PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για PLC Zelio SR2B201JD



cosecon
10-10-14, 13:22
Καλησπέρα σε όλους,

ετοιμάζω το σχέδιο και λογικό πρόγραμμα στο Zelio Soft2 για αυτοματισμό αντλίας πηγαδιού με κινητήρα επιφανείας 3φ σε αντικατάσταση πίνακα 25ετίας.

Έχω ετοιμάσει την προ λίπανση (λαστιχένια κουζινέτα άξονα) από βαρέλι αλλά και την αναπλήρωση και την λειτουργία αστέρα τριγώνου. Επίσης έχω βάλει και την επιτήρηση στάθμης του πηγαδιού.

Μια λοιπόν και γίνεται που γίνεται ο εκσυγχρονισμός, σκεφτόμουνα να βάλω και επιτήρηση τάσης αλλά και έντασης καταργώντας το θερμικό.
Το plcακι αυτό έχει αναλογικές εισόδους 0-10 V.

Ψάχνοντας φυλάδια της telemecanique βρήκα το RMCV60BD (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ops-ecat.schneider-electric.com%2Fcut.CatalogueRetrieverServlet%2FCat alogueRetrieverServlet%3Ffct%3Dget_element%26env%3 Dpublish%26scp_id%3DZ018%26lc%3Dus%26el_typ%3Dprod uct%26cat_id%3DBU_AUT_611_L3_Z018%26maj_v%3D1%26mi n_v%3D7%26nod_id%3D0000000006%26prd_id%3DRMCV60BD% 26frm%3Dpdf%26pdf_frm%3DA4%26brd_id%3Dnull%26ecat_ url%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.ops-ecat.schneider-electric.com%2Fecatalogue%2F%26dwnl%3Dtrue&ei=iLI3VOXVNIzpaKnLgMAF&usg=AFQjCNEFmjoRuXH3Vhp9lJVF-U-m3i85fg&sig2=8IcARYI2J1OCCMIfi1Vw6A ) το οποίο είναι analogue converter και θα μπορούσε να κάνει την δουλειά, αλλά είναι πανάκριβο και θα χρειαστώ 3 για τάση και 3 για ένταση. Υπάρχει άλλος τρόπος να δώσεις αυτές τις μετρήσεις στο plc;

Μην βαράτε όλοι μαζί αν είναι χαζή η ερώτηση, είμαι ερασιτέχνης...

Fixxxer
10-10-14, 14:07
Το θερμικο παει πακετο με την λεξη κινητηρα δεν το καταργεις...
Ο κινητηρας ποσους ιππους ειναι?

cosecon
10-10-14, 14:19
Το θερμικο παει πακετο με την λεξη κινητηρα δεν το καταργεις...
Ο κινητηρας ποσους ιππους ειναι?

5.5kw είναι.

Fixxxer
10-10-14, 14:47
Προσωπικα δεν θα εβαζα PLC για μια τοσο μικρη κατασκευη αλλα απ οτι καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις ουσιαστικα θες ολος σχεδον ο ελεγχος να περναει απο το PLC, σωστα?
Η θα πρεπει να παρεις εναν τριφασικο επιτηρητη και να λειτουργει ανεξαρτητα απο το PLC η θα πρεπει να προγραμματισεις μεσω pc/laptop το PLC για να συνεργαστει με τον επιτηρητη...
Καποιος πιο εμπειρος ας βοηθησει...

cosecon
10-10-14, 15:03
To plc το σκέφτηκα όχι για τον έλεγχο κινητήρα, τάσεων + εντάσεων. Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι διότι πρέπει να κάνει προ της εκκινήσεως τα παρακάτω.
Μόλις πάρει εντολή έναρξης, εφόσον η στάθμη του πηγαδιού επιτρέπει:
1.άνοιγμα βαλβίδας βαρελιού για προλίπανση
2. αναμονή μέχρι το βαρέλι να δίξει low
3. εκκίνησή σε αστέρα, μεταγωγή σε τρίγωνο.
4. αναμονή μέχρι το βαρέλι να δείξει high.
5. κλείσιμο βαλβίδας.

