PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφοδοτικό τα 5 βολτ πρόβλημα



Δημήτρηςκα
28-10-14, 20:14
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα raspberry pi b+ και έχω φτιάξει ένα τροφοδοτικό για να το τροφοδοτώ. Δυστυχώς το raspberry δε ξεκινά ενώ όταν το βάζω σε άλλο τροφοδοτικό αυτό δουλεύει κανονικά.
Το κύκλωμα τροφοδοσίας έχει ως εξής:
Μ/Σ:230/15v 2A
Γέφυρα -.πυκνωτής 4700μf//πυκνωτής 1μf-//πυκνωτής 100n//lm7805//πυκνωτής 100n
Πιστεύω πως αν αλλάξω τις τιμές των πυκνωτών το raspberry θα τρέξει κανονικά.
Μπορεί κάποιος να μου πει πως να υπολογίζω τις τιμές τους για να είναι πλήρως σταθεροποιημένη η τάση;

lynx
28-10-14, 20:36
Γειά σου.. σχέδιο και φωτογραφία του κυκλώματος της κατασκευής σου;;

Δημήτρηςκα
28-10-14, 20:45
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53337&stc=1http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53336&stc=1
αυτό είναι το σχέδιο τις τιμές των πυκνωτών τις γράφω στο πάνω post.

sabouras
28-10-14, 20:56
Αναλογα με το τι εχει πανω του rasberry Pi μπορει να θελει μεχρι και 2αμπερ. Σχετικα δες αυτο το λινκ

http://www.raspberrypi.org/help/faqs/#powerReqs

nestoras
28-10-14, 22:06
Η τοπολογία της πλακέττας σου είναι λίγο μπερδεμένη. Μάλλον το άφησες στο "αυτόματο".
Ξαναδιάβασε προσεκτικά το manual του 7805 για τις τιμές των πυκνωτών και το που πρέπει να τοποθετηθούν σε σχέση με το ολοκληρωμένο.
Κάνε πιο "χοντρές" τις γραμμές σου και φτιάξε ground plane.

Επίσης, θα χρειαστείς και μία ψύκτρα για τον 7805. Από τη στιγμή που τροφοδοτείς κι έναν 7812 η τάση εισόδου σου θα πρέπει να είναι πάνω από 14-15V. Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι για ρεύμα 0,5Α έχεις απώλειες στον 7805 τουλάχιστον 5W σε θερμότητα!

Οι πυκνωτές στην είσοδο και έξοδο του ολοκληρωμένου πρέπει να μπούν όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτό.
Τέλος, δες προσεκτικά από τη σελίδα 7 και κάτω του manual (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCcQFjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.sparkfun.com%2Fdatasheets%2F Components%2FLM7805.pdf&ei=RfVPVMGRI5axabrygogB&usg=AFQjCNFdzvuLsLKWscerrXYnVsqhUPg-Cg&bvm=bv.77880786,bs.1,d.d2s&cad=rja). Ίσως χρειαστεί να προσθέσεις και κανα δύο διόδους στο κύκλωμα σου.

xsterg
28-10-14, 22:09
το οτι τα 78ΧΧ ειναι μεχρι 1Α το ξερεις? μην μετα απο αυτο το ρευμα γονατιζει η ταση? ακομη ομως και αυτο το 1Α το δινει με πολυ καλη ψυξη. πραγμα που σημαινει οτι μπορει να γονατιζει σε πολυ μικροτερο ρευμα αν δεν εχει φροντισει για κανονικη ψυξη.

Δημήτρηςκα
28-10-14, 22:40
Το λάθος μου μαλλιών ειναι πως έβαλα μονο 1 lm7805 το rpi τραβάει 0.6Α αφού δεν εχει τίποτε άλλο να τροφοδοτεί. Το 7812 το εχω μονο για να οπλίζω ενα ρελε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

SV1JRT
28-10-14, 23:24
Το λάθος μου μαλλιών ειναι πως έβαλα μονο 1 lm7805 το rpi τραβάει 0.6Α αφού δεν εχει τίποτε άλλο να τροφοδοτεί. Το 7812 το εχω μονο για να οπλίζω ενα ρελε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Και χρειάζεσαι ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΤΑΣΗ απλά και μόνο για να οπλίζεις το ρελέ ??

:hahahha: ](*,) :hammer:


- Και για την συνδεσμολογία του βύσματος USB είσαι σίγουρος ??
- Και προσπαθείς να πάρεις 1Α στην έξοδο του 7805 με είσοδο τάσης 20V, δηλαδή 15W κατανάλωση στο 7805 ??
Σαλάτα τα έχεις κάνει !!!

