PDA

Επιστροφή στο Forum : τελη κυκλοφοριας για το 2015



maxim
02-10-14, 20:22
ξερουμε τι θα γινει?? κοιταξτε λιγο αυτο το λινκ...

http://www.caranddriver.gr/article.asp?catid=33045&subid=2&pubid=7328113

τα παντα ολα ανεξαρτητου κυβισμου 300 ευρω!!

ειναι δυνατον??


λενε επισης κατι κ για τα καυσαερια... θα ριξουν το οριο απο τα 100 gr στα 90 η ακομα κ στα 80 ετσι ωστε ολα να πληρωνουν τελη.

αλλοι λενε πως θα ενσωματωσουμε ολοι gps στα αμαξια μας ουτως ωστε να πληρωνουμε τελη συμφωνα με τα χλμ που εχουμε διανυσει..

λεγεται επισης κ κατι για τελη που θα πληρωνονται κατα το 2ο εξαμηνο του χρονου (που θα πεφτουν 15 αυγουστος κ χριστουγεννα) που θα
χρειαζομαστε αμαξι η θα πληρωνουμε τελη με το μηνα... κ αυτο για να καταπολεμησουν λεει το φαινομενο με τις παραδοσεις πινακιδων.

κατι σιγουρο ξερουμε??

takhs764
02-10-14, 20:54
τωρα μπαινουν τα πραγματα σε ταξη ετσι επρεπε να ηταν απο καιρο τωρα

thanasisxask
02-10-14, 20:55
Το αρθρο ειναι αρχες του 14 εχουμε ακομα χρονο μεχρι να τα αλλαξουν 15 φορες...

georgegr
02-10-14, 21:07
Δεν κάνουν το λάθος να εφαρμόσουν το gps....
προβλέπω μερικοί να έχουν μέχρι και επιστροφή φόρου:001_rolleyes:
δεν παλεύεται ο Έλληνας:lool:

maxim
02-10-14, 22:06
περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να ερθουν κ με εχει πιασει τρεμουλο... αν οντως εχει γινει αυτο με τα 300 ευρω κλαφτα χαραλαμπε... ουτε οι αντιπροσωπειες γνωριζουν κατι... λετε να τα στειλουν (καθυστερημενα οπως κ πολλα αλλα) κ μετα να πληρωνουμε κ εξτρα επειδη "δεν πληρωθηκαν στην ωρα τους"?? κανεις δε γνωριζει τιποτα και εχω φαει τρελη φρικη λεμε...

@ georgegr οκεη κ εγω το βλεπω πολυ τραβηγμενο... αυτο με τα καυσαερια ομως που θα πεσει το οριο ακομα δεν το καταλαβαινω... εως τωρα οπως ολοι γνωριζουμε τα τελη πανε συμφωνα με τα κυβικα.. τι χαριτωμενια (μην πω αλλη λεξη δεν ειναι πρεπον) πανε να κανουνε παλι??

οπως κ να εχει απο δω το πανε απο κει το φερνουν η με το 300αρι η με τα καυσαερια θα το κανουν πολυ ακουγονται τελευταια τα 2 αυτα σεναρια... τι γινεται ομως με αμαξια που δεν ειναι υποχρεωμενα να περασουν κτεο λογω περιοχης ανευ κτεο?? κ τι θα κανουν οι ιδιοκτητες ιχ που εχουν αμαξια μικρου κυβισμου (οπως εγω που τα βγαζω πολυ δυσκολα περα)?? δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα...

leosedf
02-10-14, 22:17
Αν είναι με GPS μια χαρά, πειράζεις το firmware και γράφει 5 χιλιόμετρα.

georgegr
02-10-14, 22:23
Σε αυτή τη χώρα Μάξιμε τίποτα δεν θεωρώ τραβηγμένο πια... (βλέπε ένφια, δεν άνοιξε ρουθούνι!!).
Πάντα σε όλα υπήρχε και υπάρχει η φάκα, το τυράκι και τα παραθυράκια.

maxim
02-10-14, 22:50
Πάντα σε όλα υπήρχε και υπάρχει η φάκα, το τυράκι και τα παραθυράκια.

μονο που καθε φορα ξερουμε πως το τυρι ειναι με παγιδα κ εμεις δεν κανουμε τιποτα γι αυτο... πεφτουμε ηθελημενα μεσα... παραθυρακια ναι φυσικα.. ολοι σχεδον οι νομοι κ οι διαταξεις εχουν.. πολλες φορες ομως ειναι φανερα (βλ. αυτο με τους διακανονισμους στη δεη κ.α.) αλλα με τα τοσα που πληρωνουμε καθε μερα δε μπορουμε να δουμε φως απο πουθενα.. να μη σχολιασω τωρα τον ενφια γιατι δικαιολογημενα θα με λογοκρινετε (μη μου το θυμιζετε γιατι αν σας πω τι με βαλανε να πληρωσω θα τσαντιστειτε κ εσεις)...


