PDA

Επιστροφή στο Forum : πεφτει το ρελε διαφυγης



tgiannak
03-11-14, 00:06
καλησπερα σε ολους,

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι ψαχνοντας στο φορουμ δεν βρηκα ακριβως ιδιο θεμα..εχω ενα προβλημα με το ρελε μολις βαζω σε οποιαδηποτε πριζα σουκο του σπιτιου μια συσκευη (σουκο) πεφτει ο ρελες...:w00t:

δεν μπορεσα να βρω ακρη γιατι γινεται αυτο...γενικα γινεται συνεχεια αυτο το πραγμα..μονο κατι φορες σε ασχετη στιγμη μπορει να βαλεις κατι στην πριζα και να μην πεσει ο ρελες...

αν μπορειτε δωστε μου καποιες ιδεες γιατι και ηλεκτρολογο που φωναξα δεν βρηκε διαρροη...

vasilllis
03-11-14, 08:40
αυτο γινοταν παντα?
μαλλον καποια λαθος συνδεση ουδετερου ή γειωσης των πριζων.

radiofonias
03-11-14, 08:58
μήπως έβαλες πρόσφατα νυχτερινό?

tgiannak
03-11-14, 10:30
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Ναι αυτό γινόταν πάντα απο όσο θυμάμαι ούτε ο ηλεκτρολόγος που το έφτιαξε δε μπόρεσε να το βρει η βαριόταν... Όχι δεν έχω νυχτερινό!

bababoulas
03-11-14, 11:41
Θανάση καλημέρα!! Αυτό γίνεται με μία συγκεκριμένη ή με οποιαδήποτε συσκευή και αν βάλεις; Αφού πέσει το "ρελέ" για να οπλίσει πάλι πρέπει να βγάλεις τη συσκευή και να το οπλίσεις ή απλά το "σηκώνεις" με τη συσκευή στη πρίζα και οπλίζει; Επίσης φαντάζομαι θα έχεις ήδη κάποιες συσκευές on line (ή όχι; ) όταν παρατηρείς το φαινόμενο.. αν ναι ποιες είναι αυτές;

tgiannak
03-11-14, 15:29
Θανάση καλημέρα!! Αυτό γίνεται με μία συγκεκριμένη ή με οποιαδήποτε συσκευή και αν βάλεις; Αφού πέσει το "ρελέ" για να οπλίσει πάλι πρέπει να βγάλεις τη συσκευή και να το οπλίσεις ή απλά το "σηκώνεις" με τη συσκευή στη πρίζα και οπλίζει; Επίσης φαντάζομαι θα έχεις ήδη κάποιες συσκευές on line (ή όχι; ) όταν παρατηρείς το φαινόμενο.. αν ναι ποιες είναι αυτές;

γεια σου φιλε μου! με οποιαδηποτε συσκευη! και τωρα που το σκεφτομαι ακομη και με συσκευη που εχει φις που δεν ειναι σουκο παλι το κανει! δηλαδη σε οποιοδηποτε "ακουμπισμα" να το πω..του φις οποιαδηποτε συσκευης σε πριζα πεφτει το ρελε! το ρελε μετα οπλιζει με την συσκευη στην πριζα κανονικοτατα! ναι εχω on line 2 ψυγεια και 1 pc που ειναι συνεχεια ανοιχτα...ακομη να ξανα πω οτι γινεται σε ολες τις πριζες ακομη και σε πολυπριζα!

Fixxxer
03-11-14, 15:33
Μηπως ειναι προβληματικο το ρελε...

vasilllis
03-11-14, 15:40
δωσε παραπανω πληροφοριες τι βαζεις και πεφτει.Βασικαι πως δουλευεις τωρα πες μας.

geoek4
03-11-14, 15:55
μου κάνει εντύπωση που ήρθε ηλεκτρολόγος και δεν βρήκε τι πρόβλημα υπάρχει...πληρώθηκε κιόλας για να έρθει?