.

bolsevikos
29-10-14, 10:32
Καλά για τα όλα τα άλλα... Αλλλά η είσοδος 20V στο 7805 που βρέθηκε? Αφού ο Μ/Σ δίνει 15V στο δευτερεύον του...?
Συγνώμη κι όλας, αλλα προσπαθώ κ εγώ να καταλάβω... :confused1:

FILMAN
29-10-14, 12:24
Αν ο μ/ς δίνει 15V~, η τάση στην είσοδο του 7805 πράγματι μπορεί να φτάσει περίπου τα: 15 * ρίζα 2 = 21V.

Ίσως χρειάζεται κάποια αντίσταση στα data pins της USB για να δουλέψει σωστά. Κάπου εδώ μέσα υπάρχει σχετικό θέμα.

Και τώρα γενικότερα:

Το ρελέ εννοείται δεν θέλει σταθεροποιημένη τάση. Το 7812 μπορεί να αντικατασταθεί από μια απλή αντίσταση ή ακόμα καλύτερα ο μ/ς των 15V~ να αντικατασταθεί από έναν άλλο που να δίνει 9V~, οπότε και το 7805 θα ζεσταίνεται λιγότερο, και το ρελέ θα μπορεί να τροφοδοτηθεί κατευθείαν από την ασταθεροποίητη τάση.

Η πλακέτα είναι τραγικά κακοσχεδιασμένη - ειδικά ο C5 δεν θα μπορούσε να είναι σε χειρότερη θέση! Το βύσμα USB σε βολεύει να είναι στη μέση της πλακέτας; Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι είναι συνδεδεμένο σωστά στην πλακέτα (τα πινς τροφοδοσίας είναι τα δυο ακριανά), μολονότι στο σχηματικό είναι συνδεδεμένο σωστά. Και το σχηματικό δεν είναι πολύ κομψά σχεδιασμένο ειδικά όσον αφορά τη γραμμή της γείωσης.

Σε σειρά με τη βάση του Q1 είσαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται αντίσταση;

Δημήτρηςκα
30-10-14, 00:02
Στο usb τα πίνακια ειναι σωστά τα ακραία ειναι για να δένει το Βίσμα και εγω τα εχω γειωσει δίνει κανονικά τάση. Για τον μ/σ ειναι πολυ καλή ιδέα να τον αλλάξω σε 9 βολτο αλλά ο 15 βόλτος υπήρχε πολλά χρόνια και ήθελα κάπου ν τον χρησιμοποιήσω. Ναι θέλει αντίσταση η βάση του τρανσιστορ την έβαλα μετά όπως βλέπετε δεν ειναι και η καλύτερη πλακέτα ( ήταν λιγο βιαστική) θα ψάξω το θέμα με την αντίσταση και τον 7805 . Στη μέση της πλακέτας εχω αφήσει χώρο για να μπει το rpi. Γενικά τροφοδοσία δίνει το rpi ανάβει αλλά μετά απο κανά λεπτό σταματά να δουλεύει.

θοδωρης46
08-11-14, 17:48
Στο usb τα πίνακια ειναι σωστά τα ακραία ειναι για να δένει το Βίσμα και εγω τα εχω γειωσει δίνει κανονικά τάση. Για τον μ/σ ειναι πολυ καλή ιδέα να τον αλλάξω σε 9 βολτο αλλά ο 15 βόλτος υπήρχε πολλά χρόνια και ήθελα κάπου ν τον χρησιμοποιήσω. Ναι θέλει αντίσταση η βάση του τρανσιστορ την έβαλα μετά όπως βλέπετε δεν ειναι και η καλύτερη πλακέτα ( ήταν λιγο βιαστική) θα ψάξω το θέμα με την αντίσταση και τον 7805 . Στη μέση της πλακέτας εχω αφήσει χώρο για να μπει το rpi. Γενικά τροφοδοσία δίνει το rpi ανάβει αλλά μετά απο κανά λεπτό σταματά να δουλεύει.
Μετά απο κάνα λεπτό πέρνει φωτιά το LM7805 και σου ρίχνει την τάση, τα 9V Μετασχηματιστή δεν είναι καλή ιδέα... είναι η μόνη ιδέα. Φτιάξε το layout είναι τραγικό. Όταν είσαι αρχάριος δεν γίνεται να κάνεις βιαστικά ηλεκτρονικά, και αφού κάνεις μια κατασκευή (Μπράβο σου) ασχολήσου,διάβασε, ρώτα και άλλους (όπως κάνεις).
Καλό ξεκίνημα στο σχέδιο σου.