PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι πριζοδιακοπτες μου τρελαθηκαν;



john_b
26-09-14, 09:17
Ακουστε ενα κουφο.
Απο το πρωι εχω διακοπη ρεύματος. Περνω στο σπιτι να δω αν ήρθε και μου λέει η μανα μου, δεν ήρθε αλλα δεν θα πρεπει να ηταν νεκρο και το ασύρματο τηλεφωνο; Οπαααα
Μετα απο δυο ώρες με παίρνει και μου λέει, ολο το σπιτι εκτός αλλά στο δωμάτιο και το σαλονι αναβουν τα φωτα. Ξαναμανα οπααα.

Λοιπόν, το δωμάτιο και το σαλόνι έχουν την ιδια γραμμή και η πριζα που παίρνει ρεύμα το ασύρματο τηλέφωνο ειναι η ίδια απο την οποία συνδεσε εσωτερικά της ο εγκαταστατης οταν μου έβαζε τον Συναγερμό, την παροχη του πίνακα συναγερμου.
Υποθετω λοιπόν οτι τα δωμάτια παιρνουν ρεύμα απο την Μπαταρία του πίνακα μεσω του μ/τ. Αυτο ειναι λογικό ή εχει κανει μαλακια στην εγκατασταση;

nestoras
26-09-14, 09:29
Ακουστε ενα κουφο.
Απο το πρωι εχω διακοπη ρεύματος. Περνω στο σπιτι να δω αν ήρθε και μου λέει η μανα μου, δεν ήρθε αλλα δεν θα πρεπει να ηταν νεκρο και το ασύρματο τηλεφωνο; Οπαααα
Μετα απο δυο ώρες με παίρνει και μου λέει, ολο το σπιτι εκτός αλλά στο δωμάτιο και το σαλονι αναβουν τα φωτα. Ξαναμανα οπααα.

Λοιπόν, το δωμάτιο και το σαλόνι έχουν την ιδια γραμμή και η πριζα που παίρνει ρεύμα το ασύρματο τηλέφωνο ειναι η ίδια απο την οποία συνδεσε εσωτερικά της ο εγκαταστατης οταν μου έβαζε τον Συναγερμό, την παροχη του πίνακα συναγερμου.
Υποθετω λοιπόν οτι τα δωμάτια παιρνουν ρεύμα απο την Μπαταρία του πίνακα μεσω του μ/τ. Αυτο ειναι λογικό ή εχει κανει μαλακια στην εγκατασταση;

Όχι, δεν είναι λογικό.
Μήπως έχει έρθει το ρεύμα απλά έχουν πέσει κάποιες ασφάλειες για κάποιο λόγο;
Μήπως έχεις τριφασικό κι έχεις ρεύμα σε μία μόνο φάση;

haris_216
26-09-14, 09:30
Μήπως έχεις τριφασικό στο σπίτι και απλά "έπεσε" κάποια/ες φάσεις;

haris_216
26-09-14, 09:31
Γράφαμε μαζί με τον Παναγιώτη :001_smile:

john_b
26-09-14, 09:41
Οχι παιδιά δεν εχω τριφασικο και ελεγξα τις ασφαλειες.

john_b
26-09-14, 09:49
Ακυρο, το πρωι πριν φυγω ηταν ενταξει οι ασφαλειες, τωρα που πηρα τηλεφωνο ηταν μια κατω, οπότε ισως οταν ηρθε το ρεύμα κάπως να έπεσε και εγω έκανα λαθος υποθέσεις. Ευχαριστώ παιδια.

cloud_constructor
26-09-14, 11:08
για ψαχτο λιγο ποιο αναλυτικα παντως!Εμενα ο "μαστορας" που ειχε φτιαξει την εγκατασταση στο σπιτι μου ηταν τοσο failας το παλικαρι που ειχε βαλει ολες τις μπριζες του σαλωνιου και της κουζινα (ΚΑΙ το ψυγειο) σε μια ασφαλεια!Αποτελεσμα ηταν να μου καει η ντελεορασης (οχι πολυ που ηθελε.. αλλα λεμε τωρα...)

Μη σου γινει κ σενα καμια τετοια μαλακιτσα...

moutoulos
26-09-14, 13:02
Αφού το πρόβλημα λύθηκε ... :001_rolleyes:

agis68
26-09-14, 23:26
Να σας πω εγώ ενα κουφό να πάθετε πλάκα....προχθές σε καποια τετράγωνα στα Πατήσια (Αγιο Λουκά) γίνεται καθολικό black out. H μόνη λάμπα προς έκλπηξη μου που έμενε αναμένη είναι μια οικονομίας (φουλ αναμένη) συνδεδεμένη σε ενα κοινό πολύμπριζο που οτι άλλο ήταν πάνω του (Ψηφιακό ρολόι, τηλέφωνο, και φαξ) απλα και φυσιολογικά ήταν οφφ. Το black out κρατησε 1ώρα και 12 λεπτά και η λάμπα ήταν συνέχεια αναμένη. Εκλεισα τον διακόπτη τον ξανάνοιξα και άναψε. Την έβγαλα απο τη πρίζα την ξανάβαλα και άναψε. Διαρροή δεν είχε το πολύμπριζο ουτε έχω έχω στο σπίτι διαρροή πουθενά....επίσης αν αναβε η λάμπα γιατί δεν άναβαν και τα χαμηλής κατανάλωσης πχ ρολοι ψηφιακό???? Φυσικά δοκιμάστηκε και δευτερο πολύμπριζο το ιδιο.....επίσης έβαλα το λαμπατέρ και σε άλλη πρίζα (απο άλλη παροχή στον πίνακα) και δούλεψε. Τέλος το δοκίμασα σε δυο πρίζες στη γειτόνισα και αναβε!!!! μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται γιατί αδυνατώ να το εξηγήσω φυσιολογικά, εκτός αν στο λαμπατερ μπήκε κανα πνεύμα....:lool:


EDIT...ξεχασα να πω πως δοκιμασα άλλη λάμπα οικονομιας ίδιου τύπου και φυσικά ούτε που άναψε!!!!

darthtony
27-09-14, 11:10
Μέτρησες την τάση με πολύμετρο? Μήπως για κάποιο λόγο ήταν πολύ χαμηλή 50-100V?Ορισμένες λάμπες οικονομίας (CFL ή LED) νομίζω είναι universal 85-220VAC.

Fixxxer
27-09-14, 11:11
Μπας και ειχε μπαταρια?
Εκτος αν ειχες χαμηλη ταση