήρων πυρακτώσεως. Οπότε έχουν λόγο ύπαρξης οι 2KVA, τσάμπα τον κατηγόρησα τον άνθρωπο. :lool:

Σχετικά με το άλλο θέμα τώρα... δεν θέλω 48V λόγω του ότι θέλει ειδικές λάμπες, σχετικά δυσεύρετες και με μικρή ποικιλία. Προτιμώ τα 12V που LEDάκια γι αυτή την τάση σε ψυχρό-θερμό και όσα watt να 'ναι βρίσκουμε και στο μπακάλικο που λέει ο λόγος. Επίσης, σκέφτηκα να παίξω λίγο "οριακά" στις τάσεις, μιας και ακόμα και τα switching regulators έχουν τις απώλειές τους. Δε θα έχω αρκετές θερμικές απώλειες αν κατεβαίνω από τα 24V στα 12V;

vasilllis
26-09-14, 08:32
Ωχ έχετε απόλυτο δίκιο. Δε σκέφτηκα με τη λογική των λαμπτήρων πυρακτώσεως. Οπότε έχουν λόγο ύπαρξης οι 2KVA, τσάμπα τον κατηγόρησα τον άνθρωπο. :lool:

Σχετικά με το άλλο θέμα τώρα... δεν θέλω 48V λόγω του ότι θέλει ειδικές λάμπες, σχετικά δυσεύρετες και με μικρή ποικιλία. Προτιμώ τα 12V που LEDάκια γι αυτή την τάση σε ψυχρό-θερμό και όσα watt να 'ναι βρίσκουμε και στο μπακάλικο που λέει ο λόγος. Επίσης, σκέφτηκα να παίξω λίγο "οριακά" στις τάσεις, μιας και ακόμα και τα switching regulators έχουν τις απώλειές τους. Δε θα έχω αρκετές θερμικές απώλειες αν κατεβαίνω από τα 24V στα 12V;
Παιξε οριακα λοιπον :lool: να πεισθεις οτι θα εχεις προβλημα και τα ξαναλεμε.
http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Buck-Step-Down-Converter-Module-LM2596-Voltage-Regulator-Led-Voltmeter-/160995621268 αυτο παντως εχει λεει 20ma καταλαναλωση .βεβαια θα προτιμουσα κατι καλυτερο λογω υγρασιας .

rama
27-09-14, 22:06
Το σπίτι μου είναι ανάλογη περίπτωση. Αν δεν έχεις πρόβλημα στεγανότητας στις γραμμές και τα φωτιστικά σώματα, μην πειράξεις τίποτα. Με τους βαρβάτους μετασχηματιστές, και το ρελέ διαρροής που ασφαλώς θα έχεις στον πίνακά σου, είσαι εξασφαλισμένος.
Πας γυρεύοντας για έξοδα και μπελάδες!

xsterg
27-09-14, 22:34
Το σπίτι μου είναι ανάλογη περίπτωση. Αν δεν έχεις πρόβλημα στεγανότητας στις γραμμές και τα φωτιστικά σώματα, μην πειράξεις τίποτα. Με τους βαρβάτους μετασχηματιστές, και το ρελέ διαρροής που ασφαλώς θα έχεις στον πίνακά σου, είσαι εξασφαλισμένος.
Πας γυρεύοντας για έξοδα και μπελάδες!

πες τα φιλε μου. ψαχνει για προβλημα ο φιλος μας!!

xrhstosmp
28-09-14, 11:27
Το σπίτι μου είναι ανάλογη περίπτωση. Αν δεν έχεις πρόβλημα στεγανότητας στις γραμμές και τα φωτιστικά σώματα, μην πειράξεις τίποτα. Με τους βαρβάτους μετασχηματιστές, και το ρελέ διαρροής που ασφαλώς θα έχεις στον πίνακά σου, είσαι εξασφαλισμένος.
Πας γυρεύοντας για έξοδα και μπελάδες!
Πως μπορει ενας απλος χρηστης να ελεγξει τη στεγανοτητα και τη μονωση αυτων των (ανασφαλιστων στο 90% των περιπτωσεων) γραμμων μετα απο μετασχηματιστες 1:1 ?? μηπως απο τους επιτηρητες μονωσης που σιγουρα δεν εχει???
τα 230 στον κηπο ειναι εγκλημα .ειδικα αυτα που τροφοδοτουνται απο μ/ς 1/1 .