Δηλαδή για να καταλάβουμε, βάζεις πχ στην πρίζα ένα πορτατιφ...πεφτει ο ρελές, και μετα τον σηκώνεις και δουλευει κανονικά? Αναβει και το πορτατιφ?

xqtr
03-11-14, 17:45
Μου εχει τυχει σχεδον το ιδιο... Το προβλημα ηταν τελικα στο ρολοι της ΔΕΗ. Υπηρχε κακη συνδεση των καλωδιων και την κατασταση επιβαρυνε ενας κεραυνος που επεσε πολυ κοντα στην περιοχη. Αποτελεσμα ηταν καθε τρεις και λιγο να πεφτει το ρελε, σε ασχετες στιγμες με οποιαδηποτε συσκευη. Αφου απεκλεισαμε τις συσκευες μια-μια, εγινε αλλαγη ρελε και το προβλημα επιβαιβεωθηκε οτι δεν ειναι απο το σπιτι, καλεσαμε την ΔΕΗ. Ελεγξε το ρολοι, ειδαν οτι η συνδεση οντως δεν ηταν καλη (μαλιστα αναριωτιοντουσαν ποιος την εχει κανει) και την εφτιαξαν.

Ο ηλεκτρολογος μας ειπε, οτι υπηρχε περιπτωση να ηταν καποιο προβλημα στην κολωνα απο οπου περνει ρευμα το σπιτι... κατι με τον ουδετερο... (δεν ειμαι ηλεκτρολογος και δεν τα ξερω καλα). Επισης σε αλλο σπιτι, παρομοια κατασταση, γινοταν οταν υπηρχε πολυ βροχη η υγρασια. Επειδη η καλωδιωση ηταν παλια, καπου υπηρχε εκτεθειμενο καλωδιο, ειτε εσωτερικα στον τοιχο ή σε καποιο κουτι και με την υγρασια, εκανε βραχυκυκλωμα και εριχνε το ρελε.

Ελπιζω να βοηθησα και να σου εδωσα καποιες ιδεες για το τι μπορει να ειναι... απεκλεισε οτι δεν φταιει καποια συσκευη και ο ρελες σου και μετα καλεσε την ΔΕΗ. :)

FILMAN
05-11-14, 10:33
Δεν γίνεται να φταίει η ΔΕΗ.

samvuk
05-11-14, 15:37
Δεν γίνεται να φταίει η ΔΕΗ.
+1000
Δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο το ρελε ειναι μετα απο το ρολοι της δεη και πιανει την εγκατασταση μονο.Καπου εχεις καποια ουδετερωγειωση η το ρελε θελει αλλαγη
Θελει ψαξιμο

