PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΝΉΤΡΙΑ 1,5 kva



ghk84
14-10-14, 19:47
καλησπέρα σε ολη τη κοινότητα, θελω να κανω μερικές εργασίες σε κτήμα ανεφ παροχής ρεύματος και σκέφτηκα να αγοράσω μια γεννήτρια
θελω να δουλέψω ενα τρυπάνι 700W και ενα τροχό 1100W (οχι ταυτόχρονα) πιστεύετε οτι μια γεννήτρια 1-1,5kva θα με εξυπηρετήσει ?
γιατι για παραπάνω kva οι τιμές ξεφεύγουν αρκετα απο το budget μου

michaelcom
14-10-14, 19:50
Πιστευω θα σε καλυψει ομως δεν ειμαι σιγουρος για τα κρουστικα ρευματα, ισως να σου σβηνει την γεννητρια καμοια φορα, πιστευω ομως θα κανεις μια χαρα δουλεια!

cosecon
14-10-14, 20:27
Πιστεύω ότι δεν θα πάει πολύ καλά... 1500VA με 0.8 --> 1200W
Ο τροχός θα έχει και ρεύμα εκκίνησης.
Μια 2500VA που έχει ένας φίλος γονατίζει όταν ξεκινάει μια αντλία 1.5 hp.

xrhstosmp
14-10-14, 21:34
κατι τετοιες παλιοκ@λογεννητριες τις σιουζιτσου ηλεκτρονικ μου εκαψαν διακοπτες και στα 2 (αθανατα κατα τα αλλα) hr2470 τρυπανια μου.
τον τροχο λιγο δυσκολα να τον ξεκινησει αυτη η 500VA γεννητρια .γιατι δεν πιστευω να νομιζει κανεις οτι επειδη λεει 1,5 kva ειναι κιολας.....

vasilis1
15-10-14, 00:20
O τροχός δεν υπαρχει πιθανότητα να δουλεύει.ισχύει ο κανόνας 1:10 που σημαινει οτι για να εκκινήσει ο τροχός η γεννήτρια σου θα πρεπει να ειναι πάνω απο 10kw.για το τρυπάνι και με την προϋπόθεση οτι θα ανεβάσεις σιγα σιγα τις στροφές μπορει να κανεις κατι,αν και αμφιβάλλω.

Sted
15-10-14, 00:57
Οπότε για κινητήρα 2,2 kW απ'ευθειας εκκινησης θέλουμε σίγουρα μια 20αρα;

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

NOE
15-10-14, 04:57
εμείς έχουμε μία πομόνα 5 ίπων (=4ΚW) και λειτουργεί με γεννήτρια 10 KW απροβλημάτιστα.

cosecon
15-10-14, 10:55
O τροχός δεν υπαρχει πιθανότητα να δουλεύει.ισχύει ο κανόνας 1:10 που σημαινει οτι για να εκκινήσει ο τροχός η γεννήτρια σου θα πρεπει να ειναι πάνω απο 10kw.για το τρυπάνι και με την προϋπόθεση οτι θα ανεβάσεις σιγα σιγα τις στροφές μπορει να κανεις κατι,αν και αμφιβάλλω.

Ένας κινητήρας όταν ξεκινάει απευθείας τραβάει 6-7 φορές ονομαστικό ρεύμα. Σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει 9-10 φορές.
Δεν σημαίνει όμως ότι το η/ζ θα πρέπει να είναι 10 φορές μεγαλύτερο...
Υπάρχει ανοχή στα Η/Ζ για στιγμιαία υπερ-εντασή.

Ειδικά οι κινεζο-μπούρδες που δεν έχουν και καμιά σοβαρή επιτήρηση τάσης-έντασης θα ρίξουν τάση και στροφές και σιγά σιγά θα ανεβάσουν.
Σε μια 3500 KVA (που είναι σκάρτο 3000) τις πλάκας που έχω, έχω φορτώσει ως εξής:
ξεκίνημα μια αντλία 1.5 hp και όταν πάρει στροφές και στρώσει ξεκίνημα και μια 0,8hp. Στο 2ο ξεκίνημα πήγε να σβήσει, αλλά τα κατάφερε με χίλια ζόρια.




εμείς έχουμε μία πομόνα 5 ίπων (=4ΚW) και λειτουργεί με γεννήτρια 10 KW απροβλημάτιστα.

Η πομόνα λογικά θα είναι με αστέρα-τρίγωνο ή αυτόμετασχηματιστή ή soft-starter. Εκεί έχει περιορισμό ρεύματος εκκίνησης, δεν είναι άμεσα συγκρίσιμο. Το βρίσκω μάλλον απίθανο να είναι απευθείας εκκίνησης.

vasilllis
15-10-14, 13:14
Ένας κινητήρας όταν ξεκινάει απευθείας τραβάει 6-7 φορές ονομαστικό ρεύμα.
.................................................. ............
Η πομόνα λογικά θα είναι με αστέρα-τρίγωνο ή αυτόμετασχηματιστή ή soft-starter. Εκεί έχει περιορισμό ρεύματος εκκίνησης, δεν είναι άμεσα συγκρίσιμο. Το βρίσκω μάλλον απίθανο να είναι απευθείας εκκίνησης.

