PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοκιμη νεας γειωσης χωρις γειωσομετρο



dalai
05-10-14, 23:51
Περασα νεα γειωση στο σπιτι μου και αναρωτιεμε τι τιμες πιανω .Μια λυση ειναι το γειωσομετρο φυσικα αλλα δεν το εχω.
Σκεφτομαι μια αλλη λυση αλλα φοβαμε για μην κανω καμοια ζημια.
Σκεφτομαι λοιπον να παρω 220 απο τη χελωνα και να χρησιμοποιησω την γειωση που θελω να μετρησω (χωρις να την εχω ενωσει ακομη στην χελωνα) για να αναψω μια λαμπα 40 watt. Αναλογως της πτωσης τασης πανω στη λαμπα θα μπορω να υπολογισω και την αντισταση της γειωσης.Ειναι σωστος αυτος ο τροπος ή υπαρχει αλλος πιο καλος?
Η γειωση μου ειναι 4,5μετρα ραβδος της ελεμκο 230μ

mtzag
06-10-14, 04:59
40 watt ειναι ελαχιστα θελει πολλα Α για να δεις τι ψαρια πιανει.

el greco 1
06-10-14, 09:13
οχι νταλαι δεν ειναι σωστοs ο τροποs αυτοs.με βοηθεια βολτομετρου και αμπερομετρου με 2 βοηθητικα ηλεκτροδια με αντιστασειs R1 και R2 και μια εναλλασομενη πηγη ψαχνειs και βρησκειs την Rx. δεν εχειs κανα φιλο η/γο που να εχει γειωσομετο να κανεται μια μετρηση?

dalai
06-10-14, 09:59
οχι νταλαι δεν ειναι σωστοs ο τροποs αυτοs.με βοηθεια βολτομετρου και αμπερομετρου με 2 βοηθητικα ηλεκτροδια με αντιστασειs R1 και R2 και μια εναλλασομενη πηγη ψαχνειs και βρησκειs την Rx. δεν εχειs κανα φιλο η/γο που να εχει γειωσομετο να κανεται μια μετρηση?
εχεις καποιο link σε αυτη τη μεθοδο ?
υ.γ. αυτην την μεθοδο που περιγραφετε εννοεις; http://www.jimkava.com/wp-content/uploads/2011/10/Ergasthrio_hlektrikwn_egatastasewn_145-162.pdf

JOUN
06-10-14, 10:01
Φιλε Νικο θα απαγοητευτεις αν δεις την τιμη της γειωσης σου να εισαι σιγουρος.Αφου δεν ειναι θεμελιακη κατα πασα πιθανοτητα θα δεις καποιες δεκαδες Ωμ χωρις να συνδεσεις την γειωση με τον ουδετερο.
Μολις ομως κανεις την συνδεση μεσα στην χελωνα με τον ουδετερο και στην ουσια παραλληλισεις την γειωση σου με ολες τις γειωσεις της γειτονιας, θα πεσει περιπου στην περιοχη των 10Ωμ μπορει και λιγοτερα.

dalai
06-10-14, 10:10
Ναι υποπτευομαι οτι θα ειναι ανεβασμενη.Αλλα επειδη δεν εχω ριξει τσιμεντα ακομη,σε ενα κομματι περιπου 30τμ , θελω να ξερω για να δω αν θα βαλω και θεμελιακη.
Το ελαχιστο που θα κανω ειναι να εννοσω το πλεγμα του τσιμεντου με την γειωση ,αλλα αν ειναι πολυ ενβασμενη θα αγορασω και μια χαλκοταινια να το κανω καλυτερο.
Χτες εκανα το εξεις: μετρησα την διαφορα τασης μεταξυ της ουδετερογειωσης της χελωνας και την νεας γειωσης .Με φορτιο στο σπιτι περιπου 3Κw ειδα διαφορα τασης 1,54 volt και 200mA ροη ρευματος

p.gabr
06-10-14, 18:26
Να ρωτήσω βρε παιδιά, γιατί μου φαίνεται περίεργο


Για ποιόν λόγο δεν μπορεί να μετρηθεί η αντίσταση της γείωσης με τον τρόπο που σκέφτηκε ο Νίκος ???

Το γειωσομετρο δίνει μεγαλύτερη ισχύ η τάση, και βγάζει καλύτερα αποτελέσματα ?

Ασχέτως τώρα εάν η γείωση είναι ηλεκτρικά σωστή , η μέτρηση με την λάμπα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι λάθος.


Ερωτώ σαν ηλεκτρονικός, γιατί από τα ηλεκτρικά έχω ελλείψεις

el greco 1
06-10-14, 19:05
Ntalai αυτοs ειναι ο τροποs που διχνειs στο #4 τωρα μe τι λαμπα ειναι εναs παλιοs τροποs μετρησηs αλλα ειναι ψευδηs.μπωρει να γινει με ειδικη αμπεροτσιμπιδα δεs εδω το αρθο 66 http://www.sarrisg.gr/n/index.php?Enimerwsi_gia_to_ELOT_HD_384:apantiseis_ se_erwtiseis p.gabr το κεφαλαιο των γειωσεων ειναι μεγαλο. τα ψηφιακα γειωσομετρα ειναι ακριβη σε μετρισειs για αυτο και κοστιζουν ακριβα.