thegodhimself
12-11-14, 23:22
1. Μην ξαναφωνάξεις αυτό τον ηλεκτρολόγο. Είναι άσχετος.
2. Συμφωνώ με τον samvuk. Δεν είναι δυνατόν να ενεργοποιηθεί το ρελέ διαρροής από κάποιο πρόβλημα που βρίσκεται πιο πριν από αυτό. Το ρελέ καλύπτει μόνο το τμήμα της εγκατάστασης που βρίσκεται μετά από αυτό.
3. Το πρόβλημα σου, όπως το παρουσιάζεις, φαίνεται να οφείλετε σε διαρροή που εμφανίζεται μεταξύ του ουδετέρου και της γείωσης (ή της γης). Μόλις συνδέεις μια συσκευή επάνω σε μια πρίζα, εμφανίζεται μια μικρή τάση στον ουδέτερο (λόγω της αντίστασης των αγωγών). Αυτή η τάση είναι αρκετή προφανώς να σου δημιουργήσει μια διαρροή άνω των 30mA με αποτέλεσμα την ενεργοποίηση του ρελε διαρροής.
4. Για να λύσεις το πρόβλημα σου θα μπορούσες να ελέγξεις όλες τις γραμμές σου με ένα megger. Είναι σίγουρο ότι με αυτό τον τρόπο θα βρεις τη διαρροή προς τη γη.
5. Αν δεν έχεις megger τότε μπορεις να χρησιμοποιήσεις το ίδιο το ρελε για να βρεις το πρόβλημα. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι (Α) να συνδέσεις κάτι σε μια πρίζα ώστε να δημιουργήσεις τις κατάλληλες συνθήκες για να πέφτει συνεχώς το ρελέ. Στη συνέχεια θα πρέπει να αρχίζεις να απομονώνεις μια-μια τις γραμμές από τον πίνακα. Για να το κάνεις αυτό δεν φτάνει να ανοίξεις την αντίστοιχη ασφάλεια, θα πρέπει να αφαιρείς μαζί και τον αντίστοιχο αγωγό ουδετέρου από την μπάρα του ουδετέρου (δηλαδή απομόνωση = άνοιγμα ασφάλειας + αποσύνδεση του αντίστοιχου αγωγό ουδετέρου). Αν το κάνεις αυτό, μόλις θα απομονώσεις το προβληματικό κύκλωμα θα πάψει να πέφτει το ρελέ. Άρα θα εντοπίσεις τη γραμμη που έχει πρόβλημα. Μετά θέλει ψάξιμο.

Ή κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο που να ξέρει τι κάνει και να μην είναι κατάλληλος μόνο για να βιδώνει βίδες.

micalis
13-11-14, 09:43
Μηπως φταιει αυτο ? http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73150&p=638556#post638556

FILMAN
13-11-14, 11:46
Τι σχέση έχει αυτό τώρα;

micalis
13-11-14, 12:26
Εχει "προβλημα" το ρολοι.

JOUN
13-11-14, 12:39
Και τι σχεση εχει αυτο;

FILMAN
13-11-14, 13:03
Εχει "προβλημα" το ρολοι.Δηλαδή τί πρόβλημα μπορεί να έχει και να ρίχνει το ρελέ; Πες μου ένα πιθανό σενάριο (π.χ. "αν έχει χαλαρώσει η τάδε επαφή...", ή "αν έχουν βραχυκυκλώσει αυτά τα δυο καλώδια...", ή "αν έχει καεί το τάδε πηνίο του μετρητή...", κ.λ.π.)

JIM_6146B
13-11-14, 13:51
..... κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο που να ξέρει τι κάνει ......

Θα συμφωνήσω απόλυτα .

Για να βρεθεί χωρίς όργανο υπάρχει διαδικασία όπως αφαίρεση κάθε κλάδου φάση (κατέβασμα ασφάλεια) + ουδέτερο αποσύνδεση . Μετά επανασύνδεση έναν κλάδο κάθε φορά με δοκιμή . ....... κ.λ.π. χρόνος πολύς και φυσικά υπομονή .

micalis
13-11-14, 16:49
Δηλαδή τί πρόβλημα μπορεί να έχει και να ρίχνει το ρελέ; Πες μου ένα πιθανό σενάριο (π.χ. "αν έχει χαλαρώσει η τάδε επαφή...", ή "αν έχουν βραχυκυκλώσει αυτά τα δυο καλώδια...", ή "αν έχει καεί το τάδε πηνίο του μετρητή...", κ.λ.π.)
α)Αν εχει "χαλαρωση" η ουδετερωση στο ρολοι?β)Αν δεν "ερχεται" ο ουδετερος απο την κολωνα?

JOUN
13-11-14, 17:53
^^ Μπααα ασχετο..Οτι και να εχει πριν το ΔΔΕ δεν μπορει να το "διαβασει".Γιαυτο και αν και υπαρχει ουδετερωση μεσα στον μετρητη δεν πεφτει..

