PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματισμός inverter για αναστροφή κίνησης



denso
03-11-14, 00:32
Καλησπέρα στην κοινότητα των γκουρού του είδους. Έχω έναν φίλο και πελάτη που χρησιμοποιεί έναν τριφασικό κινητήρα 1 ίππο σε σύνδεση τριγώνου με μονοφασικό ρεύμα και σε συνδυασμό με ένα inverter της Lg και με τηλεχειριστήριο πετυχαίνει αυξομείωση των στροφών σε ένα μηχάνημα.
Θέλει το μηχάνημα τώρα να εκτελεί μία σειρά από λειτουργίες σε συνδυασμό με το inverter ή με κάποιο άλλο inverter ή διάταξη που θα μου πει κάποιος γνώστης του αντικειμένου.
Θέλει δηλαδή να ξεκινάει, να αυξάνει στροφές μέχρι τις 20 σαλ για 2 λεπτά, να σταματάει και να γυρνάει αντίστροφα για άλλα 2 λεπτά στις 30 σαλ. μετά να γυρίζει στις 35 σαλ για 1 λεπτό και να σταματάει.
Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό?
Η εταιρεία που κατασκευάζει το μηχάνημα (Πονηρή) Μου πρότεινε να αγοράσω το καινούριο μηχάνημά της που τα περιλαμβάνει όλα αυτά που προείπα με κόστος 3500 ευρώ. Τι να το κάνει όμως ο πελάτης ολόκληρο το μηχάνημα? Μόνο inverter αν χρειαστεί. Σας παραθέτω φωτογραφίες για την κατατόπιση των σχετικών κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

georgegr
03-11-14, 00:39
Δεν είναι μόνο θέμα του ντράιβ αυτά που ζητάς.
Το καινούργιο μηχάνημα θα έχει άλλο πίνακα που θα περιλαμβάνει και κάποιο plc.

vasilllis
03-11-14, 08:39
Δεν ειμαι και σιγουρος αλλα νομιζω πρεπει να κανει αναστροφη πριν το inverter,οποτε θα χρειαστει ρελε αναστροφης και αυτοματισμο.

nestoras
03-11-14, 09:30
Δεν ειμαι και σιγουρος αλλα νομιζω πρεπει να κανει αναστροφη πριν το inverter,οποτε θα χρειαστει ρελε αναστροφης και αυτοματισμο.

Ο inverter έχει μονοφασική είσοδο οπότε αποκλείεται να γίνεται η αναστροφή πριν. Λογικά κάνει μετατρπή σε DC πρώτα και μετά βγάζει το τριφασικό σε ρυθμιζόμενη συχνότητα. Το μόνο εύκολο που μπορεί να γίνει είναι η αλλαγή περιστροφής μετά τον inverter (αντιστροφή δύο φάσεων με ρελέ). Με ένα πρόγραμμα σε μικροελεγκτή ή PLC είναι σχετικά εύκολο να του ρυθμίσεις το πρόγραμμα και τους χρόνους. Το δύσκολο κομμάτι είναι στον έλεγχο ταχύτητας... Ίσως το πιο οικονομικό και απλό είναι να εκμεταλλευτεί κάποιος τον υπάρχοντα περιστροφικό διακόπτη ρύθμισης και αυτός να αντικατασταθεί από μία σειρά ρελέ. Ο inverter πρέπει να πάει σε επαγγελματία για τις μετατροπές.

vasilllis
03-11-14, 10:35
Ο inverter έχει μονοφασική είσοδο οπότε αποκλείεται να γίνεται η αναστροφή πριν. Λογικά κάνει μετατρπή σε DC πρώτα και μετά βγάζει το τριφασικό σε ρυθμιζόμενη συχνότητα. Το μόνο εύκολο που μπορεί να γίνει είναι η αλλαγή περιστροφής μετά τον inverter (αντιστροφή δύο φάσεων με ρελέ). Με ένα πρόγραμμα σε μικροελεγκτή ή PLC είναι σχετικά εύκολο να του ρυθμίσεις το πρόγραμμα και τους χρόνους. Το δύσκολο κομμάτι είναι στον έλεγχο ταχύτητας... Ίσως το πιο οικονομικό και απλό είναι να εκμεταλλευτεί κάποιος τον υπάρχοντα περιστροφικό διακόπτη ρύθμισης και αυτός να αντικατασταθεί από μία σειρά ρελέ. Ο inverter πρέπει να πάει σε επαγγελματία για τις μετατροπές.