JOUN
28-09-14, 12:05
H ποιο απλη λυση ειναι ενα ρελε διαρροης αποκλειστικα και μονο για τον κηπο.Δηλ. μετα την γενικη ασφαλεια του πινακα βαζεις δυο ΔΔΕ:ενα για τον κηπο και ενα για ολη την υπολοιπη εγκατασταση.
Ετσι αν εχεις προβλημα στον κηπο δεν μενει ολο το υπολοιπο σπιτι χωρις ρευμα.

Ακρίτας
28-09-14, 13:16
H ποιο απλη λυση ειναι ενα ρελε διαρροης αποκλειστικα και μονο για τον κηπο.Δηλ. μετα την γενικη ασφαλεια του πινακα βαζεις δυο ΔΔΕ:ενα για τον κηπο και ενα για ολη την υπολοιπη εγκατασταση.
Ετσι αν εχεις προβλημα στον κηπο δεν μενει ολο το υπολοιπο σπιτι χωρις ρευμα.

Καλησπέρα.

Αν δεν κάνω κάποιο λάθος οι ΔΔΡ δεν παίρνουν χαμπάρι για ό,τι γίνεται ΜΕΤΑ τους μετασχηματιστές απομόνωσης και συνεπώς τα 230 κυκλοφορούν ανενόχλητα στον κήπο. Αντιμετωπίζω κι εγώ κάποιο αντίστοιχο θέμα αν και όχι με φωτισμό.

vasilllis
28-09-14, 13:18
H ποιο απλη λυση ειναι ενα ρελε διαρροης αποκλειστικα και μονο για τον κηπο.Δηλ. μετα την γενικη ασφαλεια του πινακα βαζεις δυο ΔΔΕ:ενα για τον κηπο και ενα για ολη την υπολοιπη εγκατασταση.
Ετσι αν εχεις προβλημα στον κηπο δεν μενει ολο το υπολοιπο σπιτι χωρις ρευμα.
αφου Γιωργο εχει μετασχηματιστες 1:1 ,Και βραχυκυκλωμα ενος πολου με την γη να κανει δεν προκειται να πεσει το ΔΔΕ γιατι δεν θα διαρεεται απο ρευμα.

Δημήτρηςκα
28-09-14, 13:25
H ποιο απλη λυση ειναι ενα ρελε διαρροης αποκλειστικα και μονο για τον κηπο.Δηλ. μετα την γενικη ασφαλεια του πινακα βαζεις δυο ΔΔΕ:ενα για τον κηπο και ενα για ολη την υπολοιπη εγκατασταση.
Ετσι αν εχεις προβλημα στον κηπο δεν μενει ολο το υπολοιπο σπιτι χωρις ρευμα.

Συμφωνώ απολυτά!!!!
Έχουν γραφτεί άπειρα ποστ για τα φώτα σε κυπο οποίος εχει απορίες ας τα ψάξει και θα καταλάβει γιατί εχει δίκιο το παιδι

rama
28-09-14, 14:13
Μα ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει πρόβλημα με την εγκατάστασή του.
Αν ποτέ του βγεί πρόβλημα, τότε να δεί τι αξίζει να βελτιώσει.
Γιατί να πειράξει κάτι που δουλεύει σωστά, όπως σχεδιάστηκε?

