PDA

Επιστροφή στο Forum : AM σημα στον παλμογραφο.



michaelcom
14-10-14, 17:47
Λοιπον σημερα στα τηλεπικοινωνιακα συστηματα μας ειπε ο καθηγητης οτι ΔΕΝ μπορουμε να δουμε την φερουσα σε ενα παλμογραφο και οτι το μονο που θα δουμε ειναι η πληροφορια μας και η επιφανεια απο κατω θα ειναι μαυρη εδω (http://www.cliftonlaboratories.com/userimages/am_mod1.gif) ειναι και μια εικονα για να καταλαβετε τι ενοω.Και του λεω κι γω μα αμα κανουμε zoom(να αλλαξουμε δλδ τον χρονο σαρωσης) δεν θα δουμε την φερουσα? Απανταει λοιπον ΟΧΙ. Μετα κατι αρχισε να λεει για ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ!

Οποτε μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι γινεται αυτο και δεν βλεπουμε την φερουσα? Και τι ενοουσε με τις διαστασεις(αυτο ειδικα δεν τα καταλαβα καθολου παρακαλω ας μου το εξηγησει καποιος)!

Συγκεκριμενα ελεγε οτι ο παλμογραφος δεν μπορει να προβαλει 2 διαστασεις γι αυτο, αλλα πραγματικα προσπαθησα να καταλαβω αλλα δεν εβγαλα ακρη....

vasilis1
14-10-14, 18:00
Η φέρουσα ειναι το συμπαγές μαύρο πράγμα ανάμεσα απο το ελάχιστο της άνω πλευρικης και το μέγιστο της κατω πλευρικης.και εφόσον ειναι προφανως διαμορφωμένο δεν μπορεις να δεις την φέρουσα ως ξεχωριστό σημα κάποιας συχνότητας

michaelcom
14-10-14, 18:06
Η φέρουσα ειναι το συμπαγές μαύρο πράγμα ανάμεσα απο το ελάχιστο της άνω πλευρικης και το μέγιστο της κατω πλευρικης.και εφόσον ειναι προφανως διαμορφωμένο δεν μπορεις να δεις την φέρουσα ως ξεχωριστό σημα κάποιας συχνότητας

Ναι δεν διαφωνω οτι αυτη ειναι η φερουσα απλα γιατι δεν μπορεις να την δεις δηλαδη γιατι να μην μπορουσες να την δεις ως καποιο σημα καποιας συχνοτητας?

Ισως ολα αυτα που ρωταω να ειναι λιγο βλακωδεις και ηλιθια απλα αυτη την στιγμη εχω κολησει....

marder
14-10-14, 18:43
Εγώ φίλε μιά χαρά βλέπω τη φέρουσα στον παλμογράφο μου σε συχνότητες 1-2 Mc. Κανένα πρόβλημα και ρυθμίζω και τη διαμόρφωση στο ύψος που θέλω.

michaelcom
14-10-14, 18:52
Και γω μια φορα σε ενα ΑΜ πομπο που μετρησα αυτο του ειπα...

Μου λεει οχι κανεις λαθος, και οκ ανθρωποι ειμαστε λαθοι κανουμε σκεφτηκα οτι κατι αλλο θα παιζοταν και τα εμπλεξα...Αλλα αυτο επεμενε δεν μπορεις να το δεις!!

Και αυτο με τις διαστασεις μπορει να μου το εξηγησει κανεις?

p.gabr
14-10-14, 20:43
Πες του καθηγητή σου, ότι έχει μαύρα μεσάνυκτα

Αν είναι 1ΜΗΖ βάζεις το time/sec 1us και παίρνεις 1 κορυφή ανά τετραγωνο . Μπορεί βέβαια να κουνιέται από την διαμόρφωση αλλά πάντως το βλέπεις

p.gabr
14-10-14, 21:02
Κατέβηκα και στο έκανα
Το σήμα αυτό ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΝ 1ΜΗΖ με ποσοστό διαμόρφωσης 50%


Να του το δείξεις




53132

michaelcom
14-10-14, 21:24
Πωωωωω εισαι θεος ευχαριστω! Θα του το δειξω στα αληθεια γιατι με εκανε να ξεχασω αυτα που ηξερα!!!

