PDA

Επιστροφή στο Forum : Για γέλια και για κλάμματα



xlife
21-10-14, 22:08
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί τη σημερινή εμπειρία που είχα, η οποία ήταν για γέλια και για κλάματα.
Είχα ένα ραντεβού για δουλειά το πρωί(συνέντευξη όπως λέγεται στην καθομιλουμένη) Συζητήσαμε για τις δεξιότητες μου και με βάση το βιογραφικό μου και την πλούσια προϋπηρεσία είδα ότι ήταν πρόθυμοι να συνεργαστούμε. Οι απαιτήσεις βέβαια ήταν να είμαι συνεργάσιμος ευπαρουσίαστος ομαδικός λόγω του ότι η δουλειά είχε να κάνει με μεγάλους πελάτες κτλ. Μέχρι εδώ καλά. Όταν φτάσαμε στο ύψος του μισθού άκουσα ένα 300ευρώ να βγαίνει από το στόμα του υπεύθυνου. Βέβαια πρόκειται για 3ημερη εργασία αλλά... δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο ταυτόχρονα γιατί θα πρέπει να είμαι διαθέσιμος όλες τις μέρες τις εβδομάδας μήπως και βγει κάποιος επιπλέον πελάτης!!! Δεν ήξερα αν πρέπει να κλάψω η να γελάσω. Φυσικά και δεν θα δεχτώ , όμως στεναχωριέμαι που κάποιοι συνάνθρωποι τεχνικοί(πιθανών και με περισσότερα προσόντα από μένα) θα πάνε γιατί δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Ευτυχώς είμαι από τους τυχερούς που δεν έχω τόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα, και θέλω να εργαστώ πρωτίστως γιατί μου αρέσει η δουλειά ... αλλά δεν θα χαραμίσω 15 χρόνια ασχολίας και γνώσης για 300 ευρώ.

xsterg
21-10-14, 22:15
δυστυχως ειναι η πραγματικοτητα αυτη που περιγραφεις. η εκμεταλευση σε ολο της το μεγαλειο.

matthew
21-10-14, 22:34
Αφού σε θέλουν ευπαρουσίαστο, έπρεπε να ζητήσεις να σου δώσουν καμιά διακοσαριά χιλιάδες € για κουστούμια, παπούτσια, γραβάτες κλπ κλπ. :mrgreen: Δυστυχώς είναι μόνο για :crying: η κατάσταση γενικώς...

picdev
21-10-14, 22:39
τα ίδια έλεγα και εγώ στο θέμα της εξαέρωσης και τότε πετάχτηκαν κάτι επιχειρηματίες και είπαν , ε μην πάς τόσα δίνουν.
Μέσα στη βδομάδα η κοπέλα μου έψαχνε για δουλειά, πτυχίο νομικής αθηνών, αγγλικά γαλλικά με επάρκεια διαδασκαλείας και στα 2,
χρόνια προϋπηρεσία σε συμβολαιογραφείο, και έχει κάνει άσκηση.
Ο καθαρός μισθός που δίνουν είναι 380! και μπορεί και πιο λίγα αν τους κόβει απόδειξη,
δεν θέλω να περιαφτολογίσω αλλά είναι ευπαρουσίαστη, έξυπνη και πολύ εργατική, όπου έχει εργαστεί λένε τα καλύτερα !
βλέπω ότι είμαστε σε χειρότερη μοίρα και απο τους πακιστανούς της μανολάδας , εγώ απο αύριο μεθαύριο θα ψάξω για εργασία ,
και περιμένω να ακούσω τα ίδια.
Σε λίγο θα ζητάνε να τους πληρώνουμε, , αλλά στην Ελλάδα καλύτερα γκαρσόνι! με 300 και 400ε δεν παίρνουν ούτε πακιστανό που έχει τελειώσει το σχολείο!

Με αυτά που ακούω επλίζω να μην τραβήξω κανένα μπουκέτο

xlife
21-10-14, 22:49
πετάχτηκαν κάτι επιχειρηματίες

επιχειρηματίες? χαχαχαχα ε καλά τώρα ,δουλέμποροι θέλεις να πεις.

dalai
21-10-14, 22:58
Δυστηχως ο νομος επιτρεπει να γινονται τετοιες εκιννησεις με μισθους φτωχειας..
Απο τη μια η ουρα να περιμμενει απ εξω για συνεντευξη,απο την αλλη η ασυδοσια και κερασακι η παντελης απουσια του ελεγκτικου κρατους, κανουν κανονα την απελπισια.
Τελευταια εξαιρεση που ακουσα ηταν τα τουρκοJUMBO της ξανθης . Ακουστηκε οτι καθιστερησε 6 μηνες την εναρξη λειτουργειας ,γιατι δεν εβρισκε δουλους (υπαλληλους) να δουλευουν 4ωρο με 200 ευρω. Τελικα αναγκαστηκε να προσφερει εξαωρη εργασια ...

betacord85
21-10-14, 23:56
μια που ανοιξε το θεμα ο κωστας...ετοιμαζω το βιογραφικο μου αυτες τις μερες λογο που εκλεισε το μαγαζι λογο κρισης(επισκευες hi-fi tv και τα σιναφη)λοιπον στο βιογραφικο μου για την νεα δουλεια να γραψω ολες τις εμπειριες και ολες τις ασχολιες εκτος κλαδου των ηλεκτρονικων?τι να αποφυγω να γραψω?να βαλω σαλτσες η οχι?

xlife
22-10-14, 00:10
Μπάμπη θεωρώ ότι το βιογραφικό πρέπει να είναι λιτό αλλά να επιδεικνύει τις ικανότητες σου επαρκώς για την ειδικότητα σου. ένα 5σελιδο βιογραφικό είναι δύσκολο να το διαβάσει κάποιος. Εκτός κλάδου τον ηλεκτρονικών.. εγώ δεν θα έβαζα κανένα από τα επαγγέλματα που έχω κάνει. πχ στα 17 δούλευα σε οικοδομή και σε υδραυλικό. Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν εκτός αν στείλω το βιογραφικό σε οικοδομικές εργασίες. Καθαρογραμμένο και χωρίς ορθογραφικά λάθη είναι το δεύτερο σημαντικό. Εννοείτε αλήθειες. Εαν γράψεις κάτι που δεν ξέρεις να το κάνεις θα έχεις σοβαρά προβλήματα

betacord85
22-10-14, 00:14
σωστος...απο θεμα αποδοχων?οταν ο αλλος σου προσφερει για 8ωρο 500 και 600 ευρω θα πας?παντα για τον κλαδο μας μιλαω ουτε για σερβιτορος ουτε για νετελιβερι

pet
22-10-14, 00:19
Νομίζω αξίζει να περάσεις βράδυ, σε κανα δίμηνο, με ένα σπρέι και να γράψεις απ'έξω δουλέμποροι (αν είναι κανα ισόγειο).

xlife
22-10-14, 00:24
?. Το θέμα το απαντάει. κάποτε δούλευα για αρκετά καλά λεφτά σε κάποια εταιρεία. είχα όρεξη για δουλειά , νέες ιδέες που τελικά φέρανε αρκετές δουλειές και λεφτά στην εταιρεία. Οι υπόλοιποι τεχνικοί ήταν νωχελικοί και μπορώ να πω κάναν κακό στην εταιρεία μιας και σε συζητήσεις που έτυχε να ακούσω λέγανε τα χειρότερα και κάνανε πολύ κακή διαφήμιση. Όταν έψαξα το λόγο που οι άλλοι τεχνικοί το κάναν αυτό στην εταιρεία έμαθα οτι παίρνανε 630 ευρώ έκαστος. Λογικό είναι όταν παίρνεις 3 και 60 να μην ενδιαφέρεσαι για την εταιρεία. Αυτό έχει γίνει στην Ελλάδα. οι υπάλληλοι βρίζουν τους επιχειρηματιες απ όπου βρεθούν. Πετυχημένη εταιρεία είναι αυτή που ο υπάλληλος της είναι και πελάτης της... δύσκολα θα βρεις τέτοιες εταιρειες

Fixxxer
22-10-14, 00:30
Μπαμπη γραψε οτι νομιζεις αλλα να εισαι προετοιμασμενος να στειλεις πρωτα τουλαχιστον 100 βιογραφικα για να λαβεις μια απαντηση...
Αν δεν εχεις καπου καποιον γνωστο, δουλεια με τα βιογραφικα δεν γινεται η μαλλον γινεται με μεγαλη δυσκολια οσο εμπειρος και να εισαι...
Προσωπικα εχω περασει απο διαφορου τυπου συνεντευξεις μεχρι και σε πυλωτη πολυκατοικιας η σε καφετερια (και οχι για σερβιτορος), συνεντευξη του τυπου "ελα κανα 2-3 μερες να σε δουμε στη δουλεια", ακομα και γραπτες τελος παντων...
Οι υποψηφιοι εργαζομενοι (δεν μ αρεσει η λεξη ανεργος) ας ειναι οπλισμενοι με υπομονη και επιμονη...
Καλη τυχη σε ολους...

betacord85
22-10-14, 00:44
το ξερω νικο...ασε εχω δει χωρις κονε δεν κανεις τιποτα...εχω δει συναδελφους να μπαινουν σε εταιρειες και να μην ξερουν την τυφλα τους...ορισμενοι δεν εχουν καν πτυχιο τεε..τεσπα...εχει ο θεος...

alfistas
22-10-14, 00:53
Νομίζω αξίζει να περάσεις βράδυ, σε κανα δίμηνο, με ένα σπρέι και να γράψεις απ'έξω δουλέμποροι (αν είναι κανα ισόγειο).