Ninetie
28-09-14, 15:25
Θέλω να πειράξω κάτι που "δουλεύει σωστά" διότι φοβάμαι τα 230V στον κήπο. Μπορεί μεν να υπάρχει μ/σ απομόνωσης, αλλά αυτός καλύπτει ορισμένα μόνο από τα σενάρια τα οποία θα μπορούσαν να δημιουργήσουν μια επικίνδυνη κατάσταση. Αν κατεβούμε στα ~12-15 VAC, ακόμα κι αν πιάσει κανείς φάση-ουδέτερο με γυμνά χέρια δε θα πάθει τίποτα, ενώ με την τρέχουσα υποδομή θα τον κλαίμε. Θέλει μεν λίγη μελέτη, ίσως και κάποια χρήματα, αλλά πιστεύω ότι για την ασφάλεια αξίζει. Για το θέμα του κόστους, πιστεύω ότι πουλώντας μεταχειρισμένους τους τρεις 2KVA μετασχηματιστές, να καλύπτεται ένα μεγάλο μέρος του. Δεν έχουν και μικρό κόστος τέτοια "θηρία"!

Επ' ευκαιρίας, ο ΔΔΕ δε βοηθάει. Φυσικά και υπάρχει ΔΔΕ στην εγκατάσταση (κι όχι μόνο ένας) αλλά το τι γίνεται μετά από έναν μετασχηματιστή δε μπορεί να το "δει".

vasilllis
28-09-14, 19:11
Θέλω να πειράξω κάτι που "δουλεύει σωστά" διότι φοβάμαι τα 230V στον κήπο. Μπορεί μεν να υπάρχει μ/σ απομόνωσης, αλλά αυτός καλύπτει ορισμένα μόνο από τα σενάρια τα οποία θα μπορούσαν να δημιουργήσουν μια επικίνδυνη κατάσταση. Αν κατεβούμε στα ~12-15 VAC, ακόμα κι αν πιάσει κανείς φάση-ουδέτερο με γυμνά χέρια δε θα πάθει τίποτα, ενώ με την τρέχουσα υποδομή θα τον κλαίμε. Θέλει μεν λίγη μελέτη, ίσως και κάποια χρήματα, αλλά πιστεύω ότι για την ασφάλεια αξίζει. Για το θέμα του κόστους, πιστεύω ότι πουλώντας μεταχειρισμένους τους τρεις 2KVA μετασχηματιστές, να καλύπτεται ένα μεγάλο μέρος του. Δεν έχουν και μικρό κόστος τέτοια "θηρία"!

Επ' ευκαιρίας, ο ΔΔΕ δε βοηθάει. Φυσικά και υπάρχει ΔΔΕ στην εγκατάσταση (κι όχι μόνο ένας) αλλά το τι γίνεται μετά από έναν μετασχηματιστή δε μπορεί να το "δει".
οσα δεν φερνει ο χρονος τα φερνει η ωρα.

gcostas
28-09-14, 20:14
Το σπίτι μου είναι ανάλογη περίπτωση. Αν δεν έχεις πρόβλημα στεγανότητας στις γραμμές και τα φωτιστικά σώματα, μην πειράξεις τίποτα. Με τους βαρβάτους μετασχηματιστές, και το ρελέ διαρροής που ασφαλώς θα έχεις στον πίνακά σου, είσαι εξασφαλισμένος.
Πας γυρεύοντας για έξοδα και μπελάδες!
αρκεί κάποιος έξυπνος να μήν έχει γειώσει το δευτερεύον των μ/τ.

lepouras
28-09-14, 21:31
σε περίπτωση που δεν μπορούμε να έχουμε ανεξάρτητο ΔΔΕ για τον κήπο(τροφοδοτείτε από την ίδια γραμμή με κάτι άλλο) μπορούμε να βάλουμε στην έξοδο του Μ/Σ ένα ΔΔΕ όπου τον ένα πόλο πριν από αυτό τον γειώνουμε και δημιουργούμε το δικό μας τοπικό σύστημα σαν της ΔΕΗ. έτσι σε όποια περίπτωση διαρροής θα έχουμε πτώση του ΔΔΕ και διακοπή της γραμμής των φωτιστικών χωρίς να δημιουργούμε πρόβλημα στην εγκατάσταση του σπιτιού.
φυσικά ανάλογα με την ισχύ εξόδου του Μ/Σ πρέπει να βάζουμε και την αντίστοιχη ασφάλεια.

