PDA

Επιστροφή στο Forum : DC Μοτέρ για τέντα



Thodorass
28-09-14, 12:25
Καλησπέρα.
Είμαι στην προσπάθεια να φτιάξω αυτόματο μηχανισμό για το σήκωμα της τέντας.

Αγόρασα ένα μοτέρ 24v 50rpm , 45kg/cm(5Nm περίπου) με 0,22Α (25€) και το έχω συνδέσει σε ένα τροφοδοτικό 24v 2A με ενδιάμεσα ένα rocker switch για την αντιστροφή της πολικότητας για πάνω και κάτω κίνηση της τέντας.

Σαν ροπή το μοτέρ φαίνεται να είναι στα όρια του. Δηλαδή την σηκώνει την τέντα αλλά αν την κρατήσω με δύναμη δεν μπορεί να την τραβήξει. Αυτό που δεν πάει καλά είναι η ταχύτητα μαζέματος που θέλει γύρω στα 4-5 λεπτά.

Οπότε είμαι σε αναζήτηση ενός πιο γρήγορου μοτέρ . Βρήκα ένα με 150rpm με ίδια ροπή αλλά η τιμή του εκτοξεύεται στα 150€...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν χρειάζεται να ψάξω για 220v για ποιο οικονομική τιμή; μήπως για ac μοτερ; το ac μπορεί να αλλάζει φορά περιστροφής;

Καταλαβαίνω ότι όσο ανεβαίνουν τα volt τόσα πιο λίγα ampere χρειάζεται για να φτάσουμε σε ικανοποιητική απόδοση το Moter. Παρόλα αυτά επειδή το μοτερ ειναι και λίγο εκτεθειμένο στον καιρό καλό δεν θα ήταν να παραμείνουμε σε χαμηλά volt;

ευχαριστώ
Θοδωρής

52924
52925

leosedf
28-09-14, 13:44
Αφού τη σηκώνει τι θέλεις παραπάνω? Να σε σηκώσει και να σε διπλώσει στην τέντα?
Από πού προμηθεύτηκες το συγκεκριμένο μοτέρ?

vasilllis
28-09-14, 15:09
http://www.ebay.co.uk/itm/Prof-Motor-Blinds-Motor-Shutter-Motor-Tube-M-Blinds-Motor-/171245566057?pt=UK_Home_Garden_Curtains_Blinds_Cur tains_EH&var=&hash=item27df07f869
κατι τετοιο θα ελεγα εγω.
Ασχετως παντως της τασης το μοτερ αν δεν ειναι ip καταλληλο για εξωτερικο περιβαλλον πρπει να σκεπαστει.Επισης το βλεπω μικρο το μοτερ για την τεντα σου.

Thodorass
28-09-14, 17:02
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας


Αφού τη σηκώνει τι θέλεις παραπάνω? Να σε σηκώσει και να σε διπλώσει στην τέντα?
Από πού προμηθεύτηκες το συγκεκριμένο μοτέρ?

Την σηκώνει πολύ αργά. και αν έχει αέρα την ταλαντεύει πολλές φορές σε όλη αυτή την διάρκεια.
το προμηθεύτηκα από το aliexpress. TsinyMotors λέγεται ο πωλητής.




http://www.ebay.co.uk/itm/Prof-Motor-Blinds-Motor-Shutter-Motor-Tube-M-Blinds-Motor-/171245566057?pt=UK_Home_Garden_Curtains_Blinds_Cur tains_EH&var=&hash=item27df07f869
κατι τετοιο θα ελεγα εγω.
Ασχετως παντως της τασης το μοτερ αν δεν ειναι ip καταλληλο για εξωτερικο περιβαλλον πρπει να σκεπαστει.Επισης το βλεπω μικρο το μοτερ για την τεντα σου.

To μοτεράκι αυτό είναι ip65 rating που σημαίνει δουλεύει και σε υγρό περιβάλλον. Παρόλα αυτά ετοίμαζα ένα κουτάκι να μπεί μέσα και να προεξέχει μόνο ο άξονας.
η τέντα είναι περίπου 20 τετραγωνικά. Το συγκεκριμένο μοτέρ στο Link δεν ξέρω αν μπορεί εγκατασταθεί στην συγκεκριμένη τέντα τώρα που έχει μπει ο χειροκίνητος κοχλίας.

xsterg
28-09-14, 17:07
ε ρε πατεντα ο συμπολιτης! φιλε πραγματικα δεν εχω ξανα δει κατι τετοιο! υπαρχουν ειδικα μοτερ για τεντα μαζι με το συστημα της τεντας.

leosedf
28-09-14, 17:19
Γιατί όχι? Κι εγώ σκεφτόμουν το ίδιο για να μην πειράξω το μηχανισμό της τέντας.

Thodorass
28-09-14, 17:22
ε ρε πατεντα ο συμπολιτης! φιλε πραγματικα δεν εχω ξανα δει κατι τετοιο! υπαρχουν ειδικα μοτερ για τεντα μαζι με το συστημα της τεντας.

