PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση καινούγιας ελεύθερης κουζίνας



lordjimis
30-09-14, 19:41
Είναι η πρώτη φορά, και θέλω να εγκαταστήσω καινούργια ηλεκτρική κουζίνα(ελεύθερη) για σπίτι με μονοφασικό ρεύμα.
Έχω ήδη καλώδιο 3x6 και καινούργιες κλέμες. Επισυνάπτω τη φωτογραφία με το σχεδιάγραμμα στο πίσω μέρος της κουζίνας 52955 και αυτό 52956.
Έχω ήδη φτιάξει τις γέφυρες σύμφωνα με το τρίτο σχεδιάγραμμα(ένωση του 1,2,3 με 2 γέφυρες και του 4,5 με άλλη μία). Απ' τον τοίχο βγαίνουν τρία καλώδια(καφέ, κιτρινοπράσινο, μπλε). Άρα το μόνο που μένει είναι να ενώσω με κλέμες το καφέ στο 2(έχω ήδη τσεκάρει ότι είναι η φάση με δοκιμαστικό κατσαβίδι), το μπλε στο 5 και το κιτρινοπράσινο στο σήμα της γείωσης. Τέλος τυλίγω και με μονωτική και τελείωσα..σωστά;(εννοείται με κατεβασμένο το διακόπτη της κουζίνας)

Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο..γιατί ακούω που λένε ότι χρειάζεται ηλεκτρολόγο κτλ αλλά πρώτον δεν ξέρω τι παραπάνω κάνει από αυτά που είπα και δεύτερον..δεν θέλω να δώσω 30-50 ευρώ για να μου συνδέσουν ένα καλώδιο που ήδη έχω..

Τέλος, έχω δει ότι οι κουζίνες λένε πως αν δεν το εγκαταστήσει ειδικός χάνεται η εγγύηση ή κάτι τέτοιο..τι ισχύει εδώ; και πως εγώ αποδεικνύω ότι το έκανε ειδικός και αν το έκανε ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη.

Ευχαριστώ

kostas stathopoulos
30-09-14, 19:56
Στην πορτοκαλί βίδα βάζεις την γείωση. Τις επαφές 1,2,3 τις γεφυρώνεις μεταξύ τους και βάζεις την φάση και τέλος γεφυρώνεις μεταξύ τους τις επαφές 4,5 και βάζεις το ουδέτερο.

Περίμενε να απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος αν και δεν νομίζω να έχω γράψει κάτι λάθος.

Τις γέφυρες με τι τις έκανες?

Ότι κάνεις θα το κάνεις πάντα με κατεβασμένη την ασφάλεια της κουζίνας.

dog80
30-09-14, 20:10
Σε δύο καινούριες κουζίνες που είδα πρόσφατα, είχε ήδη τις γέφυρες εγκατεστημένες στις θέσεις για μονοφασική εγκατάσταση.

Αυτή δέν είχε καθόλου γέφυρες?

kostas stathopoulos
30-09-14, 20:12
Σύμφωνα με τις φωτογραφίες δεν βλέπω να έχει γέφυρες αλλά με ένα πολύμετρο μπορεί να το τσεκάρει σε 2 λεπτά.

Κυριακίδης
30-09-14, 20:25
έχει γέφυρες και φαίνονται στην βίδα 5 απλά τις έχει όλες μαζί πρόχειρα για να επιλεχθεί στο τέλος τι σύνδεση θέλει να κάνει.


Έχω ήδη φτιάξει τις γέφυρες σύμφωνα με το τρίτο σχεδιάγραμμα
Αν τις γέφυρες τις έκανες με απλό καλώδιο , κάνε το από την αρχή με τα λαμάκια που έχεις ήδη στην βίδα 5.