Αν ήταν μόνο το μοτέρ δεν θα άλλαζα το παλιό κλασικό σύστημα.

vasilllis
10-10-14, 15:12
καλα τα σκεφτηκες.Το θεμα ειναι οτι αυτη η λυση ειναι πανακριβη ειδικα για τριφασικο ρευμα (χ3 δηλαδη).Ασε που εσυ πρεπει να εχεις 2 ψηφιακες εισοδους και για αυτο που θες απαιτει 6.Αν κανεις αναζητηση θα βρεις transducer /5Α σε 0-10 ή 4-20ma ,δηλαδη απο μετασχηματιστες αλλα ειναι πανακριβα.Καλα το πηγες με θερμικο (χρησιμοποιεις την ανοιχτη επαφη του στο Plc) kai επιτηρητη τασης.

cosecon
10-10-14, 15:47
καλα τα σκεφτηκες.Το θεμα ειναι οτι αυτη η λυση ειναι πανακριβη ειδικα για τριφασικο ρευμα (χ3 δηλαδη).Ασε που εσυ πρεπει να εχεις 2 ψηφιακες εισοδους και για αυτο που θες απαιτει 6.Αν κανεις αναζητηση θα βρεις transducer /5Α σε 0-10 ή 4-20ma ,δηλαδη απο μετασχηματιστες αλλα ειναι πανακριβα.Καλα το πηγες με θερμικο (χρησιμοποιεις την ανοιχτη επαφη του στο Plc) kai επιτηρητη τασης.

6 analog inputs έχει, για αυτό το διάλεξα σαν βάση.

για την ένταση μπορώ να χρησιμοποιήσω πχ 3 σαν το παρακάτω;
http://www.ebay.co.uk/itm/1pcs-20A-range-Current-Sensor-Module-ACS712-Module-XN-/271509501111?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Suppl ies_ET&hash=item3f373a34b7

για την τάση, δεν θα μπορούσα να βάλω μετασχηματιστή πχ 220->5volt και μετά γέφυρα ανόρθωσης και να το βαθμονομήσω κατάλληλα μέσω του gain του plc;

αλπινιστης
10-10-14, 16:48
Μπορεις να χρησιμοποιησεις τα οπτο ILD 620 (και τα TLP620-2) που ειναι ανιχνευτες AC τασης

cosecon
10-10-14, 17:03
Μπορεις να χρησιμοποιησεις τα οπτο ILD 620 (και τα TLP620-2) που ειναι ανιχνευτες AC τασης

Διαβάζοντας το Datasheet του TPL620 δεν μπορώ να καταλάβω πως θα δίνει ύπαρξη ή όχι τάσης, αλλά όχι πως θα δίνει τιμή τάσης (αναλογικά).
Αυτό που ψάχνω είναι να μετατρέπω πχ 0-440V AC σε 0-10V DC για να διαβάζει το PLC.

cosecon
10-10-14, 17:49
Με ανόρθωση και διαιρέτη ;;;
53063

diony
10-10-14, 18:20
Υπάρχει επιτηρητής τάσης τριφασικός ράγας που ελέγχει ασυμμετρία και διαδοχή φάσεων και σου βγάζει ψηφιακή έξοδο με ρύθμιση ορίου alarm %
Για την ένταση και με το θερμικό αν είναι καλής ποιότητας, και το ρυθμίσεις σωστά είσαι καλυμμένος ,η ρύθμιση στο ΜΑΝ όχι AUTO
Επιπρόσθετα να έβαζες έναν επιτηρητή ροής που να σου επαληθεύει μετά από κάποιο χρόνο ότι τρέχει το νερό
Απλά βάλε ένα timer μετά από διακοπή σε πόσο χρόνο να ξαναπάρει εντολή


https://www.google.gr/search?q=%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%9 7%CE%A4%CE%97%CE%A3+%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%97%CE%A3&biw=1280&bih=685&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=bPs3VIyBB87xarjrgYgE&ved=0CDAQsAQ

vasilllis
10-10-14, 18:45
Πιστευω οτι κατι κανουμε λαθος.τα 0-10v δεν τα παιρνει απο ξεχωριστη πηγη αλλα απο τον ιδιο το plc δηλαδη στέλνει. 10 καιι παιρνει απο0-10. Μπορει να κανω και λαθος αλλα μου φαινεται πολυ ευκολο μετρηση με ενα μετασχηματιστη .

cosecon
10-10-14, 19:24
Πιστευω οτι κατι κανουμε λαθος.τα 0-10v δεν τα παιρνει απο ξεχωριστη πηγη αλλα απο τον ιδιο το plc δηλαδη στέλνει. 10 καιι παιρνει απο0-10. Μπορει να κανω και λαθος αλλα μου φαινεται πολυ ευκολο μετρηση με ενα μετασχηματιστη .

Πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο...... θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Fixxxer
10-10-14, 19:34
Το analogue input range ειναι 0...10V 0...12V με την μεγιστη δυνατη ταση τα 14.4V
Ενω οι επαφες του output ειναι 5..30VDC και 24...250VAC

el greco 1
10-10-14, 19:36
να πω κατι τετοιο απλο συστημα το δουλευω με plc πολλα χρονια πισω. 1 0 2 auto manual. 3. 95-96 θερμικο 4 ηλ. σταθμηs 5 πιεσoστατηs 6 αλαρμ και σωσαμε.ολο φυσiκα το βοηθητικο κυκλωμα περνει απο τον επιρηρητη ασυμετρειαs ok? τωρα εγω δουλευω τα siemens plc για να κανω migraison σε ζελιο δεν εχω τον χρονο oυτε καλωδιο επικοινωνιαs να δω το το simoulation.παλαιοτερα ειχα κανει καποιεs εφαρμογεs με ζελιο αλλα εναs ηλ/γοs δεν διναται να δουλευει ολεs τιs μαρκεs απο τα plc αν δουλευειs siemens logo ανεβαζω το προγραμμα αν φυσικα τα καταφερω53066

cosecon
10-10-14, 21:15
να πω κατι τετοιο απλο συστημα το δουλευω με plc πολλα χρονια πισω. 1 0 2 auto manual. 3. 95-96 θερμικο 4 ηλ. σταθμηs 5 πιεσoστατηs 6 αλαρμ και σωσαμε.ολο φυσiκα το βοηθητικο κυκλωμα περνει απο τον επιρηρητη ασυμετρειαs ok? τωρα εγω δουλευω τα siemens plc για να κανω migraison σε ζελιο δεν εχω τον χρονο oυτε καλωδιο επικοινωνιαs να δω το το simoulation.παλαιοτερα ειχα κανει καποιεs εφαρμογεs με ζελιο αλλα εναs ηλ/γοs δεν διναται να δουλευει ολεs τιs μαρκεs απο τα plc αν δουλευειs siemens logo ανεβαζω το προγραμμα αν φυσικα τα καταφερω53066

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μην παιδεύεσαι, ο βασικότερος σκοπός όλου του πρότζεκτ είναι ο "πηγαιμός για την Ιθάκη" και όχι η "Ιθάκη". Θέλω να φτιάξω μόνος μου το πρόγραμμα το οποίο το έχω τελειώσει σε μεγάλο βαθμό, για εκπαίδευση - εξοικείωση. Ο στόχος είναι προετοιμασία για μια πολύ πιο πολύπλοκη εφαρμογή που θέλω να κάνω με preferential trip (δεν ξέρω τον όρο Ελληνικά) σε Η/Ζ που τροφοδοτεί διάφορες καταναλώσεις (Σπίτι, Γεώτρηση 2ο σπίτι)

Η αρχική μου σκέψη ήταν την επιτήρηση τάσεων- φάσεων αλλά και την ένταση να την κάνει το PLC μόνο του, παίρνοντας αναλογικά σήματα.
Το Zelio το διάλεξα γιατί έχει την Boolean. Δεν την βρήκα στο Logo και την ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά.

ΤΟ ΝΕΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ:
Μπορώ στην αναλογική είσοδο να δώσω 0-10 V από άλλη πηγή, ή πρέπει οπωσδήποτε να είναι από το PLC με κάποια αντίσταση;;;;

dimpet
10-10-14, 22:51
Άμα το 0V της αναλογικής εισόδου του PLC το συνδέσεις ώστε να είναι κοινο με το 0V της πηγής που θέλεις να χρησιμοποιήσεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
Τώρα βέβαια υπάρχουν πολλών ειδών αναλογικές είσοδοι (όπως floating - differential) που δε νομίζω να έχεις τέτοια είσοδο όποτε για αυτή που αναφέρεις δεν έχεις πρόβλημα να το κάνεις.