FILMAN
14-11-14, 11:02
α)Αν εχει "χαλαρωση" η ουδετερωση στο ρολοι?β)Αν δεν "ερχεται" ο ουδετερος απο την κολωνα?
α) Τότε έχεις υψηλή αντίσταση ουδετέρου - γείωσης πριν το ρελέ οπότε για να πέσει θα πρέπει να κάνεις ένα πολύ καλό βραχυκύκλωμα ουδετέρου - γείωσης μετά το ρελέ (ή να προκαλέσεις διαρροή μεταξύ φάσης - γης). Αλλιώς δεν πρόκειται να πέσει.

β) Τότε το ρεύμα του ουδετέρου που διέρχεται από το ρελέ είναι 0 οπότε η μόνη περίπτωση να πέσει είναι η συνισταμένη των ρευμάτων των φάσεων να είναι διάφορη του μηδενός. Δηλαδή, θα πέσει αν γεφυρώσεις ουδέτερο και γείωση μετά το ρελέ και ταυτόχρονα έχεις σε λειτουργία μη συμμετρικά τριφασικά φορτία, ή, αν προκαλέσεις διαρροή μεταξύ φάσης - γης.

Άλλο σενάριο;

micalis
15-11-14, 09:23
Το επομενο σεναριο Φιλιππα ειναι οτι ο Θανασης στα ΠΕΝΤΕ ποσταρισματα που εχει στα τρια λεει για το ρελε και στα δυο για το ρολοι.Εξαλου εμενα μου αρεσει οσο αφορα το δυκτυο της ΔΕΗ να ειμαι φειδωλος ωστε καποιος που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ να πη "Ωχ ας φωναξουμε ηλεκτρολογο" ενω καποιος που ΞΕΡΕΙ να πη "Ααα..Ας κοιταξουμε κι αυτο".

gcostas
15-11-14, 09:40
αγαπητέ
υπάρχει σύνδεση ανάμεσα σε ουδέτερο και γείωση στο κύκλωμα αυτό, αν δεν υπάρχει ρεύμα δεν πέφτει το ρελέ όταν όμως υπάρξει ρεύμα , ένα μέρος του περνά απ' ευθείας στην γείωση χωρίς να περάσει από τον ουδέτερο και πέφτει το ρελέ .

Κώστας

Prezonautis
15-11-14, 10:14
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53571&stc=1
1) Αυτό στην φωτογραφία θα βοηθούσε?
2) Μέτρα Ουδέτερο με γείωση και γείωση με φάση σε όλα τα τερματικά που μπορείς και πές μας τη τάση βρίσκεις.

xrhstosmp
16-11-14, 14:35
αν εχει καποιος αμπεροτσιμπιδα διαρροων τοτε απλα ειναι η συνηθης διαδικασια που ακολουθειται για να βρεις μια διαρροη αν μπορεις να ανοιξεις κουτια διακλαδωσεων.
αν δεν εχεις τετοιου ειδους οργανο αλλα ουτε και μονώσομετρο τοτε απλα φτιαχνεις μια φανουροπιτα.
Η μετρηση τασης πως θα μπορουσε να μας δειξει διαρροη;
ΥΓ. παντως και το σχημα δεν ειναι απολυτως σωστο.με διαρροη 25mA το 90% των ρελε διαφυγης θα πεσει οποτε δεν θα μπορεις να μετρησεις.

Prezonautis
16-11-14, 20:16
αν εχει καποιος αμπεροτσιμπιδα διαρροων τοτε απλα ειναι η συνηθης διαδικασια που ακολουθειται για να βρεις μια διαρροη αν μπορεις να ανοιξεις κουτια διακλαδωσεων.
αν δεν εχεις τετοιου ειδους οργανο αλλα ουτε και μονώσομετρο τοτε απλα φτιαχνεις μια φανουροπιτα.
Η μετρηση τασης πως θα μπορουσε να μας δειξει διαρροη;
ΥΓ. παντως και το σχημα δεν ειναι απολυτως σωστο.με διαρροη 25mA το 90% των ρελε διαφυγης θα πεσει οποτε δεν θα μπορεις να μετρησεις.