Σε ευχαριστω, διοτι δεν εχω παλμογραφο και ηθελα να το δοκιμασω να δω τι θα γινει και εσυ μολις το εκανες :)

dimpet
18-10-14, 09:52
φΊΛΕ p.gbar κορυφαίο το εργαλείο με τα plug in . Ποιο μοντέλο έχεις ??

xrist sakis
18-10-14, 10:05
Καλημέρα παιδιά! Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω Παναγιώτη, αλλά αυτό στον παλμογράφο δεν είναι διαμόρφωση Α.Μ.! Είναι μίξη...άθροισμα δηλ. των πλατών των δύο συχνοτήτων. Πρέπει αυτό το σήμα να περάσει μέσα από ΜΗ ΓΡΑΜΜΙΚΟ στοιχείο για να γίνει διαμόρφωση.
Σάκης

gcostas
18-10-14, 10:13
καλή σας μέρα
νομίζω ότι το θέμα βρίσκεται στην διαφορά συχνότητας ανάμεσα στην ακουστική συχνότητα και στην ραδιοσυχνότητα. Παράδειγμα για μεσαία (ακουστική 1000Hz φέρουσα 1000000Hz είναι αδύνατον να δούμε στην οθόνη έστω μισή περίοδο της ακουστικής (1/500= 2msec και να ξεχωρίσουμε ταυτόχρονα 1/1000000 1μsec )
Κώστας

info@kalarakis.com
18-10-14, 12:57
Στο παλμογράφο δεν μπορείς να δεις ταυτόχρονα τη φέρουσα και το διαμορφωμένο σήμα που έχει πάνω Λόγω διαφοράς τις κλίμακας που πρέπει να συγχρονίσει ο παλμογράφος
Αυτό μάλλον εννοούσε ο καθηγητής σου

michaelcom
18-10-14, 13:21
Ναι αλλα για να καταλαβω δεν μπορεις να δεις την φερουσα λογου του οτι ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την πληροφορια που θελουμε να μεταφερουμε?

SRF
18-10-14, 13:43
Στον παλμογράφο θα δεις ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΕΡΟΥΣΑ! Μάλιστα με κάποιους καλούς παλμογράφους μπορείς να βλέπεις σε ανάλυση δύο δεσμών ταυτόχρονα και ξεκάθαρα το σήμα φέροντος μετρούμενο ως περίοδο ενός ημιτόνου (το πλάτος του όμως θα έχει μιά μεταβολή άκρων που θα εμφανίζεται σαν θόρυβος [ εικόνα p.gabr ] όταν θα συνυπάρξει και διαμόρφωση σε αυτό, και θα καθιστά μη ακριβή την μέτρηση του πλάτους τάσεως του φέροντος, χωρίς να κάνουμε επιπλέον υπολογισμούς εμείς ωστέ να εξάγουμε τελικά από αυτούς το πραγματικό καθαρό πλάτος φέροντος) αλλά και την περιβάλλουσα διαμορφώσεως που είναι η εικόνα ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΟΥ (και ΟΧΙ η διαμορφωση καθ'αυτή)! Επίσης αν μετρούσαμε σε έναν πομπό ΑΜ και επιλέγαμε δύο συγκεκριμένα σημεία για να συνδέσουμε τον παλμογράφο μας δύο καναλιών θα μπορούσες να δεις και ξεκάθαρα φάση και ποσοστό διαμορφώσεως εν σχέση με το φέρον του! Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!

michaelcom
18-10-14, 14:17
Μαλιστα... νομιζω κατι καταλαβα!