ας το δούμε πριν αρχίσουν οι φωνές πρώτα από την τεχνική πλευρά αν έχει ορθότητα και μετά αν μπορεί να έχει και υπόσταση στους κανονισμούς..

για τα 12 βολτ αν και τα λεντ έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση θα προτιμούσα την λύση με το step down. αν και αυτό που δεν μπορούμε να αποφύγουμε σε όποια περίπτωση χρήση Μ/Σ( 12 ή 24 ή και 220) σε τέτοιες τροφοδοσίες(πχ φώτα κήπου κλπ)χωρίς να μπορούμε να ελέγχουμε συνεχώς την καλή μόνωση της εγκατάστασης είναι σε περίπτωση προβλήματος της γραμμής(υγρασία σε φθαρμένο καλώδιο κλπ) να πάρουμε χαμπάρι ότι τελικά είχε πρόβλημα το καλώδιο ή το φωτιστικό κλπ όταν καταστραφεί τελείως η γραμμή ή και το φωτιστικό(που τότε θα έχουμε τελικά διακοπή της τροφοδοσίας) με αποτέλεσμα να έχουμε πάθει πολύ μεγαλύτερη ζημία από ότι αν απλά είχαμε στην γραμμή τροφοδότηση στα 220 με ΔΔΕ.

και ξανά λέω ας εξετάσουμε πρώτα την τεχνική ορθότητα των σκέψεών μου πριν αρχίσουν οι φωνές.

JOUN
29-09-14, 21:56
αφου Γιωργο εχει μετασχηματιστες 1:1 ,Και βραχυκυκλωμα ενος πολου με την γη να κανει δεν προκειται να πεσει το ΔΔΕ γιατι δεν θα διαρεεται απο ρευμα.
Δεν ειπα πουθενα να βαλει 1:1, μονο με ΔΔΕ θα ειναι ενταξει..

JOUN
29-09-14, 21:58
σε περίπτωση που δεν μπορούμε να έχουμε ανεξάρτητο ΔΔΕ για τον κήπο(τροφοδοτείτε από την ίδια γραμμή με κάτι άλλο) μπορούμε να βάλουμε στην έξοδο του Μ/Σ ένα ΔΔΕ όπου τον ένα πόλο πριν από αυτό τον γειώνουμε και δημιουργούμε το δικό μας τοπικό σύστημα σαν της ΔΕΗ
Μα τοτε για ποιο λογο να βαλεις τον Μ/Σ;
Ολο το σκεπτικο του ειναι η απομωνωση του δικτυου απο την γη.Αν εσυ γειωσεις τον ενα πολο του εχεις αντισταση μονωσης 0 γιατι ουσιαστικα εχεις ενωσει τον ενα πολο της εισοδου του με τον ενα πολο της εξοδου του...

lepouras
30-09-14, 00:44
όπως είπα Γιώργο αυτό το σκεπτικό σε περίπτωση που δεν μπορούμε να έχουμε ανεξάρτητη την γραμμή του κήπου ώστε να έχουμε ένα ΔΔΕ για αυτόν και να μην δημιουργούμε πρόβλημα στο σύνολο της εγκατάσταση σε περίπτωση προβλήματος σε αυτόν.
συμφωνώ ότι η καλύτερη προστασία είναι το ΔΔΕ.
όσο για το κοινό εισόδου με εξόδου φυσικά εννοείς μέσω της γείωσης άρα και της ουδετερογείωσης μέσο του υποσταθμού ή στον μετρητή. όμως με αυτόν τον τρόπο(που ανέφερα) ΔΕΝ θα πέσει το ΔΔΕ του σπιτιού αλλά του κήπου.