πειράζεις το firmware και γράφει 5 χιλιόμετρα

αυτο ειναι παιχνιδακι οντως... μονο που... θα κανει μπαμ οταν ερθει η ωρα γιατι θα τα τσεκαρουν για κατι επιδοξους σαν εμας που θα θελουμε να γλυτωσουμε κανα ευρω.. ασε το χω ψαξει κ απο αυτη τη μερια σε περιπτωση που γινει τιποτα τετοιο... πεφτει κ προστιμο απ οτι ειχα διαβασει... (αν θελετε ψαχνω το λινκ)

παιδια το μονο που ξερω ειναι οτι καποτε δουλευαμε για να ζησουμε κ τωρα ζουμε για να δουλευουμε (οπως ειχε πει καποτε μια ψυχη)... γιατι οσα μα οσα κ να βγαλουμε παντοτε θα φτιαχνουν τους νομους ετσι ωστε να ναι κομμενοι κ ραμμενοι γι αυτους... σημερα ο ενφια κ τα τεκμαρτα στα ακινητα αυριο η καμπανα στα αμαξια μας στο τελος μεθαυριο εμεις στο δρομο γιατι θα χουμε ξεμεινει...

stratos111
02-10-14, 23:00
...........παιδια το μονο που ξερω ειναι οτι καποτε δουλευαμε για να ζησουμε κ τωρα ζουμε για να δουλευουμε (οπως ειχε πει καποτε μια ψυχη)... γιατι οσα μα οσα κ να βγαλουμε παντοτε θα φτιαχνουν τους νομους ετσι ωστε να ναι κομμενοι κ ραμμενοι γι αυτους... σημερα ο ενφια κ τα τεκμαρτα στα ακινητα αυριο η καμπανα στα αμαξια μας στο τελος μεθαυριο εμεις στο δρομο γιατι θα χουμε ξεμεινει...
Αν φτάσεις να το δεχτείς φίλε μου,να πας αμαχητί,.....καλά να πάθεις...........Εγώ πάντως δεν θα πάω στο δρόμο, το μόνο σίγουρο.....ίσως στο νεκροταφείο, ίσως άμα δεν προλάβω , στην φυλακή,δεν ξέρω. Στον δρόμο πάντως δεν πάω.Δεν μου αρέσει. Εχω καλομάθει τόσα χρόνια.........

maxim
02-10-14, 23:20
φιλε στρατο.. οκεη το πολεμαω οσο μπορω κ οσο ειμαι ορθιος να το πω ετσι... καθε μερα τα ιδια συνεχως κ χειροτερα... καποια στιγμη απ το πολυ πρεσσαρισμα σκας αγανακτας... κ λες για ποσο ακομα?? ολοι μας εχουμε καλομαθει με την ενοια που το λες... οι καιροι δυσκολοι κ η προσαρμογη σ αυτα τα δεδομενα λογω της καλομαθειας μας πολυ δυσκολη... το μονο που με κραταει ακομα σ αυτο τον ψυχολογικο πολεμο κ μου δινει ωθηση για νεα πραγματα (ναι τολαμαω ακομα κ να ονειρευτω κ ας κοντευω να χασω πραγματα με πολυ κοπο "για χαρη" τους) ειναι το οτι ξερω πως οι δικοι μας - ολων μας εδω μεσα κ εξω - καποτε δεν ειχαν ψωμι να φανε κ δουλευανε νυχθημερων... κ ομως υπο αθλιες συνθηκες ηρθαμε στον κοσμο εμεις... ανθρωποι που δε μπορουν να "πολεμησουν" επειδη εμαθαν αλλιως...

vasilllis
03-10-14, 09:04
Το κακο ειναι οτι ολοι σκαμε και παταμε ενα ctrl alt del παραπανω.Η μαχη αλλου πρεπει να διεξαχθει.

cloud_constructor
03-10-14, 10:45
Ακομα ειναι νωρις (για τα ελληνικα δεδομενα παντα) για να εχουν σχεδιασει κατι..Πιστευω οτι εχουν πεταξει διαφορα σεναρια διαφοροι δημοσιογραφοι για τα click στα sites με συνενοηση με τους γελοιους του υπουργειου για να "κοψουν κινηση"

Με αυτο τον πινακα με τα 300ευ σε ολους ΠΡΟΦΑΝΩΣ ολοι θα παραδωσουν πινακιδες εκτος απο αντε ενα δυο μηνες..οποτε παλι το πουλο θα φανε εκει.

Παρολαυτα νομιζω οτι θα ειναι "ιδια" η χρεωση με περυσι (ιδια ε.. δηλαδη λιγο ποιο πανω.. ειπαμε.. ελλαδα ρε φιλε) και απλα θα μπορεις να πηγαινεις και να πληρωνεις για ενα διαστημα. Φυσικα αυτο θα ηταν το λογικο και βολικο οποτε ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!!!


