PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρασιτα σε ηχοσυστημα



xristosxal
15-10-14, 23:16
Γεια σε ολη την κοινοτητα...Για να μην σας κουραζω συναδελφοι μου,ειχα παρασιτα οταν ανοιγα το ηχοσυστημα,εψαξα ολα τα συναφη..δυναμο,μπουζοκαλωδια,RCA και τα περι γειωσης τα εχω δει ολα.γειωσα τα RCA στην πισω μερια της πηγης και μονο τοτε σταματησαν τα παρασιτα και λυθηκε το προβλημα.υποπτευομαι οτι η πηγη δεν ειναι οκ για να κανει κατι τετοια..τι λετε??

ninolas
15-10-14, 23:55
κάτσε για να καταλάβω
μιλάμε για αυτοκίνητο
και τα παράσιτα από πια ηχεία βγαίνουν ?
από αυτά που είναι συνδεδεμένα στην πηγή ή αυτά που είναι πάνω στον ενισχυτή?(μάλλον το δεύτερο)
πες και μία τι αυτοκίνητο έχεις

xristosxal
17-10-14, 22:17
Ναι απο τα ηχεια..απο που αλλου...επαναλαμβανω οτι το θεμα ομως το ελυσα απλα γειωνωντας τα RCA στην πηγη..ολα τα ηχεια ειναι συνδεδεμενα σε ενισχυτη και οχι σε πηγη...απλα ηθελα να μαθω και προφανως υποψιαζομαι την πηγη που κανει νουμερα...Honda Civic 1.4 1998 '

ninolas
17-10-14, 23:17
δεν σου είπα από τα ηχεία σου είπα από ποια ηχεία
αυτά που είναι συνδεδεμένα στην πηγή ή αυτά που είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή εννοούσα !
αφού τα έχεις όλα στον ενισχυτή
για να είσαι σίγουρος θα πάρεις ένα ή δυο
ανάλογα τα κανάλια βαρελάκι
το οποίο κάνει απομόνωση την γείωση της πηγής με την γείωση του ενισχυτή !
και μάλλον αυτός που σου έκανε την εγκατάσταση δεν γνωρίζει κάποια πράγματα !!!

betacord85
17-10-14, 23:25
ποιο βαρελακι νικο?για ανεβασε καμια φωτο να το μαθουμε και εμεις..φιλτρακι?
δεν σου είπα από τα ηχεία σου είπα από ποια ηχεία
αυτά που είναι συνδεδεμένα στην πηγή ή αυτά που είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή εννοούσα !
αφού τα έχεις όλα στον ενισχυτή
για να είσαι σίγουρος θα πάρεις ένα ή δυο
ανάλογα τα κανάλια βαρελάκι
το οποίο κάνει απομόνωση την γείωση της πηγής με την γείωση του ενισχυτή !
και μάλλον αυτός που σου έκανε την εγκατάσταση δεν γνωρίζει κάποια πράγματα !!!

betacord85
17-10-14, 23:39
μαλλον ενα απο αυτα λες νικο... https://www.google.gr/search?q=car+audio+filter&espv=2&biw=1280&bih=866&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=uX1BVOqUA_SM7AbCuYC4BA&ved=0CAYQ_AUoAQ

ninolas
18-10-14, 00:30
αυτό ακριβώς λέω Μπάμπη
και έχουν και 7 ευρώ το πολύ
μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και μεταξύ υπολογιστή με την κονσόλα ή τον μίκτη ή στον ενισχυτή στο σπίτι γιατί κάποιες φορές έχουν θέμα με την γείωση !

xristosxal
18-10-14, 22:01
Το ηχοσυστημα δουλευε 6 χρονια χωρις το παραμικρο.....δεν μπορουμε να τα ριχνουμε σε αυτον που το εγκατεστησε πριν 6 χρονια που ουτε καν ξερω ποιος ειναι !! επειδη ειμαι κατα του φιλτρου διοτι ειναι μια λυση σταχτι στα ματια...το πραγματικο φταιξιμο παραμενει..τα ηχοσυστηματα πρεπει να δουλευουν χωρις φιλτρο !δεν χρειαζεται να παρω φιλτρο διοτι γειωνοντας εξτρα τα RCA του ενισχυτη και γενικα ολο το πλην του ενισχυτη δεν αλλαξε τιποτα...μολις γειωσα το πλην στα RCA της πηγης απο πισω,τα παρασιτα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ...απλα ηθελα να μαθω και μαλλον υποψιαζομαι οτι η πηγη πρεπει να ειναι ετοιμη να χαλασει..Ευχαριστω πολυ

ultra
18-10-14, 22:22
Aν η πηγη σου ειναι Pioneer, κοιταξε την smd ασφαλεια στο εσωτερικο της.

ultra
19-10-14, 12:35
...μολις γειωσα το πλην στα RCA της πηγης απο πισω,τα παρασιτα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ...