Αν και δεν είμαι των άκρων θα πρέπει να συμφωνήσω... Έχει παραγίνει το κακό!

DGeorge
22-10-14, 11:02
Θα συμφωνήσω κι εγώ στο όλο κλίμα, όπως περιγράφεται!
Ωστόσο εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78006&p=675305&viewfull=1#post675305) περιγράφω
...........Ο κάθε χρήστης μιας μηχανής, μπαίνει στη θέση (και στη φιλοσοφία) ενός εργοδότη. Πληρώνει την μηχανή (αξία αγοράς, ενέργεια, συντήρηση, ανταλλακτικά, αναλώσιμα, κλπ) προκειμένου να έχει -ως ανταπόδοση- το έργο παραγωγής της κάθε μηχανής.
Η συνεργασία -στην περίπτωση αυτή- θα εξαρτηθεί μόνο από την πλευρά του εργοδότη.... Διότι ο εργαζόμενος έχει -ευθύς εξ'αρχής- αποσαφηνίσει τους όρους, τις συνθήκες εργασίας του, όπως και την απόδοσή του. Αν ο εργοδότης συμφωνήσει στην αρχή, και στην πορεία αρχίσει να παραβιάζει λίγο-λίγο τους όρους του αρχικού συμβολαίου/συμφωνίας, ο εργαζόμενος θα προειδοποιήσει (όπως πρέπει). Αν ο εργοδότης τον αγνοήσει (αρκετές φορές 'επιδεικτικά'), τότε -σε κάποια (συνήθως ανύποπτη) στιγμή ο εργαζόμενος θα σταματήσει να εργάζεται λόγω 'σοβαρής βλάβης της υγείας του' (CPU, GPU, RAM, ο,τιδήποτε). το πώς οι συντριπτικά περισσότεροι από εμάς, κρύβουμε έναν τέτοιον εργοδότη μέσα μας... Και τον εμφανίζουμε απέναντι στο Laptop, το PC, την κονσόλα μας. Φτάνουμε να ζητάμε διαρκώς περισσότερα, με το απλούστατο επιχείρημα: "Γι'αυτό το αγόρασα!!"
Αν παρατηρήσουμε προσεκτικά, θα δούμε, ότι πέρα από τους (μετρημένους-γνωστούς) πλουτοκράτες, οι υπόλοιποι επιχειρηματίες είναι συμπατριώτες μας, με μια μικρο-μεσαία προσωπική (ίσως και οικογενειακή) επιχείρηση. Ο ιδιοκτήτης, επιχειρηματίας, -δυνάμει δουλέμπορος- είμαι εγώ, εσύ, αυτός δίπλα....
Απλώς η Κρίση έβγαλε το Τέρας/Κτήνος από μέσα μας! Εμείς, οι καθημερινοί άνθρωποι της διπλανής πόρτας είμαστε, που γίναμε κανίβαλοι, με την πρώτη ευκαιρία.
Μας άρεσε τόσο πολύ το κοστούμι του 'Ραγιά', ώστε δεν το έχουμε βγάλει από την εποχή της Ρωμαϊκής Κατοχής....Και πολύ πιο παλιά!!!!

Αλήθεια... Ποιός ξένος κ@λ@δάχτυλος έφταιγε για τον εξευτελιστικό και καταστρεπτικότατο 30ετή εμφύλιο (πελοποννησιακό πόλεμο); Ήταν η CIA, οι Αμερικάνοι, οι Γερμανοί, η Τρόϊκα....; Ποιός π@@@στης, τέλος-πάντων, έφταιγε για 30 χρόνια ανοσιουργημάτων μεταξύ μας;
Από τότε που πατήσαμε πόδι σ'αυτά τα ιερά χώματα, από τότε αλληλοσφαζόμαστε και κανιβαλίζουμε.
Βγάζουμε Φιλοσοφικές Αρχές Πολιτισμού, Ανθρωπιάς, κλπ κλπ. Μένουν έκθαμβες οι φυλές όλες του πλανήτη, από το κάλλος και το φως των Αρχών μας αυτών. Κι αμέσως μετά, μένουν οι ίδιες φυλές, με ένα τεράστιο ερωτηματικό να αιωρείται πάνω από τα κεφάλια τους, βλέποντάς μας να καταπατούμε ανελέητα αυτές τις Αρχές. Μας παρακολουθούν καθώς σφάζει, υποδουλώνει, λεηλατεί Αδελφός τον Αδελφό!!!......
Δεν χρειαζόμαστε κανέναν ξένο (χώρας, θρησκείας, κλπ) για να μας καταστρέψει! Τα καταφέρνουμε άψογα μεταξύ μας/(μόνοι μας).
Ο κάθε καλός κυριούλης που 'παριστάνει' τον -δυνάμει- δουλέμπορα, όταν θα βρεθεί στη μειονεκτική θέση, η κραυγή διαμαρτυρίας του θα σκίζει τα Ουράνια.

Πριν σχολιάσω τον Γιάννη, ή τον Κωνσταντίνο, ότι ψάχνουν για δούλους κι όχι για υπαλλήλους, πρέπει πρώτα και ειλικρινά να εξετάσω αν -ίσως- είναι κι ελαφρώς πιο μετριοπαθείς από εμένα... Αν εγώ, στην πραγματικότητα, είμαι πολύ χειρότερος από αυτούς, αλλά απλώς δεν έχω την ευκαιρία να βρυχηθώ, γιατί με πατάνε άλλοι-ισχυρότεροι!:wink:

Τότε... Αν καθένας μας κάνει αυτή την αυτοκριτική, ίσως -ως δια μαγείας- οι δουλέμποροι θα γίνουν πάλι (μετρημένοι στα δάχτυλα -άντε και των δύο χεριών).
Παίδες, δεν φταίνε πάντα οι άλλοι (ή -έστω- μόνο οι άλλοι)!!!

xlife
22-10-14, 11:52
Η αποτυχία των ελληνικών επιχειρήσεων έχει δυο βασικά συστατικά. Ο υπάλληλος δεν μπορεί να σκεφτεί τα προβλήματα της επιχείρησης και ο επιχειρηματιας δεν μπορεί να σκεφτεί τα προβλήματα του υπαλλήλου. Κάποτε όπως προείπα δούλευα σε κάποια εταιρεία και άκουσα κάποιον τεχνικό να λέει στον πελάτη να πάει σε άλλη επιχείρηση με πιο "αξιόπιστα προϊόντα". Η επιχείρηση εφόσον δεν είχε ευχαριστημενους υπαλλήλους έχανε απο την κακή διαφήμιση που γινόταν εκ των έσω. (μετά έμαθα οτι ο συγκεκριμενος έβγαζε κάτι τις απο την προώθηση πελατών στην άλλη επιχείρηση). Ο υπάλληλος δεν σκέφτεται τα συσσωρευμένα προβλήματα που μπορεί να έχει μια επιχείρηση... φπα φόρους ικα μειωμένη κατανάλωση κτλ. αλλά και η επιχείρηση δεν μπορεί να σκεφτεί ότι ο υπάλληλός της πρέπει να ζει αξιοπρεπώς .Δυστυχώς είναι ελάχιστες οι εταιρείες στις οποίες μπορείς να συνεργαστείς(και όχι απλά να εργαστεις) και να νιώσεις ασφάλεια προωθώντας νέες καινοτόμες ιδέες αλλά και προσπαθώντας να παράγεις όσο το δυνατόν περισσότερα χωρίς να κοιτάς το ρολόι.Βασική μου αρχή είναι ότι ο υπάλληλος πρέπει να παράγει 150 ευρώ τη μέρα στην επιχείρηση.
Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι ανοίγουν υπερβολικά πολλές startup. ο λόγος είναι ότι όταν κάποιος έχει μια "καλή" ιδέα ούτε καν σκέφτεται να την προωθήσει στην εταιρεία(δουλέμπορο) που δουλεύει αλλά το προσπαθεί μόνος του. Χάνει η εταιρεία την ιδέα και η startup συνήθως πέφτει σε λακουβα λόγω των εξόδων που έχει να αντιμετωπίσει και της μη γνώσης λειτουργίας επιχειρήσεων.