φυσικά το ξαναλέω σε περίπτωση που ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε ανεξάρτητη γραμμή στον κήπο και δεν θέλουμε να δημιουργούμε πρόβλημα και στο υπόλοιπο σπίτι.

θα ήθελα να μου πεις (με όλη την καλή πρόθεση ,άλλωστε δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα . απόψεις ανταλάσουμε) πού έχει πρόβλημα το σκεπτικό μου? από θέμα τεχνικό και κινδύνου φυσικά.
ευχαριστώ.

JOUN
30-09-14, 01:08
Στο σκεπτικο σου υπαρχει το εξης λαθος:Το ρευμα στο δευτερευον του Μ/Σ θα "φευγει" απο τον εναν πολο(ας πουμε την φαση) και θα γυριζει στον ας πουμε ουδετερο,σωστα;
Ο "ουδετερος" ομως του δευτερευωντος ειναι ενωμενος με τον ουδετερο του πρωτευωντος(μεσω της ουδετερωσης).
Ετσι ο ΔΔΕ του σπιτιου θα βλεπει διαφορετικο ρευμα στο σημειο εκεινο και θα πεφτει συνεχεια.Αυτο θα συμβει επειδη το φορτιο στον Μ/Σ θα τραβαει ρευμα και απο τον ενα ουδετερο και απο τον αλλο.
Πιστευω καταλαβαινεις το σκεπτικο μου.

lepouras
30-09-14, 01:48
χμ προβληματίζομαι ως προς το εξής. έφτιαξα ένα σχέδιο να το καταλάβουμε και να δούμε αν κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.
έχουμε τον ΔΔΕ1 που τροφοδοτεί τον Μ/Σ άρα το ρεύμα που βλέπει είναι το Ι1(τυπικά τα έβαλα στα βελάκια)και δεν μπορεί να είναι άλλη από αυτήν ως προς το πηνίο του πρωτεύοντος. από το δευτερεύων για να τροφοδοτηθεί η λάμπα το ΔΔΕ2 το μοναδικό ρεύμα που θα βλέπει προς αυτήν δεν μπορεί παρά μόνο να είναι το Ι2. πριν το ΔΔΕ 2 και το ΔΔΕ1 που ουσιαστικά ενώνονται σε κοινό κόμβο τα δύο άκρα του Μ/Σ μέσω της γείωσης πώς θα μας προβληματίσει το ΔΔΕ1?

(σχέδιο διεγράφη... για να μην μπαίνουν ιδέες:001_tt2:)

vasilllis
30-09-14, 08:49
Εγκυκλοπαιδικη συζητηση φανταζομαι γινεται.Εξαλου γιατι να βαλεις ΜΣ και να του γειωσεις τον ενα πολο, αφου στην ουσια θεες με αυτον να αποφυγεις την γειωση (του ουδετερου) της δεη.
Επισης αυτο Σταυρο που λες δεν ισχυει διοτι ο γειωμενος πολος του μετ/στη εχει μικροτερη αντισταση(εφοσον ειναι σωστος) απο την γειωση αυτου-την γη-και τον ουδετερο της δεη.Αν γινοταν φαντασου οτι ολες οι ουδετερογειωμενες γεννητριες που δουλευουν με stand by φορτια οταν ερχοταν το ρευμα και ηταν και οι δυο πηγες με φορτια θα επεφταν ολα τα ρελε.

JOUN
30-09-14, 11:09
Εγκυκλοπαιδικη συζητηση φανταζομαι γινεται.

Eννοειται..

Εξαλου γιατι να βαλεις ΜΣ και να του γειωσεις τον ενα πολο, αφου στην ουσια θεες με αυτον να αποφυγεις την γειωση (του ουδετερου) της δεη.