προσωπικα εχω μπει σε διλλιμα γιατι σκεφτομουν να επερνα αμαξι ξανα μετα απο χρονια μηχανης (ειχα παλιοτερα και το σουταρα μολις μου ηρθε η πρωτη 300αρα "λογω παλαιοτητας" οποτε πουλο και αγορα μηχανης) και να τα ειχα και τα 2. Ομως με αυτο τον τροπο το κρατος θα κερδιζε λεφτα απο εμενα απο την χρηση , απο τα καυσιμα απο απο απο και ετσι θα βοηθαγε την οικονομια. Αυτος ομως δεν ειναι ο σκοπος τους προφανως....Ετσι αποφασισα να μη παρω αμαξι στην καλυτερη μεχρι να δω τι θα κανουν τα ΖΩΑ.Αλλα και παλι κα να το παρω θα το πιασουν τεκμιριο?Θα ανεβουν τα σηματα παλι?ουφφφ.. too much fuzz..γαματο.. δε περνω..χεστικα.. (πραγμα που δεν θα ησχυε αν επρεπε να εχω αμαξι για την δουλεια μου για οικογενειες κτλ κτλ.)

info@kalarakis.com
03-10-14, 11:59
Αν προσπαθήσουν να βάλουν gps θα γίνει τις p@@@@t@@n#s
Εδώ τόσα χρόνια με το taxis και όταν πέσει φόρτος εργασίας δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα
για φαντάσου με τόσα εκατομμύρια αυτοκίνητα να θέλει να τα επεξεργαστεί
Στη χώρα του παραλόγου όλα είναι πιθανά!!! Εδώ η κοινή λογική έχει σταματήσει να ισχύει

antonis_p
03-10-14, 13:23
Ας έβαζαν το ποσό που περιμένουν να εισπράξουν από τα τέλη κυκλοφορίας, στην τιμή της βενζίνης. Έτσι δεν θα υπάρχει κάποιος που θα αποφασίσει να μην τα πληρώσει, θα πληρωθούν τα τέλη δίκαια και αναλογικά,
απλά δεν θα πληρωθούν τα λεφτά με τη μία αλλά σε βάθος χρόνου. Ούτε πινακίδες θα κατατεθούν, ούτε ξύπνιοι που δεν πληρώνουν θα υπάρχουν, θα πληρώνουν και τα αλλοδαπά αυτοκίνητα που κινούνται στη χώρα ...

Panoss
03-10-14, 14:16
Ναι, όντως, την πρώτη χρονιά θα έβαζαν τα τέλη κυκλοφορίας στη βενζίνη.
Τη δεύτερη όμως;;;;...
Θα έλεγαν "δεν υπάρχει ευρωπαική (τι σχέση έχουμε ) χώρα που να μην πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας".
Κι έτσι πάρε και τα τέλη κυκλοφορίας και εντός και εκτός βενζίνης.

Απόδειξη γι αυτό; Το γεγονός ότι πληρώνουμε ΚΑΙ τέλη κυκλοφορίας ΚΑΙ διόδια...
Σε ποια άλλη ευρωπαική (τέσπα...) χώρα γίνεται αυτό; Σε καμία φυσικά.

Όσο θα βρίσκουν κ#λους στημένους (τους δικούς μας) θα τους π##άνε.

matthew
03-10-14, 14:19
Μετά τον ενφιάλτη έχουμε & τα τέλη κυκλοφορίας. :blink: Τι να πρωτοπληρώσουμε; :001_huh: Προβλέπω να γεμίσει ο τόπος με αμάξια αντίκες για να μην πληρώνουμε τκ. Αλλά & πάλι τότε κάπως θα βρουν να μας ξεζουμίσουν αλλιώς. :thumbdown:

geoek4
03-10-14, 14:36
Καλα έτσι και μας "υποχρεώνουν" να βάλουμε και gps και το αποδεχτούμε κιόλας, θα είμαστε για κλάματα σαν λαός. Έλεος με την κάθε @@ρια. Ας μας βάλουν και μια αλυσίδα στα πόδια.

thanasisxask
03-10-14, 14:40
Αμαξια αντικες και ασυντηρητα που βγαζουν καρκινο απο τις εξατμισεις!!! Αντι να επιδοτουν τα καινουργια και να κυκλοφορει ο κοσμος με νεας τεχνολογιας αυτοκινητα που εχουν λιγους ρυπους, αυτοι κανουν το αντιθετο!!! Αλιμονο μας με την ρυπανση που υπαρχει απο τα παλια αυτοκινητα...

cloud_constructor
03-10-14, 16:02
Γενικα το gps ειναι καλη λυση.Πληρωνεις πραγματικα οτι κυκλοφορισεις ομως ακομα και στην ολλανδια που σκεφτικαν αυτο το συστημα δεν προχωρισαν προφανως για τεχνικους λογους και προσωπικων δεδομενων .Αν πχ παω σε καποιο κατσικοχωρι αντε γεια δε θα πιανει το gps η ακομα χειροτερα μπορει να μην εχει καλο σημα με αποτελεσμα να χοροπηδαει και να μετραει χιλιομετρα που δεν εκανα.Επισης γιατι να βλεπουν που πηγα?