αστο,δεν προσεξα καθολου οτι ειναι 1φασικη εισοδο-3φασικη εξοδο.



.Οποτε ,θελει ,δυο ρελε αναστροφης .ενα Plc(logακι) με αναλογικη εξοδο για ρυθμιση στροφων(δεν βρηκα καμια πληροφορια για το inverter,φανταζομαι να εχει ειδοσο 0-10 ή 4-20 για ρυθμιση στροφων.ενα ρελε για εισοδο inverter..και τον καταλληλο μαστορα....τι λετε?

ΥΓ.τα 3500 τι περιλαμβανουν?ολο τον αυτοματισμο ή ολο το μηχανημα?

denso
03-11-14, 12:48
Δεν είναι μόνο θέμα του ντράιβ αυτά που ζητάς.
Το καινούργιο μηχάνημα θα έχει άλλο πίνακα που θα περιλαμβάνει και κάποιο plc.
Σ' ευχαριστώ Γιώργο!
Επειδή πήρα τηλέφωνο στην Lg και δεν ξέρανε καν την ύπαρξη τέτοιου μηχανήματος (Μόλις τους είπα inverter νόμισαν πως πρόκειται για κλιματιστικό!!!) Μήπως μπορείς να το φτιάξεις ή να με βοηθήσεις να το φτιάξουμε? Στείλε μου και inbox αν υπάρχει λόγος διαφήμισης!
Ευχαριστώ!

cosecon
03-11-14, 13:10
αστο,δεν προσεξα καθολου οτι ειναι 1φασικη εισοδο-3φασικη εξοδο.



.Οποτε ,θελει ,δυο ρελε αναστροφης .ενα Plc(logακι) με αναλογικη εξοδο για ρυθμιση στροφων(δεν βρηκα καμια πληροφορια για το inverter,φανταζομαι να εχει ειδοσο 0-10 ή 4-20 για ρυθμιση στροφων.ενα ρελε για εισοδο inverter..και τον καταλληλο μαστορα....τι λετε?

ΥΓ.τα 3500 τι περιλαμβανουν?ολο τον αυτοματισμο ή ολο το μηχανημα?

Δεν χρειάζεται ρελέ αναστροφής: πάνω στο manual αναφέρει: Start signal Forward / Reverse
Κλείνοντας την επαφή P1 ξεκινάει σε ορθή περιστροφή.
Κλείνοντας την επαφή P2 ξεκινάει αντίστροφα.

Επίσης για ταχύτητα έχει 2 επιλογές : Speed signal input (0~10V) Speed signal input (4~20mA)
Επίσης έχει και modbus και RS485

Οπότε μόνο ένα PLC και προγραμματισμό...http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53437&stc=1

cosecon
03-11-14, 13:11
Δεν νομίζω οτι είναι LG. Είναι : LS Industrial Systems www.lgis.com

cosecon
03-11-14, 13:28
Δεν χρειάζεται καν Plc με αναλογική έξοδο... Μπορεί και με 5 ψηφιακές εξόδους: 1 για ορθή περιστροφή 2 για ανάστροφη και 3,4,5 με ρελεδακια και αντιστάσεις ή τρίμμερ για τα 3 επίπεδα ταχυτήτων που ζητάει.