Η φωτογραφία ειναι παράδειγμα!! για παράπλευρες σκέψεις, τώρα αν το παιδί θέλει να πάει σε έναν ηλεκτρολόγο που έχει τέτοιο μηχάνημα και να ξεμπερδέψει καλός αλλιώς πάμε σε κλασικούς τρόπους.
Οσο για την τάση στις πρίζες ανάμεσα σε φάση και γείωση και ουδέτερο με γείωση.
Αν σε μονοφασική παροχή βρείς πάνω απο 2 με 5volt ή 30-50v που έχω πετύχει εγω χωρίς φορτία την ώρα της μέτρησης δεν αναρωτιέσαι αν η παροχή αυτή είναι σωστή; την ακολουθείς και βλέπεις αν σε κάποιο σημείο έχει κακή ένωση ή φθαρμένη μόνοση.

Prezonautis
16-11-14, 21:03
Βγάλε μια φωτογραφία απο τον πίνακα σου εσωτερικά.

FILMAN
17-11-14, 13:42
Το επομενο σεναριο Φιλιππα ειναι οτι ο Θανασης στα ΠΕΝΤΕ ποσταρισματα που εχει στα τρια λεει για το ρελε και στα δυο για το ρολοι.Εξαλου εμενα μου αρεσει οσο αφορα το δυκτυο της ΔΕΗ να ειμαι φειδωλος ωστε καποιος που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ να πη "Ωχ ας φωναξουμε ηλεκτρολογο" ενω καποιος που ΞΕΡΕΙ να πη "Ααα..Ας κοιταξουμε κι αυτο".
Νομίζω ότι σε χάνω...


Οσο για την τάση στις πρίζες ανάμεσα σε φάση και γείωση και ουδέτερο με γείωση.
Αν σε μονοφασική παροχή βρείς πάνω απο 2 με 5volt ή 30-50v που έχω πετύχει εγω χωρίς φορτία την ώρα της μέτρησης δεν αναρωτιέσαι αν η παροχή αυτή είναι σωστή; την ακολουθείς και βλέπεις αν σε κάποιο σημείο έχει κακή ένωση ή φθαρμένη μόνοση.
Τι σχέση έχει η τάση; Ας έχεις και 100V ανάμεσα σε ουδέτερο και γείωση. Αν δεν υπάρχει διαρροή στη συσκευή το ρελέ δεν πρέπει να πέσει και δεν θα το κάνει αυτό. Άλλωστε τα φις μπαίνουν στις πρίζες και ανάποδα!

Prezonautis
17-11-14, 17:14
Φίλιππος πρέπει η διαφορά διναμικού να είναι 0v με 5v ανάμεσα σε ουδέτερο και γείωση?
Γείωση και φάση να είναι 230v?
Αν δεν είναι έτσι σημαίνει ότι κάπου υπάρχει κακή σύνδεση και πρέπει να ελέγξει την γραμμή?
Ή στο πίνακα να έχει αντί για μπάρες, τους ουδετερους και τις γειώσεις με κυπαρισάκια κοντά κοντά? και να παίζουν επαγωγικά?

Και αν έχεις 100V ανάμεσα σε ουδέτερο και γείωση όπως λες τότε όταν κάνεις μπάνιο δεν θα χρειάζεται ζελε θα σου σηκώνονται κατευθείαν τα μαλια.

Αυτο το λέω γιατί πιστεύω ότι κάπου εκεί θα βρίσκεται η διαρροή!!
Τουλάχιστον ας ξεκινήσει να ψάχνει απο τα πιο απλά..

geostrom
17-11-14, 19:10
σαφώς και υπάρχει πρόβλημα αν υπάρχει τάση μεταξύ γείωσης και ουδέτερου αλλα αυτο που λέει ο φίλιππος εχει δίκιο ο ΔΔΕ δεν ελέγχει αυτο αλλα διαφορά φάσης σε φάση ουδέτερο.