gsmaster
11-10-14, 19:37
Ο αυτοματισμός αυτός για το πηγάδι και το βαρέλι που λες γίνεται πάρα πολύ εύκολα με κλασσικό αυτοματισμό. Αλλά αν θες να ασχοληθείς με το PLC και δεν μπαίνει θέμα κόστους στη μέση, τότε καλή κατασκευή!

cosecon
11-10-14, 20:52
Ο αυτοματισμός αυτός για το πηγάδι και το βαρέλι που λες γίνεται πάρα πολύ εύκολα με κλασσικό αυτοματισμό. Αλλά αν θες να ασχοληθείς με το PLC και δεν μπαίνει θέμα κόστους στη μέση, τότε καλή κατασκευή!

Μα το πηγάδι πλέον χρησιμοποιείται 2 φορές το χρόνο .... υπάρχει γεώτρηση... όλο το εγχείρημα είναι "παίζω και μαθαίνω..."

Οι αναλογικές είσοδοι θα διαβάζουν με τάση από ανεξάρτητη πηγή;

el greco 1
11-10-14, 21:24
καλλητερα να συνδεθουν και αυτεs απο το υπαρχον τροφοδοτικο που θα ενεργοποιηθει το ζελιο.

vasilllis
11-10-14, 23:39
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Μην παιδεύεσαι, ο βασικότερος σκοπός όλου του πρότζεκτ είναι ο "πηγαιμός για την Ιθάκη" και όχι η "Ιθάκη". Θέλω να φτιάξω μόνος μου το πρόγραμμα το οποίο το έχω τελειώσει σε μεγάλο βαθμό, για εκπαίδευση - εξοικείωση. Ο στόχος είναι προετοιμασία για μια πολύ πιο πολύπλοκη εφαρμογή που θέλω να κάνω με preferential trip (δεν ξέρω τον όρο Ελληνικά) σε Η/Ζ που τροφοδοτεί διάφορες καταναλώσεις (Σπίτι, Γεώτρηση 2ο σπίτι)

Η αρχική μου σκέψη ήταν την επιτήρηση τάσεων- φάσεων αλλά και την ένταση να την κάνει το PLC μόνο του, παίρνοντας αναλογικά σήματα.
Το Zelio το διάλεξα γιατί έχει την Boolean. Δεν την βρήκα στο Logo και την ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά.

ΤΟ ΝΕΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ:
Μπορώ στην αναλογική είσοδο να δώσω 0-10 V από άλλη πηγή, ή πρέπει οπωσδήποτε να είναι από το PLC με κάποια αντίσταση;;;;




εδω αναφερει http://www.automationdirect.com/static/specs/acuampact.pdf
οτι υπαρχουν self powered kai loop powered transdusers

http://www.aliexpress.com/store/product/100-Refund-AC-current-transformer-0-10V-dc-output-FCS521-SD-10V-self-powered-3-trips/208530_522410917.html

vasilllis
12-10-14, 21:11
βρηκα και αυτο http://program-plc.blogspot.gr/2012/12/battery-level-indicator-using-plc-with.html

χρησιμοποιει εξωτερικη πηγη και μετραει 'θεωρητικα' εισοδο 0-10v.Aρα λογικα μπορεις με μετασχηματιστη να κανεις κατι τετοιο.

el greco 1
12-10-14, 22:13
με μ/σ και ανωρθωση ναι η αναλογικη εισοδοs του plc δεχεται dc.(0-10v dc)

Δημήτρηςκα
12-10-14, 22:24
Τα μοτέρ θέλουν επιτήρηση ασυμμετρίας φάσεων και όχι τασης πληροφοριακά αλλά αφού θες να πειραματιστεις τότε οκ. Δοκίμασε το κύκλωμα με την ανόρθωση και το διαιρέτη να δίνει σε ενα ψηφιακό ποτενσιομετρο. Αλλά μαγκιά ειναι να φτιάξεις με το plc επιτηρητή ασυμμετρίας και όχι τάσης!!
Καλοί πειραματισμοί!!!
ΥΓ: οταν ελέγχουμε με plc μοτέρ
1) την έξοδο του plc τη περνάμε απο την 95-96 του θερμικού και μετά στο ρελε
2) την97-98την ρίχνουμε σαν είσοδο στο plc και αν οπλίσει κλείνουμε την έξοδο του μοτέρ και ενημερώνουμε το χρήστη με λυχνία σειρήνα sms η ότι άλλο τραβά η όρεξη σου

