PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα δικτύου



antonis_p
09-10-14, 18:18
Επανέρχομαι στο σωστό τόπο:

Το PC ήταν συνδεμένο με το router, όλα καλά, είχε internet, επικοινωνούσε.

Επειδή πρέπει να πάει σε άλλο χώρο, προσπαθώ να το συνδέσω ασύρματα.
Όταν είναι ρυθμισμένο να επιλέγει αυτόματα IP, δεν αποκρίνεται καθόλου:
οι δύο οθονίτσες κάτω δεξιά βγάζουν το θαυμαστικό πάνω στο κίτρινο τρίγωνο,
που υποδηλώνει πρόβλημα.

Όταν δίνω manual IP, στέλνει πακέτα αλλά δεν λαμβάνει τίποτα:

53055

Πάνω την κάρτα δικτύου αυτή τη στιγμή είναι συνδεμένο ένα wifi repeater που αν καταφέρω και συνδεθώ μαζί του θα το κάνω access point.

Tnx

geoek4
09-10-14, 18:28
Γράψε στην πύλη 192.168.2.1 και προσπάθησε ξανα.
Για την αυτόματη ip πρέπει να δεις στο ρουτερ αν είναι ενεργοποιημενος ο dhcp server.

p_gper_kos
09-10-14, 18:50
Ο geoek4 έχει δίκιο! Γράψε στην πύλη την διεύθυνση του router σου. Ο λόγος που το γράφω είναι ότι μερικά router έχει διαφορετική διεύθυνση από την παραπάνω. Δοκίμασε να κάνεις ping επίσης να επιβεβαιώσεις ότι η σύνδεση σου δουλεύει.

antonis_p
09-10-14, 19:08
Ευχαριστώ,

αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι συνδεμένο στο router,
για την ώρα θέλω να συνδεθεί με το wifi repeater που έχω συνδέσει στην κάρτα δικτύου.

SV1JRT
09-10-14, 20:33
Ευχαριστώ,

αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι συνδεμένο στο router,
για την ώρα θέλω να συνδεθεί με το wifi repeater που έχω συνδέσει στην κάρτα δικτύου.

Αντώνη, ΣΥΝΗΘΩΣ το wifi repeater ΔΕΝ δίνει δίκτυο στο RJ45. Το βύσμα αυτό το έχει για την αρχική ρύθμιση και μολις η ρύθμιση ολοκληρωθεί, το βυσμα δικτύου σταματα να δουλεύει. Χρησημοποιεί ΜΟΝΟ το WiFi κομμάτι για να κάνει ασύρματη αναμετάδωση των πακέτων.
(εκτός και αν το μηχάνημα που έχεις δεν είναι ακριβώς WiFi repeater, αλλα ένα απλό WiFi Router).
Για πές μας το μοντέλο του "repeater" να δούμε τι παίζει..

mitsus78
09-10-14, 23:30
Αντώνη, ΣΥΝΗΘΩΣ το wifi repeater ΔΕΝ δίνει δίκτυο στο RJ45. Το βύσμα αυτό το έχει για την αρχική ρύθμιση και μολις η ρύθμιση ολοκληρωθεί, το βυσμα δικτύου σταματα να δουλεύει. Χρησημοποιεί ΜΟΝΟ το WiFi κομμάτι για να κάνει ασύρματη αναμετάδωση των πακέτων.
(εκτός και αν το μηχάνημα που έχεις δεν είναι ακριβώς WiFi repeater, αλλα ένα απλό WiFi Router).
Για πές μας το μοντέλο του "repeater" να δούμε τι παίζει..

Προχθές είδα σε έναν πελάτη ένα wi-fi repeater(κινεζιά,δεν το είχε στήσει ακόμα), στις οδηγίες έλεγε ότι αν χρησιμοποιηθεί σαν AP μπορεί να δώσει και δίκτυο στο RJ45.

