PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελος των συμβατων FTDI chips?



αλπινιστης
23-10-14, 09:23
Διαβασα αυτο το αρθρο:
http://hackaday.com/2014/10/22/watch-that-windows-update-ftdi-drivers-are-killing-fake-chips/

Αν καταλαβα καλα, το νεο update των windows, "κλεινει" την πορτα σε ολα τα μουφοFTDI. Δηλαδη οσοι εχουμε μπανανοντουινο ή οποιοδηποτε αλλο μηχανημα που επικοινωνει μεσω usb -->232 χωρις το γνησιο FTDI, θα τρωει πορτα απο ΟΛΑ τα pc?

info@kalarakis.com
23-10-14, 09:54
τα μπανανοντουινο δεν έχουν ftdi

firewalker
23-10-14, 09:54
Ναι. Σε όποιο pc έχει τον νέο driver.

Και όχι μόνο αυτό. Ο driver πειράζει το chip και το απενεργοποιεί "μόνιμα" (βάζει το PID σε 0000).

chip
23-10-14, 10:10
μα αφού τα σύγχρονα arduino δεν έχουν πλέον FTDI αλλά atmel μικροελεγκτή που αναλαμβάνει τη μετατροπή usb to serial...
οπότε κανένα πρόβλημα...

όσο για αυτούς που έχουν κάποιο παλιό με fake ftdi λογικά δεν θα χρησιμοποιούν τον driver των windows αλλά τον παλιό που έδινε η ftdi....

leosedf
23-10-14, 10:30
Ε ναι όπως έγινε και με την prolific.

plouf
23-10-14, 10:33
τα μπανονοινο ftdi ειναι σπανια νομιζω κατι prolific clonoi εχω την εντυπςση πως ειναι ποιο διαδομενα ως "αντιγραφΑ"

παντως η συγκεκριμενη ενεργεια, ευχομαι, να ειναι ραδιο αρβυλα.
μια τεττοια κινηση θα δημιουργησει ΜΟΝΟ προβληματα με μηχανηματα που δουλευαν και σταματουν ξαφνικα, καθως και πιθανα "fake alarms" !!

firewalker
23-10-14, 10:37
Η Prolific δεν πείραζε το chip. Απλά άλλαξε τον driver ώστε να μην λειτουργεί με κλώνους.

midakos
23-10-14, 16:44
Εγω εχω το arduino leonardo της smartmaker απο indiegogo (ειχε αναφερθει εδω μεαα). Ξερουμε αν θα τρωει πορτα?

kontras
23-10-14, 19:50
Παιδιά ξέρει κανείς να επιβεβαιώσει εάν ισχύει αυτό; Σήμερα είχα πρόβλημα με ένα μηχάνημα το οποίο έχει το εν λόγω chip οπότε καταλαβαίνετε...

plouf
24-10-14, 00:00
σε οποιαδηποτε περίπτωση η ειδηση γραφει οτι ΘΑ γινει.

επισης εχει την λυση του προβληματς στο τελος του αθτρου με την εφαρμογη επαναπρογρατισμου σε winxp.