passer07
22-10-14, 12:09
Η αποτυχία των ελληνικών επιχειρήσεων έχει δυο βασικά συστατικά. Ο υπάλληλος δεν μπορεί να σκεφτεί τα προβλήματα της επιχείρησης και ο επιχειρηματιας δεν μπορεί να σκεφτεί τα προβλήματα του υπαλλήλου. Κάποτε όπως προείπα δούλευα σε κάποια εταιρεία και άκουσα κάποιον τεχνικό να λέει στον πελάτη να πάει σε άλλη επιχείρηση με πιο "αξιόπιστα προϊόντα". Η επιχείρηση εφόσον δεν είχε ευχαριστημενους υπαλλήλους έχανε απο την κακή διαφήμιση που γινόταν εκ των έσω. (μετά έμαθα οτι ο συγκεκριμενος έβγαζε κάτι τις απο την προώθηση πελατών στην άλλη επιχείρηση). Ο υπάλληλος δεν σκέφτεται τα συσσωρευμένα προβλήματα που μπορεί να έχει μια επιχείρηση... φπα φόρους ικα μειωμένη κατανάλωση κτλ. αλλά και η επιχείρηση δεν μπορεί να σκεφτεί ότι ο υπάλληλός της πρέπει να ζει αξιοπρεπώς .Δυστυχώς είναι ελάχιστες οι εταιρείες στις οποίες μπορείς να συνεργαστείς(και όχι απλά να εργαστεις) και να νιώσεις ασφάλεια προωθώντας νέες καινοτόμες ιδέες αλλά και προσπαθώντας να παράγεις όσο το δυνατόν περισσότερα χωρίς να κοιτάς το ρολόι.Βασική μου αρχή είναι ότι ο υπάλληλος πρέπει να παράγει 150 ευρώ τη μέρα στην επιχείρηση.
Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι ανοίγουν υπερβολικά πολλές startup. ο λόγος είναι ότι όταν κάποιος έχει μια "καλή" ιδέα ούτε καν σκέφτεται να την προωθήσει στην εταιρεία(δουλέμπορο) που δουλεύει αλλά το προσπαθεί μόνος του. Χάνει η εταιρεία την ιδέα και η startup συνήθως πέφτει σε λακουβα λόγω των εξόδων που έχει να αντιμετωπίσει και της μη γνώσης λειτουργίας επιχειρήσεων.


για start up υπάρχει και η λύση τις στέγασης http://www.emea.gr/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%86%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CF%8C%CF%82-co-working-space-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/359075



το έψαχνα πληροφοριακά γιατί με είχαν ενημερώσει οτι κάτι κινείτε , θεωρώ οτι πολλοί βρίσκουν μια βοήθεια στο όνειρο τους



Προσωπικά απο την μικρή επαγγελματική μου εμπειρία στο χώρο κατάλαβα οτι τελικά αν έχεις μια ιδέα την μοιράζεσαι μονο αν είσαι απαραίτητος και αναντικατάστατος (δηλ. δεν παίζει να σε διώξουν )

αλλιώς καις την ιδέα για να συντηρηθείς ακόμη μια μέρα .


Δεν ξέρω ποσο δύσκολα βρίσκετε καλύτερα χρήματα με προϋπηρεσίες κτλπ αλλα τουλάχιστον εγώ έφαγα τα περισσότερα άκυρα οχι λογο στρατού αλλα λογο μη προϋπηρεσίας 2χρονων

Σε κάποιους μίλησα λίγο ανοιχτότερα ( ευγενικά πάντα ) γιατί είναι τόσο μαγκωμένοι σ προϋποθέσεις και αυτό που έπιασα είναι οτι πατάμε στην ανάγκη σου για να μην πατήσεις στην ανάγκη μας

DGeorge
22-10-14, 12:25
Η γενικότερη αποτυχία μας είναι αποτέλεσμα νοσηρού εγωισμού.
"Γιατί να ενδιαφερθώ για τον οποιονδήποτε; Ενδιαφέρθηκε κανείς για μένα;" ....Κλασσική 'ατάκα' των Καιρών μας. (Είς οιωνός άριστος... Αμύνεσθαι περί Πάρτης!!!)
Όταν αρχίζεις να του απαριθμείς 2~3 που ενδιαφέρθηκαν -αληθινά- γι'αυτόν, είναι έτοιμη κι η δεύτερη ατάκα: "Μόνο αυτοί;"
Πόσους θα ήθελες;.... Ίσως τον πληθυσμό του Πεκίνου;... Λέμε τώρα!!!!
Όμως όχι! ...Ούτε ο πληθυσμός όλης της Κίνας, και της Ινδίας μαζί, δεν θα με ικανοποιούσε! Αδιαφορώ για τους πάντες και τα πάντα! Μου αρκεί να περνάω καλά, κι ας σου κάνω εσένα, στο διπλανό σπίτι, τη ζωή αβίωτη!!!
Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, στον Στρατό (τεθωρακισμένα)... Έβρισκε κάπου το άρμα... Έλεγα στον οδηγό: "Πρόσεχε ρε αδελφέ, και λίγο! Άρμα-άρμα, αλλά τη ζημιά θα την πάθει!"
Η απάντηση ερχόταν σχεδόν ακαριαία: "Και τι σε νοιάζει! Δικό σου είναι;". Άδικα εξηγούσα ότι ένα Μ48Α5 κοστίζει αρκετά εκατομμύρια, τα οποία προέρχονται από τη φορολογία των γονιών μας... Δηλαδή, έμμεσα, το άρμα ήταν όλων μας!! Δεν μπορούσε να το καταλάβει!

Fixxxer
22-10-14, 14:19
Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι στο καλο συμβαινει στις βορειοευρωπαικες χωρες οπως πχ στη Νορβηγια και εχουν καλυτερα εργασιακα και λογικη φορολογια και πως εκει οι επιχειρηματιες δεν χρεωκοπουν ευκολα οπως εδω και αυτο γινοταν ανεκαθεν οχι τωρα στα χρονια της κρισης...
Πως γινεται εκει να υπαρχει μεσος μηνιαιος μισθος 4500€ μεικτα με τις εισφορες του εργαζομενου να ειναι 7,8% και για μιας εβδομαδας προμηθειες για προιοντα πρωτης αναγκης να πρεπει να εργαστεις 6 ωρες για να τα βγαλεις, αληθεια εδω ποσο πρεπει να εργαστεις?
Το ψαρι βρωμαει απ το κεφαλι και οι πολιτικοι και οι πολιτικες ολα αυτα τα χρονια φταινε για το 95% της καταντιας μας και για το υπολοιπο 5% φταιμε ολοι εμεις...
Επισης δεν υπαρχει καμια μα καμια παιδεια στην Ελλαδα απο το δημοτικο μεχρι το πανεπιστημιο...
Ενα καλο που εγινε στην παιδεια για μενα ειναι το πλαφον στα χρονια αποφοιτησης αλλα και αυτο εγινε μισο κατα τη γνωμη μου και σας το λεει καποιος που εκανε αρκετα χρονια να παρει πτυχιο...
Επισης κατι για τον ΟΑΕΕ γιατι καποιος να ανεβαινει αυτοματα βαθμιδες καθε 2-3 χρονια και να μην επιλεγει αυτος ποια βαθμιδα πρεπει να πληρωσει και να ξερει ομως οτι αυτο θα εχει αντικτυπο στην συνταξη του οταν κι οποτε την παρει...

Αν ξεφυγα λιγο απ το θεμα ζητω συγνωμη...

SeAfasia
22-10-14, 15:09
εγώ θα πήγαινα να έβλεπε τι "απάτη" εργασία θα ήταν και αν δε μου "αρεσε" θα έπαιρνα το 300αρι και μπραφφφφφ.....
από την άλλη ίσως το "300αρι" να ήταν για δόλωμα δλδ να έβλεπαν την κατάρτισή σου και οτι τελικά αξίζεις το παραπάνω της συλλογικής σύμβασης.Το λέω γιατί μπορεί να σε προσλάβαναν και να έβλεπαν τις δεξιότητες σου και τότε εσύ θα τους είχες του χερίου σου κωστή.....αυτό θα έκανα αν είχα οικονομική ευχέρεια...:wiink:

Xarry
22-10-14, 16:25
300 ευρω για 3 8ωρα την εβδομαδα ειναι 96 ωρες το μηνα. 300 ευρω/96 ωρες ειναι 3,1 ευρω την ωρα που ειναι ο μεσος ορος αμοιβης εργατοωρας στις μερες μας. Αν δε σου παρειχαν και πληρη ασφαλιση τοτε μιλαμε για αρκετα πανω απο τον μεσο ορο.
Βεβαια το ερωτημα ειναι τι να κανεις με 300 ευρω το μηνα. Μονο φοιτητς αν εισαι τη κουτσοβγαζεις.
Για να μην παρεξηγηθω ουτε συμφωνω με την παραπανω πολιτικη αλλωστε και γω για 2,5 ευρω την ωρα θα δουλεψω αν δουλεψω ουτε επιχειρηματιας ειμαι.