Ναι άλλα έπρεπε να μπει την στιγμή της εγκατάστασης...Επίσης η τιμή ήταν εξωπραγματική(300Ε)... οπότε η πατέντα έχει το λόγω της χαχααχ. :)

απλά αυτό που σκέφτομαι να αλλάξω είναι ο μηχανισμός που ενώνονται το μοτέρ με την τέντα.σκέφτομαι να φτιάξω μια υποδοχή που θα αγκαλιάζει εξωτερικά τον γάτζο της τέντας

micalis
28-09-14, 18:00
Καλησπέρα.
Είμαι στην προσπάθεια να φτιάξω αυτόματο μηχανισμό για το σήκωμα της τέντας.

Αγόρασα ένα μοτέρ 24v 50rpm , 45kg/cm(5Nm περίπου) με 0,22Α (25€) και το έχω συνδέσει σε ένα τροφοδοτικό 24v 2A με ενδιάμεσα ένα rocker switch για την αντιστροφή της πολικότητας για πάνω και κάτω κίνηση της τέντας.

Σαν ροπή το μοτέρ φαίνεται να είναι στα όρια του. Δηλαδή την σηκώνει την τέντα αλλά αν την κρατήσω με δύναμη δεν μπορεί να την τραβήξει. Αυτό που δεν πάει καλά είναι η ταχύτητα μαζέματος που θέλει γύρω στα 4-5 λεπτά.

Οπότε είμαι σε αναζήτηση ενός πιο γρήγορου μοτέρ . Βρήκα ένα με 150rpm με ίδια ροπή αλλά η τιμή του εκτοξεύεται στα 150€...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν χρειάζεται να ψάξω για 220v για ποιο οικονομική τιμή; μήπως για ac μοτερ; το ac μπορεί να αλλάζει φορά περιστροφής;

Καταλαβαίνω ότι όσο ανεβαίνουν τα volt τόσα πιο λίγα ampere χρειάζεται για να φτάσουμε σε ικανοποιητική απόδοση το Moter. Παρόλα αυτά επειδή το μοτερ ειναι και λίγο εκτεθειμένο στον καιρό καλό δεν θα ήταν να παραμείνουμε σε χαμηλά volt;

ευχαριστώ
Θοδωρής

52924
52925
Μηπως δεν επαρκει το ΡΕΥΜΑ του τροφοδοτικου?

katmadas
28-09-14, 18:24
Το παρακατω το ειχα δει σε ενα καφε:

Θα κοψεις την λαβη που εχει το κονταρι της τεντας και θα προσαρμωσεις ενα δραπανο.
Ο αλλος το ειχε βιδωσει και στον τοιχο και ειχε κανει μονιμη την κατασκευη.

Thodorass
28-09-14, 18:24
το τροφοδοτικό ειναι 2Α και νομίζω υπερκαλυπτει τις απαιτήσεις της τέντας. Απλά είναι στα όρια της ροπής και όντως γυρίζει με 50 στροφές το λεπτό...απλά θέλει γύρω στις 150-200 για να πείς ότι σηκώθηκε γρήγορα..θα βάλω βίντεο κάποια στιγμή

vasilllis
28-09-14, 19:09
Σε αυτο που ποσταρα λεει στα 20τετραγωνικα θελει 30nm μοτερ,οποτε το δικο σου ειναι πολυ μικρο.Πιστευω οτι λειτουργει λογω του ατερμονα του χειροκινητου μηχανισμου.Αν παρεις με περισσοτερες στρ.στην ιδια ροπη δεν θα κανεις τιποτα.

Thodorass
28-09-14, 20:01
Σε αυτο που ποσταρα λεει στα 20τετραγωνικα θελει 30nm μοτερ,οποτε το δικο σου ειναι πολυ μικρο.Πιστευω οτι λειτουργει λογω του ατερμονα του χειροκινητου μηχανισμου.Αν παρεις με περισσοτερες στρ.στην ιδια ροπη δεν θα κανεις τιποτα.

δεν ξέρω με τι στροφές λειτουργεί το συγκεκριμένο που πόσταρες. αυτό που έχω εγώ λειτουργεί κανονικά χωρίς να ρίχνει τις στροφές.

50 στροφές λέει , 50 γυρίζει ενώ η ροπή των 5Nm τα καταφέρνει γιατί λογικά ο ατέρμονας ρίχνει τις στροφές εις βάρος της ροπής.

υπάρχουν μοτεράκια στα 24v που έχουν 150rpm με 5nm σε αυτές τις στροφές(δηλαδή σε αυτό το γρανάζι)...άρα είναι πιο δυνατά.
το θέμα είναι γιατί είναι τόσο ακριβά..μήπως λόγω 24v?

vagroul
16-09-15, 16:26
καλησπερα, γραφω στο θεμα αυτο μιας και θελω να χρησιμοποιησω ενα μοτερ υαλοκαθαριστηρων αυτοκινητου για να το βαλω στην τεντα. η πρωτη ερωστηση ειναι η εξης. ποσα ampere τροφοδοτικο πρεπει να χρησιμοποιησω?το μονο που ξερω για το μοτερ ειναι οτι ειναι 12v και οτι στα αυτοκινητα συνθως χρησιμοποιουν 30Α ασφαλεια στους υαλοκαθαριστηρες. πως μπορω να το βρω?