Θα σου συνιστουσα να ξαναδιαβασεις το ποστ #9 με περισσοτερη προσοχη.
Αν εισαι συναδελφος οπως λες, θα επρεπε να ξερεις οτι παρα πολλα ραδιο-cd εχουν εσωτερικη ασφαλεια smd απο την γειωση τους προς το κελυφος των RCA. Υπαρχει βεβαια η ακραια περιπτωση, να εχει κοπει ο διαδρομος της γειωσης των RCA στην πλακετα του ραδιο-cd, αλλα ειναι ουσιαστικα η ιδια βλαβη.
Μονος σου γραφεις παραπανω οτι μολις γειωσες εξωτερικα το κελυφος των RCA ο θορυβος σταματησε.
Αυτο σημαινει οτι μεταξυ σασσι του ραδιο-cd και των RCA δεν εχεις αντισταση 0Ω....οπως θα επρεπε.
Τελος,αφου κανεις ολα αυτα, ζητα απο εναν διαχειριστη να αφαιρεσει το thumbs down που μου κοτσαρισες τοσο ευκολα.

ninolas
19-10-14, 13:47
Θα σου συνιστουσα να ξαναδιαβασεις το ποστ #9 με περισσοτερη προσοχη.
Αν εισαι συναδελφος οπως λες, θα επρεπε να ξερεις οτι παρα πολλα ραδιο-cd εχουν εσωτερικη ασφαλεια smd απο την γειωση τους προς το κελυφος των RCA. Υπαρχει βεβαια η ακραια περιπτωση, να εχει κοπει ο διαδρομος της γειωσης των RCA στην πλακετα του ραδιο-cd, αλλα ειναι ουσιαστικα η ιδια βλαβη.
Μονος σου γραφεις παραπανω οτι μολις γειωσες εξωτερικα το κελυφος των RCA ο θορυβος σταματησε.
Αυτο σημαινει οτι μεταξυ σασσι του ραδιο-cd και των RCA δεν εχεις αντισταση 0Ω....οπως θα επρεπε.
Τελος,αφου κανεις ολα αυτα, ζητα απο εναν διαχειριστη να αφαιρεσει το thumbs down που μου κοτσαρισες τοσο ευκολα.
Κώστα αυτό με την ασφάλεια smd δεν το ήξερα
μόνο τα Pioneer έχουν ή έχουν και άλλες εταιρίες ?
και μήπως γνωρίζεις γιατί υπάρχει ?(εγκυκλοπαιδικά ρωτάω)

betacord85
19-10-14, 14:11
κωστα την βλαβη την συγκεκριμενη την χρεωνουμε με 80 με 90 ευρω κριμα να την αναφερεις απο αυτα ζουνε οι συναδελφοι...απο οτι ειδες δεν ειναι συναδελφος αλλιως δεν θα εκανε τετοιες γενικες ερωτησεις εδω...ολοι ξερουμε οτι ο βομβος στο αυτοκινητο μπορει να ειναι το οτιδηποτε...απο δυναμο και καλωδια μεχρι και οτι ποιο κουλο!

ultra
19-10-14, 15:09
κωστα την βλαβη την συγκεκριμενη την χρεωνουμε με 80 με 90 ευρω κριμα να την αναφερεις απο αυτα ζουνε οι συναδελφοι...απο οτι ειδες δεν ειναι συναδελφος αλλιως δεν θα εκανε τετοιες γενικες ερωτησεις εδω...ολοι ξερουμε οτι ο βομβος στο αυτοκινητο μπορει να ειναι το οτιδηποτε...απο δυναμο και καλωδια μεχρι και οτι ποιο κουλο!

Επισκευαζω μονο ενισχυτες.
Δεν ξερω αν 80-90 ευρω ειναι πολλα η λιγα, μπορω ομως να σου πω οτι με λιγα περισσοτερα (εργασια) επισκευαζω κατι τετοιο

53195

xristosxal
19-10-14, 15:09
Θα σου συνιστουσα να ξαναδιαβασεις το ποστ #9 με περισσοτερη προσοχη.
Αν εισαι συναδελφος οπως λες, θα επρεπε να ξερεις οτι παρα πολλα ραδιο-cd εχουν εσωτερικη ασφαλεια smd απο την γειωση τους προς το κελυφος των RCA. Υπαρχει βεβαια η ακραια περιπτωση, να εχει κοπει ο διαδρομος της γειωσης των RCA στην πλακετα του ραδιο-cd, αλλα ειναι ουσιαστικα η ιδια βλαβη.
Μονος σου γραφεις παραπανω οτι μολις γειωσες εξωτερικα το κελυφος των RCA ο θορυβος σταματησε.
Αυτο σημαινει οτι μεταξυ σασσι του ραδιο-cd και των RCA δεν εχεις αντισταση 0Ω....οπως θα επρεπε.
Τελος,αφου κανεις ολα αυτα, ζητα απο εναν διαχειριστη να αφαιρεσει το thumbs down που μου κοτσαρισες τοσο ευκολα.