Μπορεί να βάλει και plc με αναλογική είσοδο και να συνδέσει με αναλογική έξοδο του drive και να ελέγχει φρακάρισμά κλπ.

denso
03-11-14, 22:26
Όλο το μηχάνημα περιλαμβάνεται στα 3500. Δεν έχει νόημα όμως η αγορά του μιας και είναι ακριβώς το ίδιο εκτός από το πινακάκι και το ινβέρτερ

denso
03-11-14, 22:31
Δεν χρειάζεται ρελέ αναστροφής: πάνω στο manual αναφέρει: Start signal Forward / Reverse
Κλείνοντας την επαφή P1 ξεκινάει σε ορθή περιστροφή.
Κλείνοντας την επαφή P2 ξεκινάει αντίστροφα.

Επίσης για ταχύτητα έχει 2 επιλογές : Speed signal input (0~10V) Speed signal input (4~20mA)
Επίσης έχει και modbus και RS485

Οπότε μόνο ένα PLC και προγραμματισμό...http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53437&stc=1
Μπορείς να με βοηθήσεις να το στήσεις? Στείλε μου ινμποξ

cosecon
03-11-14, 22:53
Αυριο θα κανω ενα σχεδιακι και θα το ανεβασω εδω, για σχολια και διορθωσεις και συζητηση.

georgegr
04-11-14, 01:03
Σ' ευχαριστώ Γιώργο!
Επειδή πήρα τηλέφωνο στην Lg και δεν ξέρανε καν την ύπαρξη τέτοιου μηχανήματος (Μόλις τους είπα inverter νόμισαν πως πρόκειται για κλιματιστικό!!!) Μήπως μπορείς να το φτιάξεις ή να με βοηθήσεις να το φτιάξουμε? Στείλε μου και inbox αν υπάρχει λόγος διαφήμισης!
Ευχαριστώ!


Δυστυχώς δεν γνωρίζω και δεν έχω προγραμματίσει το συγκεκριμένο ντράιβ για να σε βοηθήσω επί της ουσίας, δηλαδή αν μπορεί να εκτελέσει αυτόνομο τον συγκεκριμένο κύκλο λειτουργίας που χρειάζεσαι.
Μπορεί όμως με παραμετροποίηση και προσθήκη μηχανικών επαφών να εκτελέσει ένα ένα τα βήματα με εντολές από τον χειριστή.
Μπορεί να ελεγχθεί από κάποιο λόγκο ή πιελσι αλλά δεν γνωρίζω αν έχει ενσωματωμένες θήρες επικοινωνίας ή αν πρέπει να προστεθούν έξτρα κάρτες οπότε και το κόστος θα ανέβει αρκετά και πιστεύω ασύμφορα.

manual:
http://www.lsis.com/support/download/detail.aspx?c=2906&t=2&l=&p=P00161&d1=A04&d2=003&d3=&qt=&q=&e=&n=1

lepouras
04-11-14, 01:44
ούτε κάρτες ούτε ρελε ούτε ποτενσιόμετρα. αφού το ινβέρτερ τα έχει όλα. απλά για εμένα μόνο ένα PLC για να μην κάθετε και τα κάνει με το χέρι. κατά τα άλλα δείτε σελίδα 74 στο μανιουαλ. προγραμματίζει στο ινβέρτερ τα βήματα ανάλογα με της στροφές που θέλει και κάνει προγραμματισμό πιες ψηφιακές είσοδοι θα παίξουν.
αυτά με μια πρόχειρη ματιά. με λίγο καλύτερο διάβασμα μπορούμε να βάλουμε και άλλες παραμέτρους μέσα έτσι για να έχει να παίζει. από πόσες επαναπροσπάθειες σε αποτυχία εκκίνησης να κάνει , αλάρμ αν τραβήξει παραπάνω ρεύμα μέχρι και σε περίπτωση που έχουμε μειωτήρα να βλέπουμε τις στροφές στην έξοδο του μειωτήρα και όχι του μοτερ. κλπ κλπ. ενδιαφέρον το μηχάνημα. μπορεί να με ψήσει και να φτιάξω και κάνα πρόγραμμα για λογκάκι.

vasilllis
04-11-14, 10:25
να τελικα που όλα γινονται :)
ενα Plc νομιζω ειναι απαραιτητο να μπουν και καποια ασφαλιστικα τουλαχιστον.

cosecon
04-11-14, 16:52
Έχουμε και λέμε:
5 διαθέσιμα inputs:
1. Forward
2. reverse

μας μένουν 3.
αν το πάμε όπως την σελίδα 74, τότε τα 3,4,5 δεσμεύοντε για τις 3 επιλογές στροφών.