Έχω ήδη καλώδιο 3x6 και καινούργιες κλέμες.
Δεν φτάνει το καλώδιο να συνδεθεί απευθείας? γιατί κλέμες? αν δεν γίνεται αλλιώς βάλε καλές κλέμες (πορσελάνης?)

nestoras
30-09-14, 20:28
Είναι η πρώτη φορά, και θέλω να εγκαταστήσω καινούργια ηλεκτρική κουζίνα(ελεύθερη) για σπίτι με μονοφασικό ρεύμα.
Έχω ήδη καλώδιο 3x6 και καινούργιες κλέμες. Επισυνάπτω τη φωτογραφία με το σχεδιάγραμμα στο πίσω μέρος της κουζίνας και αυτό .
Έχω ήδη φτιάξει τις γέφυρες σύμφωνα με το τρίτο σχεδιάγραμμα(ένωση του 1,2,3 με 2 γέφυρες και του 4,5 με άλλη μία). Απ' τον τοίχο βγαίνουν τρία καλώδια(καφέ, κιτρινοπράσινο, μπλε). Άρα το μόνο που μένει είναι να ενώσω με κλέμες το καφέ στο 2(έχω ήδη τσεκάρει ότι είναι η φάση με δοκιμαστικό κατσαβίδι), το μπλε στο 5 και το κιτρινοπράσινο στο σήμα της γείωσης. Τέλος τυλίγω και με μονωτική και τελείωσα..σωστά;(εννοείται με κατεβασμένο το διακόπτη της κουζίνας)

Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο..γιατί ακούω που λένε ότι χρειάζεται ηλεκτρολόγο κτλ αλλά πρώτον δεν ξέρω τι παραπάνω κάνει από αυτά που είπα και δεύτερον..δεν θέλω να δώσω 30-50 ευρώ για να μου συνδέσουν ένα καλώδιο που ήδη έχω..

Τέλος, έχω δει ότι οι κουζίνες λένε πως αν δεν το εγκαταστήσει ειδικός χάνεται η εγγύηση ή κάτι τέτοιο..τι ισχύει εδώ; και πως εγώ αποδεικνύω ότι το έκανε ειδικός και αν το έκανε ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη.

Ευχαριστώ

Αν η κουζίνα σου είναι καινούρια θα πρέπει να έχει κάπου "σφηνωμένες" τις γέφυρες και να χρησιμοποιήσεις αυτές. Ψάξε λίγο καλύτερα στο πίσω μέρος τις κουζίνας ή σε κανένα σακουλάκι που ήρθε μαζί με την κουζίνα.

Εσύ, πώς τις έκανες τις γέφυρες; Τι καλώδιο χρησιμοποίησες;

Το καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο είναι τόσο κοντό ώστε θα χρειαστεί να κάνεις ένωση;

Οι απλές κλέμες δεν κάνουν πολύ σωστή δουλειά και θα είναι καλύτερα να πάρεις μεγάλο νούμερο κλέμας ώστε να χωράνε δύο εξάρια μέσα και να περάσεις πέρα ως πέρα τα καλώδια στις κλέμες ώστε η κάθε βίδα να σφίξει και τα δύο καλώδια μαζί. Αν η προέκταση που θα βάλεις είναι εύκαμπτη τότε θα πρέπει να την τερματίσεις με ακροδέκτη "κος" ή με καλάϊ ώστε να μη διαλυθούν τα συρματάκια από το σφίξιμο.

Το σχεδιάγραμμα είναι σαφέστατο για τον τρόπο που πρέπει να κάνεις τη σύνδεση απλά θέλει προσοχή επειδή τα ρεύματα είναι μεγάλα και η θερμότητα του φούρνου επιδεινώνει την κατάσταση!

Αν δε νιώθεις σίγουρος για αυτό που θες να κάνεις, μην το κάνεις! Και όταν θα συνδέσεις θα κατεβάσεις τον γενικό γιατί είναι πολύ πιθανό να ρίξεις τον ΔΔΕ αν η κουζίνα σου δεν απομονώνεται με διπολικό διακόπτη.

kostas stathopoulos
30-09-14, 20:39
έχει γέφυρες και φαίνονται στην βίδα 5 απλά τις έχει όλες μαζί πρόχειρα για να επιλεχθεί στο τέλος τι σύνδεση θέλει να κάνει.