Ας βαλουν ταχογραφο λοιπον..Σαφως ποιο φθηνο σαν κατασκευη.Φυσικα ολα αυτα ειναι hackable προφανως αλλα και παλι οι περισσοτεροι (αν χρεωνει λογικα) δε θα ασχολιθουν.

Το μειονεκτημα για αυτους ειναι οτι δε μπορουν να "παρουν το ζεστο χρημα" ολο μαζι το οποιιο ομως και ΠΑΛΙ δε περνουν.Δηλαδη πχ να μιλισω για εμενα.Οταν ειχα το αμαξι εκανα το λιγοτερο 15.000km το χρονο γιατι καθε σκ τραβιομουν μια απο δω μια απο κει κτλ. Απο εμενα εβγαζε φορο απο την ασφαλεια , φορο απο τα διοδια , φορο απο τα καυσιμα , φορο απο τα λαστιχα και απο το μαστορα , και γενικα ενα σωρο μαλακιτσες που θεωριτικα κερδιζε (στα παπαρια μου αν καταφερνει να τα συλλεξει απο τις λαμογιοεταιρειες..ας πουμε οτι θεωρητικα μπορει ). Δε μπορω να υπολογισω αλλα παιζει να εβγαζε πανω απο χιλιαρικο απο εμενα μονο!!

Τωρα τι βγαζει? 0.

καλα εννοειται πως αν δεν υπηρχε μεγαλος διαχωρισμος για τα κυβικα εε.. απο καυσιμα θα εβγαζε παραπανω.Ασε με ρε φιλε να παρω ferrari και ας καιω 50ευ να παω απο την πετρουπολη μεχρι τα σεπολια!

απο τη μηχανη προφανως δε βγαζει πολλα γιατι δε καει τιποτα , δε τη παω μαστορα αλλα τη φτιαχνω μονος μου , λαστιχα οκ απο εκιε βγαζει , και κανω παρα πολλα χιλιομετρα αλλ ακαι παλι δεν .. οποτε major fail.Ιδιως τον χειμωνα απο βολτες ταξιδια που δε κανω λογω κακοκαιριας (πχ χιονια παγος) χανει το μπατο του...

Απορω τι σκατα πινουν τα παλικαρια πραγματικα....

stauros772000
03-10-14, 16:18
να χαμε να λεγαμε....η δικαιοτερη λυση θα ηταν να βαλουν τα τελη στην βενζινα......τα πολλα κυβικα και τα κακοσυντηρημενα,θα τον πθνανε κανονικα.επισης ,θα τον πινανε και τα 1000ρακια που βγαζουν 50-60000 τον χρονο,και πληρωνουν πενταροδεκαρες για τελη........σιχτιρ,παλι συχυστικα.............

Panoss
03-10-14, 16:54
Πάντως η οποιαδήποτε συζήτηση για τον τρόπο χρέωσης, ένα σκοπό δεν έχει: τη δικαιότερη χρέωση.
Κι ένα σκοπό έχει: την αύξηση των τελών.

maxim
03-10-14, 16:59
οσο τα διαβαζω (κ τα βλεπω να γινονται) τοσο τσαντιζομαι που ειμαι ελληνας... σταυρο ξες κατι? οκ εσυ πχ αν εχεις αμαξι των 3000 κυβικων (παραδειγμα λεω τωρα) θα πεσει η τιμη των τελων κοντα 60 % κατω... εγω ομως που δεν εχω καλα καλα για βενζινη κ εχω 1000αρακι (γιατι πολυ απλα τοσο με επερνε να παρω) για ποιο λογο να πληρωσω διπλασια για τα τελη?? για να καλυψω το κενο που προκυπτει απ την τιμη των τελων?? μια η αλλη ερχεται.. πιο απλα εκεινοι εχουν αμαξια δε ξερω κ εγω ποσων κυβικων.. θα τους συμφερε πολυ αν γινοταν κατι τετοιο κ πληρωναμε εμεις τη νυφη.. κ φραγκα δε θα δινανε κ θα πληρονοντουσαν κ απο πανω...