Δεν έχουμε reset, δεν έχουμε Emergency stop...και δεν έχουμε external trip για πτώση θερμικού.

Επίσης αν ζητηθεί 4η ταχύτητα στο μέλλον, θέλει επανασχεδιασμό ο αυτοματισμός.

Προτείνω το παρακάτω:
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53453&stc=1
Με αυτό τον τρόπο, μπορεί και ο χρήστης να αλλάζει τις στροφές στα 3 προγράμματα με 3 ποτενσιόμετρα.

mtzag
04-11-14, 16:53
Μπορεις να το κανεις με πολους τροπους οπως μικροελεκτη με σειριακη συνδεση με υπολογστη (232/485 κτλπ) με αναλογικο τροπο δηλαδη με προυπολογισμενες αντιστασεις και transistor που συνδεονται σε timer κτλπ. Τις στροφες τις θες στο περιπου η με χειρουργικη ακριβεια ? Αν θες μεγαλη ακριβεια τοτε θες και encoder.

Μπορεις με 500 ευρα με σουταρεις το μοτερ+inverter να βαλεις πανω ενα servo τριφασικο στο 1kw και να κανεις κινησεις ακριβειας οπως θες.

Τι μηχανημα ειναι αυτο τι δουλεια κανει ?

cosecon
04-11-14, 17:28
Να και σε Zelio:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53454&stc=1

Δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει cam block και ήθελα να την βάλω... υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

cosecon
04-11-14, 19:09
1η φορά που ασχολήθηκα με LD. Με μπέρδευε, αλλά τελικά είναι πολύ πιο απλο.
:http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53456&stc=1

lepouras
05-11-14, 04:32
Κώστα δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει και τις τρις εισόδους για ταχύτητα αλλά μπορεί να ρυθμίσει την ταχύτητα που θέλει όταν ξεκινά και να προσθέτει ή να αφαιρεί. γενικά έχει πολλές εναλλακτικές. και να του περισσέψουν και είσοδοι για τα εξτρά. δέχεται και συνδυασμό εισόδων. έχει παραδείγματα παρακάτω.
φυσικά το θέμα είναι σε ποια λύση θέλει να καταλήξει ο άνθρωπος και το συνολικό κόστος(εξτρά ρελεδάκια,ποτενσιόμετρα,plc με παραπάνω εξόδους κλπ).

JonTikis
05-11-14, 07:01
Τα ποτενσιομετρα κατα τη γνωμη μου μην τα βαλεις οι 3 εισοδοι ειναι προγραματιζομενοι σε τι συχνοτητα θες να δουλεψη η καθε μια PLC οπωδηποτε και καλο θα εναι να συνδεσεις και το emergency μεσω PLC

denso
05-11-14, 09:40
Έχω πάθει σοκ με το πόση πληροφόρηση μπορείτε να δώσετε ρε παιδιά! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!
Να έχετε υπ'όψιν πως θέλουμε να γίνονται αυτοματοποιημένα οι εργασίες δηλαδή να πατάμε ένα start και να εκτελείται κύκλος λειτουργίας περίπου 12 λεπτών και να εκμεταλλευτούμε τα υπάρχοντα μηχανήματα (Όσο αυτό γίνεται!)