Αν τις γέφυρες τις έκανες με απλό καλώδιο , κάνε το από την αρχή με τα λαμάκια που έχεις ήδη στην βίδα 5.

Δεν φτάνει το καλώδιο να συνδεθεί απευθείας? γιατί κλέμες? αν δεν γίνεται αλλιώς βάλε καλές κλέμες (πορσελάνης?)

Σωστά τώρα που κοίταξα καλύτερα την βίδα 5 κάτι είδα.

lordjimis
30-09-14, 20:41
Συγνώμη που δεν το διευκρίνησα, οι γέφυρες ήταν η μία κάτω απ' την άλλη στην 5η..εγώ τις άλλαξα όπως σας είπα, απλά δεν έβγαλα δεύτερη φωτογραφία(δεν γεφύρωσα με καλώδιο).
Κλέμες χρησιμοποιώ γιατί τα καλώδια που βγαίνουν απ' τον τοίχο είναι κοντά(ίσα ίσα που βγαίνουν) οπότε εγώ με κλέμες και ένα 3χ6 καλώδιο το συνδέω με τη κουζίνα..
Γενικώς δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από αυτή την σύνδεση..γιατί ακούω όλους να λένε, θέλει ηλεκτρολόγο κτλ κτλ..αλλά τι παραπάνω θα κάνει;

Οι κλέμες που πήρα είναι μεγάλες(χωράνε άνετα το 3χ6 καλώδιο)

georgegr
30-09-14, 21:09
Δες μήπως υπάρχει κουτί δίπλα στα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο (συνήθως υπάρχει μεταλλικό).
Αν έχει, αφαίρεσε τα κοντά καλώδια που υπάρχουν πέρασε το δικό σου καλώδιο και κάνε την ένωση μέσα στο κουτί.

lordjimis
30-09-14, 21:20
Δες μήπως υπάρχει κουτί δίπλα στα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο (συνήθως υπάρχει μεταλλικό).
Αν έχει, αφαίρεσε τα κοντά καλώδια που υπάρχουν πέρασε το δικό σου καλώδιο και κάνε την ένωση μέσα στο κουτί.

Δηλαδή να κάνω την ιστορία με τις κλέμες και την ένωση μέσα στο κουτί;(δυστυχώς δεν είμαι σπίτι να το δω τώρα)..
Πάντως υπάρχει κάτι πέρα από την σύνδεση και τις μονώσεις που χρειάζεται να κάνω;

geoek4
30-09-14, 21:33
Κι εμένα τα καλώδια που έρχονται απο τον τοίχο είναι κοντα, ίσα ίσα που βγαίνουν έξω. Συνδεεις εκει μια κλεμα με το καλώδιο σου και απτην αλλη ακρη το βιδωνεις στην κουζίνα. Τέλος, τίποτε άλλο. Μην αγχωνεσαι και οι ηλεκτρολογοι δεν κάνουν κάτι παραπάνω. Απλα ότι κανεις με κλειστή ασφάλεια, ή ρίξε τον γενικό

Prezonautis
30-09-14, 21:44
Καλό σφίξιμο στην κλέμα και στις ράγες της κουζίνας. και τα καλώδια να πατάνε καλά μέσα στην κλέμα και στις ράγες τις κουζίνας. Και είσαι OK.

georgegr
30-09-14, 21:55
Δηλαδή να κάνω την ιστορία με τις κλέμες και την ένωση μέσα στο κουτί;(δυστυχώς δεν είμαι σπίτι να το δω τώρα)..
Πάντως υπάρχει κάτι πέρα από την σύνδεση και τις μονώσεις που χρειάζεται να κάνω;

Αν υπάρχει θα έχει μέσα κλέμες.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
30-09-14, 22:09
-Δεν είναι σίγουρο ότι το κουτί του τοίχου θα έχει κλέμες μπορει να είναι μονωμένα τα καλώδια με μονωτική ταινία.

georgegr
30-09-14, 22:17
-Δεν είναι σίγουρο ότι το κουτί του τοίχου θα έχει κλέμες μπορει να είναι μονωμένα τα καλώδια με μονωτική ταινία.

