PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιές πρίζες και διακόπτες



Costis Ni
25-10-14, 15:18
Καλησπέρα στους ηλεκτρολόγους!

Φεύγω από το διαμέρισμα που μένω λόγω ιδιοκατοίκησης, και δεν θέλω ν αφήσω τα legrand που είχα βάλει στον τσιφ... εεε συγνώμη στον αγαπητό μου ιδιοκτήτη.

Εχει κανείς παλιούς διακόπτες/πριζες από καμια αντικατάσταση; Μένω Αθήνα.

ninolas
25-10-14, 15:37
γιατί ρε Κώστα δεν κράταγες τις παλιές ? :/
πήγαινε σε κανένα πανηγύρι να βρεις καμιά τις πλάκας και να πάρεις τις legrand πίσω εάν δεν βρεις καμιά καλύτερη λύση !

agis68
25-10-14, 16:10
Κωστα εχω εγώ αρκετές παλιού τύπου που δεν ειναι σουκο και εχω και διακόπτες.......

xsterg
25-10-14, 16:15
το θεμα δεν ειναι να του βαλεις παλιες. το θεμα ειναι να του βαλεις αυτες ακριβως που ειχε. βαλε αυτες που ειχε και ασε το διαμερισμα στην κατασταση που το παρελαβες. διαφορετικα μπορει να κινηθει δικαστικα εναντιον σου και να βρεις τον μπελα σου για 10 πριζες και για 5 διακοπτες...

Costis Ni
25-10-14, 17:36
Κωστα εχω εγώ αρκετές παλιού τύπου που δεν ειναι σουκο και εχω και διακόπτες.......

Τέλεια. Και σιγά μην είχε σούκο όταν ήρθα, τριπολικές του 80 ήτανε. Και χωρίς γείωση εννοείται.

dalai
25-10-14, 23:07
μπορεις να βρεις μπριζες με 2 ευρω το τεμαχιο

xsterg
26-10-14, 10:00
Τέλεια. Και σιγά μην είχε σούκο όταν ήρθα, τριπολικές του 80 ήτανε. Και χωρίς γείωση εννοείται.

χωρις γειωση? αρα μια τρυπα στο νερο εκανες οταν τις αλλαξες με αυτες που λες. μονο εμφανισιακη ηταν η βελτιωση. εισαι σιγουρος οτι δεν ειχε καλωδιο γειωσης? η τριπολικη εχει κανονικα καλωδιο γειωσης.

Costis Ni
26-10-14, 10:38
χωρις γειωση? αρα μια τρυπα στο νερο εκανες οταν τις αλλαξες με αυτες που λες. μονο εμφανισιακη ηταν η βελτιωση. εισαι σιγουρος οτι δεν ειχε καλωδιο γειωσης? η τριπολικη εχει κανονικα καλωδιο γειωσης.

Τι εννοείς; Αμα βάλουμε πρίζα σούκο στον τοίχο με μόνο φάση-ουδέτερο δεν έχουμε γείωση;;;;; Οχι ρε π.... τσάμπα ο κόπος :lool:

dalai
26-10-14, 11:26
Τι εννοείς; Αμα βάλουμε πρίζα σούκο στον τοίχο με μόνο φάση-ουδέτερο δεν έχουμε γείωση;;;;; Οχι ρε π.... τσάμπα ο κόπος :lool:
παλι καλα που μετακομιζεις και δεν επαθες τιποτα μεχρι σημερα :P
Περα απο τη πλακα επρεπε να το προσυμφωνησεις να σου αφερεσει την εργασια απο καποιο νοικι. αν του το προτεινες και αρνηθηκε... τραβα και παρε και τα καλωδια που περασες . Να δουμμε πως θα παρει πιστοποιιτικο για να το νοικιαζει μετα

JOUN
26-10-14, 12:02
Ρε παιδια προφανως εννοει τις πριζες με τις τρεις τρυπες που υπηρχαν παλιοτερα, η γειωση σάυτες ειναι στην μεσαια τρυπα.
Αν δοκιμασεις να βαλεις φις σουκο θα δεις οτι χωραει με δυσκολια,μπορει και καθολου επειδη η τρυπες στην πριζα ειναι μικροτερες απο τους ακροδεκτες του φις σουκο.
Απο την αλλη αν βαλεις φις διπολικο χωραει μια χαρα λογω μικροτερης διαμετρου των ακροδεκτων του.

xsterg
26-10-14, 20:09
οι σουκο μπαινουν κανονικα σε θεση τριπολικης πριζας. και εχουν και γειωση. σωστα?
δεν εχω δει οι τριπολικες να εχουν διαφορετικο πλαστικο κουτι σε σχεση με τις σουκο.