ξεχνας και κατι βασικο.την στιγμη της εκκινησης υπολογιζεις την ισχυ που θελει ο κινητηρας-αντλια.Αλλο να ξεκιναει εν κενω και αλλο φορτωμενο.

vasilis1
15-10-14, 14:31
Εγώ το ανάφερα απο πρακτικές εφαρμογές.και προφανως επιμένω ,οπως υπαρχει και άπειρη διαδικτυακή βιβλιογραφία,οτι για να εισαι σίγουρος κρατά το 1:10.το ιδιο ισχύει και ( επι παραδείγματι ) για τα inverters καθαρού ημιτονου που γράφουν ξεκάθαρα οτι αν θες να τροφοδοτισεις μοτερ 50w τοτε το inverter θα πρεπει να ειναι τουλ 500w

cosecon
15-10-14, 14:58
"Direct-On-Line Starter (D.O.L) Starting Method
This is the most common starting method available in the
market. The components consist of only a main contactor and
thermal or electronic overload relay. The disadvantage with
this method is that it gives the highest possible starting current.
A normal value is between 6 to 7 times the rated motor current
but values of up to 9 or 10 times the rated current exist. During
a direct-on-line start, the starting torque is also very high, and is
usually higher than required for most applications."

Proceedings of the International MultiConference of Engineers and Computer Scientists 2009 Vol II
IMECS 2009, March 18 - 20, 2009, Hong Kong

"The starting current of an AC motor can vary from 3 to 7
times the nominal current"
www.abb.com/motors&generators (http://www.abb.com/motors&generators)

53140
MSC.DS.MMAX.ver968en.pdf απο EATON.


To inverter δεν έχει καμία σχέση με τις γεννήτριες αυτές. Έχει πολύ λιγότερα περιθώρια και κόβει πολύ πιο εύκολα.
Οι κινεζό γεννήτριες, ρίχνουν βόλτ και στροφές και σιγά σιγά ανεβάζουν.

Όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε, και το φορτίο είναι πιο χαμηλό στην εκίνηση γιατί είναι εν κενό.

NOE
15-10-14, 19:24
Η πομόνα που προανέφερα, έχει ένα πινακάκι με διπλή ασφάλεια/θερμικό και ένα βιομηχανικό ρελέ αυτοσυγκράτησης για την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση της. Δεν είναι τριφασική για να γίνει αστέρας τρίγωνο, και με μία γεννήτρια ντιζελ 10KW εκκινεί απροβλημάτιστα.

Να αναφέρω τα εξής, όταν εκκινεί η πομόνα, στιγμιαία (όπου οι στροφές της αντλίας είναι χαμηλές) μπορούμε να θεωρήσουμε ότι δεν έχει φορτίο, οπότε το ρεύμα εκκίνησης είναι (μάλλον) συγκρατημένα υψηλό (δεν το χω μετρήσει), μετά την εκκίνηση έχει πολύ μεγάλο φορτίο επειδή το νερό μέσα στις σωλήνες έχει αδράνεια, όταν αρχίσει να κυλάει μέσα στις σωλήνες το νερό τότε το φορτίο είναι νορμάλ.

Σε γενικές γραμμές δεν νομίζω ότι το στιγμιαίο ρεύμα εκκίνησης μπορεί να σβήσει τη γεννήτρια επειδή και η γεννήτρια έχει αδράνεια (έχει το βολάν που αποθηκεύει κινητική ενέργεια), αν όμως ένας κινητήρας προσπαθήσει να εκκινήσει υπό πλήρες φορτίο τότε το ρεύμα εκκίνησης δεν θα είναι στιγμιαίο και ίσως μπορεί να σβήσει τη γεννήτρια. Νομίζω ότι 2- 2.5 φορές ισχυρότερη γεννήτρια από τον κινητήρα μπορεί να τον εκκινήσει αν δεν έχει φορτίο.

vasilis1
15-10-14, 19:26
Επι παραδείγματι ΕΓΡΑΨΑ για τα inverters και τι αναφέρουν οι κατασκευαστές για το ρεύμα εκκίνησης ηλεκτροκινητηρων.ειμαι ξεκαθαρος

micalis
16-10-14, 01:47
καλησπέρα σε ολη τη κοινότητα, θελω να κανω μερικές εργασίες σε κτήμα ανεφ παροχής ρεύματος και σκέφτηκα να αγοράσω μια γεννήτρια
θελω να δουλέψω ενα τρυπάνι 700W και ενα τροχό 1100W (οχι ταυτόχρονα) πιστεύετε οτι μια γεννήτρια 1-1,5kva θα με εξυπηρετήσει ?
γιατι για παραπάνω kva οι τιμές ξεφεύγουν αρκετα απο το budget μου
Ανετα....