Ναι σωστά.

lordjimis
01-10-14, 05:14
Λοιπόν παιδιά, μόλις τελείωσα...ανεβάζω φωτογραφίες απτή διαδικασια...Ωστόσο είχατε δίκιο για το κουτί, εγω δυστυχώς το ειχα ξεχάσει τελείως και έκανα όλη τη συνδεση εκτος "κουτιού" οπότε ξεβιδωσα το καλωδιο απτή πλευρά της κουζινας και το πέρασα μεσα απτο σωλήνα του τοίχου όπως φαίνεται στην φωτογραφία..ο φούρνος φαίνεται να λειτουργεί κανονικα..
υπάρχει κατι άλλο που πρεπει να προσέξω απο δω και πέρα;
Επ΄ισης μου κανει εντύπωση πως το "κουτάκι" γενικα δεν ειναι τόσο μονωμενο, οπότε αν μπει νερό πχ απο κατι που θα χυθεί...δεν θα εχω πρόβλημα; να σημειώσω οτι η κουζίνα εχει δικιά της ασφάλεια στον πίνακα
52961

nestoras
01-10-14, 08:54
Οι απλές κλέμες δεν κάνουν πολύ σωστή δουλειά και θα είναι καλύτερα να πάρεις μεγάλο νούμερο κλέμας ώστε να χωράνε δύο εξάρια μέσα και να περάσεις πέρα ως πέρα τα καλώδια στις κλέμες ώστε η κάθε βίδα να σφίξει και τα δύο καλώδια μαζί. Αν η προέκταση που θα βάλεις είναι εύκαμπτη τότε θα πρέπει να την τερματίσεις με ακροδέκτη "κος" ή με καλάϊ ώστε να μη διαλυθούν τα συρματάκια από το σφίξιμο.

Προφανώς και δουλεύει η κουζίνα αλλά αγνόησες κάποια βασικά πράγματα. Πολύκλωνο σε κλέμα χωρίς τερματισμό = κομμένα τα μισά συρματάκια!

Για του λόγου το αληθές, βγάλε τις ταινίες και ξεβίδωσε έστω μία από τις κλέμες για να το δεις!
Αν δεν έκοψες τα μισά συρματάκια τότε δεν έσφιξες αρκετά! :-D

lordjimis
01-10-14, 14:44
Προφανώς και δουλεύει η κουζίνα αλλά αγνόησες κάποια βασικά πράγματα. Πολύκλωνο σε κλέμα χωρίς τερματισμό = κομμένα τα μισά συρματάκια!

Για του λόγου το αληθές, βγάλε τις ταινίες και ξεβίδωσε έστω μία από τις κλέμες για να το δεις!
Αν δεν έκοψες τα μισά συρματάκια τότε δεν έσφιξες αρκετά! :-D


Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες..
Λες οτι η κλίμα πρεπει να ειναι ακομα πιο μεγάλη(γιατι εμένα μου φαίνεται ήδη μεγαλη καθώς στο πάχος χωράει άνετα το καλωδιο) ώστε να μπαίνουν τα καλώδια άπτις δυο πλευρές "ταυτόχρονα"?
παντως μου κανει εντύπωση γιατι καθε βίδα που έσφιξα στην Κλεμα την έκανα τσιτα και νομιζω το πιάνει πολυ ισχυρά ... Τωρα γιατι να τα κόβω μισά τα σύρματακια και να αδυνατίσω το καλωδιο;