FILMAN
16-09-15, 16:39
Με ένα αμπερόμετρο.

el greco 1
16-09-15, 17:33
με αμπερομετρο που να μετρα DC ampere.

SProg
16-09-15, 17:36
Δες το ρευμα εν κενω οπως ειπαν τα παιδια με ενα απλο πολυμετρο.Μην βαλεις φορτιο στο μοτερ ή προσπαθησεις να το φρεναρεις ενω το μετρας γιατι τα περισσοτερα πολυμετρα φτανουν μεχρι 10-20Α (και ποιος καθεται να αλλαζει ασφαλεια στο πολυμετρο..).


Αν δεις εν κενω για παραδειγμα 2Α , τοτε με πληρες φορτιο ή 'μπλοκαρισμενο' θα τραβαει 20Α.

gourtz
16-09-15, 23:40
αυτο θα ελεγα κ εγω.... την ωρα που μαζευει ωαλε εν αμπερμετρο να δεις τι γινεται γτ αν ιενια πχ 2 αμπερ εχει τερματισει το τροφοδοτικο σου....

micalis
17-09-15, 22:29
καλησπερα, γραφω στο θεμα αυτο μιας και θελω να χρησιμοποιησω ενα μοτερ υαλοκαθαριστηρων αυτοκινητου για να το βαλω στην τεντα. η πρωτη ερωστηση ειναι η εξης. ποσα ampere τροφοδοτικο πρεπει να χρησιμοποιησω?το μονο που ξερω για το μοτερ ειναι οτι ειναι 12v και οτι στα αυτοκινητα συνθως χρησιμοποιουν 30Α ασφαλεια στους υαλοκαθαριστηρες. πως μπορω να το βρω?
Απλως μην προσπαθησεις να χρησιμοποιησης τροφοδοτικο υπολογιστη.

vagroul
18-09-15, 05:46
Οκ. Σ ευχαριστώ γιατί όντως το ειχα σκεφτεί.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

leptokarias
18-09-15, 09:46
μια φθηνη και αξιοπιστη λυση ειναι το μοτερ κρεατομηχανης που πουλανε στα super - market περιπου στα 40 ευρω.
πριν απο δυο χρονια εκανα την εγκατασταση και ακομη δουλευει χωρις κανενα προβλημα, με τεραστια δυναμη!!

https://www.youtube.com/watch?v=gUP3io227CM

vagroul
20-09-15, 05:04
ωραιο. μεγαλο και θορυβοδες μου φανηκε απο το βιντεο αλλα να υποθεσω πως δεν χρειαζεται και τροφοδοτικο σωστα?

fisakis
02-08-20, 09:02
Επειδή ψάχνομαι κι εγώ, να ξεθάψω το θέμα? Έχουμε καμιά εξέλιξη?

ironda19
02-08-20, 15:49
Μοτερ με πλανητικό σύστημα μετάδοσης κίνησης .Δηλαδή όπως ακριβώς στα επαναφορτιζόμενα δραπανοκατσάβιδα για σίγουρα αποτελέσματα. Φυσικά απαιτείται προστασία για εξωτερικούς χώρους.

https://grobotronics.com/premium-planetary-gear-motor-165-rpm-hd.html

nagual
09-11-23, 10:52
Καλημέρα! Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μοιραστεί λεπτομέρειες αυτής τη πατέντας;

mikemtb
09-11-23, 11:11
για την κρεατομηχανη μιλας??

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nagual
09-11-23, 11:17
για την κρεατομηχανη μιλας??

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


:laugh: θα προτιμούσα για το μοτερ με πλανητικό σύστημα μετάδοσης κίνησης. Αναρωτιέμαι πως μπορεί να προστατευτεί από τη βροχή ένα τέτοιο σύστημα και πως προσαρμόζεται στον υπάρχον χειροκίνητο μοτέρ της τέντας.

744
09-11-23, 22:31
Υποθέτω ότι οι τέντες έχουν βραχίονες με ελατήρια μέσα τους ώστε να "ελαφραίνει" πολύ η δουλειά του μοτέρ ή και των χεριών κατά το ανέβασμα.

Για ικανοποιητικό αποτέλεσμα ένα μοτέρ για τέντες χρειάζεται 200-300 Watt, ανάλογα πάντα με την εγκατάσταση. Σαφώς προτιμότερη είναι η λύση έτοιμου μοτέρ για αυτή τη δουλειά, που είναι αδιάβροχο, υπολογισμένο και έχει και την "θηλιά" για την μανιβέλα. Σαν αυτό δηλαδή:


http://tentes-kritikos.weebly.com/uploads/2/5/9/2/25927497/4864723_orig.jpg

Οι πατέντες πάντως είναι αν μη τι άλλο, ενδιαφέρουσες!