Μια υπενθυμιση ομως στους επιχειρηματιες:θυμηθειτε οτι βγαζετε χρηματα πρωτα εξ' αιτιας του πρωσοπικου σας και δευτερον εξ' αιτιας τη δραστηριοτητας σας γιατι κανενα μαγαζι δεν πουλαει μονο του καμια υπηρεσια δεν εκτελειται μονη της. Επιπλεον της "ορεξης για δουλεια" ενας κακοπληρωμενος υπαλληλος οσο καλος και τιμιος ανθρωπος και να ειναι με την πρωτη ευκαιρια καπου θα βαλει χερι. ΝΟΜΟΣ.
Για αυτο και σχεδον ολοι οι σοβαροι επιχειρηματιες "προσεχουν" το προσωπικο τους.

xlife
22-10-14, 16:39
300 ευρω για 3 8ωρα την εβδομαδα ειναι 96 ωρες το μηνα. 300 ευρω/96 ωρες ειναι 3,1 ευρω την ωρα

χαχαχα μην το κάνουμε σαν τον Βέγγο στο "θα σε κάνω βασίλισσα". Το θέμα είναι ότι για 300 ευρώ πάω και ντελίβερυ και παίρνω και κανένα πουρμπουάρ. Και φυσικά αφήνω τη "θέση" για κάποιον ο οποίος δεν έχει,και θέλει να αποκτήσει εμπειρία. Το θέμα είναι ότι ψάχνουν άτομο με χρόνια εμπειρίας!?! , αλλά το πιο κουλό είναι ότι δεν θα πρέπει να κάνεις οποιαδήποτε άλλη δουλειά μιας και πρέπει να είσαι διαθέσιμος όλες τις μέρες τις εβδομάδας μέχρι τις 10 το βράδυ , μπας και "βγει" κάποιος πελάτης... και φυσικά να εισαι ευπρεπώς ντυμένος μιας και η "εταιρεία" ασχολείται μόνο με σοβαρούς πελάτες Θεωρώ ότι ήταν ατυχές γεγονός μιας και οι συνεργασίες μου μέχρι σήμερα ήταν ικανοποιητικές πλην μερικών, και συνεχίζω με αρκετά πρώην αφεντικά να έχω καλές σχέσεις.

picdev
22-10-14, 17:41
εγώ θα πήγαινα να έβλεπε τι "απάτη" εργασία θα ήταν και αν δε μου "αρεσε" θα έπαιρνα το 300αρι και μπραφφφφφ.....
από την άλλη ίσως το "300αρι" να ήταν για δόλωμα δλδ να έβλεπαν την κατάρτισή σου και οτι τελικά αξίζεις το παραπάνω της συλλογικής σύμβασης.Το λέω γιατί μπορεί να σε προσλάβαναν και να έβλεπαν τις δεξιότητες σου και τότε εσύ θα τους είχες του χερίου σου κωστή.....αυτό θα έκανα αν είχα οικονομική ευχέρεια...:wiink:

και εγώ έτσι είχα ξεκινήσει, πήρα και "αύξυση" αλλά στο τέλος κατάντησα να δουλεύω απο το πρωί μέχρι το βράδυ, με τις ευθύνες όλο και πιο πολύ να μεγαλώνουν και να παλεύω με το χάος, μόνος μου,γιατί παντού κυριαρχούσε και η ελληνική γυφτιά.
Εκανα τα πάντα,απο ηλεκτρονικά ,δίκτυα, υπολογιστές, ότι ήξερα και δεν ήξερα. Μόλις είχα μια ιδέα για να βελτιωθεί κάτι , έτρωγα και άλλο χώσιμο. Ξεκίναγα το πρωί με μία δουλειά και το βράδυ είχα αφήσει στη μέση 10, δεν προλάβαινα ούτε διάλειμμα να κάνω.Οι άλλοι διακοπές εγώ είχα δουλειά για το σπίτι, Οι άλλοι έφευγαν στις 5 , εγώ καθόμουν μέχρι να τελειώσω ή όποτε είχε όρεξη αυτός.
Το βράδυ γύρναγα στο σπίτι με ένα κεφάλι καζάνι και απλά δεν ήθελα να ακούω τίποτα.
Έτσι και αλλιώς δεν θα άντεχα για πολύ ακόμα, αλλά δεν πρόκειται να με ξαναδεί ούτε ζωγραφιστό ,(έχω μάθει ότι με ψάχνει).
Στη τελική εκείνος έχασε έναν υπάλληλο που πάντα προσπαθούσε το 1000% και τα έβγαζε πέρα στα δύσκολα.
Σπατάλησε μισθούς για να μάθω τη δουλειά και στο τέλος έφυγα... άντε πάλι να βρεί καινούριο σκλάβο...

dalai
22-10-14, 18:07
και εγώ έτσι είχα ξεκινήσει, πήρα και "αύξυση" αλλά στο τέλος κατάντησα να δουλεύω απο το πρωί μέχρι το βράδυ, με τις ευθύνες όλο και πιο πολύ να μεγαλώνουν και να παλεύω με το χάος, μόνος μου,γιατί παντού κυριαρχούσε και η ελληνική γυφτιά.
Εκανα τα πάντα,απο ηλεκτρονικά ,δίκτυα, υπολογιστές, ότι ήξερα και δεν ήξερα. Μόλις είχα μια ιδέα για να βελτιωθεί κάτι , έτρωγα και άλλο χώσιμο. Ξεκίναγα το πρωί με μία δουλειά και το βράδυ είχα αφήσει στη μέση 10, δεν προλάβαινα ούτε διάλειμμα να κάνω.Οι άλλοι διακοπές εγώ είχα δουλειά για το σπίτι, Οι άλλοι έφευγαν στις 5 , εγώ καθόμουν μέχρι να τελειώσω ή όποτε είχε όρεξη αυτός.
Το βράδυ γύρναγα στο σπίτι με ένα κεφάλι καζάνι και απλά δεν ήθελα να ακούω τίποτα.
Έτσι και αλλιώς δεν θα άντεχα για πολύ ακόμα, αλλά δεν πρόκειται να με ξαναδεί ούτε ζωγραφιστό ,(έχω μάθει ότι με ψάχνει).
Στη τελική εκείνος έχασε έναν υπάλληλο που πάντα προσπαθούσε το 1000% και τα έβγαζε πέρα στα δύσκολα.
Σπατάλησε μισθούς για να μάθω τη δουλειά και στο τέλος έφυγα... άντε πάλι να βρεί καινούριο σκλάβο...

Φιλαρακι εδω φταις και συ.Σε εφαγε το φιλοτιμο και για να μην ερθεις σε συγκρουση μαζι του ,τα τιναξες ολα στον αερα και εφυγες.
Επρεπε να το συζητησεις να θεσεις ορια και μετα να φυγεις κυριος και να σε περνει 10 τηλ την μερα να ξαναγυρισεις. Αλλα σε εφαγε το φιλοτιμο....

picdev
22-10-14, 18:24
δεν έφυγα ετσι , έπρεπε να διακόψω για κάποιο λόγο, είναι επιλογή μου όσα λεφτά και να μου δώσει ότι δεν ξαναπάω , γιατί δεν είναι σοβαρός επαγγελματίας-εργοδότης κτλ

midakos
22-10-14, 18:33
Η γνώμη μου εμένα είναι σαφής: ο καθένας να πληρώνεται για όσο αξίζει. Έχω φορτωθεί ενα κάρο ευθύνες που δεν τις έχει κανείς (και έχουν όλοι μέσα 10+ χρόνια). Προσπαθώ να δίνω το 100% αλλά για 500E είναι πάρα πολλά αυτά που έχω να κάνω.
Για ποιο λόγο να πληρώνεις κάποιον μόνο και μόνο επειδή έχει πολλά χρόνια στη δουλειά (και ας δουλεύει σαν ζομπυ από τότε που μπήκε), και εγώ επειδή είμαι κάτω των 25 να αμείβομαι με τόσο?
Δεν έχω υπάρξει "αφεντικό" ποτέ, αλλά αν γίνει αυτό ποτέ, θα ζητάω το μέγιστο με ανάλογες αποδοχές. Εννοείται ότι όλα είναι αναλόγως της δουλειάς που έχεις, αλλά μιλάω για μια επιχείρηση με καλή εξαγωγική δραστηριότητα.