cosecon
05-11-14, 10:53
Κώστα δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει και τις τρις εισόδους για ταχύτητα αλλά μπορεί να ρυθμίσει την ταχύτητα που θέλει όταν ξεκινά και να προσθέτει ή να αφαιρεί. γενικά έχει πολλές εναλλακτικές. και να του περισσέψουν και είσοδοι για τα εξτρά. δέχεται και συνδυασμό εισόδων. έχει παραδείγματα παρακάτω.
φυσικά το θέμα είναι σε ποια λύση θέλει να καταλήξει ο άνθρωπος και το συνολικό κόστος(εξτρά ρελεδάκια,ποτενσιόμετρα,plc με παραπάνω εξόδους κλπ).
Γιάννη, πολύ σωστά λες ότι έχει συνδυασμού εισόδων που αντιστοιχούν σε άλλες ρυθμίσεις στροφών.
Παραθέτω το απόσπασμα από manual.
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53458&stc=1
Έχεις 7 επιλογές για να τις δουλέψεις όμως θες 3 εισόδους και μια για το forward και μια για reverse φάγαμε και τις 5.
Χρησιμοποιώντας 2 εισόδους μπορείς να κάνεις τους πράσινους συνδυασμούς (4 επιλογές). Με την προυπόθεση οτι το drive θα δεχτει να "σπάσεις" την 3αδα του INPUT Set Value 5,6,7 και να ορίσεις μόνο 5,6. Έτσι σε καλύπτει (αν δέχεται τα 2 input αντι για 3) αλλά αν βάλει και το reset στην 5η είσοδο δεν έχεις για το emergency ούτε για το trip του θερμικού.
Με τα ποτενσιόμετρα δεν χρειάζεται ρελεδάκια, δουλεύεις τα ενσωματωμένα του PLC.


Τα ποτενσιομετρα κατα τη γνωμη μου μην τα βαλεις οι 3 εισοδοι ειναι προγραματιζομενοι σε τι συχνοτητα θες να δουλεψη η καθε μια PLC οπωδηποτε και καλο θα εναι να συνδεσεις και το emergency μεσω PLC

1. Πάλι τρως εισόδους
2. Το emergency δε θα το έβαζα ποτέ "μεσω" plc. Αν δηλαδή κολλήσει το PLC να μην έχω χειρισμό emergency? Ακόμα και ο ελάχιστος χρόνος μετάδοσης της εντολής μπορεί να ενδιαφέρει. Θα έβαζα το emergency άμεσα πάνω σε μια είσοδο του drive και θα έδινε και σήμα στο PLC οτι έκοψε από emergency. Όχι όμως μεσω plc.


O χρήστης δεν έχει δυνατότητα αυξομείωσης στροφών (ο μέσος χρήστης τουλάχιστον) αν οι στροφές είναι μέσα από το drive. Αντίθετα του βγάζεις 3, 4,5,6,12 ποτενσιόμετρα στην πρόσοψη του πίνακα και μπορεί κάθε στάδιο να το ρυθμίζει ανάλογα με την πυκνότητα του μελιού (ελπίζω να είναι αυτό που ενδιαφέρει)

cosecon
05-11-14, 10:55
Έχω πάθει σοκ με το πόση πληροφόρηση μπορείτε να δώσετε ρε παιδιά! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!
Να έχετε υπ'όψιν πως θέλουμε να γίνονται αυτοματοποιημένα οι εργασίες δηλαδή να πατάμε ένα start και να εκτελείται κύκλος λειτουργίας περίπου 12 λεπτών και να εκμεταλλευτούμε τα υπάρχοντα μηχανήματα (Όσο αυτό γίνεται!)

Αρχικά είχες ζητήσει : "Θέλει δηλαδή να ξεκινάει, να αυξάνει στροφές μέχρι τις 20 σαλ για 2 λεπτά, να σταματάει και να γυρνάει αντίστροφα για άλλα 2 λεπτά στις 30 σαλ. μετά να γυρίζει στις 35 σαλ για 1 λεπτό και να σταματάει. "
Σύνολο 5 λεπτά

Τώρα μιλάς για 12.
Τι βήματα θες ακριβώς;

cosecon
05-11-14, 18:36
Πάντως το PLC για τόσο απλό πράγμα μου φαίνεται σπατάλη....

