PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώληση στο ΕΒΑΥ



manos_3
27-09-14, 19:39
Καλησπέρα παιδιά...Αν και έχει ξαναανοιχτεί παρόμοιο θέμα εδώ θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες συμαντικές λεπτομέρεις για την πώληση αντικειμένων μέσω ebay....Έχω αγοράσει εκατοντάδες πράγματα από κει αλλά ποτε δεν εχω πουλήσει τίποτα και θα ήθελα να το δοκιμάσω....Κολλάω στα εξής θέματα και θα ήθελα να μου απαντήσουν ατομα που εχουν ασχοληθεί με τη πώληση:

α) Πως υπολογίζονται τα μεταφορικά έξοδα; Αν πχ θέλω να στέλνω μόνο Ευρώπη πως τα υπολογίζω;Είδα τον κατάλογο των ΕΛΤΑ από τους διαφορους που εχει εκεί αλλά δεν λεει ακριβώς...

β) Στέλνετε μόνο σε ευρώπη ή παγκοσμοίως;

γ) Χρησιμοποιείτε τα ΕΛΤΑ....Με ποιο τρόπο τα στέλνετε; Α ή Β προτεραιώτητα; Συστημένα;

δ) Πως καταχορώ τις επιλογές για την αποστολή;Δείτε εδώ στην εικόνα από το ebay:

52922

Έχει μόνο το U.S. shipping services που εγώ δεν ενδιαφέρομαι ...πως θα του δηλώσω τα ΕΛΤΑ και πως θα του πω ότι θέλω να στέλνω μονο σε Ευρώπη προς στιγμήν;

Σας ευχαριστώ!

antonis_p
28-09-14, 06:58
α) ζυγίζεις αυτό που θέλεις να στείλεις εφόσον το συσκευάσεις και κοιτάς στην pricelist των ΕΛΤΑ το κόστος

β) στέλνω παγκοσμίως, καλύτερη αγορά οι ΗΠΑ

γ) Παλιότερα έστελνα Β προτεραιότητα και συστημένα, πλέον ή το ένα ή το άλλο, για να είσαι σίγουρος να στέλνεις συστημένα, 2.5€ κόστος.

δ) δεν φαίνονται οι επιλογές που έχεις στην φωτό.

chip
28-09-14, 10:08
ρώτα και τον λογιστή σου για τα φορολογικά ζητήματα... του πως και αν μπορείς να είσαι νόμιμος για να μην έχει κάποια στιγμή κάποια έκπληξη από το ΣΔΟΕ....

manos_3
28-09-14, 15:04
α) ζυγίζεις αυτό που θέλεις να στείλεις εφόσον το συσκευάσεις και κοιτάς στην pricelist των ΕΛΤΑ το κόστος

β) στέλνω παγκοσμίως, καλύτερη αγορά οι ΗΠΑ

γ) Παλιότερα έστελνα Β προτεραιότητα και συστημένα, πλέον ή το ένα ή το άλλο, για να είσαι σίγουρος να στέλνεις συστημένα, 2.5€ κόστος.

δ) δεν φαίνονται οι επιλογές που έχεις στην φωτό.

Σ'ευχαριστώ Αντώνη για τις απαντήσεις σου...Χρησιμοποιείς το ebay.co.uk ή το ebay.com για να καταχωρείς τις πωλήσεις σου;
Βρήκα εδώ μια φόρμα των ΕΛΤΑ που σου υπολογίζει το κόστος http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%C F%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx .

Αυτό που λέει ο φίλος chip ισχύει;;;Δηλαδή ένας ιδιώτης είναι <<παράνομο>> να πουλήσει καποια αντικείμενα (δικά του) μεταχειρισμένα ή μη;

antonis_p
28-09-14, 15:42
Αυτό που λέει ο φίλος chip ισχύει;;;Δηλαδή ένας ιδιώτης είναι <<παράνομο>> να πουλήσει καποια αντικείμενα (δικά του) μεταχειρισμένα ή μη;

Γιατί; Στη χρυσή ευκαιρία τί κάνεις;

chip
28-09-14, 18:27
νομίζω (σύμφωνα με το παλαιό φορολογικό... δεν ξέρω πως έχει αλλάξει) μπορείς να πουλήσεις ένα μικρό αριθμό (προφανώς όχι μεγάλης αξίας) και εφόσον είναι δικά σου αντικείμενα... πχ... το παλαιό σου ραδιόφωνο... και όχι αγοράζω και πουλάω....
Για σωστές και υπεύθυνες απαντήσεις ρώτα τον λογιστή σου...