p.gabr
06-10-14, 19:25
Γιωργο δεν είμαι αντίθετος στα ειδικά για την κάθε περίπτωση όργανα

Μαλλον δεν έγινα σαφής . Η ερώτηση μου είναι για ποιον λόγο απορρίπτουμε την κλασική μέτρηση , η οποία έχει σχέση με ότι έχουμε μάθει ... και λέμε πάρε αυτό γιατί είναι καλύτερο
Τωρα δεν νομίζω οτι η ακρίβεια των δεκαδικων είναι κρίσιμη , γιατί και ηλεκτρολόγο που έχω δει να μετράει ,,ωχ αδερφέ είναι .(βαλε καμιά πενηντάρια μέτρα καλώδιο μέχρι να βρούμε χώμα)

Τι περισσότερο κάνει το γειωσομετρο, η αν θες τι το διαφορετικό δίνει , από αυτό που μπορείς να έχεις με την παραδοσιακή μέτρηση. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ???

lepouras
06-10-14, 19:32
Τι περισσότερο κάνει το γειωσομετρο, η αν θες τι το διαφορετικό δίνει , από αυτό που μπορείς να έχεις με την παραδοσιακή μέτρηση. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ???

σε περίπτωση λάθους διαδικασίας δεν θα σκοτώσεις κανέναν, δεν κάνεις μαθηματικές πράξεις εσύ (σκονάκι τον τύπο + κομπιουτεράκι και τη είναι όλα αυτά τα σύμβολα που έχει το ματζαφλάρι επάνω του:lool:) και πουλάς και μούρη ....πως να το κάνουμε :001_tt2:...

απλά έχεις υποτίθεται μια πιστοποιημένη μέτρηση που φυσικά ακόμα και αυτή μπορεί να βγεί λάθος αν δεν κάνεις σωστά την διαδικασία.

el greco 1
06-10-14, 19:38
ενα απλο παραδειγμα αν ο νταλαι ειχε ενα τετοιο οργανο θα εβρισκε πρωτα την ειδικη αντισταση του εδαφουs και αφου εντοπιζε το καταλληλο σημειο εκει θα εβαζε το ηλεκτροδιο γειωσειs.

p.gabr
06-10-14, 19:46
ενα απλο παραδειγμα αν ο νταλαι ειχε ενα τετοιο οργανο θα εβρισκε πρωτα την ειδικη αντισταση του εδαφουs και αφου εντοπιζε το καταλληλο σημειο εκει θα εβαζε το ηλεκτροδιο γειωσειs.

Βρε Γιώργο, μάλλον είμαστε σε άλλη συχνότητα
Δηλαδή την ειδική αντίσταση του εδάφους και το κατάλληλο σημείο δεν θα το εντόπιζε παραδοσιακά??

Άσχετα εάν αργήσει περισσότερο

el greco 1
06-10-14, 19:53
την ειδικη αντισταση του εδαφουs παραδοσιακα οχι.ετσι ειναι και μη νευριαζειs.

JOUN
06-10-14, 21:22
Φιλε Nικο αφου θελεις τοσο πολυ να μετρησεις την γειωση να σου στειλω το δικο μου γειωσομετρο να κανεις την δουλεια σου.
Δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο,αυτο εδω ειναι:http://www.dyinstrument.com/duoyi/?q=ground_resistance_tester/DY4100 αλλα ειναι πολυ καλυτερο απο οποιαδηποτε πατεντα.
Παντως σου ξαναλεω οτι σε δικτυο με ουδετερωση(οπως ειναι ολη η Ελλαδα πλην Αθηνας) οι γειωσεις ολης της περιοχης μπαινουν παραλληλα και ετσι τελικα εχεις μια ανεκτη τιμη.
Με ενα απλο τριγωνο εισαι καλυμμενος στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.
Αυτο φυσικα το γνωριζει ο νεος κανονισμος και δεν απαιτει μετρηση γειωσης σε περιπτωση ουδετερωσης.

dalai
06-10-14, 23:46
Γιωργο σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου. Εχω ηλεκτρολογους γνωστους αλλα δεν θελω να υποχρεωνομαι.Αλλωστε το "καντο μονος σου" μου αρεσε πολυ περισσοτερο στα ηλεκτρονικα (μονο στα ηλεκτρονικα :wiink: ).
Μαλλον θα υποχρεωθω στην παρουσα κατασταση.... Εχυριστω και παλι

dalai
06-10-14, 23:48
ενα απλο παραδειγμα αν ο νταλαι ειχε ενα τετοιο οργανο θα εβρισκε πρωτα την ειδικη αντισταση του εδαφουs και αφου εντοπιζε το καταλληλο σημειο εκει θα εβαζε το ηλεκτροδιο γειωσειs.

Αυτα δεν τα λετε απο πριν .... Τωρα αντε να τραβας πισω 5 μετρα σωλινα....

el greco 1
07-10-14, 07:38
δεν νομιζω να χρειαστη να τι βγαλειs αλοστε στο χωρο που εισαι απο τα παλια ποστ εισαι περιορισμενοs δεν εχειs κανα γηπεδο να ελιχτειs!ευχωμαι χαμηλη τιμη γειωσηs και τελοιο αποτελεσμα!