matthew
22-10-14, 19:41
Πετυχημένη εταιρεία είναι αυτή που ο υπάλληλος της είναι και πελάτης της...
Μα ήδη σε μια εταιρία οι εργαζόμενοί της θεωρούνται & αντιμετωπίζονται σαν εσωτερικοί πελάτες σύμφωνα με τη ΔΟΠ (Διοίκηση Ολικής Ποιότητας). Μανατζερίστικα κόλπα που χρησιμοποιούνται (& καλά) σαν εργαλεία με σκοπό την αύξηση της ανταγωνιστικότητας των εταιριών & τώρα ειδικά που καταργήθηκαν οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας εις βάρος των υπαλλήλων-εργαζομένων. :thumbdown:

DGeorge
23-10-14, 09:23
Η γνώμη μου εμένα είναι σαφής: ο καθένας να πληρώνεται για όσο αξίζει.............Αυτό ακριβώς είναι το σημείο σύγκρουσης Εργοδοτών (της πλάκας) και Εργαζομένων (της πλάκας). Καθώς δεν υπάρχει, ή δεν έχει θεσπιστεί σύστημα αντικειμενικής μέτρησης της εργασίας, το "όσο αξίζει" θα είναι υποκείμενο στην κρίση του καθενός μας.
.............Δεν έχω υπάρξει "αφεντικό" ποτέ, αλλά αν γίνει αυτό ποτέ, θα ζητάω το μέγιστο με ανάλογες αποδοχές. Εννοείται ότι όλα είναι αναλόγως της δουλειάς που έχεις, αλλά μιλάω για μια επιχείρηση με καλή εξαγωγική δραστηριότητα.Κανένας....Μα κανένας δεν λέει το αντίθετο!!!! Το πρόβλημα ξεκινάει, στον ορισμό του καθενός από τους τονισμένους όρους. Τι εννοούμε ο καθένας, ζητώντας το μέγιστο; Τι εννοούμε ως ανάλογες αποδοχές; κλπ κλπ κλπ.
Κάποιας μορφής αντικειμενική μέτρηση (μετά από διαπραγμάτευση-συμφωνία) είναι η '% αύξηση πωλήσεων' με το 'bonus' ως ανάλογη ανταπόδοση!
Υπάρχει εργοδότης, που όταν λέει "Δεν μπορώ!" για αύξηση, όντως το εννοεί! Ίσως λόγω τεμπελιάς, λόγω ανικανότητας, γκαντεμιάς, ή λόγω συνδυασμού κάποιων -ή όλων- από τα προηγούμενα, η επιχείρηση να μην πηγαίνει καλά, έχοντας πάρει πορεία για κλείσιμο.
Όμως, πιστεύω, ότι εργοδότες, σαν τον παραπάνω, είναι οι λίγοι. Οι περισσότεροι αντιδρούν από καθαρή πλεονεξία/απληστία και αδιαφορία.
Γράφεις "για μια επιχείρηση με καλή εξαγωγική δραστηριότητα." κι ο άλλος έχει "μια επιχείρηση με καλή παραγωγική δραστηριότητα (συναρμολογεί PC). Επειδή λοιπόν δεν θέλει να μπλέξει -ο ίδιος- με διαδικασίες/ευθύνες/ρίσκα εξαγωγών, τα δίνει σε μεσάζοντα.... Ο οποίος -φυσικότατα- ζητάει -και δικαιολογημένα- το 'νταβατζηλίκι' του.
Αμέσως, ο 'παπ@ρας' παραγωγός, ισχυρίζεται ότι 'Δεν πάει καλά!!!!' και συνεπώς κόβει μισθούς, άδειες, απολύει κόσμο ζητώντας περισσότερα από τους εναπομείναντες.
Όμως -έστω- ας υποθέσουμε ότι ο 'παπ@ρας' παραγωγός, είναι και εξαγωγέας. Στις πόσες χιλιάδες κομμάτια εξαγωγής, και προς πού (εξαγωγής) θα είναι ο 'παπ@ρας' εξαγωγέας ικανοποιημένος, ώστε να 'κάνει τον σταυρό του', να προσλάβει κι έναν ακόμα υπάλληλο, και να δώσει αύξηση σε κάποιους παλιότερους ως αμοιβή για τον κόπο τους;

Φίλε Γιώργο.... Όπως είσαι καθημερινά ως άνθρωπος, θα είσαι και ως εργοδότης. Δεν θα γίνεις ξαφνικά σπάταλος, αρχι-τσιγκούνης, απάνθρωπος, καλωσυνάτος, δίκαιος, αυταρχικός, άδικος, κλπ κλπ
Απλώς θα σου δοθεί η ευκαιρία να βγάλεις από μέσα σου ό,τι έκρυβες (ή/και δεν έκρυβες) τόσον καιρό!
Υπήρξε -από κάποια εταιρεία- ένα φοβερό τεστ πώλησης για κάθε υποψήφιο πωλητή της: Τον κάθιζε -ο προϊστάμενος- εμπρός από έναν καθρέφτη, και του έλεγε: "Τον βλέπεις; Πείσε τον να αγοράσει!..."
Ήταν τραγικό, πλην όμως 'έπιανε', σε πωληταράδες-'αστέρια'.
Μια παρόμοια δοκιμασία υπάρχει για τον καθένα μας...: Ας καθίσω λοιπόν μπροστά στον καθρέφτη, και ας πείσω αυτόν, που βλέπω, ότι θα είμαι σωστός εργαζόμενος, σωστός εργοδότης κλπ κλπ.
Αν περάσω από αυτή την δοκιμασία, όλα συζητιούνται!!!!:wink:

midakos
23-10-14, 11:18
Δεν συμφωνω σε ενα κομματι, γιατι βλεπεις ολους τοτς εργοδοτες του κωλου να κυκλοφορουν με ακριβα αυτοκινητα (ειναι και η φιγουρα τους βλεπεις) και να ξοδευουν του κερατα, αφηνοντας τους εργαζομενους απληρωτους και μην παραγγελνοντας υλικα για παραγωγη. Και μετα τα ριχνουν ολα στην κριση, κλασσικα...

betacord85
23-10-14, 13:59
και τι θα κανουμε συναδελφοι?θα παμε σε οποιαδηποτε εργοδοτη με 500και 600 ευρω?και να εχεις και την γκρηνια τους να τα κανεις ολα στην πενα?ο κατοτατος μισθος ειναι στα 490...αρχισα να στελνω βιογραφικα...ενα με μπολικες σαλτσες και ενα σε μια light version...για να δουμε

Fixxxer
23-10-14, 14:44
Δεν συμφωνω σε ενα κομματι, γιατι βλεπεις ολους τοτς εργοδοτες του κωλου να κυκλοφορουν με ακριβα αυτοκινητα (ειναι και η φιγουρα τους βλεπεις) και να ξοδευουν του κερατα, αφηνοντας τους εργαζομενους απληρωτους και μην παραγγελνοντας υλικα για παραγωγη. Και μετα τα ριχνουν ολα στην κριση, κλασσικα...

Καποιος γνωστος μου επιχειρηματιας οταν τον ρωτησα γτ ρε μ...α πηρες μερσεντικο μου ειπε νομιζεις οτι το θελω απλα πρεπει να εισαι λιγο κομψος οταν κανεις συναντησεις και με αμαξι και με ρουχα...
Σ αυτο που λες εχεις δικιο εχω μαθει για επιχειρηματια απο φιλο να λεει οτι ηθελε να παρει ενα πολυτελες σκαφος και μαλιστα το συζητουσε στο γραφειο με τους εργαζομενους οπου τους εχει με 3 κι 60 συν την πιεση...
Υπαρχουν παντως εργοδοτες οπου πραγματικα κοιτανε τον εργαζομενο αλλα δυστυχως ειναι παρα πολλοι λιγοι...
Παλιοτερα υπηρχαν περισσοτεροι τετοιοι εργοδοτες αλλα δυστυχως αφηνωντας τα παιδια τους να διοικουν δεν τους περασανε αυτη τη νοοτροπια και την σχεση...

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-10-14, 17:20
-Συμφωνώ στα περισσότερα που είπαν οι παραπάνω φίλοι της κοινότητας θέλω να επισημάνω όμως ότι υπάρχει ένας φαύλος κύκλος ΄που το Κράτος κυνηγάει το σωστό επιχειρηματία και αυτός τον εργαζόμενο.

DGeorge
23-10-14, 21:51
-Συμφωνώ στα περισσότερα που είπαν οι παραπάνω φίλοι της κοινότητας θέλω να επισημάνω όμως ότι υπάρχει ένας φαύλος κύκλος ΄που το Κράτος κυνηγάει το σωστό επιχειρηματία και αυτός τον εργαζόμενο.Κατ' αρχάς να διαχωρίζουμε τις έννοιες-όρους 'Κυβέρνηση' και 'Κράτος'.
Αν ο επιχειρηματίας είναι στην κατηγορία των 'διεφθαρμένων΄ δεν θα κολώσει σε καμμία Κυβέρνηση!!! Είναι τόσο αισχρός, που θα βρει τρωτά σημεία, και άρα σημεία προσέγγισης, αν όχι και σημεία εκβιασμού. Το 'Χρήμα' δεν έχει Θεό, Πατρίδα, Θρησκεία, Ιδεολογία..... Είναι αφ' εαυτού όλα αυτά ξεχωριστά.
Κι όπως λέει και το γνωστό-παλιό ανεκδοτάκι: "Κ@λοι υπάρχουν!.... Λεφτά δεν υπάρχουν!"

