PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή Κούτας για Ηχεία



akhs187
05-10-14, 22:14
Καλησπέρα σας θα ήθελα να τοποθετήσω ένα ηχείο και συγκεκριμένα το 250d της hertz μέσα σε μια κούτα λόγο χώρου και πιστεύω αναγκών μου αποφάσησα να είναι μόνο 1 μιας και γι'αυτό που το θέλω μου αρκεί λοιπόν εγώ θέλω μια κατασκευή όπου να είναι bass reflex και θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος με το ξύλο και το σχεδιασμό που πρέπει να ακολουθήσω σύμφωνα με τα πρότυπα του ηχείου. Επίσης για εξομάλυνση χώρου θα ήθελα να μου πείτε αν ήταν εφυκτώ ο ενισχυτής να τοποθετηθεί στην πίσω όψη του κουτιού...και τι μόνωση θα χρειαστούμε αν θα χρειαστούμε ? Αναμένω τις προτάσεις σας αα το αυτοκίνητο προς το παρόν έχει τα εργοστασιακά ηχεία μαζί με το subwoofer θα αγοραστούμε και καλύτερης ποιότητας ηχεία όπου επίσης και θα τοποθετηθεί και άλλη πηγή για να μου βγάζει 2 προενισχύσεις.

xsterg
05-10-14, 22:27
γεια σου πολυδωρε που εισαι στον λογο γρηγορος!! δεν καταλαβα τι θελεις να κανεις.

Panοs
05-10-14, 22:49
για σου πολυδωρε..
φτιαξε μια κουτα στα 60 λιτρα...
αν θελεισ μπορεις να φτιαξεισ και μικροτερη κουτα απλα το woofer δεν θα κατεβαίνει τοσο χαμηλα...
πες μου τις διαστασεις της κουτας για να σου υπολογισω τις διαστασεις του bass reflex...
οι διστασεις υπολογίζονται με βαση τα λιιτρα...
υψως χ πλατος χ βαθος=λιτρα
μηλαμε για cm παντα...
στο bass ρεφλεχ φτιαξε l port κια οχι σωληνα διοτη το μεγαφωνο σου εχει 14mm διαδρομη και θα πιεζει πολυ αερα..
ετσι μπορει αν εχεις θορυβο οπως θα βγενει ο αερας απο τις σωληνες...

ninolas
05-10-14, 22:51
βασικά άσχετα με τι ανάγκες έχει το ηχείο πρέπει να δεις και τι χώρο έχει το πορτπαγκάζ
μπορεί το σχέδιο που μπορεί να σου δώσει κάποιος να είναι μεγάλο και να μην χωράει ..

Panοs
05-10-14, 22:57
για αυτο του ειπα να μου πει τις διαστάσεις της κουτας που θελει να φτιαξει..
το woferaki πάντως με 60 λιτρα κουτα συντονισμένη στα 35hz κελαηδάει με -3db στα 30 hz...:wiink:

ninolas
05-10-14, 23:27
υψως χ πλατος χ βαθος=λιτρα
μηλαμε για cm παντα...
βασικά Πάνο τα λίτρα τα βρίσκουμε πολλαπλασιάζοντας όλες τις διαστάσεις του κουτιού (όπως γράφεις 20χ15χ30=9000)
και όπως λες εάν είναι σε εκατοστά το αποτέλεσμα δηλαδή το 9000 το διαιρούμε με το 1000 και έτσι βρίσκεις τα λίτρα

akhs187
06-10-14, 09:22
53011 Ψάχνωντας στο ίντερνετ βρήκα ένα αρκετά καλό σχέδιο..για να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες όμως το αυτοκίνητο που θα μπει είναι ένα suzuki ignis 1.3 5πορτο..

Panοs
06-10-14, 10:24
σωστα νικο...ξεχασα να το γραψω...
πολυδωρε το καθε μεγαφωνο θελει το σωστο κουτι για να παιξει σωστα...
το σχεδιο που βρικες ειναι για το μεγαφωνο σου??
αν οχι πες μου ποσα λιτρα κουτα σε περνει να φτιαξεισ(πανω απο 40 λιτρα παντα) για να σου πω τις διαστασεις του bass reflex...

akhs187
06-10-14, 12:36
σου έστειλα διαστάσεις και είναι αυτό που θέλω να κάνω... νομίζω βγαίνει και πάνω από 40λίτρα...

Panοs
06-10-14, 12:54
για σου πολύδωρε..
το κουτι αυτο στο πισω μερος εχει καμπύλη...
δεν ξερω πως υπολογίζονται τα λιτρα σε κουτι με καμπύλη...
αν μου πεις ποσα λιτρα ειναι το κουτι θα σου υπολογίσω τις σωστες διαστασεις του bass reflex και θα σου δείξω ενα διάγραμμα να δεις και εσυ πως θα παιζει το ηχειο που θα φτιαξεις...
αυτο που προσπαθώ αν σου εξηγήσω ειναι οτι αν το συγκεκριμένο κουτι δεν ειναι το σωστο κουτι για το μεγαφωνο σου τοτε το ηχειο που θα φτιαξεις θα παιζει χαλια...
οι διαστάσεις του bass reflex υπολογίζονται βαση των χαρακτιριστικων του μεγαφωνου και των λιτρων της κουτας...
υ.γ πολυ μεγαλο μου φαίνεται το κουτι για 10ιντσο woofer..
http://www.drwoofer.com/hertz-spl-show-sx-250d-p-4263.html

akhs187
06-10-14, 13:51
κοίτα εμένα με ενδιαφέρει ένα κουτί έστω και τετράγωνο ορθωγώνιοο δεν ξέρω πως θα είναι το οποίο να παίζει καλά με αυτό το ηχείο τα πόσα λίτρα θα ειναι δεν με ενδιαφέρει οι διαστάσεις σε μήκος να μην ξεπερνάνε τα 70 εκατοστά και σε πλάτος τα αναγραφόμενα τωρα αντι να είναι έτσι είναι πληρες τετραγωνισμένο δεν με πειράζει.