vasilllis
13-10-14, 08:35
Τα μοτέρ θέλουν επιτήρηση ασυμμετρίας φάσεων και όχι τασης πληροφοριακά αλλά αφού θες να πειραματιστεις τότε οκ. Δοκίμασε το κύκλωμα με την ανόρθωση και το διαιρέτη να δίνει σε ενα ψηφιακό ποτενσιομετρο. Αλλά μαγκιά ειναι να φτιάξεις με το plc επιτηρητή ασυμμετρίας και όχι τάσης!!
Καλοί πειραματισμοί!!!
ΥΓ: οταν ελέγχουμε με plc μοτέρ
1) την έξοδο του plc τη περνάμε απο την 95-96 του θερμικού και μετά στο ρελε
2) την97-98την ρίχνουμε σαν είσοδο στο plc και αν οπλίσει κλείνουμε την έξοδο του μοτέρ και ενημερώνουμε το χρήστη με λυχνία σειρήνα sms η ότι άλλο τραβά η όρεξη σου

δηλαδη αμα βαλει ανω/κατω οριο ποσο % θα πετυχει την ασυμετρια?
αν και μπορει να το κανει και με ασσυμετρια..

cosecon
13-10-14, 11:09
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Ως προς την ασυμετριά ποια είναι η διαφορά τάσης 2 φάσεων που την ορίζει;
Πχ το παρακάτω θα μπορούσε να εξετάζει και να συγκρίνει διαφορές τάσεων. Βάζεις και ένα time delay για να μην σε πιάνουν στιγμιαία φαινόμενα.

53107

cosecon
13-10-14, 11:22
Και έρχεται και η επόμενή ερώτηση παράλληλα με προηγούμενη:

Αν επιτηρώ και τις εντάσεις στις 3 φάσεις, γιατί θέλω και θερμικό? Δηλαδή αν θέσω άνω όριο στο οποίο "Ξεκουμπώνει" το 3φ-ρελε είναι απαραίτητο το θερμικό;

Επίσης επιτηρώντας εντάσεις μπορείς να δεις και dry running ή αν πχ "πέταξε" τους ιμάντες και δουλεύει ξεφόρτωτο και πάλι να κόψεις.
Και είναι και πιο κοκοψινο-ψιψιψονάτο το σύστημα!!!

lepouras
13-10-14, 13:09
το θερμικό είναι ένα απλό μηχανικό κομμάτι που θα εξασφαλίσει την διακοπή του κινητήρα ότι και να τύχει. σίγουρα το να κάνεις όλους αυτούς τους λεπτομερείς ελέγχους με τα ηλεκτρονικά σου δίνουν πολλές παραπάνω δυνατότητες αλλά παράλληλα προσθέτεις και άλλες τόσες περιπτώσεις να μην κάνει σωστά την δουλειά του.
πρόσφατα που έπεσε πάνω σε μεγάλους πίνακες αυτοματισμού που κάνανε παπάδες σε βιομηχανία παρότι είχαν παρόμοιες βαθμίδες ελέγχου στα μοτέρ(ανάλογα με τα φορτία άλλαζαν οι παράμετροί της ταχύτητας παραγωγής) τα θερμικά ήταν παρόν για να εξασφαλίσουν την προστασία των μοτερ.

Fixxxer
13-10-14, 14:07
Ειδικα στη βιομηχανια Γιαννη δεν βαζουν θερμικα αλλα θερμομαγνητικα...

vasilllis
13-10-14, 15:24
μαγνητικο το Plc δεν μπορει να σε προστατεψει.Αντιθετως θερμικο ειναι 1000% λειτουργικο.Στην βιομηχανια Γιαννη ενα θερμικο κανει 20€ ενω αυτα που κανει ο Κωστας 300€ ,οποτε σαφως επιλεγουν θερμικο.
Οποτε πιστευω ασφαλεια και Plc kαλυπτουν 100%

el greco 1
13-10-14, 18:22
αυτο που εχειs κανει στο #26 αν καταλαβα καλα ειναι 3 εισοδοι του plc με διαφορετικεs φασειs? η δεν βλεπω καλα?

cosecon
13-10-14, 18:28
αυτο που εχειs κανει στο #26 αν καταλαβα καλα ειναι 3 εισοδοι του plc με διαφορετικεs φασειs? η δεν βλεπω καλα?