__________________________________________________ __________________________________________________ ______
Παιδιά, όμως... Σημείωση: Το Θέμα έχοντας Οικονομικές-Κοινωνικές-Πολιτικές-Κομματικές πτυχές/προεκτάσεις, κινδυνεύει να χρειάζεται μετακόμιση στο Θέμα Εξαέρωσης.... Για να μην φέρνουμε και τα παλληκάρια της Διαχείρισης σε δύσκολη θέση.

Επειδή το Θέμα έχει πολύ ζουμί, πολύ ψαχνό, και κοκαλάκια για ξεψάχνισμα, θα πρότεινα προς τα παιδιά της Διαχείρισης:
Με σκοπό να το διατηρήσουν ξέχωρο από το 'Θέμα Εξαέρωσης' αφ'ενός, αλλά να έχει και την δυνατότητα της κάποιας -ίσως- εκτράχυνσης, να εξετάσουν μήπως μπορεί και αυτό το Θέμα να μπει σε μιά παρόμοια 'Κατηγορία' με το 'Εξαέρωσης', διαμορφώνοντας κάπως τον Τίτλο του....
__________________________________________________ __________________________________________________ ______

'Κράτος', λοιπόν είμαστε όλοι μας. Ο Κορυφαίος Νόμος, του Κράτους - όλων μας - είναι το Σύνταγμα! Και σε αυτό ορίζονται Τρεις Άρχουσες Εξουσίες: Η Νομοθετική (Νομοθετική Βουλή), η Δικαστική, και η Εκτελεστική (κοινώς Κυβέρνηση). Υποτίθεται ότι οι Εξουσίες αυτές είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Ωστόσο, η Μαφία του Χρήματος θα φροντίσει πρώτα να διαβρώσει την όποια Εκτελεστική Εξουσία (Κυβέρνηση)!
Από εκεί και μετά, βάζουν στελέχη της εκάστοτε Κυβέρνησης να 'πείσουν' άλλους Βουλευτές, Δικαστικούς, κλπ κλπ (τις άλλες Εξουσίες δηλαδή) ώστε να διωχθεί ο κακός DGeorge Α.Ε (ή έστω να του γίνει η ζωή δύσκολη), προκειμένου να περάσουν ο υδραΚόμης ντε ΚΟΥΠΑ, κι ο σκασμένος-αλαφιασμένος φον πάω-κι έρχομαι.

Νομίζετε ότι στη Γερμανία κατοικούν Άγιοι, ή στην Αγγλία, ή στις ΗΠΑ; Η Μαφία του Χρήματος είναι Οργάνωση Παγκοσμίου βεληνεκούς. Απλώς εκεί γίνονται όλα πιο ντελικάτα.
Ας μην ξεχνάμε, ότι η τελευταία Παγκόσμια Κρίση ξεκίνησε από τις ΗΠΑ, με την κατάρρευση της Lehman Brothers (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%AE%CF%82_%CF%87% CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF %83%CF%84%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%BA%CF% 81%CE%AF%CF%83%CE%B7_2007-2008)
Εξ' άλλου... Προκειμένου οι περισσότεροι πολίτες της καθεμιάς από αυτές τις χώρες να είναι αρκετά ικανοποιημένος βιοτικά, οι χώρες τους εμπλέκονται είτε έμμεσα, είτε αμεσότατα σε κάποιον πόλεμο.
Ό,τι αρπάζουμε από τον ηττημένο τα μοιραζόμαστε (λάφυρα) οι νικητές!
Οι Κινέζοι έχουν στις Τράπεζές τους χρυσό από τις ΗΠΑ για να αγοράσουν ένα σεβαστό τμήμα (από την έκταση) των ΗΠΑ. Και τι σημαίνει αυτό; Θα τολμήσει η Κίνα να διεκδικήσει -για παράδειγμα- τη Ν.Υόρκη; Αυτό θα σημαίνει Ευθεία Πολεμική Πράξη=> Ατομικό-Πυρηνικό Παγκόσμιο Πόλεμο​ (καθώς καμμία από τις υπερδυνάμεις δεν θα αφήσει να γίνει)

Αν η Ελλάδα είχε το οπλοστάσιο των ΗΠΑ, νομίζετε ότι θα τολμούσε οποιοσδήποτε να την 'στραβοκοιτάξει';
Ο Νόμος της Ζούγκλας (του Ισχυροτέρου), διαχέεται από τα υψηλότερα διακρατικά κλιμάκια, και φτάνει μέχρι το επίπεδο της γειτονιάς, της Πολυκατοικίας!.....

Και πάλι όμως... Ο σωστός επιχειρηματίας δεν θα κυνηγήσει τον εργαζόμενο, επειδή τον κυνηγάει η όποια διεφθαρμένη Κυβέρνηση. Θα του ζητήσει βοήθεια! Και εφόσον εργοδότης και εργαζόμενος είναι σωστοί, τότε ο εργαζόμενος θα βοηθήσει μόνος τον εργοδότη (συνεργάτη) του... Είτε με Ιδέες, είτε απλώς με περισσότερη άμισθη εθελοντική προσφορά εργασίας, είτε κάπως αλλιώς! Αν είναι και οι δύο σωστοί, τότε θα βρεθεί η λύση, και το καράβι θα ξεφύγει από τη φουρτούνα.

Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί, ή/και θα ενταθεί, αν ένας από τους δύο δεν είναι σωστός, ή και οι δύο δεν είναι σωστοί.

leosedf
23-10-14, 21:59
?. Το θέμα το απαντάει. κάποτε δούλευα για αρκετά καλά λεφτά σε κάποια εταιρεία. είχα όρεξη για δουλειά , νέες ιδέες που τελικά φέρανε αρκετές δουλειές και λεφτά στην εταιρεία. Οι υπόλοιποι τεχνικοί ήταν νωχελικοί και μπορώ να πω κάναν κακό στην εταιρεία μιας και σε συζητήσεις που έτυχε να ακούσω λέγανε τα χειρότερα και κάνανε πολύ κακή διαφήμιση. Όταν έψαξα το λόγο που οι άλλοι τεχνικοί το κάναν αυτό στην εταιρεία έμαθα οτι παίρνανε 630 ευρώ έκαστος. Λογικό είναι όταν παίρνεις 3 και 60 να μην ενδιαφέρεσαι για την εταιρεία. Αυτό έχει γίνει στην Ελλάδα. οι υπάλληλοι βρίζουν τους επιχειρηματιες απ όπου βρεθούν. Πετυχημένη εταιρεία είναι αυτή που ο υπάλληλος της είναι και πελάτης της... δύσκολα θα βρεις τέτοιες εταιρειες
Εγώ έχω πετύχει και άτομα που τους παρείχαν τα πάντα με μισθό 1700 τουλάχιστον και όλη μέρα βρίζαν τον εργοδότη, βαριόταν να δουλέψουν και δεν γνωρίζαν και άριστα τη δουλειά.

betacord85
24-10-14, 00:01
πανω στην δικη μας δουλεια κωνσταντινε?τα ατομα μπηκαν μηπως με καποιο κονε?λεω σαν καχυποπτος (οπως παντα):001_smile:
Εγώ έχω πετύχει και άτομα που τους παρείχαν τα πάντα με μισθό 1700 τουλάχιστον και όλη μέρα βρίζαν τον εργοδότη, βαριόταν να δουλέψουν και δεν γνωρίζαν και άριστα τη δουλειά.

leosedf
24-10-14, 00:13
Μπα, μπήκαν επειδή ήταν δήθεν γνώστες.

xlife
24-10-14, 00:32
Εγώ έχω πετύχει και άτομα που τους παρείχαν τα πάντα με μισθό 1700 τουλάχιστον και όλη μέρα βρίζαν τον εργοδότη, βαριόταν να δουλέψουν και δεν γνωρίζαν και άριστα τη δουλειά.

