PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη συμπεριφορά γέφυρας ανόρθωσης



dog80
21-10-14, 19:12
Έχω ένα μ/σ με δευτερεύον ονομαστικής τάσης 12V RMS, 50W.

Όταν οδηγήσω την εναλασσόμενη τάση σε μια γέφυρα ανόρθωσης η κυματομορφή που παίρνω είναι αυτή:

53231

Κανονικά το peak πρέπει να είναι στα 20 Volt αλλά απ ότι φαίνεται η τάση φτάνει μέχρι τα 30 περίπου. Το ίδιο αποτέλεσμα έχω και με γέφυρα απο ξεχωριστές 1Ν4001 και με γέφυρα σε ολοκληρωμένο.

Μόλις βάλω στα άκρα της γέφυρας ακόμα και ένα πολύ μικρό φορτίο πχ μια αντίσταση 1ΜΩ, τότε η κυματομορφή γίνεται όπως πρέπει και peak στα 20 Volt.

Αν βάλω ένα πυκνωτή χωρίς την αντίσταση, τότε γίνεται ευθεία γραμμή (όπως πρέπει) στα 20 Volt

Απο που προέρχεται αυτή η κορύφωση στα 30 Volt όταν η γέφυρα είναι χωρίς φορτίο?

dog80
21-10-14, 20:11
Νομίζω βρήκα την απάντηση: http://www.fluke.com/fluke/uses/comunidad/fluke-news-plus/articlecategories/electrical/measurearectifier.htm

Η χωρητικότητα των διόδων και οι διαρροές προκαλούν αυτά τα φαινόμενα.

Το τέστ έγινε με τον παλμογράφο στο 10x. Θα δοκιμάσω αύριο με το probe στο 1x, λογικά έτσι θα βγάζει σωστή κυματομορφή και χωρίς την αντίσταση.

michaelcom
21-10-14, 20:15
Μπραβο ρε Γιαννη και περιμενα τοση ωρα απαντηση απο κανεναν αλλα τπτ να μαθω κι γω :P στην αρχη εγω πιστευα τπτ στατικος θορυβος(μην βαρατε) αλλα μετα που το σκεφτηκα λιγο δεν θα μπορουσε να παιξει. Οποτε μαλλον αυτο θα ειναι που εστειλες

dog80
21-10-14, 21:42
Εγώ στην αρχή νόμιζα οτι υπάρχει κάποιο βραχυκύκλωμα μεταξύ πρωτεύοντος και δευτερεύοντος, αλλά δοκίμασα με άλλο μ/σ και πάλι τα ίδια.

dog80
22-10-14, 12:46
Το δοκίμασα σήμερα χωρίς αντίσταση και με το probe ρυθμισμένο στο 1x και η κυματομορφή βγήκε σωστή.

Μόλις έβαλα το διακόπτη στο 10x χάλασε πάλι. Μετά, αγγίζοντας τα άκρα της γέφυρας με το χέρι μου η κυματομορφή έφτιαξε πάλι, γιατι προφανώς η αντίσταση του χεριού μου παράλληλα με του παλμογράφου μίκρυνε τη συνολική αντίσταση.

FILMAN
22-10-14, 12:50
Εντάξει, γενικά πρέπει να έχεις ένα μικρό φορτίο στην έξοδο της γέφυρας για να μπορέσεις να δεις μια σωστή εικόνα στον παλμογράφο.