Μια αναλογική είσοδο για κάθε φάση.
Εννοείται ότι θα είναι μετά από μετασχηματιστή και ανόρθωση και πιθανόν διαιρέτη με τρίμερ για καλυμπραρισμά.

el greco 1
13-10-14, 18:41
ok!thanks!

lepouras
13-10-14, 23:35
Ειδικα στη βιομηχανια Γιαννη δεν βαζουν θερμικα αλλα θερμομαγνητικα...
έχεις δίκιο αλλά ανάλογα την εφαρμογή.

μαγνητικο το Plc δεν μπορει να σε προστατεψει.Αντιθετως θερμικο ειναι 1000% λειτουργικο.Στην βιομηχανια Γιαννη ενα θερμικο κανει 20€ ενω αυτα που κανει ο Κωστας 300€ ,οποτε σαφως επιλεγουν θερμικο.
Οποτε πιστευω ασφαλεια και Plc kαλυπτουν 100%
υπάρχουν και ποιο ακρηβά.
http://www.schneider-electric.com/products/gr/el/MEDIA-155044?width=250&height=250
http://www.schneider-electric.com/products/gr/el/3000-ekkinetes-kineteron/3020-ekkinetes-kineteron-apeutheias-ekkineses/682-tesys-u/ (http://www.schneider-electric.com/products/gr/el/3000-ekkinetes-kineteron/3020-ekkinetes-kineteron-apeutheias-ekkineses/682-tesys-u/)


http://download.schneider-electric.com/files?p_File_Id=2538694&p_File_Name=DIA1ED2081003EN----.pdf

cosecon
16-10-14, 14:15
Ξεκινώντας λοιπόν τον πειραματισμό και τις δοκιμές, ψάχνω για μικρό μετασχηματιστή (τύπου πλακέτας ιδανικά) για να υποβιβάσω την τάση. Επειδή όμως θέλω να μετράω φάση με φάση, ψάχνω για μετασχηματιστές με πρωτεύον 380-400V και δευτερεύον 5-24 Volt. Με πρωτεύον 220 υπάρχουν...έχετε δει με 380-400?

vasilllis
16-10-14, 15:28
Ξεκινώντας λοιπόν τον πειραματισμό και τις δοκιμές, ψάχνω για μικρό μετασχηματιστή (τύπου πλακέτας ιδανικά) για να υποβιβάσω την τάση. Επειδή όμως θέλω να μετράω φάση με φάση, ψάχνω για μετασχηματιστές με πρωτεύον 380-400V και δευτερεύον 5-24 Volt. Με πρωτεύον 220 υπάρχουν...έχετε δει με 380-400?

ph-ph ? δυσκολο να βρεις.Γιατι ομως θες φαση φαση?Ετσι να ξερεις χανεις την δυνατοτητα μετρησης ασυμετριας πιστευω.

cosecon
16-10-14, 15:35
Δεν έχεις και άδικο. Να μετράω φάση-ουδέτερο...
Την ασυμμετρία δεν την χάνω με φάση φάση γιατί αν έχω πχ πρόβλημα σε 1 φάση, θα έχω 2 τιμές χαμηλές και 1 κανονική. Πάλι θα πιάσει.
Στο φάση-ουδέτερο προστατεύω και από απώλεια ουδετέρου....καλύτερα φαίνεται...
οπότε πάω για κοινά μετασχηματιστάκια πλακέτας.
Αποφάσισα να μην βάλω ανόρθωση στα 220 και διαιρέτη αλλά να βάλω μετασχηματιστή για πιο πολύ ασφάλεια, ας χάσω λίγο σε ακρίβεια μετρήσεων.

cosecon
16-10-14, 15:51
Λέω να βάλω κάτι τέτοιο:
53156
απλά λέω να βάλω και κανένα varistor για καμιά τρελή υπέρταση να μην κάψω την είσοδο...
Σκέφτομαι πριν το διαιρέτη να το βάλω.... καμιά γνώμη;

el greco 1
16-10-14, 18:37
αν θα τοποθετησειs βαριστορ κατα τη γγνωμη μου πρεπει να μπει στο προτευων του μ/σ στα 230v.