Αντώνη σύνδεσε το pc σου με καλώδιο και δες τι ip kai gateway σου δίνει. Αυτό το λέω για να επιβεβαιώσεις ότι το δίκτυό σου είναι 192.168.2._.(Μάλλον έχεις HOL). Μετά κάνεις αυτό που σου λένε ο Γιώργος και ο Παναγιώτης.
Για να συνδεθείς με το wi-fi repeater δες το manual ή από πίσω του αν γράφει την ip του(Αυτό που είδα προχθές είχε 192.168.10.1) .Κάποια από αυτά δεν δίνουν DHCP και πρέπει να μπείς με καρφωτή IP.
π.χ.(με βάση το παραπάνω)
ip : 192.168.10.10
subnet mask: 255.255.255.0
gateway: 192.168.10.1

exop
10-10-14, 09:43
για να "δει" απλά το μηχάνημα δεν χρειάζεται gateway - πρέπει η IP του PC να ανήκει στο ίδιο subnet με το device

antonis_p
10-10-14, 14:40
για να "δει" απλά το μηχάνημα δεν χρειάζεται gateway - πρέπει η IP του PC να ανήκει στο ίδιο subnet με το device

Του device έχω μόνο την IP.

Όπως βλέπετε στη φωτό, το PC στέλνει πακέτα αλλά δεν λαμβάνει τίποτα, 0 (μηδέν)
Βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα;

nestoras
10-10-14, 14:59
Επανέρχομαι στο σωστό τόπο:

Το PC ήταν συνδεμένο με το router, όλα καλά, είχε internet, επικοινωνούσε.

Επειδή πρέπει να πάει σε άλλο χώρο, προσπαθώ να το συνδέσω ασύρματα.
Όταν είναι ρυθμισμένο να επιλέγει αυτόματα IP, δεν αποκρίνεται καθόλου:
οι δύο οθονίτσες κάτω δεξιά βγάζουν το θαυμαστικό πάνω στο κίτρινο τρίγωνο,
που υποδηλώνει πρόβλημα.

Όταν δίνω manual IP, στέλνει πακέτα αλλά δεν λαμβάνει τίποτα:



Πάνω την κάρτα δικτύου αυτή τη στιγμή είναι συνδεμένο ένα wifi repeater που αν καταφέρω και συνδεθώ μαζί του θα το κάνω access point.

Tnx

Απενεργοποίησε το firewall των windows και ξαναδοκίμασε να πάρεις IP αυτόματα (και μετά με το χέρι).

Έλεγξε το καλώδιο δικτύου αν είναι εντάξει κι αν είναι δυνατόν άλλαξε το με κάποιο άλλο για δοκιμή.

Κάνε reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις τον repeater και έλεγξε από το manual αν από default σηκώνει dhcp server.

exop
10-10-14, 15:06
Πάνω την κάρτα δικτύου αυτή τη στιγμή είναι συνδεμένο ένα wifi repeater που αν καταφέρω και συνδεθώ μαζί του θα το κάνω access point.

υποθέτω οτι το PC έχει IP 192.168.2.20 και το device έχει IP 192.168.2.χ όπου χ <> 20 (θα αναφέρεται στο manual λογικά) - αν η 192.168.2.20 είναι του device, στο PC πρέπει να μπει κάποια άλλη π.χ. 192.168.2.21

αν και οι περισσότερες κάρτες είναι πια auto negotiate, ας γίνει και μια δοκιμή με cross καλώδιο

SV1JRT
10-10-14, 19:58
Βρέ παιδιά, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ??
Διαβάζω για firewall, για auto negotiate, για subnets, για της Παναγιάς τα μάτια......
Εφόσον ο Αντωνάκης μας κρατάει μυστικό το μοντέλο του "repeater" πώς βγάζετε συμπεράσματα ??
Το είπα και πρίν, ΑΝ αυτό το "μηχάνημα" είναι πράγματι ένα repeater ή είναι ένα router ρυθμισμένο για repeater, ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ DHCP, OYTE "AKOYEI" STO RJ45
Αν δεν μάθουμε τι %@#%#@ είναι αυτό το μηχάνημα, δεν πρόκειτε να βρούμε άκρη !!!

