PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαταρια αυτοκινητου και αναζωογονηση



stauros772000
02-10-14, 07:38
σε οχημα που καθεται,κανω τακτικα μια φορτιση συντηρησης στην μπαταρια.προσφατα διαπιστωσα οτι δεν κραταει την φορτηση.μετρησα μετα απο φορτιση 11.8 βολτ.αυτο σημαινει ενα στοιχειο βραχυκυκλωνει....πως το επαναφερω?να ριξω μεσα λιγο αλας θειικου μαγνησιου και να το φορτισω ή να μην το φορτισω αλλα να αφησω το αλλας να μαζεψει τις επικαθησεις?ή τις μαζευει κατα την διαρκεια της φορτισης?το αλας θα το αφησω μεσα ή θα το βγαλω?να βαλω τον ιδιο ηλεκτρολυτη ή φρεσκαδουρα?

vasilllis
02-10-14, 08:28
Να την πεταξεις και να παρεις καινουργια.

stauros772000
03-10-14, 16:25
δεν θα σε σκυλοβρισω,οχι γιατι ειμαι αγιος,ουτε γιατι εισαι αυτο που εισαι,ουτε γιατι θα μπανιαριστω,αλλα δεν σε βριζω,διοτι το ξεχεσμα ενδεχεται να το σβησουν οι διαχειριστες και να μην το διαβασεις καν...........γιαυτο,τις εξυπναδες σου,πιθανε δημοσιε υπαλληλε,και σιγουρα βολεμενε,γραψτες αλλου.αφου εισαι τοσο λαρτζ,να σου δωσω λογαριασμο τραπεζης να βαλεις το 100ευρω για να παρω καινουρια μπαταρια,και εννοειτε,οπως προτεινεις και εσυ,θα πεταξω την παλια μπαταρια,και μαλιστα σε καναν πρασινο καδο,μαζι με τα υγρα.............

rama
03-10-14, 18:47
Σταύρο, μην αρπάζεσαι. Η απάντηση που πήρες είναι η μόνη που υπάρχει στην περίπτωση που περιέγραψες.
Βραχυκυκλωμένο στοιχείο = τέλος μπαταρίας.
Οσο και να τη φορτίζεις, δεν κρατάει ενέργεια. Είναι βραχυκυκλωμένη, τέλος.

johnnkast
03-10-14, 19:06
δεν θα σε σκυλοβρισω,οχι γιατι ειμαι αγιος,ουτε γιατι εισαι αυτο που εισαι,ουτε γιατι θα μπανιαριστω,αλλα δεν σε βριζω,διοτι το ξεχεσμα ενδεχεται να το σβησουν οι διαχειριστες και να μην το διαβασεις καν...........γιαυτο,τις εξυπναδες σου,πιθανε δημοσιε υπαλληλε,και σιγουρα βολεμενε,γραψτες αλλου.αφου εισαι τοσο λαρτζ,να σου δωσω λογαριασμο τραπεζης να βαλεις το 100ευρω για να παρω καινουρια μπαταρια,και εννοειτε,οπως προτεινεις και εσυ,θα πεταξω την παλια μπαταρια,και μαλιστα σε καναν πρασινο καδο,μαζι με τα υγρα.............

Νομιζω "φιλε" Σταυρο οτι ο Βασιλης σου απαντησε κοσμια και χωρις ιχνος προσβολης ουτε για το προσωπο σου ουτε για τις "γνωσεις"σου
...Εσυ αντιθετα τον "στολισες" για τα καλα τον ανθρωπο χωρις καν να τον γνωριζεις....και ουτε μπηκες στον κοπο να δεις τις αναρτησεις του .....
...
Διαβασε και λιγο τους κανονες του φοροτυμ.....ελπιζω να λαβουν θεση οι διαχειριστες

stauros772000
03-10-14, 19:34
αγγελε,με αποθεικωση,μπορει να αποβραχυκυκλωθει το στοιχειο.αυτο κανουν και τα αλατα επσομ,αλλα δεν γνωριζω την ακριβη διαδικασια,γιαυτο και ρωτηξα.
"φιλε" γιαννη,ο βασιλης απαντησε,συμφωνα με το επιπεδο του.οπως ειδες,και εγω ημουν κοσμιος,και δεν τον εβρισα.αν το γεγονος οτι δεν δεχομαι την απαντηση του σαν λυση στο προβλημα μου,τον θιγει ΄,αυτον και οποιονδηποτε απανταει ετσι,σε φορουμ ψαγμενων,αν θιγεται λοιπον ο οποιοσδηποτε,απο την αποριψη της αποψης του,ας προσεχε.
και εγω το ηξερα καποτε οτι οταν δεν δουλευει η μπαταρια του αυτοκινητου,παιρνεις αλλη.περασα απο αυτην την φαση,και επιδη δεν μου περισευουν,πλεον δοκιμαζω μονοπατια.τον ευκολο δρομο,τον γνωριζω.τις αναρτησης του,για ποιον λογο να τις δω?δινουν κυρος?απαντησα στην συγκεκριμενη απαντηση του,οχι για παλαιοτερες.....τι θεση ελπιζεις να παρουν οι διαχειρηστες?κανε και δημοψηφισμα αμα λαχει..........