cosecon
17-10-14, 17:44
Καλησπέρα,
επανέρχομαι με νέο σχέδιο πιο σαφές και πλήρες.
Με κόκκινο έχω κάνει κάποιους υπολογισμούς υποθέτοντας μέγιστη τάση δικτύου 280V. Αν κάποιος ενήλικας έχει χρόνο να ρίξει μια ματιά στους υπολογισμούς γιατί πάνε πολλά χρόνια ..... το ευχαριστώ εκ των προτέρων...,
53175

el greco 1
17-10-14, 21:17
γιατι varistor μεταξυ οuδετερου και γηs? δεν θα βαλειs στην γενικη παροχη καποιο τριφασικο να προστατευει και την υπολοιπη εγκαταστσααη?

lepouras
18-10-14, 00:22
Καλησπέρα,
επανέρχομαι με νέο σχέδιο πιο σαφές και πλήρες.
Με κόκκινο έχω κάνει κάποιους υπολογισμούς υποθέτοντας μέγιστη τάση δικτύου 280V. Αν κάποιος ενήλικας έχει χρόνο να ρίξει μια ματιά στους υπολογισμούς γιατί πάνε πολλά χρόνια ..... το ευχαριστώ εκ των προτέρων...,
53175

επίσης μήπως πρέπει να μικρύνεις κι άλλο τον πυκνωτή? γιατί με μέγιστο ρεύμα 0,008Α θα έχεις πιστεύω σημαντική καθυστέρηση κυρίως στην υπόταση μέχρι να αποφορτιστεί ο πυκνωτής? άρα και καθυστέρηση αναγνώριση του προβλήματος?.

cosecon
20-10-14, 12:44
γιατι varistor μεταξυ οuδετερου και γηs? δεν θα βαλειs στην γενικη παροχη καποιο τριφασικο να προστατευει και την υπολοιπη εγκαταστσααη?

Υπάρχει, αλλά είναι class II. Με τα varistor αυτά πιστεύω θα "πιάνουν" πιο μικρές υπερτάσεις ακόμα.


επίσης μήπως πρέπει να μικρύνεις κι άλλο τον πυκνωτή? γιατί με μέγιστο ρεύμα 0,008Α θα έχεις πιστεύω σημαντική καθυστέρηση κυρίως στην υπόταση μέχρι να αποφορτιστεί ο πυκνωτής? άρα και καθυστέρηση αναγνώριση του προβλήματος?.
Έχεις απόλυτο δίκιο, εδώ θα πρέπει να κάνω δοκιμές μικραίνοντας συνέχεια την τιμή μέχρι να μην μου δημιουργεί θέμα η κυματομορφή. Οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να προσδιορίσω την τιμή με υπολογισμό. Ίσως σε παλμογράφο να μπορούσα βάζοντας μια κατανάλωση 0.008Α να δω και να πειραματιστώ αλλά δεν έχω παλμογράφο...
Αναγκαστικά δοκιμές....εκτός αν υπάρχει κάποιος τύπος υπολογισμού.

lepouras
20-10-14, 14:10
δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βοηθήσει αλλά δες την απάντηση του Φίλιππου(πούσε ρε Φίλιππε?) για να καταλάβεις.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59112&page=2
όλη η σκέψη είναι πόση κυμάτωση μπορεί να θεωρηθεί αποδεκτή για να υπολογίσεις τον πυκνωτή. και ένα γράφημα για να αντιληφθούμε την διαφορά που θα μας παρουσιαστή ανάλογα με την διαφορά κυμάτωσης άρα και του πυκνωτή που χρειάζεται.
http://www.electro-tech-online.com/attachments/d2-png.41944/
οπότε θα πρότεινα να δεις και το ενδεχόμενο να μπεί ένας ακόμα πυκνωτής πολύ μικρότερος παράλληλα μετά τον διαιρέτη σου που θα έχεις ακόμα μικρότερη κατανάλωση(από το plc) ή και μόνο αυτός μετά τον διαιρέτη. μπορεί να μην χρειαστείς και καθόλου πυκνωτή(δεν ξέρω τη βλέπει στην είσοδο το PLC σαν 1-10 και πόσο το επηρεάζει)
πειραματίζεσαι και βλέπεις.