.

nestoras
10-10-14, 20:11
Βρέ παιδιά, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ??
Διαβάζω για firewall, για auto negotiate, για subnets, για της Παναγιάς τα μάτια......
Εφόσον ο Αντωνάκης μας κρατάει μυστικό το μοντέλο του "repeater" πώς βγάζετε συμπεράσματα ??
Το είπα και πρίν, ΑΝ αυτό το "μηχάνημα" είναι πράγματι ένα repeater ή είναι ένα router ρυθμισμένο για repeater, ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ DHCP, OYTE "AKOYEI" STO RJ45
Αν δεν μάθουμε τι %@#%#@ είναι αυτό το μηχάνημα, δεν πρόκειτε να βρούμε άκρη !!!
.

Σωστός. Η διαδικασία που του πρότεινα ήταν η κλασική για να ξέρει ότι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα είναι του repeater κι όχι του καλωδίου και του υπολογιστή. Άμα δε βρεθεί manual της συσκευής θα μείνουμε στις υποθέσεις μόνο...

antonis_p
10-10-14, 20:51
Βρέ παιδιά, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ??
Διαβάζω για firewall, για auto negotiate, για subnets, για της Παναγιάς τα μάτια......
Εφόσον ο Αντωνάκης μας κρατάει μυστικό το μοντέλο του "repeater" πώς βγάζετε συμπεράσματα ??
Το είπα και πρίν, ΑΝ αυτό το "μηχάνημα" είναι πράγματι ένα repeater ή είναι ένα router ρυθμισμένο για repeater, ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ DHCP, OYTE "AKOYEI" STO RJ45
Αν δεν μάθουμε τι %@#%#@ είναι αυτό το μηχάνημα, δεν πρόκειτε να βρούμε άκρη !!!

.

CM3, http://www.cm3-computer.com/media/docs/wn518n-manual-v11.pdf
έδωσα στο PC την επόμενη IP από αυτή του repeater και δούλεψε.
Βλέπει το router μου, που με ενδιαφέρει να συνδεθεί, ΟΚ.
Τώρα θέλω να το κάνω να δουλέψει σαν access point.

Ερ: To AP μπορεί να κάνει τη δουλειά που θα έκανε ένα usb wifi? Ή όχι;

SV1JRT
10-10-14, 21:22
CM3, http://www.cm3-computer.com/media/docs/wn518n-manual-v11.pdf
έδωσα στο PC την επόμενη IP από αυτή του repeater και δούλεψε.
Βλέπει το router μου, που με ενδιαφέρει να συνδεθεί, ΟΚ.
Τώρα θέλω να το κάνω να δουλέψει σαν access point.

Ερ: To AP μπορεί να κάνει τη δουλειά που θα έκανε ένα usb wifi? Ή όχι;

Ααα, γειά σου βρε Αντώνη. ΤΩΡΑ το πιάσαμε σωστά το θέμα.
Θα το κοιτάξω το μανουάλι αύριο και θα σου πώ τι γίνετε.
Σήμερα είμαι πολύ κομμάτια και θα την πέσω για ύπνο.

antonis_p
10-10-14, 21:28
Ααα, γειά σου βρε Αντώνη. ΤΩΡΑ το πιάσαμε σωστά το θέμα.
Θα το κοιτάξω το μανουάλι αύριο και θα σου πώ τι γίνετε.
Σήμερα είμαι πολύ κομμάτια και θα την πέσω για ύπνο.

Δεν τα λέω καλά; :)

exop
10-10-14, 21:51
Σύμφωνα με το manual, υπάρχει επιλογή για να δουλέψει σαν AP


Ερ: To AP μπορεί να κάνει τη δουλειά που θα έκανε ένα usb wifi? Ή όχι;

αν εννοείς να μπορείς να έχεις wifi σε PC που δεν έχει δυνατότητα wifi, τότε σύμφωνα με το manual, όχι

δείχνει να έχει mode για repeater/extender και για AP

για auto negotiate και για subnets έγραψα εγώ - από όσα γνωρίζω, αν μια συσκευή έχει RJ45 υποδοχή και δίνεται IP, τότε πάντα "ακούει" - αν δεν δίνεται IP τότε μπορεί να είναι console port


έδωσα στο PC την επόμενη IP από αυτή του repeater και δούλεψε.

δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιθετικότητα - να βοηθήσω προσπαθώ :saad:

antonis_p
10-10-14, 22:28
δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιθετικότητα - να βοηθήσω προσπαθώ :saad:

????????????? τί εννοείς;

exop
10-10-14, 22:41
Βρέ παιδιά, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ??
Διαβάζω για firewall, για auto negotiate, για subnets, για της Παναγιάς τα μάτια......

αν παρεξήγησα, ζητώ συγνώμη

SV1JRT
11-10-14, 12:17
Δεν τα λέω καλά; :)

Καλημέρα Αντώνη,
Λοιπόν, με βάση το manual του μηχανήματος, μπορεί να δουλέωει σε δύο καταστάσεις (Mode).
1) Wireless Repeater Modus (Station), οπου αφου το ρυθμίσεις μέσω του UTP καλωδίου, κάνει αναμετάδωση του WiFi ασύρματα. Δηλαδή απλά το έχεις στην μπρίζα και ότι "πακέτα" δεδομένων εκπέμπει το WiFi Router σου, ο Repeater τα ακούει και τα ξανα-εκπέμπει, με σκοπό να αυξήσεις την εμβέλεια του router σου. Είναι ακριβώς όπος και οι αναμεταδότες οι ραδιοερασιτεχνικοί (τα παπαγαλάκια που λέμε). Σε αυτή την ρύθμιση, το repeater ΔΕΝ δίνει δίκτυο στο καλώδιο.
2) Standard Wireless AP Modus, όπου το repeater συνδέετε με UTP καλώδιο ΣΤΟΝ ROUTER ή σε ένα switch με σκοπό να δώσει WiFi δυνατότητα σε routers που ΔΕΝ έχουν ενσωματωμένο WiFi. Δηλαδή, το repeater παίρνει τα πακέτα απο τον router μέσω του καλωδίου και τα εκπέμπει στον αέρα.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ, το συγκεκριμένο μηχάνημα ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί στο PC σου και να λειτουργήσει σαν WiFi επέκταση της κάρτας δικτύου σου.
Την λειτουργία αυτή, όσα Access Point την υποστηρίζουν, την ονομάζουν συνήθως ώς "Access Point Client" ή σκέτο "Client mode".

Μάλον σε σταναχώρησα, αλλα σου λύθηκε η απορία όσον αφορά το γιατί δεν μπορείς να συνδεθείς στο ίντερνετ με αυτό το μηχάνημα....

.

SV1JRT
11-10-14, 12:23
Σύμφωνα με το manual, υπάρχει επιλογή για να δουλέψει σαν AP



αν εννοείς να μπορείς να έχεις wifi σε PC που δεν έχει δυνατότητα wifi, τότε σύμφωνα με το manual, όχι

δείχνει να έχει mode για repeater/extender και για AP

για auto negotiate και για subnets έγραψα εγώ - από όσα γνωρίζω, αν μια συσκευή έχει RJ45 υποδοχή και δίνεται IP, τότε πάντα "ακούει" - αν δεν δίνεται IP τότε μπορεί να είναι console port



δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιθετικότητα - να βοηθήσω προσπαθώ :saad:

Καλημέρα Θανάσση,
Μάλον παρεξήγησες τα γραφόμενα μου.
Δεν ήταν επίθεση σε κανέναν. Ηταν απλά μια δήλωση, ώστε να σταματήσουμε να κάνουμε αβάσιμες υποθέσεις, μέχρι να έχουμε στα χέρια μας περισσότερα στοιχεία για το μηχάνημα. Κάνωντας υποθέσεις στην τύχη, απλά μπερδεύουμε περισσότερο τον νηματοθέτη αντί να τον βοηθάμε πραγματικά.
Δέν έχω εχθρικές διαθέσεις για κανέναν. Αυτά που έγραψα απευθύνονταν σε όλους όσους είχαν γράψει πιθανές λύσεις. Και ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη....

.