Ninetie
03-10-14, 19:56
Δε σώζεται με αποθειίκωση μια βραχυκυκλωμένη μπαταρία. Άπαξ και βραχυκυκλωθεί στοιχείο πας για καινούρια. Η αποθειίκωση -για όσους πιστεύουν ότι αξίζει τον κόπο- έχει νόημα πριν φτάσεις σε αυτό το σημείο, για να ΜΗΝ φτάσεις σε αυτό το σημείο! :001_smile: (Ή μάλλον για να το καθυστερήσεις.)

Και φυσικά υποννοώντας ότι σκόπευες να τον "στολίσεις" πέφτεις σε επίπεδο χαμηλότερο του πατώματος. Δε χρειάζεται να παραθέσεις όλο σου το υβρεολόγιο για να καταλάβουμε πως αντιμετωπίζεις κάποιον που πήγε να σε βοηθήσει (ακόμα κι αν η πρότασή του δε σου άρεσε).

haris_216
03-10-14, 20:26
Πολλές φορές ο γραπτός λόγος δεν αποδίδει ή και παραποιεί αυτά που έχουμε στο μυαλό μας.
Ίσως αγαπητέ Σταύρο να μην σου άρεσε η φράση "Να την πεταξεις και να παρεις καινουργια". Σίγουρα θα ακουγόταν καλύτερα αν έλεγε "Νομίζω θα ήταν καλύτερα να την πεταξεις και να παρεις καινουργια".Όπως και να' χει όμως είναι η αποψή του και όλες οι απόψεις σε ένα διάλογο είναι σεβαστές.
Δεν ξέρω αν κι εσύ έπεσες "θύμα" μη σωστής έκφρασης μέσω του γραπτού λόγου αλλά και σε μένα φάνηκε (ίσως να κάνω λάθος) ότι επιτέθηκες στον Βασίλη χωρίς κανένα λόγο.
Και το ποστ του δε νομίζω ότι χρήζει "σκυλοβρισίματος" όπως είπες αλλά και η συμβολή του στο φόρουμ είναι κάτι παραπάνω από μεγάλη και ουσιαστική.
ίσως δεν είσαι υποχρεωμένος να διαβάσεις άλλα του post, αλλά το να χαρακτηρίζεις κάποιον με 3223 post από ένα που δεν σου άρεσε ("ουτε γιατι εισαι αυτο που εισαι") δεν είναι και προς τιμήν σου

υγ φαντάζομαι ότι κι εγώ θα είμαι εν αναμονή "στολίσματος" ε;

moutoulos
03-10-14, 23:05
Να την πεταξεις και να παρεις καινουργια.

Μια λογική απάντηση, και μάλλον η μόνη λύση στο πρόβλημα του Σταύρου.


δεν θα σε σκυλοβρισω,οχι γιατι ειμαι αγιος,ουτε γιατι εισαι αυτο που εισαι,ουτε γιατι θα μπανιαριστω,αλλα δεν σε βριζω,διοτι το ξεχεσμα ενδεχεται να το σβησουν οι διαχειριστες και να μην το διαβασεις καν...........γιαυτο,τις εξυπναδες σου,πιθανε δημοσιε υπαλληλε,και σιγουρα βολεμενε,γραψτες αλλου.αφου εισαι τοσο λαρτζ,να σου δωσω λογαριασμο τραπεζης να βαλεις το 100ευρω για να παρω καινουρια μπαταρια,και εννοειτε,οπως προτεινεις και εσυ,θα πεταξω την παλια μπαταρια,και μαλιστα σε καναν πρασινο καδο,μαζι με τα υγρα.............

Σταύρο ...
Η απαντησή σου δεν μου άρεσε καθόλου, σε σημείο να μου δείχνει οτι δεν έχεις μπεί
ΚΑΝ στο "πνεύμα" και στην νοοτροπία του Forum. Έκανε τον "κόπο" να σου απαντήσει
χωρίς να σε θίγει (δεν βλέπω κάπου να φαίνεται αυτό), και του λες ... για εξυπνάδες.

Δηλαδή τι θες ?, να ακούς πάντα αυτό που θες ?. Δεν σε ρωτάω, δεν θα μπορείς να
απαντήσεις εξάλου, απλά μονολογώ.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Σε "απομακρύνω" μια εβδομάδα, να δείς την απάντηση που έδωσες
με την ησυχία σου ...