επισης υπαρχουν αμαξια που δεν κανουν χιλιομετρα (επαρχια).. γιατι να πληρωσουν οι κατοχοι τους τα μαλλιοκεφαλα τους?? αυτο με τις αντικες.. φυσικα κ κυκλοφορουν τετοια αμαξια κ ειδικα επαρχια.. ετυχε να ρωτησω κ μου ειπαν πως αφου δουλευει για ποιο λογο να το αποσυρει?? οσο για το κτεο.. πολλες περιοχες της επαρχιας δεν εχουν δικο τους κτεο οποτε δεν ειναι κ υποχρεωμενοι οι κατοχοι να περασουν τα αμαξια τους.. σκεφτητε μονο το κοστος πανε - ελα στο κτεο , διοδια αν υπαρχουν η πλοια σε περιπτωση που βρισκεται σε νησι, καυσιμα ακομα κ διαμονη... δε συμφερει να το πω πιο απλα...

πολλα τα κενα σε ολα τα σεναρια... ρωτησα ενα φιλο σημερα που δουλευει σε αντιπροσωπεια κ μου ειπε πως δεν εχει παει σε καμια αντιπροσωπεια καποια σχετικη ενημερωση... αρα.. η μας λενε ιστοριες τρομου η οντως κατι θα γινει αλλα θα ξεσηκωθει ο κοσμακης κ θα ψιλομαζευτουν (λεμε τωρα).. γιατι ετσι κ γινει κανα κρα με τα τελη σχετικα με τα καυσαερια ας πουμε θα χασουν κ οι αντιπροσωπειες αφου ακομα κ τα υβριδικα θα πληρωνουν τελη..

οπως κ να εχει το μονο σιγουρο ειναι οτι οσο δεν κανουμε εμεις σαν λαος κατι τοσο αυτοι θα μας ξεζουμιζουν.. ψυχολογικα κ οικονομικα.. παντοτε εχουν κ την πιτα ολοκληρη κ τον σκυλο χορτατο...

stauros772000
03-10-14, 17:05
μαξιμε,καταρχας,τα τελη κυκλοφοριας ειναι για την κυκλοφορια...........δεν εχουν και δεν πρεπει να εχουν σχεση με τα κυβικα.......εχω 5λιτρο και κανω 1000 χλμ τον χρονο.εχεις 1000αρι κα;ι κανεις 50000 χλμ τον χρονο.ποιος κανει μεγαλυτερη ζημια στον πλανητη?δλδ πρεπει να σας το ζωγραφισουμε ??αν δεν εχει λ7 για 5λιτρο,και παιρνεις το 1000ρακι,τα λ7 για την βενζινη που τα βρισκεις?ολοι κοιταν το συμφερον τους,αλλα κανενας το δικαιο...........γιαυτο και δεν θα πατε μπροστα(χωρις κλεψιες.διοτι με κλεψιες,ναι θα πατε..........)

maxim
03-10-14, 17:25
διακρινω μια εναση στο υφος γραφης σου... ελπιζω μονο αυτα που γραφεις να ειναι στα πλαισια του παραδειγματος που ανεφερα κ να μην παρεξηγηθηκα...

εως τωρα απ οσο ξερω τα τελη πανε με τα κυβικα... δεν εχει τυχει ποτε να διαβασω κατι αναλογο με αυτο που λες... δεν κανω τοσα χλμ οσα γραφεις το χρονο... ειναι τεχνολογικα ανεφικτο καθως ειμαι επαρχια κ το αμαξι κινειται ελαχιστα... ο μεσος ορος χλμ το χρονο ειναι σκαρτα 800χλμ.. δεν ειναι ολοι σε πολη να πω οκ κανω κ τα τρομακτικα χλμ... επισης τα αμαξια πλεον εχουν κ λειτουργια eco η ειναι απο μονα τους οικολογικα (παρε παραδειγμα το vvt-i η αντιστοιχες τεχνολογιες κινητηρων οπως v-tec που ριχνουν την καταναλωση)... ο κεθενας τα βλεπει αλλιως... η καλυτερη λυση ειναι να τα βλεπουμε απ ολες τις πλευρες σχετικα με την τεχνολογια... τι συμφερει οικονομικα και τι οχι...

Panoss
03-10-14, 17:43
μαξιμε,καταρχας,τα τελη κυκλοφοριας ειναι για την κυκλοφορια...........δεν εχουν και δεν πρεπει να εχουν σχεση με τα κυβικα.......εχω 5λιτρο και κανω 1000 χλμ τον χρονο.εχεις 1000αρι κα;ι κανεις 50000 χλμ τον χρονο.ποιος κανει μεγαλυτερη ζημια στον πλανητη?δλδ πρεπει να σας το ζωγραφισουμε ??αν δεν εχει λ7 για 5λιτρο,και παιρνεις το 1000ρακι,τα λ7 για την βενζινη που τα βρισκεις?ολοι κοιταν το συμφερον τους,αλλα κανενας το δικαιο...........γιαυτο και δεν θα πατε μπροστα(χωρις κλεψιες.διοτι με κλεψιες,ναι θα πατε..........)
Σου διαφεύγει κάτι όμως: το δίκαιο, για την πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας, είναι και το συμφέρον.
Για την μειοψηφία όμως όχι.
Οι μειοψηφίες κυβερνάνε γιατί η πλειοψηφία "κοιτάει τη δουλειά της".
Οπότε το δίκαιο π.χ στην περίπτωση των τελών κυκλοφορίας, ενώ είναι πολύ απλό να εφαρμοστεί (να μπει στη βενζίνη οπως λες), δεν έχει εφαρμοστεί.
Τυχαίο;