χαχαχα ε δεν ειπα οτι είμαστε και εγγλεζοι... Ελληναραδες παραμένουμε, απλά κάποιοι το παρακάνουμε. Μας λείπει η παιδεία και όχι μόνο για εργασιακά θέματα, αλλά θα έλεγα στο σύνολο των καθημερινών δραστηριοτητων (παρκάρουμε όπου να ναι - περνάμε με βαθύ πορτοκαλί στο φανάρι - φωνάζουμε στο cinema και άλλα πολλά) . Όμως δεν πάει να πει οτι ο εργοδότης πρέπει να δίνει 3 και 60. Είναι μέγα λάθος. Όπως είπαν τα παιδιά ο βασικός είναι 490 ευρώ. Αυτό πάει να πει ότι για να ζήσει κάποιος πρέπει να συγκατοικεί σε σπίτι οχι ανω του πρώτου ορόφου αλλα βέβαια κατα προτίμηση υπόγειο.Το δεύτερο πρόβλημα που προκύπτει είναι οτι αν ολοι μας παίρναμε αυτόν το μισθό , καμιά εταιρεία δεν θα εμπορευόταν κανένα προϊόν στη χώρα λόγω μη ύπαρξης μετρητών. κοινώς Σομαλία. Δυστυχώς όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι για την κατάσταση που έφτασε η χώρα,ο καθένας με τον τρόπο του. Όμως πρέπει να αρχίσουμε να κάνουμε πράγματα για να το αλλάξουμε αυτό. Στη λειτουργία των επιχειρήσεων προτιμώ τα μοντέλα του εξωτερικού. Κάποιος ανέφερε "πως γίνεται και στη Νορβηγία έχουν φθηνότερα προϊόντα και οι υπάλληλοι παίρνουν 3-4 χιλιάδες ευρώ" Ας πούμε χ προϊόν ο Ελληνας το πουλάει 100 ευρώ και ο Νορβηγός 50. Και οι δυο το αγοράζουν 40. Ο Νορβηγος θα πουλήσει χιλιάδες ,για να μην πω εκκατομμυρια (Δες Raspberry - arduino κτλ), και ο Ελληνας θα πουλήσει καμιά εικοσαριά. Ποιος κέρδισε? Ποιος έχασε? Ο Νορβηγός είμαι σίγουρος οτι θα πουλήσει και σε Ελληνες. Ο Ελληνας μόνο στους γείτονες που βαριούνται να το ψάξουν παραπάνω. Εμείς σκεφτόμαστε ανάποδα. Με τον πρώτο πελάτη που μπαίνει στο μαγαζί πρέπει να βγάλουμε το ΤΕΒΕ και με τον δεύτερο το ενοίκιο.Τα υπόλοιπα είναι καθαρό κέρδος....κοινώς ότι να ναι.

betacord85
24-10-14, 00:37
για το μισθο που περνουν οι τεχνικοι στο περιφημο και ξακουστο καταστημα που εχει τα μουφα laptop(τα τουρμπατα)θα μιλησει κανεις?που του απολυουν οποτε τους βαρεσει και τους εχουν στην τσιτα συνεχεια?...

xlife
24-10-14, 00:44
για το μισθο που περνουν οι τεχνικοι στο περιφημο και ξακουστο καταστημα που εχει τα μουφα laptop(τα τουρμπατα)θα μιλησει κανεις?που του απολυουν οποτε τους βαρεσει και τους εχουν στην τσιτα συνεχεια?...

Είναι στην κατηγορια supermarket, και ίσως γι αυτό δεν ασχολείται κανείς.

DGeorge
24-10-14, 10:19
για το μισθο που περνουν οι τεχνικοι στο περιφημο και ξακουστο καταστημα που εχει τα μουφα laptop(τα τουρμπατα)θα μιλησει κανεις?που του απολυουν οποτε τους βαρεσει και τους εχουν στην τσιτα συνεχεια?...Το εργασιακό καθεστώς στο 'Καισιο ΑΕ' είναι γνωστό σε όλους, σχετικούς και-μη. Πηγαίνεις -μα τελείως ανειδίκευτος-, αφού περάσεις το Τεστ 'Σκούπα -Μάπα', κουβάλημα αποθήκης, κλπ χαριτωμένα, σε κόβουν αν τους 'αρέσεις' για πωλητής' ή για 'τεχνικός' (κι ας είσαι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος κι από τα δύο). Σε 'βαφτίζουν' Πωλητή, ή Τεχνικό, σου τυπώνουν και κάποιες -μόστρα- κάρτες κι αυτό είναι όλο.
Αν -τώρα- πας εξειδικευμένος (κι -ακόμα χειρότερα- πεπειραμένος) Πωλητής, ή Τεχνικός, δεν πρόκειται να συγκινηθούν διόλου!!!! Θα σου συμπεριφερθούν σαν σε τελείως ανειδίκευτο.
Οι ιδιοκτήτες ανήκουν -προφανέστατα- στη Μαφία του Χρήματος, οι οποίοι είναι 'μέσα στα πράγματα' σε οποιοδήποτε καθεστώς, από ακροαριστερό Μαρξιστο-Σταλινο- Λενινο κρατούμενο, μέχρι ακροδεξιό Ναζιστο-Φασιστο....κλπ Ιδεολογίας!
Αυτοί είναι, που πηγαίνουν 'υπογείως' στο οποιοδήποτε Δ.Ν.Τ, ή στην όποια Μέρκελ, και βάζουν τους όρους. Κάτι αντίστοιχο με τους δοσίλογους και τους μαυραγορίτες επί εποχής Γερμανικής (και όχι μόνο) Κατοχής.
Οπότε, φίλε betacord85, μιλάμε συνεχώς και γι' αυτούς!
Εγώ έχω πετύχει και άτομα που τους παρείχαν τα πάντα με μισθό 1700 τουλάχιστον και όλη μέρα βρίζαν τον εργοδότη, βαριόταν να δουλέψουν και δεν γνωρίζαν και άριστα τη δουλειά.Μήπως θυμάσαι τον διάσημο εργατοπατέρα της ΓΕΝΟΠ, που έμπαινε αέρα-πατέρα στο γραφείο του Γενικού Διευθυντή της ΔΕΗ, και τον έλουζε στα 'Γ@μοστ@υρίδια'... Έτσι... Για να του πάει καλά η μέρα!!;;;
Κι αυτός, υποτίθεται, υπάλληλος της ΔΕΗ ήταν.
Κι είχες από τη μιά αυτά τα παλληκαρόπουλα,
http://1.bp.blogspot.com/_hs324KlMIjg/Sby8Qz3X24I/AAAAAAAAACM/2_gLucTHzFg/S226/080305_volos_3%5B1%5D.jpg να παίρνουν ψίχουλα, μην ξέροντας πότε ο Δίας θα τους στείλει τον 'Κεραυνό' του, κι από την άλλη
http://www.newsbomb.gr/media/k2/items/cache/652b85822805a18f00d20d1f6ec95dae_XL.jpg τον κ. Φωτόπουλο να παριστάνει τον 'προστάτη' - 'Μεσσία' τους, παίρνοντας ένα αρκετά σεβαστό 'μεροκάματο' γι' αυτό.

DGeorge
24-10-14, 11:12
Υποψιάζομαι, γνωρίζοντας την ύπαρξη πολλών Ηλεκτρολόγων, ανάμεσα στα μέλη του Forum, ότι κάποιοι θα είναι, ή/και κάποιοι θα έχουν υπηρετήσει ως εναερίτες!!
Ειλικρινά θαυμάζω αυτά τα παλληκάρια. Πρέπει να κουβαλάνε πολλή Ιερή Τρέλα, και Πολλή Ελλάδα μέσα τους.
Ακόμα και ειδική ανυψωτική πλατφόρμα κι αν υπάρχει... Αν συζητήσουμε για επισκευή σε αγωγό υπερυψηλής τάσης.... Όσα μέτρα κι αν παρθούν, είναι σίγουρο ότι ο Τεχνικός θα ξαναδεί τους δικούς του;
Αν δεν κεραυνοβοληθεί, αλλά -απλώς- πέσει -από εκείνο το ύψος- με σοβαρό τραυματισμό.... Ποιός π@@@στης θα τρέξει να τον καλύψει στο Θέμα Νοσηλείας; Σε περίπτωση σοβαρής αναπηρίας (παίζει κάθε φορά με πολύ επικίνδυνα παιχνιδάκια) η σύνταξή του θα φτάσει να συντηρήσει αξιοπρεπώς, τον ίδιο και την οικογένειά του;
Πόσες -άραγε- φορές, έχει αστράψει κι έχει βροντήξει ο Δίας επάνω σε κάποιους από αυτούς τους Τεχνικούς;
Αυτούς τους Τεχνικούς -άραγε- ποιός τους θυμάται;
Μόνον όταν κάποια σφοδρή κακοκαιρία, κάποια μεγάλη πυρκαγιά, ή κάποια μεγάλη βλάβη σε καίριο εργοστάσιο (Πτολεμαΐδα)... Μόνον όταν κάτι παρόμοιο ενοχλήσουν την ωραία μας καθημερινότητα, θυμόμαστε ότι υπάρχουν και εργαζόμενοι Τεχνικοί (και πάλι στα Εργοστάσια, και τα Κέντρα Διανομής) της ΔΕΗ.
Οι Ειδικές Δυνάμεις, οι Ακροβάτες, οι Εναερίτες.... Πάλι στη Λήθη!!!!!

