PDA

Επιστροφή στο Forum : διαγνωση προβληματος σε ic 60 siemens.



RNR
27-10-14, 16:28
καλησπερα σε ολους.

Σημεδα το πρω ανοιξα το πληκτρλογιο του συναγερμου μου εχοντας απερνεργοποιησα τις εξοδους που δινει συναγερμο, σε περιπτωση βανδαλισμου και ενωεριξα σπρευ καθαρισμου στα διακοπτακια push on που ειχε πισω απο τα κουμπια το ξαναεκλεισα και ενω λειτουργουν πολυ καλυτερα τα πληκτρα μου εχει βγαλει ενα fault για το ταμπερ του πληκτρολογιου (λογικο αφου ξεκουμπωσε). το θεμα ειναι οτι δεν σβηνει το fault ενω κανω αναγνωση του μηνυματος.

ξερει κανει πως μπορω να το διορθωσω.

FMTRIKALA
27-10-14, 20:19
καλησπερα.λογικα δεν πρεπει να κλεινει το ταμπερ που εχει απο πισω η πλακετα του πληκτρολογιου.εγω προσωπικα οταν κανω εγκατασταση siemens πριν τοποθετησω το πληκτρολογιο κοβω το πλαστικο απο την βαση του πληκτρολογιου το οποιο παταει το ταμπερ.το πιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις την μπαταρια και το ρευμα,να το αφησεις 5 δευτερολεπτα και να ξαναδοσεις ταση.λογικα ετσι θα ειναι οκ

RNR
27-10-14, 20:47
καλησπερα Γιωργο.
Απο την στιγμη που το εβαλα δεν ειχε θεμα παταγε τον διακοπτη που που εννοεις.

Φαντασου τον βραχυκυκλωσα με ενα κακωδιακι και το κουμπωσα, για να μου φυγει η ιδεα.

Να σε ρωτησω, δεν υπαρχει αλλος τροπος? λες να εχει κολλησει?

Εαν το κανω οπως λες δεν θα χαθου οι ρυθμισεις, σωστα?

Nightkeeper
27-10-14, 22:56
καλησπερα Γιωργο.
Απο την στιγμη που το εβαλα δεν ειχε θεμα παταγε τον διακοπτη που που εννοεις.

Φαντασου τον βραχυκυκλωσα με ενα κακωδιακι και το κουμπωσα, για να μου φυγει η ιδεα.

Να σε ρωτησω, δεν υπαρχει αλλος τροπος? λες να εχει κολλησει?

Εαν το κανω οπως λες δεν θα χαθου οι ρυθμισεις, σωστα?


Δοκιμασε ,πριν κανεις κατι αλλο,να μπεις και να βγεις απο το προγραμματισμο του. Λογικα θα επανελθη.

Οι ρυθμισεις δεν χανονται με διακοπη ρευματος/μπαταριας.Αλιμονο.....

RNR
28-10-14, 15:41
καλησπερα και χρονια πολλα.

ειμαι οκ.

εβγαλα την μπαταρια εκλεισα τον γενικο και το σφαλμα εσβησε.

ευχαριστω για τη βοηθεια.