PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΥΝΗΜΙΤΟΝΟΥ



KINIGOS
27-10-14, 00:17
Καλησπέρα.
χρειάζομαι τη βοήθεια σας.θέλω να φτιάξω έναν πίνακα πυκνωτών για μια βιοτεχνία.στον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ αναφέρεται ωσ συνφ =0,68
είναι το πραγματικό συνφ της εγκατάστασης να στηριχθώ σε αυτή την τιμή για τον υπολογισμό των πυκνωτών ή χρειάζεται να συνδέσω ενα συνημιτόμετρο και να υπολογίσω ένα μέσο όρο?
ευχαριστώ εκ των προτέρων

lepouras
27-10-14, 00:46
χρειάζεται ένα όργανο που θα μετρά συνέχεια και θα προσθέτει και θα αφαιρεί πυκνωτές ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται. αλλιώς θα έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα.

el greco 1
27-10-14, 07:18
oπωs σου ειπαι παραπανω ο μαστοραs θα χρειαστειs συστοιχια πυκνωτων με βηματα. αν ο ΔΕΔΗΕ αναφαιρει οτι το συν ειναι 0.68 τοσο ειναι συμπληωσε στον κατωθι πινακα τιs τιμεs και θα σου διξει ποσα kvar πυκνωτεs θα τοποθετηθουν. http://www.geovsolutions.gr/calc_cosf.php

gcostas
27-10-14, 10:47
αγαπητέ
θα πρέπει κατ αρχάς να δεις την εφ(φ) του φορτίου σου, να κοιτάξεις την κατανάλωση που έχεις ώστε να υπολογίσεις το μέγεθος των πυκνωτών , για μικρές συγκεκριμένες καταναλώσεις λίγοι κινητήρες ή λυχνίες φθορισμού μπορείς να βάλεις τοπική αντιστάθμιση με ορισμένους πυκνωτές που μπαίνουν σε λειτουργία μαζί με το φορτίο. Αν φυσικά η κατανάλωση σου είναι μεγάλη με πολλούς κινητήρες που λειτουργούν διαδοχικά θα βάλεις αυτόματο όργανο ρύθμισης και συστοιχία πυκνωτών. Πάντως ειδικά σε μικρές καταναλώσεις η ΔΕΗ δεν βάζει πρόστιμα σε χωρητικά φορτία.
Κώστας

KINIGOS
27-10-14, 10:47
Καλημέρα ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.
το προβλημα μου ηταν απλα για την τιμή του συνημιτόνου.για τα βήματα είμαι οκ

vasilllis
27-10-14, 22:28
προφανως ηθελε να ρωτησει αν το συνημιτονο του ειναι τοσο για να υπολογισει το μεγεθος των πυκνωτων διροθωση.
Καλυτερα να συμβουλευτεις οργανο και να γινει μετρηση σε πληρη ισχυ.

KINIGOS
27-10-14, 23:22
καλησπερα.
ακριβώς αυτο ειναι προβλημα μου.δεν εχω άλλα στοιχεία για την βιοτεχνία παρά μόνο το λογαριασμό της ΔΕΗ.όπο αναφέρεται το συνφ=0,68.
δεν εμφανίζονται πουθενά οι μετρήσεις αέργου ισχύος προφανώς δεν υπάρχουν 2 ρολόγια της ΔΕΗ.
να στηριχθώ σε αυτή την τιμή ή να βάλω ένα πολυόργανο στον γενικό πίνακα και να μετρήσω το συν σε πλήρη λειτουργία της βιοτεχνίας?η παροχή τησ δεη είναι 135KVA.
δεν έχω πρόβλημα στο να υπολογίσω τους πυκνωτές και τα βήματα που απαιτούνται

georgegr
28-10-14, 00:21
Αφελής ίσως η ερώτηση, αλλά πως η ΔΕΗ μέτρησε το συνημίτονο φ 0,68;

vasilllis
28-10-14, 17:14
Αφελής ίσως η ερώτηση, αλλά πως η ΔΕΗ μέτρησε το συνημίτονο φ 0,68;

τα ψηφιακα της την μετρανε,μετρανε αεργο,ενεργο και ενα σωρο.

Το συνημιτονο ειναι το χειροτερο που μετρησε.

georgegr
29-10-14, 01:52
τα ψηφιακα της την μετρανε,μετρανε αεργο,ενεργο και ενα σωρο.

Το συνημιτονο ειναι το χειροτερο που μετρησε.