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
01-10-14, 15:56
Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες..
Λες οτι η κλίμα πρεπει να ειναι ακομα πιο μεγάλη(γιατι εμένα μου φαίνεται ήδη μεγαλη καθώς στο πάχος χωράει άνετα το καλωδιο) ώστε να μπαίνουν τα καλώδια άπτις δυο πλευρές "ταυτόχρονα"?
παντως μου κανει εντύπωση γιατι καθε βίδα που έσφιξα στην Κλεμα την έκανα τσιτα και νομιζω το πιάνει πολυ ισχυρά ... Τωρα γιατι να τα κόβω μισά τα σύρματακια και να αδυνατίσω το καλωδιο;

Τα σύρματα του πολύκλωνου καλωδίου έχουν την τάση να κόβονται κατά την σύσφιξη της βίδας στην ηλεκτρολογική κλέμα, με αποτέλεσμα να μειώνεται η διατομή του αγωγού και ούτω καθεξής.

Η στάνταρ λύση είναι το καλό στρίψιμο του καλωδίου με πένσα. Το μαθαίνεις εμπειρικά ώστε το στρίψιμο των κλώνων να είναι τεντωμένο - σφιχτό - ομοιόμορφο χωρίς κοπεί κάποιο σύρμα. Έχει τον τρόπο του. Κατά την τοποθέτηση στην κλέμα δεν θα πρέπει να έχεις τα λεγόμενα "μουστάκια", δηλαδή κάποια σύρματα του πολύκλωνου να είναι εκτός της κλεμας.

Η επαγγελματική λύση και σίγουρη είναι να τερματίζεις τον πολύκλωνο αγωγό με ακροχιτώνια http://www.pasolutions.gr/corporate/details.php?PrID=4384

nestoras
01-10-14, 16:43
Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες..
Λες οτι η κλίμα πρεπει να ειναι ακομα πιο μεγάλη(γιατι εμένα μου φαίνεται ήδη μεγαλη καθώς στο πάχος χωράει άνετα το καλωδιο) ώστε να μπαίνουν τα καλώδια άπτις δυο πλευρές "ταυτόχρονα"?
παντως μου κανει εντύπωση γιατι καθε βίδα που έσφιξα στην Κλεμα την έκανα τσιτα και νομιζω το πιάνει πολυ ισχυρά ... Τωρα γιατι να τα κόβω μισά τα σύρματακια και να αδυνατίσω το καλωδιο;

Διάμετρος κλέμας: να χωράνε δύο εξάρια απογυμνωμένα μέσα ώστε το κάθε καλώδιο να το βιδώσεις και στις δύο βίδες αφού το απογυμνώσεις σε διπλάσιο μήκος από πριν (αν θες τα βάζεις και τα δύο από την ίδια πλευρά της κλέμας για ευκολία).

Κομμένα συρματάκια: αν ξεβιδώσεις τις κλέμες θα δεις ότι με το σφίξιμο έχεις κόψει αρκετά από τα συρματάκια του κάθε καλωδίου στο σημείο που τα "πάτησε" η βίδα με αποτέλεσμα την εξασθένηση του.

Λύση: Μεγάλες κλέμες και τερματισμός του καλωδίου με κοσάκια τύπου "καρφί" (ακροχιτώνια όπως ανέφερε κι ο Στέλιος) ή με καλάϊ αν δεν έχεις την πρέσα για τα κος.

lordjimis
01-10-14, 17:00
http://youtu.be/z_Zy8a7fEzoΕγω έκανα αυτο που κανει ο τύπος στο 2:39...αυτο που λέτε, οτι κανω τα πολλα σύρματακια γύρω γύρω ώστε να βγει ενα γερό χοντρό σύρμα..
το πολυ πολυ να είχε κοπεί ενα δυο μικρά σύρματακια στο γύρισμα...
βασικά υπάρχει τρόπος να δω αν ειμαι καλυμμένος με αυτο που έκανα ή χρειαζεται να κανω κατι παραπάνω όπως αυτα που κάνατε εσείς;(πχ να δω αν ζέστανεται κατι ξερω γω)..,γιατι εχω φέρει 50 βόλτες τις μονωτικη και δεν θέλω να το ξανακάνω