thumbs down καποιος αλλος ειχε κοτσαρει διοτι εγραφε ηδη μειον ενα..και οταν το πατησα εξαφανιστηκε το μειον ενα...ειμαι καινουριος στη κοινοτητα και δεν γνωριζω πολλα.και για την ασφαλεια ειχα ηδη κοιταξει φιλε μου...οπως ειχα μετρησει και με το ωμομετρο στον βομβητη απο κελυφος της πηγης προς γειωση RCA και εδειχνε οτι εκανε κυκλωμα( ο βημβητης δουλευε και η ωμικη περιπου στο 0)..πριν κρινετε τι ειναι ο καθενας καλο θα ηταν να μην σχολιαζουμε..ειμαστε εδω περα για το καλο ολων μας και οχι να βρουμε ποιος ειναι συναδελφος και ποιος οχι.Σας ευχαριστω και παλι

ultra
20-10-14, 18:15
thumbs down καποιος αλλος ειχε κοτσαρει διοτι εγραφε ηδη μειον ενα..και οταν το πατησα εξαφανιστηκε το μειον ενα...ειμαι καινουριος στη κοινοτητα και δεν γνωριζω πολλα.και για την ασφαλεια ειχα ηδη κοιταξει φιλε μου...οπως ειχα μετρησει και με το ωμομετρο στον βομβητη απο κελυφος της πηγης προς γειωση RCA και εδειχνε οτι εκανε κυκλωμα( ο βημβητης δουλευε και η ωμικη περιπου στο 0)..πριν κρινετε τι ειναι ο καθενας καλο θα ηταν να μην σχολιαζουμε..ειμαστε εδω περα για το καλο ολων μας και οχι να βρουμε ποιος ειναι συναδελφος και ποιος οχι.Σας ευχαριστω και παλι

Αφου παραδεχεσαι οτι δεν ειχες προθεση να πατησεις το thumbs down, ζητα απο εναν διαχειριστη να το αφαιρεσει.

Οσο για το ραδιο-cd, δοκιμασε να γειωσεις το κελυφος των RCA εσωτερικα.

@ Νinolas, πολλα ραδιο-cd εχουν αυτην την ασφαλεια,οπως και μερικοι ενισχυτες.
Σκοπος ειναι, αν γινει καποιο βραχυκυκλωμα, η χαθει προς στιγμη η γειωση, να μην γειωθει ο ενισχυτης μεσω των RCA, αλλα να καει η ασφαλεια και να γλυτωσει ο ενισχυτης.

xristosxal
21-10-14, 21:01
Αφου παραδεχεσαι οτι δεν ειχες προθεση να πατησεις το thumbs down, ζητα απο εναν διαχειριστη να το αφαιρεσει.

Οσο για το ραδιο-cd, δοκιμασε να γειωσεις το κελυφος των RCA εσωτερικα.

@ Νinolas, πολλα ραδιο-cd εχουν αυτην την ασφαλεια,οπως και μερικοι ενισχυτες.
Σκοπος ειναι, αν γινει καποιο βραχυκυκλωμα, η χαθει προς στιγμη η γειωση, να μην γειωθει ο ενισχυτης μεσω των RCA, αλλα να καει η ασφαλεια και να γλυτωσει ο ενισχυτης.

Ρε φιλε πες μου πως γινεται να το κανω δηλαδη να ζητησω απο διαχειριστη για το thumbs down αυτο το πραμα που λες..αν ηξερα θα το εκανα,δυο μηνες ειμαι εδω στη κοινοτητα δεν ξερω καλα την σελιδα.δεν εχω κατι με κανεναν.δεν ειμαι πολυ καιρο εδω και δεν ξερω.κατα τα αλλα το ηχοσυστημα παιζει τωρα κανονικα..αν κανει τιποτα τοτε θα δω..

picdev
21-10-14, 22:11
κωστα την βλαβη την συγκεκριμενη την χρεωνουμε με 80 με 90 ευρω κριμα να την αναφερεις απο αυτα ζουνε οι συναδελφοι...απο οτι ειδες δεν ειναι συναδελφος αλλιως δεν θα εκανε τετοιες γενικες ερωτησεις εδω...ολοι ξερουμε οτι ο βομβος στο αυτοκινητο μπορει να ειναι το οτιδηποτε...απο δυναμο και καλωδια μεχρι και οτι ποιο κουλο!

δεν μου αρέσει η Ελληνική κουτοπονηρία γιατί αν το σκεπτικό σου είναι πόσο θα χρεώσεις και μην μαθευτεί το μυστικό , μην ξαναγράψεις στο φόρουμ,
προσλάβεις επαγγελματίες και μη που προσφέρουν τις γνώσεις τους= λόγος ύπαρξης του φόρουμ.
Ελπίζω να το είπες ειρωνικά , αν ναί ζητώ συγγνώμη