Με τo "δεν θα πάτε μπροστά" ποιους εννοείς; Εμάς τους Έλληνες;
Εσύ τι είσαι;

spirakos
04-10-14, 02:36
μαξιμε,καταρχας,τα τελη κυκλοφοριας ειναι για την κυκλοφορια...........δεν εχουν και δεν πρεπει να εχουν σχεση με τα κυβικα.......εχω 5λιτρο και κανω 1000 χλμ τον χρονο.εχεις 1000αρι κα;ι κανεις 50000 χλμ τον χρονο.ποιος κανει μεγαλυτερη ζημια στον πλανητη?δλδ πρεπει να σας το ζωγραφισουμε ??αν δεν εχει λ7 για 5λιτρο,και παιρνεις το 1000ρακι,τα λ7 για την βενζινη που τα βρισκεις?ολοι κοιταν το συμφερον τους,αλλα κανενας το δικαιο...........γιαυτο και δεν θα πατε μπροστα(χωρις κλεψιες.διοτι με κλεψιες,ναι θα πατε..........)

Μαλλον δε γνωριζει την εκφραση μεροδούλι-μεροφάι, και δε θα τη μαθει εφοσον εχει και ποινη
Καλημερα, ξυπνα

leosedf
04-10-14, 08:13
Εσύ τι είσαι;
Μπαναρισμένος.:lool:

chip
04-10-14, 18:59
πόσα αυτοκίνητα θα χρειαστούν gps? να πούμε 2000000? και αυτό το συστηματάκι θα έχει πόσο? να πούμε 100 ευρώ?
Ωραία δηλαδή 200 εκ. ευρώ εξαγωγή συναλάγματος πεταμένα! Έτσι το βλέπω εγώ! Δηλαδή όσα χρήματα κόπηκαν με την πρώτη μείωση συντάξεων τόσα θα στείλουμε στην τσέπη των κατασκευαστών GPS!

Χμ... ωραία δουλειά... να κάνουμε μια εισαγωγική να πουλήσουμε GPS... εύκολο και σίγουρο κέρδος!

ελπίζω οτι δεν θα κάνουν αυτή τη βλακεία με τα GPS... όχι τίποτα είναι βλακώδες... αν θέλουν φορολόγηση με το χιλιόμετρο ας κόψουν εντελώς τα τέλη κυκλοφορίας και να βάλουν το αντίστοιχο ποσό στα καύσιμα... έτσι θα πληρώνει κι όλας κάποιος πραγματικά ανάλογα και με τη ρύπανση που κάνει στο περιβάλλον... Το ανυσηχητικό με τη λογική που προτείνω είναι να μην είναι απλή μεταβίβαση του φόρου αλλά και φούσκωμα... δηλαδή να μην θέλουν να πάρουν το ίδιο ποσό αλλά πολλαπλάσιο από αυτό που έπερναν με τα τέλη κυκλοφορίας....

Να διευκρινήσω ότι δεν έχω αυτοκίνητο, ούτε σκέφτομαι να πάρω και πάω ώς εκεί που με πάνε τα πόδια μου.... ποιο μακρυά απλά είναι σα να τελειώνει ο κόσμος...


πάντως δεν έχω καταλάβει... πως άρχισε η συζήτηση για τα τέλη? Νωρίς δεν είναι ακόμα? Κατα τέλη Νοεμβρη λογικά θα πάνε τα ραβασακια στο gsis.gr και θα τα τυπώσουν οι υπόχρεοι... σιγά μην τα ανέβαζαν από τώρα που ίσα που έχει πληρωθεί η πρώτη δόση του ΕΝΦΙΑ....

s12original
04-10-14, 19:39
πόσα αυτοκίνητα θα χρειαστούν gps? να πούμε 2000000? και αυτό το συστηματάκι θα έχει πόσο? να πούμε 100 ευρώ?
Ωραία δηλαδή 200 εκ. ευρώ εξαγωγή συναλάγματος πεταμένα! Έτσι το βλέπω εγώ! Δηλαδή όσα χρήματα κόπηκαν με την πρώτη μείωση συντάξεων τόσα θα στείλουμε στην τσέπη των κατασκευαστών GPS!

Χμ... ωραία δουλειά... να κάνουμε μια εισαγωγική να πουλήσουμε GPS... εύκολο και σίγουρο κέρδος!