Και με Arduino Uno βγαίνει...
μην βαράτε όλοι οι Arduinαδες μαζί... πρώτη πρόγραμμα...το arduino αύριο το παραλαμβάνω. Πάντως στο emulator δούλεψε μια χαρά.


const int startbutton=3; //starts sequence
const int stopbutton = 4; //stops sequence
const int fwd = 12;
const int rwd = 11;
const int rpm1 = 10;
const int rpm2 = 9;
const int rpm3 = 8;


int startState = 0;
int stopState = 0;
int start = 0;

unsigned long startMillis = 0;



const long step1 = 10000;
const long step2 = 1000;
const long step3 = 1000;

void setup() {


pinMode(fwd, OUTPUT);
pinMode(rwd, OUTPUT);
pinMode(rpm1, OUTPUT);
pinMode(rpm2, OUTPUT);
pinMode(rpm3, OUTPUT);


pinMode(startbutton, INPUT);
pinMode(stopbutton, INPUT);
}

void loop(){


startState = digitalRead(startbutton);
stopState = digitalRead(stopbutton);


if (startState == HIGH) {
start = 1;
unsigned long startMillis = millis();
}

if (stopState == HIGH ) {
start = 0;
}

if (start == 1) {
unsigned long currentMillis = millis();

if(currentMillis - startMillis <= step1) {
digitalWrite(fwd, HIGH);
digitalWrite(rpm1, HIGH);
digitalWrite(rwd, LOW);
digitalWrite(rpm2, LOW);
digitalWrite(rpm3, LOW);

}
else
{
if(step1 < currentMillis - startMillis && currentMillis - startMillis < step1 + step2) {
digitalWrite (fwd, LOW);
digitalWrite (rpm1, LOW);
digitalWrite(rpm3, LOW);
digitalWrite(rwd, HIGH);
digitalWrite(rpm2, HIGH);
}
else
{

if(step1 + step2 <= currentMillis - startMillis && currentMillis - startMillis < step1 + step2 + step3) {
digitalWrite (fwd, LOW);
digitalWrite (rpm1, LOW);
digitalWrite(rpm3, HIGH);
digitalWrite(rwd, HIGH);
digitalWrite(rpm2, LOW);
}
else
{
start==0;
digitalWrite(fwd, LOW);
digitalWrite(rpm1, LOW);
digitalWrite(rwd, LOW);
digitalWrite(rpm2, LOW);
digitalWrite(rpm3, LOW);
}

}
}
}
else
{
start==0;
digitalWrite(fwd, LOW);
digitalWrite(rpm1, LOW);
digitalWrite(rwd, LOW);
digitalWrite(rpm2, LOW);
}



}

JonTikis
06-11-14, 15:54
Μαλλον οι συζητησεις θα πρεπει να γινοντα πολυ αναλυτικα ενοειτε οτι η δευτερη επαφη του emergency θα συνδεθει στην εισοδο του plc (feedback) τα πολλα ποτενσιομετρα στον inverter μαλλον τσιρκο θα τον κανουν και οχι inverter ... θα ηταν καλυτερα να συνδεθη αναλογικη εισοδος

cosecon
06-11-14, 16:01
Μαλλον οι συζητησεις θα πρεπει να γινοντα πολυ αναλυτικα ενοειτε οτι η δευτερη επαφη του emergency θα συνδεθει στην εισοδο του plc (feedback) τα πολλα ποτενσιομετρα στον inverter μαλλον τσιρκο θα τον κανουν και οχι inverter ... θα ηταν καλυτερα να συνδεθη αναλογικη εισοδος

Δεν χρειάζεται καμία ανάλυση, όταν λες "μέσω" του plc είναι άλλο και άλλο η δεύτερη επαφή.

Βάζοντας αναλογική είσοδο, μόλις διπλασίασες το κόστος του PLC.
Με τα ποτενσιόμετρα, και με ένα arduino των 10 ευρώ κάνεις μια χαρά δουλειά...