Παιδιά... Είναι πολλοί εργαζόμενοι συνάδελφοί μας, που θα πρέπει να θυμόμαστε, ειδικά σε τέτοιες ακραίες εργασιακές καταστάσεις. Είναι πολλοί περισσότεροι άνεργοι συμπατριώτες μας (και συνάνθρωποί μας), που επίσης θα πρέπει να θυμόμαστε.
Ας μιλάμε λοιπόν, όσο γίνεται πιο γενικά, ώστε να συμπεριλαμβάνουμε όσο γίνεται περισσότερους, αν όχι όλους!

leosedf
24-10-14, 11:28
Αν δεν κεραυνοβοληθεί, αλλά -απλώς- πέσει -από εκείνο το ύψος- με σοβαρό τραυματισμό.... Ποιός π@@@στης θα τρέξει να τον καλύψει στο Θέμα Νοσηλείας;

Κανείς, είσαι μόνος σου. Θέμα νοσηλείας νομίζω δεν τίθεται.
Αν θέλεις να μάθεις τι σκέφτεσαι στην περίπτωση που ενδέχεται να πέσεις και να ψοφήσεις θα σου πω εγώ.
Τίποτα.
Δεν προλαβαίνεις είναι τόσο γρήγορα όλα. Ίσως κατά την πτώση να σε πιάσουν σκέψεις αλλά αν τύχει και πέσω θα σου πω.

xlife
24-10-14, 11:30
Ας μιλάμε λοιπόν, όσο γίνεται πιο γενικά, ώστε να συμπεριλαμβάνουμε όσο γίνεται περισσότερους, αν όχι όλους!

Εννοείτε οτι πρέπει να μιλάμε γενικά . Όμως αυτό που έμαθα για τον κλάδο των ηλεκτρονικών απο μικρός είναι οτι δεν υπάρχει μια σοβαρή "ένωση" η κάτι τέτοιο. Ας πούμε οτι οι ραδιοερασιτεχνες εχουν μια συνοχη... αλλά οι ηλεκτρονικοί γενικά πάνε μόνοι τους. Μεγάλη εξαίρεση αποτελεί το hlektronika.gr μιας και είναι ενας χώρος που μπορείς να βρεις απαντήσεις , να γελάσεις με συναδέλφους , να βοηθήσεις σε κάποια περίπτωση, η να ανοίξεις αυτό το θέμα. Ισως να είναι καλύτερα σε σχέση πχ με την ΔΕΗ που αναφέρεις...
Βέβαια ο γενικός όρος "τεχνικός ηλεκτρονικός" καλύπτει ένα ευρύ φάσμα γνώσεων το οποίο καθημερινά διευρύνεται και άλλο. Υπάρχουν τεχνικοί ηλεκτρονικών συσκευών, τεχνικοί υπολογιστών , τεχνικοί αυτοματισμών και κάθε ένας κλάδος απο αυτούς έχει δεκάδες εξειδικεύσεις... Να μην ξεχάσω και τους χομπίστες τους dxers κτλ.

DGeorge
24-10-14, 12:17
Κανείς, είσαι μόνος σου. Θέμα νοσηλείας νομίζω δεν τίθεται.
............αλλά αν τύχει και πέσω θα σου πω.Κωνσταντίνε μου;;;; Εναερίτης παλληκάρι μου;
Τόσο εμπρός σου, όσο και εμπρός σε οποιονδήποτε άλλον συνάδελφό σου, δεν υποκλίνομαι!... Γονατίζω από απεριόριστο Σεβασμό προς την Ιερή Τρέλα σας!!!
"Πάμε και κάνουμε την Τσίτα, τη μαϊμού, επάνω στου Τσαντισμένου Διαόλου τα Κέρατα, για να εξακολουθεί να λειτουργεί το ψυγείο του κυρ Στέλιου του Χασάπη, ή της Χ-Φαρμακαποθήκης..... Για να έχει -τελικά- αδιάκοπη παροχή Ηλεκτρικής Ενέργειας όλη η Επικράτεια!"
Κανείς, είσαι μόνος σου. Θέμα νοσηλείας νομίζω δεν τίθεται.......Κανενός είδους Ασφάλιση (τύπου ΙΚΑ κλπ), ώστε να καλύπτεται -τουλάχιστον ένα-κάποιο ποσοστό νοσηλείας;
Κι αν πάμε στα HardCore-Heavy Metal Αναπηρίες, Θάνατοι.... Τι μέριμνα υπάρχει για την Οικογένεια; Υπάρχει κάποιου είδους Σύνταξη;
Τουλάχιστον ο Μισθός είναι αξιοπρεπής; (Ρωτάω και καμμιά μ@λ@κία πότε-πότε, για να περνάει η ώρα)

Εσείς, οι διασώστες, οι πεζοναύτες, κι οι αστροναύτες. Τρελοί στην υπηρεσία κάποιου σκοπού!
Τα Σέβη μου Αδελφέ!!!!!!

leosedf
24-10-14, 12:52
Δεν έχω σχέση με ΔΕΗ κλπ. Αυτοί μια χαρά φράγκα παίρνουν και ασφάλιση έχουν.
Ένας τρόμπας είμαι μην ταράζεσαι.

betacord85
24-10-14, 13:21
γερμανια..ο παραδεισος του εργαζομενου... http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/510663/bloomberg-i-istoria-%CE%84ellina-ergati-poy-doyleye-sti-germania-horis-na-plironetai

xlife
24-10-14, 13:40
γερμανια..ο παραδεισος του εργαζομενου... http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/510663/bloomberg-i-istoria-%CE%84ellina-ergati-poy-doyleye-sti-germania-horis-na-plironetai

Η Γερμανία(και γενικά ο βορράς) είναι μια χώρα με μεγάλη βαριά βιομηχανία και εξαγωγική δραστηριοτητα. Στην Ευρώπη οι εξαγωγές της αφορούσαν και το νότο. Όλοι μας έχουμε καποια συσκευή σε siemens - bosch (pitsos) και γενικά ψωνίζαμε από το βορρά. Με την οικονομική κρίση στο νότο , οι εξαγωγικές εταιρείες περνάνε κι αυτές την δική τους κρίση. Εδώ και 2-3 χρόνια ακούω για οικονομικά προβλήματα σε εργοστάσια της Γερμανίας και γενικά δεν πιστεύω οτι η δική μας κρίση δεν τους άγγιξε. Βέβαια όλοι λένε οτι η κρίση βοηθάει το βορρά. Αυτό είναι εν μέρη σωστό μιας και έχει να κάνει με τον δανεισμό του Γερμανικού κράτους... και όχι με την οικονομική ευρωστία των εταιρειών. Πρόσφατα άκουσα για πακέτα στήριξης των μεγάλων επιχειρήσεων της Γερμανίας απο το κράτος. Μέχρι πόσο μπορεί όμως να συντηρείται μια τέτοια κατάσταση? Ετσι τέτοια φαινόμενα θα πληθαίνουν και αν συνεχιστεί η οικονομική κρίση στην Ευρώπη, τότε θα είναι πολύ δύσκολη η επιβίωση και σε χώρες του βορρά

vasilllis
24-10-14, 14:26
Δεν έχω σχέση με ΔΕΗ κλπ. Αυτοί μια χαρά φράγκα παίρνουν και ασφάλιση έχουν.
Ένας τρόμπας είμαι μην ταράζεσαι.
μα και εσυ :biggrin: .Εξηγησε του οτι ανηκεις στο ταλαιπωρο ικα.Ενταξει ειναι θεμα που δεν χωραει σχολιασμος για το αν εχει ικα συκα η τι αλλο.Απλα ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ επαγγελματιας πληρωνεται για την δουλεια που κανει αυτος ειναι ο υπαλληλος δεη.
Εννοειται μην παρεξηγηθω σε περιπτωση ατυχηματος ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ και να παρεις δεν αντισταθμιζει την αναπηρια ή την ζωη.
Αν τυχει στον ιδιωτη αστα ,καταρχην να δουμε αν του κολλαγε και ενσημα .

picdev
31-10-14, 12:38
τις τελευταίες μέρες κοιτάω και εγώ για δουλειά , που να έχει ανάπτυξη,
δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα γιατί όλοι σχεδόν έχουν πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις απο μικροελεκτές μέχρι και το περιβάλλον ανάπτυξης,
αν δεν ξέρεις απο ARM και EMBEDDED LINUX δεν πας πουθενά, πιστεύω ότι το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν μεγάλες εταιρείες και οι μικρές θέλουν έναν έτοιμο.Όπως φένεται θα τα παρατήσω και θα πάω κάπου για τεχνικός και έως εδώ ήταν το παραμύθι