ελπίζω οτι δεν θα κάνουν αυτή τη βλακεία με τα GPS... όχι τίποτα είναι βλακώδες... αν θέλουν φορολόγηση με το χιλιόμετρο ας κόψουν εντελώς τα τέλη κυκλοφορίας και να βάλουν το αντίστοιχο ποσό στα καύσιμα... έτσι θα πληρώνει κι όλας κάποιος πραγματικά ανάλογα και με τη ρύπανση που κάνει στο περιβάλλον... Το ανυσηχητικό με τη λογική που προτείνω είναι να μην είναι απλή μεταβίβαση του φόρου αλλά και φούσκωμα... δηλαδή να μην θέλουν να πάρουν το ίδιο ποσό αλλά πολλαπλάσιο από αυτό που έπερναν με τα τέλη κυκλοφορίας....

Να διευκρινήσω ότι δεν έχω αυτοκίνητο, ούτε σκέφτομαι να πάρω και πάω ώς εκεί που με πάνε τα πόδια μου.... ποιο μακρυά απλά είναι σα να τελειώνει ο κόσμος...


πάντως δεν έχω καταλάβει... πως άρχισε η συζήτηση για τα τέλη? Νωρίς δεν είναι ακόμα? Κατα τέλη Νοεμβρη λογικά θα πάνε τα ραβασακια στο gsis.gr και θα τα τυπώσουν οι υπόχρεοι... σιγά μην τα ανέβαζαν από τώρα που ίσα που έχει πληρωθεί η πρώτη δόση του ΕΝΦΙΑ....














Δυστυχώς φίλε μου με το ποιόν που έχει επιδείξει μέχρι σήμερα το Ελληνικό κράτος , αν καταργήσουν τα τέλη και τα βάλουν στην βενζίνη , τότε είναι απλά θέμα χρόνου να ........ τα επαναφέρουν και κανονικά , οπότε όλοι μας θα τα πληρώνουμε εις διπλούν και στην βενζινη και ..... στην τράπεζα .
Το κράτος έχει χάσει πλέον την εμπιστοσήνη των (ενομων) πολιτών του και με gps και περισότερα τέλη ΔΕΝ θα την ξαναποκτήσει .
Τέλος τα gps θα ήταν μια ακόμα καλή ....... μίζα , αλλά , (μάλον ευτυχώς εδώ που καταντήσαμε) τις αποφάσεις δεν θα τις λάβουν οι ηλίθιοι βολεμένοι βυσματίες του υπουργείου ούτε και κάνένας ..... Ελληνας . Εδώ και καιρό το ..... μαχαίρι και το πεπόνι το έχει η ΤΡΟΙΚΑ .

maxim
04-10-14, 21:09
Εδώ και καιρό το ..... μαχαίρι και το πεπόνι το έχει η ΤΡΟΙΚΑ .

για ποσο?? μας εχουν κατασπαραξει στα οικονομικα κ οχι μονο... καθε μερα ολο κ κατι νεο θα βγαλουν... κ θα το λενε κ καμαρωτοι καμαρωτοι στα καναλια..

το gps θα τους χαλασει να βαλουν... ολα τα υπολοιπα ειναι νορμαλ... ενα αμαξακι εχει ο φουκαρας ο ελληνας (μιλαω για κεινον που το απεκτησε με κοπο) κ τωρα κανουν αμαν κ πως να βαλουν χερι κ εκει...

"πάντως δεν έχω καταλάβει... πως άρχισε η συζήτηση για τα τέλη? Νωρίς δεν είναι ακόμα? Κατα τέλη Νοεμβρη λογικά θα πάνε τα ραβασακια στο gsis.gr και θα τα τυπώσουν οι υπόχρεοι... σιγά μην τα ανέβαζαν από τώρα που ίσα που έχει πληρωθεί η πρώτη δόση του ΕΝΦΙΑ...."

εγω παντως μεσα του μηνα περιμενω το ραβασακι... κ τι τους ενδιαφερει αν την πληρωσαμε η οχι τη δοση?? αυτοι να παρουν θελουν...

antonis_p
04-10-14, 23:32
κάπως παλαιότερο άρθρο:

http://www.e-go.gr/wmotors/articles.asp?catid=15886&subid=2&pubid=7305709

Όποιος αγόρασε αυτοκίνητο τέτοιο που δεν θα πληρώνει τέλη κυκλοφορίας, θα την πατήσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Αν έβαζαν τα έσοδα από τα τέλη κυκλοφορίας στα καύσιμα, θα πλήρωναν και τα αλλοδαπά αυτοκίνητα, οπότε θα μειώνονταν το ποσό που θα έπρεπε να πληρώσουν οι ημεδαποί. Βέβαια τίποτα δεν γίνεται για το όφελος του πολίτη ...