Αυτο ακριβως λεω.
Στο παραπανω σχημα παντως με τα δυο ΔΔΕ Γιαννη ξεχνας οτι μεταξυ των Ν και Ν1 υπαρχει συνδεση αντιστασης μερικων δεκαδων η και εκατονταδων Ωμ.
Ετσι οι λαμπες στον ΔΔΕ2 δεν τραβανε το ρευμα τους αποκλειστικα απο το δευτερευων του Μ/Σ αλλα τραβανε και ενα ποσοστο απο πριν τον ΔΔΕ1 λογω ακριβως αυτης της συνδεσης.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ανισορροπια στα ρευματα των ΔΔΕ και πεφτουν και οι δυο..

dalai
30-09-14, 11:12
Ειτε με ΔΔΕ ,ειτε με μετ/στη 1/1 (ειτε με το συνδιασμο αυτων οπως εχεις στο σχεδιο σου) η προστασια που παρεχουν ειναι ΦΑΣΗ με ΓΕΙΩΣΗ.Το μεν ΔΔΕ με ριξιμο της ασφαλειας το Μ/Τ 1:1 με κατασκευαστικη προστασια απο δυαρροη.
Κανενα ομως απο αυτες τις λυσεις δεν καλυπτουν την προστασια ΦΑΣΗΣ με ΟΥΔΕΤΕΡΟ.
Η μονη λυση εδω ειναι η πτωση τασης κατω απο τα 48 volt.
Aν χρησιμοποιησεις LED με δεδομενο την μικρη καταναλωση τους,τοτε η πτωση τασης που θα εχουν στο μηκος του καλωδιου θα ειναι πολυ μικρη .
Εστι με ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 12 volt που θα αντικαταστησει τον Μ/Τ 1:1, με μετρησεις στην πρωτη και την τελευταια λαμπα του κηπου, θα μπορεσεις να πετυχεις τασεις που θα πλησιασουν πολυ στα 12 βολτ και δεν θα εχεις προβληματα .

JOUN
30-09-14, 11:23
Και κατι σχετικα με τις λαμπες LED 12V:Οσες εχω δει εχουν μεσα ανορθωση και ειναι πηγη ρευματος για τα LED.Eγω προσωπικα εχω δωσει απο 9-18V συνεχες σ'αυτα:http://www.ebay.com/itm/High-Power-CREE-MR16-GU10-E27-6W-9W-12W-Dimmable-LED-COB-spotlight-lamp-bulb-/300959207510?pt=US_Light_Bulbs&var=&hash=item4612911056 και εχουν δουλεψει κανονικα.
Επειδη μαλιστα εχουν πηγη ρευματος,οσο ανεβαζα την ταση κατεβαιναν τα mΑ ωστε τελικα ειχα την ιδια ισχυ.
Μ'αυτα θελω να πω οτι με ενα τροφοδοτικο με ταση ας πουμε 15V και τιποτα αλλο θα ειναι μια χαρα.Τα LED μπορει να παιρνουν διαφορετικη ταση αναλογα την θεση τους αλλα θα δουλευουν σωστα.

lepouras
30-09-14, 13:13
χμ πάλι θα διαφωνήσω αλλά σταματάω εδώ την συγκεκριμένη συζήτηση όχι για άλλο λόγο(δεν έχει να κάνει με την διαφωνία μας) παρά να μην αρχίζουν να μπαίνουν ιδέες σε κανέναν και θελήσει να το κάνει πράξη.
φυσικά είναι εγκυκλοπαιδική συζήτηση γιαυτό είπα να το δούμε ΜΟΝΟ θεωρητικά αν είναι ορθό.
γιαυτό θα σβήσω και το σχέδιο .
Γιώργο αυτό με τις λάμπες λεντ δεν ξέρω αν έχουν όλες τέτοια κυκλώματα μέσα (εκτός από την ανόρθωση) αν και δεν ακούγετε παράλογο να έχουν και ένα απλό σταθεροποιητή μέσα.
Βασίλη τον JOUN Γιώργο τον λένε. δεν τον λένε Σταύρο, αλλά είναι από τον Σταυρό Θεσσαλονίκης.:biggrin:

gcostas
30-09-14, 18:59
σε περίπτωση που δεν μπορούμε να έχουμε ανεξάρτητο ΔΔΕ για τον κήπο(τροφοδοτείτε από την ίδια γραμμή με κάτι άλλο) μπορούμε να βάλουμε στην έξοδο του Μ/Σ ένα ΔΔΕ όπου τον ένα πόλο πριν από αυτό τον γειώνουμε και δημιουργούμε το δικό μας τοπικό σύστημα σαν της ΔΕΗ. έτσι σε όποια περίπτωση διαρροής θα έχουμε πτώση του ΔΔΕ και διακοπή της γραμμής των φωτιστικών χωρίς να δημιουργούμε πρόβλημα στην εγκατάσταση του σπιτιού.
φυσικά ανάλογα με την ισχύ εξόδου του Μ/Σ πρέπει να βάζουμε και την αντίστοιχη ασφάλεια.







ας το δούμε πριν αρχίσουν οι φωνές πρώτα από την τεχνική πλευρά αν έχει ορθότητα και μετά αν μπορεί να έχει και υπόσταση στους κανονισμούς..

για τα 12 βολτ αν και τα λεντ έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση θα προτιμούσα την λύση με το step down. αν και αυτό που δεν μπορούμε να αποφύγουμε σε όποια περίπτωση χρήση Μ/Σ( 12 ή 24 ή και 220) σε τέτοιες τροφοδοσίες(πχ φώτα κήπου κλπ)χωρίς να μπορούμε να ελέγχουμε συνεχώς την καλή μόνωση της εγκατάστασης είναι σε περίπτωση προβλήματος της γραμμής(υγρασία σε φθαρμένο καλώδιο κλπ) να πάρουμε χαμπάρι ότι τελικά είχε πρόβλημα το καλώδιο ή το φωτιστικό κλπ όταν καταστραφεί τελείως η γραμμή ή και το φωτιστικό(που τότε θα έχουμε τελικά διακοπή της τροφοδοσίας) με αποτέλεσμα να έχουμε πάθει πολύ μεγαλύτερη ζημία από ότι αν απλά είχαμε στην γραμμή τροφοδότηση στα 220 με ΔΔΕ.

και ξανά λέω ας εξετάσουμε πρώτα την τεχνική ορθότητα των σκέψεών μου πριν αρχίσουν οι φωνές.



αγαπητέ
είναι λάθος να γειώσει κανείς το ένα άκρο ενός μ/τ απομόνωσης 220/220 γιατί ουσιαστικά τον καταργούμε , δεν υπάρχει λόγος να τον έχουμε, τώρα η χρήση ΔΔΕ είναι άχρηστη μετά από μ/τ απομόνωσης θα έπρεπε κανονικά να μετράμε την τάση του κάθε άκρου του δευτερεύοντος με την γη και να την βρίσκουμε μηδενική , υπάρχουν συσκευές μέτρησης για χρήση σε ιατρικά συστήματα
Κώστας

lepouras
01-10-14, 00:07
απλά για να μην υπάρχει παρερμηνεία. έχω πει ότι διαφωνώ με τον Μ/Σ απομόνωσης και είμαι υπέρ του ΔΔΕ. η όλη κουβέντα έγινε για το πως σε κήπο που ΔΕΝ έχουμε ανεξάρτητη γραμμή από τον πίνακα για να την κάνουμε αυτόνομη με δικό της ΔΔΕ αν θεωρητικά θα μπορούσαμε να το κάνουμε παρεμβάλλοντας τον Μ/Σ ώστε να πετύχουμε να έχουμε ΔΔΕ στον κήπο και το αποτέλεσμα να είναι να πέφτει μόνο του κήπου και ΟΧΙ του σπιτιού. ελπίζω να έγινε κατανοητό .