ευχαριστω για την εώς τωρα βοήθεια

nestoras
01-10-14, 17:44
Το βιντεάκι που παραθέτεις δεν είναι από επαγγελμάτια ηλεκτρολόγο, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Ερασιτεχνικά εργαλεία, ερασιτεχνική απογύμνωση, ερασιτεχνική σύνδεση κλέμας κτλ...
Στη θέση σου θα έκανα δοκιμαστικές ενώσεις με δύο εξάρια καλώδια εκτός κουζίνας και χωρίς ρεύμα φυσικά. Θα δοκίμαζα και τις μεθόδους που μου προτείνουν οι άλλοι και θα έβλεπα από μόνος μου αν είναι καλύτερα ή όχι.
Προφανώς εσύ, είδες το βιντεάκι κι έκανες κάτι παρόμοιο με αυτό κι από ότι βλέπω δεν είσαι καν διατεθειμένος να ξεκολλήσεις την ταινία από μία κλέμα για να δεις πόσο συρματάκια κατέστρεψες. Τη γνώμη μου στην ανέφερα και σε προηγούμενα posts, η ευθύνη είναι δικιά σου! :-)

cosecon
01-10-14, 18:00
Για πολύκλωνο...ακροχυτώνια
πχ: www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CEMQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.sinadinos.gr%2Fakrochiώνια toniapdf.pdf&ei=bxYsVK27DeqX7QbMjoD4Cg&usg=AFQjCNFU5pgXqyNFpM9gIfXzWkQTnNCFTQ&sig2=vQZzycQZYzEZLpwvG2Varw (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CEMQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.sinadinos.gr%2Fakrochitoniapd f.pdf&ei=bxYsVK27DeqX7QbMjoD4Cg&usg=AFQjCNFU5pgXqyNFpM9gIfXzWkQTnNCFTQ&sig2=vQZzycQZYzEZLpwvG2Varw)

lordjimis
01-10-14, 18:57
Στη θέση σου θα έκανα δοκιμαστικές ενώσεις με δύο εξάρια καλώδια εκτός κουζίνας και χωρίς ρεύμα φυσικά. Θα δοκίμαζα και τις μεθόδους που μου προτείνουν οι άλλοι και θα έβλεπα από μόνος μου αν είναι καλύτερα ή όχι.

Οκ, να δοκιμάσω..χαχα..αλλά έχω μπερδευτεί καθώς είμαι άσχετος με ηλεκτρολογικά.1) κλέμα πιο μεγάλη από αυτή που είχα δεν βρήκα τουλάχιστον σε ένα μαγαζί που ρώτησα, για να κάνω ας πούμε πλεξούδα τα δύο εξάρια και να τα πιάσω μαζί με μία βίδα της κλέμας 2)πες ότι κόβονται μερικά συρματάκια..2-3 απτα πχ 30 που έχει...τι πρόβλημα προκύπτει, 3)ο ΣΤΕΛΙΟΣ Ε είπε πριν ότι αν το κάνω γύρω γύρω με την πένσα όπως στο βίντεο φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα...δεν ισχύει λες.4)δεν έχω ούτε καλάι..χαχα
τι μπορώ να κάνω..5)έστω μερικά ψησιματα για 2-3 μέρες μπορώ να κάνω γιατί το έχω ήδη καθυστερήσει :P

Thnx πάντως και πάλι για την βοήθεια..:blush:

Τέσλα
02-10-14, 16:06
Λιγο ασχετο αλλα μπορει καποιος να ανεβασει κανενα βιντεο για τα ακροχυτώνια.
πως τα πιανουμε στα καλωδια και γενικα πως τα δουλευουμε

lepouras
02-10-14, 20:29
δεν έχει και πολλά να δεις. είναι απλή η χρήση τους.

https://www.youtube.com/watch?v=974Y3EGk7VI

Τέσλα
03-10-14, 16:19
Με καλυψες.
Κατι σαν τους ακροδεκτες δηλαδη