Κατάλαβα, ευχαριστώ.

samvuk
01-11-14, 13:38
Εγω να πω την αληθεια θα μετρουσα με πληρης φορτιο και μετα θα εκρινα δεν θα αρκουμουν στον λογαριασμο. Απο εκει και περα να σου πω την αληθεια ισως να επελεγα για καποια "ευκολα" φορτια την τοπικη αντισταθμιση

el greco 1
01-11-14, 17:28
και με τα υπολοιπα φορτια τι θα εκανεs?

samvuk
02-11-14, 10:07
Απο εμπειρια συνηθως αν αντισταθμισεις της λαμπες φθορισμου και αυτα θα εισαι γυρω στα 0,85 συν φ οποτε εισαι και ενταξει. Τωρα με την κεντρικη αντισταθμιση μπαινεις σε πολλα εξοδα ρελε, οργανα κλπ και θελεις και καποιο χωρο γιατι οι πυκνωτες που σου βγαινουν να χρησιμοποιησεις ειναι ψιλο γομαρακια. Οποτε θα μετρουσα πρωτα με δικο μου οργανο να δω ποια φορτια ειναι τα χειροτερα στο συνιμητονο και μετα θα επελεγα

Prezonautis
02-11-14, 10:55
Αν δεν μαθουμε τι μηχανηματα έχει μεσα και τι φωτιστικα κ.λ.π και να παει ενας να κάνει μέτρηση δεν κάνουμε δουλεια.

Fixxxer
02-11-14, 11:22
Η αντισταθμιση για να γινει σωστα θελει ολοκληρη μελετη με μετρησεις, σχεδια κλπ...

nikosp
02-11-14, 12:42
Η αντισταθμιση για να γινει σωστα θελει ολοκληρη μελετη με μετρησεις, σχεδια κλπ...

Συμφωνώ
Η αντιστάθμιση είναι ένα αντικείμενο εργασήας τών Ηλεκτρολόγων μηχανικών και απαιτούνται σχετικά όργανα και γνώσεις
Το να βάλεις κάποιος πυκνωτάς και τέρμα δέν λύνεται το πρόβλημα διότι δέν είναι πάντα αναμένες οι λάμπες φθορισμού η όλα τα μοτέρ τής βιοτεχνίας και με τό ίδιο φορτίο
Για αυτούς τους λόγους και συνήθως στίς βιοτεχνίες μπαίνει καμπίνα αυτόματης αντιστάθμισης

Θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτού του είδους τίς εργασίες τίς κάνουν Αδειούχει Ηλεκτρολόγοι η Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί

vasilllis
02-11-14, 15:33
Απο εμπειρια συνηθως αν αντισταθμισεις της λαμπες φθορισμου και αυτα θα εισαι γυρω στα 0,85 συν φ οποτε εισαι και ενταξει. Τωρα με την κεντρικη αντισταθμιση μπαινεις σε πολλα εξοδα ρελε, οργανα κλπ και θελεις και καποιο χωρο γιατι οι πυκνωτες που σου βγαινουν να χρησιμοποιησεις ειναι ψιλο γομαρακια. Οποτε θα μετρουσα πρωτα με δικο μου οργανο να δω ποια φορτια ειναι τα χειροτερα στο συνιμητονο και μετα θα επελεγα

Kωστα αν εχει 10kw σε φωτισμο και 190kw σε μοτερ τοτε δεν θα κανει τιποτα.

samvuk
02-11-14, 16:10
Αυτο εννοειται οτι δεν θα γινει τιποτα γι αυτο και γραφω οτι θα προσπαθουσα να δω ποια φορτια ειναι αυτα που κανουν την ζημια και μετα θα επελεγα. Δεν συμφωνεις ομως οτι αν μπορει να γινει τοπικη αντισταθμιση ειναι καλυτερα;

vasilllis
02-11-14, 20:40
Αυτο εννοειται οτι δεν θα γινει τιποτα γι αυτο και γραφω οτι θα προσπαθουσα να δω ποια φορτια ειναι αυτα που κανουν την ζημια και μετα θα επελεγα. Δεν συμφωνεις ομως οτι αν μπορει να γινει τοπικη αντισταθμιση ειναι καλυτερα;
Συμφωνω με 1000 .ΜΟΝΟ ομως αν η αντισταθμιση γινεται σε πεδιο διανομης ή σε πεδιο αντισταθμισης.Λυσεις του τυπου πυκνωτες δεξια και αριστερα ειναι προσωρινες και επικινδυνες(ειδικα οταν πρεπει να κανεις αποφορτιση σε πυκνωτες που δεν ξερεις που )