Panoss
05-10-14, 10:34
πόσα αυτοκίνητα θα χρειαστούν gps? να πούμε 2000000? και αυτό το συστηματάκι θα έχει πόσο? να πούμε 100 ευρώ?
Ωραία δηλαδή 200 εκ. ευρώ εξαγωγή συναλάγματος πεταμένα! Έτσι το βλέπω εγώ! Δηλαδή όσα χρήματα κόπηκαν με την πρώτη μείωση συντάξεων τόσα θα στείλουμε στην τσέπη των κατασκευαστών GPS!
Έλα ντε, αυτά που μπορεί να αντιληφθεί ο μέσος πολιτης, υποτίθεται, ότι δεν τα αντιλαμβάνονται οι απόφοιτοι του LSA και του Χάρβαρντ...
(κάτι Αλογοσκούφηδες, Παπακωνσταντίνοι και λοιποί...)
Θυμάστε τα κίνητρα που 'χανε δώσει για την αγορά πανάκριβων τζιπακίων με τη παπαροδιακιολογία...ότι είναι καλό για την οικονομία επειδή το κράτος θα εισπράξει μεγάλους φόρους...;;:w00t:
Οι γερμανοί κάνανε πάρτι μ' αυτή την απόφαση που φυσικά γ$$ησε το εμπορικό μας έλλειμα...
Μιλάμε για οικονομικές διάνοιες...όχι αστεία...

betacord85
05-10-14, 14:55
το μυαλο σου εκει κωνσταντινε...ολο να πειραζεις :001_tt2: παντως φιλος που εφερε απο βουλγαρια με βουλγαρικες πινακιδες το bmw x6 πληρωσε τελη 35 ευρω !!!!οι περισοτεροι στη βορειο ελλαδα παιρνουν βουλγαρικα...και μαγκια τους...
Αν είναι με GPS μια χαρά, πειράζεις το firmware και γράφει 5 χιλιόμετρα.

leosedf
05-10-14, 15:15
Ναι τελευταία η ΣΔΟΕ μάζεψε καμιά 20 αυτοκίνητα με Έλληνες ιδιοκτήτες και ξένες πινακίδες.
Και όχι οι περισσότεροι δεν παίρνουν με βουλγάρικες αυτό δείχνει πόσο δεν γνωρίζεις το τι κυκλοφορεί εδώ.
Μόνο κάτι έξυπνοι που έχουν λεφτά αλλά είναι και σπάγκοι και το παίζουν μάγκες.

antonis_p
05-10-14, 15:44
Και όχι οι περισσότεροι δεν παίρνουν με βουλγάρικες αυτό δείχνει πόσο δεν γνωρίζεις το τι κυκλοφορεί εδώ.
Μόνο κάτι έξυπνοι που έχουν λεφτά αλλά είναι και σπάγκοι και το παίζουν μάγκες.

Πριν από 4-5 χρόνια είχα βρεθεί σε κάποιο θέρετρο κοντά στη Θεσσαλονίκη,
τότε είχα σοκαριστεί με τις βουλγάρικες πινακίδες.
Τώρα κάπως έτσι είναι η κατάσταση και στην Αθήνα.

leosedf
05-10-14, 16:10
Οι Βουλγάρικες πινακίδες που είδες ήταν από Βούλγαρους, έρχονται και σαββατοκύριακα τώρα. Τους είναι κοντά η θάλασσα.

betacord85
05-10-14, 16:45
η μιση γλυφαδα εχει βουλγαρικες κωνσταντινε τεσπα...δηλαδη τον παππου που ειδα στην ποσειδωνος με το sl500 με τις βουλγαρικες πινακιδες με το πιπινι διπλα του ηταν βουλγαρος???μεγαλη συζητηση... :001_smile:

thomasmi7
05-10-14, 17:03
Εχει να κανει με τις οποιες, επικειμενες, εθνικες-τοπικες εκλογες, οπως παντα
γινοταν δηλαδη. Αμα ειναι να ερθουν συντομα, θα παραμεινουν στα ιδια επιπεδα
μετα θα ερθει η αυξηση των τελων, γιατι απλα εχει αποφασιστει ειδη.
Τωρα θαναι, με την μορφη μιας ταριφας ανεξαρτητων κ.ε., με τα χλμ η'
καυσαερια λιγο θα'χει σημασια. Με to gps που λες, και αυτο θα γινει, και ας
μην εχει να κανει με την εφορια, θα πρεπει να τα δηλωσουν οσοι εχουν στο αμαξι αλλιως
θα απενεργοποιουνται, και αργοτερα θα βαλουμε υποχρεωτικα ολοι. Σαν τα κινητα αν θυμασαι
το 2008-2009.

antonis_p
05-10-14, 21:01
η μιση γλυφαδα εχει βουλγαρικες κωνσταντινε τεσπα...δηλαδη τον παππου που ειδα στην ποσειδωνος με το sl500 με τις βουλγαρικες πινακιδες με το πιπινι διπλα του ηταν βουλγαρος???

Ήταν το πιπίνι!