Panοs
06-10-14, 14:39
οριστε το σχεδιο
5301853019

maouna
06-10-14, 15:01
Να ρωτησω και γω κατι.πριν κατι χρονια ειχα παρει κατι μεγαφωνα απλα της tele για να δοκιμαζω ενισχυτες.. αυτα τωρα καθονται στην ακρη εδω και 5 χρονια περιπου .. χαρακτηριστικα των μεγαφωνων δεν εχω,και δεν τα βρηκα. λογικα ειναι της πλακας μεγαφωνα και κατι ποιοτικο δεν περιμενω. θα μπορουσε να προτεινει καποιος ενα σχεδιο για κατασκευη κουτας ? δεν ξερω καν αν πιανουν και μεσαιεσ συχνοτητες.. οποτε με ενα κουτι 2 δρομων ημουν ενταξει...

τα μεγαφωνα ειναι αυτα : http://www.tele.gr/gr/product/sbw-830

ninolas
06-10-14, 15:58
λοιπόν τώρα που το λέει και ο Πάνος έχω και εγώ ένα 15inches
δεν είναι και πολλά watt κάπου στα 100-150
χαρακτηριστικά δεν έχω καθόλου
το μόνο που ξέρω ότι είναι επισκευασμένο
με τον κώλο βέβαια αλλά τσάμπα μου το έδωσαν
περίπου τι κούτα να φτιάξω ? bass reflex , κλειστή , bandpass ( είχα δει μια κατασκευή που έκανες) ή open baffle ?
για κανένα παρτάκι το θέλω !

Panοs
06-10-14, 18:41
πανο τα μεγαφωνα ειναι της πλακας οπως λες...
στοιχεια για αυτα δεν πρόκειται να βρεις πουθενα...
παιζουν συμπαθητικά ομως...
επησεις ουτε να το σκεφτεις για 150 watt...
το πολυ αν ειναι 50rms μπορει ακι λιγοτερα....
το 10ιντσο που το δηλωνουν 200 watt το εβαλα να παιξει με 80 watt ενισχυτη στην ΜΕΣΗ της εντασης και τερματιζε η διαδρομη του κώνου...:001_tt2:
σωστο κουτι χωρις τα χαρακτηριστικα του μεγαφωνου δεν γινετε να φτιαξεις....
χαρακτηριστικα ενοουμε τα thiele small parameters (t/s)...
οποτε φτιαξε μια κλειστή κουτα γυρω στα 20 λιτρα....
ετσι κι αλλιως μπασο δεν θα ακούσεις με αυτα τα γουφερακια...
μην φτιαξεις reflex κουτα διότι η διαστάσεις της τρυπας θα ειναι λαθος και θα παιζει σαν κουδουνίστρα...

Panοs
06-10-14, 18:47
νικο και εσυ μια απ τα ιδια...
τι μαρκα ειναι το woofer ?μπας και βρουμε τίποτα...
για bandpass ουτε καν να το σκεφτείς...
για να φτιαξεις bandpass θελει καλο μεγαφωνο(κατα προτίμηση με λιγο τσιμπημένο qts)..
επίσης χρειάζεσαι και ενα καλο προγραμμα για αν υπολογισης το κουτι..
εγω χρησημοποιησα το winisd pro alpha...
για bass reflex υσχιουν αυτα που ειπα στον πανο...
οποτε αν δεν βρουμε χαρακτηριστικα φτιαξε και εσυ μια κλειστή κουτα 40-50 λιτρα και οτι παιξει...

ninolas
06-10-14, 21:32
δεν έχω στοιχεία αλλά ξέρω πως είναι από crystal audio βγαλμένα
μου τα είχε δώσει ένα παιδί από εδώ μέσα

Panοs
06-10-14, 22:12
νικο χωρις τα στοιχεια του μεγαφωνου δεν γινετε να υπολογισεις σωστο κουτι...
φτιαξε μια κλειστη κουτα 50 λιτρα...ετσι κι αλλιως δεν σε πολυενδιαφερει η ποιοτητα..
για παρτυ είπες οτι το θες...

ninolas
06-10-14, 23:20
νικο χωρις τα στοιχεια του μεγαφωνου δεν γινετε να υπολογισεις σωστο κουτι...
φτιαξε μια κλειστη κουτα 50 λιτρα...ετσι κι αλλιως δεν σε πολυενδιαφερει η ποιοτητα..
για παρτυ είπες οτι το θες...
ναι για κανένα πάρτυ !
καλά στην θεωρία είμαι ακόμα μέχρι να το πάρω απόφαση μπορεί να μου κάτσει κανένα καλύτερο ;)

Γιωργάκης κκ
26-11-21, 22:36
Γεια σας παιδιά έχω ένα trf 800 rms και θέλω να φτιάξω κούτα αλλά δεν ξέρω διαστάσεις για να παίζει σωστά μπορείτε να με βοηθήσετε;

Γιωργάκης κκ
26-11-21, 22:37
Ξέχασα να γράψω 15 ιντσών είναι το trf

titik
09-01-22, 17:23
https://www.audioshop.gr/SubBox15
Ότι πρέπει θα είναι!!