επίσης θα σας ελεγα σε ολους σας να μαθετε να διαβαζετε το τι υπογραφετε. το ενοικιαστηριο που υπεγραψε ο φιλος και που οι υπολοιποι δεν το εχετε δει ουτε σε φωτοτυπια αναφερει οτι οποιαδηποτε προσθηκη στο μισθιο παραμενει μετα την αναχωρηση του μισθωτη προς οφελος του μισθιου. αν θελησει καποιος να αφαιρεσει αυτο που εβαλε πρεπει να το επαναφερει στην προτερη κατασταση. πχ. αν βαλει καποιος τεντες. τις πληρωνει ο ενοικιαστης απο την τσεπη του. φευγοντας εχει δυο επιλογες. η να τις αφησει στο κτισμα χωρις να ζητησει αποζημιωση εκτος και αν εχει συμφωνηθει διαφορετικα, η να τις βγαλει. υποχρεωτικα τοτε πρεπει να επαναφερει το κτισμα οπως ηταν. δηλαδη περα απο το κλεισιμο των τρυπων, να βαψει και να επαναφερει ομοιομορφα το κτισμα. δεν ειναι βαζω λιγο στοκο και τελος. η βαφω με οτι χρωμα βρω. σε πολλες περιπτωσεις συμφερει να αφησεις αυτο που εβαλες γιατι μονο το κοστος αποξηλωσης, εγκαταστασης στο νεο σπιτι + την παλιοτητα δεν αξιζουν.
αυτα τα ολιγα.

aristidis540
28-10-14, 03:33
φίλε στα καταστήματα ηλεκτρολογικών έχουν φτηνές σειρές πριζοδιακοπτες, ελληνικες-ιταλικες για να κάνεις την δουλειά σου με λίγα ευρουλακια.
τώρα εάν βρεις μεταχειρισμένες ακόμη καλύτερα.

Costis Ni
07-11-14, 18:54
Xsterg είσαι πολύ ενημερωτικός , ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Ενημερωτικά, φεύγω λόγω ιδιοκατοίκησης, άρα ας ψηθεί ο ίδιος.
Βρήκα ελληνικές (Μπασάκος) στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς μου, μια χαρά είναι. Εβαλα κι όσες παλιές είχα κρατήσει, μια χαρα κι ας κάνει ότι θέλει.

Άλλο ακανθώδες τώρα
Ο πίνακας στο επόμενο διαμέρισμα είναι δεκαετίας '70, ο ιδιοκτήτης θα τον αλλάξει λέει ναι μεν, αλλά οι περισσότερες πρίζες δεν εχουν παροχή γείωσης. νομίζω σύμφωνα με τον κανονισμό του '70 αυτό ήταν ΟΚ για όπου έχει ξύλινο πάτωμα. Τί μπορω να κάνω σ αυτή την περίπτωση;

dalai
07-11-14, 19:46
Na περασεις ενα κιτρινο μονωκλονο καλωδιο διαμετρου 1,5χιλ .Τα 100 μετρα κοστιζουν περιπου 15 ευρω. Παρολα αυτα δεν ειναι το κοστος αλλα ο κοπος .Δυσκολα θα καταφερεις να περασεις ατσαλινα μεσα απο σπιραλ που ηδη υπαρχουν καλωδια.
Σε τετοιες περιπτωσεις δενουμε ενα καλωδιο οδηγο στα υπαρχοντα καλωδια απο την Α πλευρα ,τα τραβαμε ολα μαζι αποτην Β πλευρα και μεσα στο σπιραλ μενει μονο ο οδηγος.Δενουμε στα καλωδια και την γειωση (στην Β πλευρα) και μετα ταβαμε και παλι τον οδηγο πισω αποτην Α πλευρα .

JOUN
07-11-14, 20:07
^^ Νικο λογικα μονο η "κατεβασια" προς τις πριζες δεν θα εχει γειωση.Κατα πασα πιθανοτητα ομως θα περναει απο τις οριζοντιες σωληνες επανω απο τις πριζες.Εννοω οτι θα χρειαστει μονο μια ατσαλινα απο την καθε πριζα μεχρι το μπουατ στο οποιο καταληγουν οι αγωγοι της.Εκει θα βρει και θα συνδεσει την γειωση.

lepouras
07-11-14, 20:31
μπααααααα αν δεν έχει γείωση στις πρίζες δεν θα βρει ούτε στα οριζόντια. μόνο αν πέσει στην διαδρομή που περνά για την πρίζα του πλυντηρίου ίσως και της κουζίνας. μόνο εκεί βάζαν γείωση.η κουζίνα 'επερνε από τα υδραυλικά του νεροχύτη και έφευγε ένα 1.5 προς τον πίνακα να δώσει σε αυτές τις δύο που είπα.