το οτι πωλείται κάτι σε οποιοδήποτε site ή έντυπο αγγελιών δε σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και φορολογικά νόμιμο... είναι στην ευθύνη αυτού που το πουλάει να εφαρμόσει τη φορολογική νομοθεσία... Ξέρεις πόσους εχει κυνηγησει το ΣΔΟΕ για πωλήσεις σε site αγγελιών? Για την ακρίβεια πάνε και ζητάνε την λίστα με τις πωλήσεις...

georgegr
28-09-14, 18:38
Κάτι ανάλογο νομίζω συνέβη και στο ρικάρντο.

el greco 1
28-09-14, 21:50
Μανο ρακι θεs να πουλαs? δεν νομιζω να εχειs προβλημα λογιστικο! διοτι ειναι παραγωγη δικη σου!

info@kalarakis.com
29-09-14, 11:03
Η ρακί είναι σε ειδικό φορολογικό καθεστώς όπως και όλα τα οινοπνευματώδη ΔΕΝ έχει σημασία αν είναι δικό σου ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν
Πρώτα ερώτηση στο λογιστή και μετά πωλήσεις Ρωτα και τον καζανάρι αυτό θα είναι πιο ενημερωμένος με την πώληση
Το πιο εύκολο είναι το κρασί ακόμα και το λάδι είναι κάπως δύσκολο ειδικά αν είναι συσκευασμένο

el greco 1
29-09-14, 13:15
δηλαδη αν θελω να πουλησω κρασι δικο μου τι φορο πρεπει να πληρωσω η δεν θα πληρωσω διοτι εχω τεκμαρτο εισοδημα στη δηλωση μου απο αγροτικα.

info@kalarakis.com
29-09-14, 17:27
έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που το έκανε ο γείτονας μου στο μπακάλικο του
Για τη ρακί ζήτα να σου πει ο καζανάρης Εκεί που έκανες την απόσταξη. Αυτός το ξέρει καλά το θέμα

αλήθεια για τί ποσότητα μηλάμε Δεν πιστεύω για καμια 30αρια λύτρα εεεεεεεεεεεε?

Αν θέλει να το πουλάς στο εβαυ νόμιμα, Υπάρχει θέμα και μεγάλο μάλιστα Ειδικά για τη ρακί Υπάρχει ο λεγόμενος φόρος οινοπνεύματος εκτός το ΦΠΑ που πρέπει να αποδώσεις
Αποδείξεις πρέπει να κόβεις έτσι και αλλιώς αφού θα το κάνεις εμπόριο. Οτι έχεις εισοδήματα από αγροτικά σε γλιτώνει από το που το βρήκες. Να φυλάξεις την απόδειξη του καζανάρη Είναι αποδεικτικό τα πόσα λύτρα έβγαλες. Αν και κανονικά θέλεις τιμολόγιο
Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ρωτήσεις και εκτελωνιστή
Μη γελάς ......
έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα για εκτελωνιστές και φορολογικές αποθήκες με κρασιά, ρακές κτλ ποτά
Μη βλέπεις τη ρακί και το κρασί όπως το έχομε στο σπίτι Αυτό είναι για οικιακή χρήση και δεν διώκεται

Εσύ πας να κάνεις εμπόριο.

Πάρε παράδειγμα από μια γραμμή από τη λίστα του προγράμματος Η λίστα έχει κατατεθεί στο τελωνείο.
και αυτός ο πελάτης κάνει εμπόριο ρακί ή τσικουδιά εδώ στη κρήτη και τσίπουρο στους λοιπούς νομούς

Είδος Τσικουδιά Μ.Τοπλού
Vol% 40
L/fialh 0,5
Fiales =42
ΕΦΚ =104.416 (ειδικός φόρος κατανάλωσης)
ΕΤΕΠΑΑ =4,177
Χαρτοσημο =0,10
Αξια = χχχχχ
Συνολο αξιας υυυυυυυ
ΦΠΑ= χχχυυυυ
Εθνικός κωδικός 1100404600
Άνυδρα λύτρα= 42,620 Αυτό είναι το καθαρό οινόπνευμα που πιστεύει το κράτος ότι έχουν οι 42 φιάλες και με βάση αυτό βγαίνει τ ο ΕΦΚ και ετεπαα
μετά έχει το taric και διάφορους άλλους κωδικούς του τελωνείου

Για κάθε VOl και είδος το τελωνείο έχει και μια λίστα για το τι πρέπει να πληρώνεις ανεξάρτητα αν είναι χύμα ή εμφιαλωμένο.
αυτά που κυκλοφορούν στα μαγαζιά έχουν ήδη περάσει τη διαδικασία
Στα χάνια μπορεί να μη βρεις εκτελωνιστή αλλά πέρνα από το ηράκλειο έχει αρκετούς
Κανε μου ΠΜ αν θέλεις κανένα τηλέφωνο τους Οι ερωτήσεις ακόμα στην Ελλάδα είναι τσάμπα