JonTikis
07-11-14, 06:02
Α νομιζα οτι μιλαγαμε επαγγελματικα και οχι ερασιτεχνικα -πειραματικα ...καλως παιξετε με τα audrino

chip
07-11-14, 13:42
έχω μπερδευτεί με τα διαγράμματα που δείχνουν περισσότερα στάδια... αν όμως το ζητούμενο ήταν αυτό που αναφέρθηκε στην αρχή ούτε arduino δεν θέλει... ένα 555 ένα cd4017 Και μερικά διοδάκια..... κάποιο ρελε και ίσως και μερικά τρανζιστοράκια.....

denso
08-11-14, 10:22
Σας ευχαριστώ ΠΟΛΥ για το ενδιαφέρον. Είμαι σε φάση συζήτησης για το ποιες εντολές θα δοθούν ακριβώς για να είμαι συγκεκριμένος. Οι εντολές που έγραψα στην αρχή του ποστ είναι ''χονδρικές'' όπως τις κατάλαβα αλλά δεν έχω συγκεκριμένες με συγκεκριμένους χρόνους από τον πελάτη προς το παρόν. Επανέρχομαι. . .

el greco 1
08-11-14, 19:06
δηλαδη δεν εισαι ακομη σιγουροs ουτε εσυ αλλα περισοτερο αυτοs για το τι θελει να κανει το μηχανημα?

dimpet
08-11-14, 20:34
Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου για το όλο θέμα. Για κανένα λόγο δε χρειάζεται αναλογικό σήμα κάνεις τη ζωή σου πιο δύσκολη.
Θες δυο εντολές Jog FWD και Jog REV, θα καθορίσεις τις τιμές της συχνότητας για τη κάθε εντολή και τελείωσε η ιστορία.
Αν πάλι το inverter που έχεις δεν έχει programmable inputs και οι εισοδοί του έχουν fix λειτουργίες κατά 90% έχει εντολές Run FWD, Run REV ,Fixed Frequency.
Μέσα στο βιβλίο του σίγουρα υπάρχει ένας πίνακας αλήθειας που καθορίζει ανάλογα τι εντολές δίνεις τη ταχύτητα θα έχει ο κινητήρας .

Τώρα όσο αναφορά τις εντολές πάρε ένα PLC με τροφοδοσία στα 24Vdc γεφύρωσε το com(0V) του PLC με το com(0V) του inverter και συνδέεις τις εξόδους του Plc απευθείας στο inverter χωρίς ρελε.
Το rele emergency είμαι της γνώμης να το φτιάξεις καλωδιακό δηλαδή ή να το δώσεις στο drive ως εντολή fast stop η να βάλεις ρελε στη παροχή του inverter και να το πετάς εκτός όταν έχεις emergency.
Tο PLC για αυτά που θες να κάνεις είναι απλό πολύ δηλαδή ένα PLC με 6 εισόδους και 4 εξόδους που νομίζω οτι σου φτάνει δε ξεπερνάει τα 100 Euro και από μάρκες βρωμάει ο τόπος.
Οι πιο πολλές στα δίνουν όλα ελεύθερα και καλώδιο επικοινωνίας και software βλέπε (mitsubishi F-Series).
Κατι arduino και κατι μικροελεγκτές τα ξεχνάς αυτά κατά τη γνώμη μου είναι για άλλη δουλειά.

Είπες οτι θέλεις 20 στροφές ανα λεπτό ???? Που στο μειωτήρα 20 στροφές ή στο κινητήρα ??? Αν έχει μοτερ 50Hz (1440rpm) και εσύ πας με 20rpm όπως καταλαβαίνεις έχεις πρόβλημα, σε αυτές τις στροφές έχεις μεγάλο ρεύμα και το μοτερ δε ψύχεται.

Για να σου δώσει κάποιος τη λύση εδώ μέσα πρέπει να είσαι πολύ συγκεκριμμένος τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Οπότε δώσε ακριβή περιγραφή της εφαρμογής

denso
10-11-14, 11:07
δηλαδη δεν εισαι ακομη σιγουροs ουτε εσυ αλλα περισοτερο αυτοs για το τι θελει να κανει το μηχανημα?
Για την ακρίβεια των χρόνων μιλάω για να δοθούν οι εντολές. Είμαστε στο ψάξιμο.