PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω μια πλακέτα να αγοράσω....



acmilangr
03-10-14, 10:54
Καλημέρα.
Στο πλυντήριο αυτ/των χρειάζομαι να αγοράσω μια πλακέτα που έχει καεί.
Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω πως να την αναζητήσω στο εμπόριο , πως λέγεται δηλαδή.

Η πλακέτα κάνει το εξής

σε μία είσοδο (α) παίρνει την μία φάση ενός τριφασικού ηλεκτρομοτέρ της οριζόντιας βούρτσας.
σε μία έξοδο (β) επιστρέφει την φάση του ηλεκτρομοτέρ.
έχει μία είσοδο (γ) που παίρνει 24vAC
και έχει μία έξοδο (δ) που πηγαίνει στο PLC.
επίσης έχει ενα trimmer.

η λειτουργία του ειναι η εξής:
η πλακέτα ελένχει την ένταση του ρεύματος του ηλεκτρομοτέρ (της οριζόντιας βούρτσας στην δική μου περίπτωση). Αν η ένταση ανέβει σε ένα Χ επίπεδο τότε κλείνει την επαφή του ρελέ που διαθέτει η πλακέτα και έτσι η έξοδος (δ) της ειναι κλειστή.
Έτσι το PLC διαβάζει οτι πρέπει να ανεβάσει την βούρτσα.

Η ευαισθησία της έντασης του ρεύματος ρυθμίζεται απο το trimmer.

Μπορείτε να με βοηθήσετε πως να ψάξω αυτήν την πλακέτα στο εμπόριο;

jskalitexnis
03-10-14, 13:16
Καλημέρα.
Στο πλυντήριο αυτ/των χρειάζομαι να αγοράσω μια πλακέτα που έχει καεί.
Το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω πως να την αναζητήσω στο εμπόριο , πως λέγεται δηλαδή.

Η πλακέτα κάνει το εξής

σε μία είσοδο (α) παίρνει την μία φάση ενός τριφασικού ηλεκτρομοτέρ της οριζόντιας βούρτσας.
σε μία έξοδο (β) επιστρέφει την φάση του ηλεκτρομοτέρ.
έχει μία είσοδο (γ) που παίρνει 24vAC
και έχει μία έξοδο (δ) που πηγαίνει στο PLC.
επίσης έχει ενα trimmer.

η λειτουργία του ειναι η εξής:
η πλακέτα ελένχει την ένταση του ρεύματος του ηλεκτρομοτέρ (της οριζόντιας βούρτσας στην δική μου περίπτωση). Αν η ένταση ανέβει σε ένα Χ επίπεδο τότε κλείνει την επαφή του ρελέ που διαθέτει η πλακέτα και έτσι η έξοδος (δ) της ειναι κλειστή.
Έτσι το PLC διαβάζει οτι πρέπει να ανεβάσει την βούρτσα.

Η ευαισθησία της έντασης του ρεύματος ρυθμίζεται απο το trimmer.

Μπορείτε να με βοηθήσετε πως να ψάξω αυτήν την πλακέτα στο εμπόριο;
λογικα πρεπει να εχει κωδικους επανω
βαλε και καμια photo

chip
03-10-14, 13:18
σίγουρα θα ταν καλό να είχες βάλει φωτογραφία της πλακέτας... ίσως κάποιος να την αναγνώριζε...
Από εκεί και πέρα το πιθανότερο είναι οτι η πλακέτα αυτή έχει σχεδιαστεί για το μηχάνημα αυτό, οπότε θα πρέπει να απευθυνθείς είτε στον αντιπρόσωπο/εισαγωγέα είτε στον κατασκευαστή...

Επίσης η λειτουργία αυτή πιθανόν να μην εμπλέκει προγραμματιζόμενα εξαρτήματα και πιθανόν να μπορεί να επισκευασθεί σε κάποιο ηλεκτρονικό... (αν είχαμε φωτογραφία πιθανότατα θα μπορούσαμε να πούμε αν είναι επισκευάσιμη)

Εκτός αυτού είναι σίγουρο ότι έχει καει η πλακέτα και όχι η είσοδος του Plc που κάνει τον έλεγχο?

leosedf
03-10-14, 15:37
www.howtofixit.gr