FILMAN
18-11-14, 10:01
Φίλιππος πρέπει η διαφορά διναμικού να είναι 0v με 5v ανάμεσα σε ουδέτερο και γείωση?
Γείωση και φάση να είναι 230v?
Το ιδανικό είναι να έχεις 0V μεταξύ ουδετέρου - γείωσης και 230V μεταξύ φάσης - γείωσης. Στην πράξη η τάση ουδετέρου - γείωσης μπορεί να είναι μερικά V ακόμα και σε μια καλή εγκατάσταση.


Αν δεν είναι έτσι σημαίνει ότι κάπου υπάρχει κακή σύνδεση και πρέπει να ελέγξει την γραμμή?

Ναι, υπάρχει κακή σύνδεση ή κακή γείωση του ουδετέρου αλλά δεν είναι στο σπίτι ώστε να την ελέγξει. Είναι στο δίκτυο της ΔΕΗ.


Ή στο πίνακα να έχει αντί για μπάρες, τους ουδετερους και τις γειώσεις με κυπαρισάκια κοντά κοντά? και να παίζουν επαγωγικά?
Απολύτως καμία σχέση. Εδώ τους γεφυρώνει η μπάρα, η γειτνίαση τους πείραξε;

Και αν έχεις 100V ανάμεσα σε ουδέτερο και γείωση όπως λες τότε όταν κάνεις μπάνιο δεν θα χρειάζεται ζελε θα σου σηκώνονται κατευθείαν τα μαλια.
Κοίτα, αν την ώρα που κάνεις μπάνιο κρατάς στο χέρι σου έναν ουδέτερο, ναι. Γιατί αν κάνεις μπάνιο όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, δεν θα καταλάβεις φυσικά τίποτα.

ο ΔΔΕ δεν ελέγχει αυτο αλλα διαφορά φάσης σε φάση ουδέτερο.
Διαφορά ρευμάτων, όχι διαφορά φάσης!

samvuk
18-11-14, 11:37
Φιλε πρεζοναυτης νομιζω οτι καπου το χανεις το θεμα. Το ρελε διαρροης μετραει ρευμα που φευγει και ρευμα που γυρναει αν δεν ειναι ισα και η διαφορα τους ειναι πανω απο 30 μιλιαμπερ πεφτει. Οποτε το αν εχεις βολτ μεταξυ ουδετερου και γειωσης δεν παιζει κανεναν ρολο στο οτι πεφτει το ρελε απλα αυτο ειναι ενα αλλο προβλημα κακης γειωσης, συσφιξης.

Prezonautis
18-11-14, 12:08
Φιλε πρεζοναυτης νομιζω οτι καπου το χανεις το θεμα. Το ρελε διαρροης μετραει ρευμα που φευγει και ρευμα που γυρναει αν δεν ειναι ισα και η διαφορα τους ειναι πανω απο 30 μιλιαμπερ πεφτει. Οποτε το αν εχεις βολτ μεταξυ ουδετερου και γειωσης δεν παιζει κανεναν ρολο στο οτι πεφτει το ρελε απλα αυτο ειναι ενα αλλο προβλημα κακης γειωσης, συσφιξης.

Γνωρίζω πολύ καλά τι κάνει το RCD, απλά πρότεινα αυτον τον έλεγχο μήπως μας πάει εκεί που είναι το πρόβλημα.
Το ρεύμα πάει πάντα απο εκεί που μπορεί όσο δυσκολη και αν είναι η διαδρομή του και δεν ρωτάει κανέναν..

samvuk
19-11-14, 14:23
Ισα ισα που το ρευμα παντα πηγαινει απο την πιο ευκολη και γρηγορη διαδρομη. Τελοσπαντων εχουμε ξεφυγει απο το θεμα και απο αυτα που ρωταει ο φιλος

FILMAN
19-11-14, 14:38
Καλά, από όλες τις διαδρομές πάει, αλλά τέλωσπάντων...