PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος κ εξωτερικος φωτισμος



jason13
03-11-14, 10:01
Καλημερα θέλω τη βοήθεια σας.Εχω ενα συναγερμό στο σπιτι Bosch VR8 αν θυμαμαι καλα,στον οποιο θελω οταν ενεργοποιείται η σειρήνα να ανάβω 6 προβολείς για να φωταγωγηθεί όλο το σπιτι - οικοπεδο.Αυτο που σκάφτομαι ειναι να βάλω ενα ρελε ισχυος του οποιου το πηνιο θα οπλίζεται παράλληλα με τη σειρήνα για να δίνει εντολή στους προβολείς.
Για υλικα θα χρησιμοποιήσω περίπου 100μ 3*2,5 ΝΥΜ περασμένο σε CB με τις διακλαδώσεις να γίνονται μεσα σε στεγανά κουτιά ,οι προβολεις θα ειναι 6*500Watt αλογουνου(θελω να αναβουν αμεσως) σκεφτομαι για LED 50Watt αλλα ανεβάζουν το κοστος κ δεν ξερω τη φωτεινότητα θα εχω.
Εκει που κολλαω ειναι ο ρελες.Δεν ξερω ποιον να επιλεξω γιατι το πηνιο του θα περνει εντολη απο συνεχες ρευμα ενω το ρευμα-ταση για τους προβολεις θα ειναι εναλλασωμενο.
Επισης φανταζομαι οτι το ολο εγχείρημα μου ειναι εφικτό αλλα μηπως θα μπορούσα να τους κανω να αναβουν και με κάποιον αλλο διακόπτη πλιν της εντολη που θα δινει ο συναγερμος

vasilllis
03-11-14, 10:28
Iασωνα.
Ο συναγερμος διαθετει δικες του εξοδους (12vdc) οποτε καλυτερα να χρησιμοποιησεις αυτες και οχι παραλληλα με την σειρηνα.
Θα παρεις ενα οποιοδηποτε ρελε με ταση πηνιου 12vdc.
Αυτα συνηθως εχουν 10-16Α επαφη οποτε μπορεις να δωσεις απευθειας στα φορτια σου ή να δωσει σε ενα μεγαλυτερο ρελε,να βαλεις εκει και τον διακοπτη που θες ή οτι αλλο.

cosecon
03-11-14, 10:53
Η προηγούμενη απάντηση καλύπτει το ερώτημα. Εγώ απλά θα ρίξω μια ιδέα που έχω κάνει και δουλεύει 3 χρόνια + απροβλημάτιστα.
Είχα ένα παλιό πομποδέκτη από γκαραζόπορτα.
Ο πομπός είναι 12V οπότε έδωσα ρεύμα από συναγερμό αντι για την μπαταριούλα. Ξεκόλλησα το κουμπί και έβαλα στην θέση του ενα ρελεδάκι το οποίο ενεργοποιείται από έξοδο συναγερμού.
Τον δέκτη τον έχω συνδέσει σε 30 μετρά απόσταση με τα φώτα με ρελέ...
Έτσι πιθανόν να γλυτώσεις καλώδιο γιατί δεν θα χρειαστεί να ξεκινάει από πίνακα συναγερμού, αλλά από μια οποιαδήποτε παροχή 220V.
Και με 1 δεύτερο τηλεχειριστήριο, έχεις και μαζί σου όταν επιστρέφεις...
Έχω βάλει στην 2ή επαφή το δεκτή ένα ρελε καστανιάς και έχω το 2ο τηλεχειριστήριο μαζί μου...

jason13
03-11-14, 11:48
Ευχαριστω για τις απαντησεις,μηπως εχετε να προτεινετε καποιο ρελε 12vdc κ επαφες AC γιατι χθες που πηγα σε μαγαζι δεν ειχε να μου δωσει κ μου προτειναι να παρω απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα αυτοκινητων.
Επισης μηπως θα μπορουσε καποιος να μου σχεδιασει πως να συνδεσω το διακοπτη ετσι ωστε οταν εχω αναμενω το διακοπτη για τους προβολης κ βαρεση ο συναγερμος να μην εχω προβλημα κ καουν.

cosecon
03-11-14, 12:10
Ευχαριστω για τις απαντησεις,μηπως εχετε να προτεινετε καποιο ρελε 12vdc κ επαφες AC γιατι χθες που πηγα σε μαγαζι δεν ειχε να μου δωσει κ μου προτειναι να παρω απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα αυτοκινητων.
Επισης μηπως θα μπορουσε καποιος να μου σχεδιασει πως να συνδεσω το διακοπτη ετσι ωστε οταν εχω αναμενω το διακοπτη για τους προβολης κ βαρεση ο συναγερμος να μην εχω προβλημα κ καουν.

Βλέπω είσαι Πορτο Ράφτη.
Πετάξου στον Καυκά στο Μαρκόπουλο. Έχει σίγουρα. Δες πρώτα τί προβολείς θα βάλεις (πόσους και πόσα watt) για να πάρεις και αντίστοιχο σε Amper ρελέ.

Ας απαντήσει και κάποιος που ξέρει τους Bosch VR8: χρειάζεται να βάλει και δίοδο στο ρελέ ή είναι προστατευμένες οι έξοδοι;

jason13
03-11-14, 13:30
Στον Καυκα πηγα κ ο πωλητης μου ειπε οτι ο ρελες που μου εδωσε δεν ηταν σιγουρος αν θα οπλιζε με dc ταση απο το συναγερμο.Ισως να μην ηξερε ο ιδιος και γι αυτο μου προτειναι να παω σε καταστημα ηλ αυτοκινητων

cosecon
03-11-14, 13:35
Δες πρώτα πόσους προβολείς και watt θα βάλεις και βλέπουμε. 12vDC ρελέδακι έχει ο Καυκάς. Στα είδη αυτοκινήτου θα βρεις με πηνίο 12 vdc αλλά οι επαφές δεν είναι για 220v, είναι για 12v

vasilllis
03-11-14, 15:34
Θα του πεις ρελε Mini τυπωμενου κυκλωματος με πηνιο 12vdc ,αν θες και βασουλα εχει και διοδακι και ledaki και οτι θες.μικρορελε RS τα λεει η telemecanique.

cosecon
03-11-14, 16:00
Απλά λίγο προσοχή γιατί αυτά είναι για μέγιστο ρεύμα 16Α.
Αν βάλεις πάνω από 6 προβολείς, θέλει άλλο.

jason13
03-11-14, 16:05
Ευχαριστω,θα ξαναπαω.Θα βαλω 6 προβολεις * 400w=11a περιπου συν τα 100m αποσταση στο συνολο πιστευω με 16α ασφαλεια διακοπτη κ ρελε θα ειμαι οκ.

cosecon
03-11-14, 16:08
Ευχαριστω,θα ξαναπαω.Θα βαλω 6 προβολεις * 400w=11a περιπου συν τα 100m αποσταση στο συνολο πιστευω με 16α ασφαλεια διακοπτη κ ρελε θα ειμαι οκ.

Πάρε πρώτα τηλέφωνο πριν πας, μπορεί να μην έχει ετοιμοπαράδοτα με 12vdc πηνίο. Πριν λίγους μήνες δεν είχε όλα όσα ήθελα και τα έφερε.

Gordona
05-11-14, 10:02
Καλημέρες. Επειδή πάντα προτιμώ τα hager:
1 Ρελέ Ισχύος 25A 2NO 12V ESL225S και 3 Ρελέ Ισχύος 25A 2NO 220V ESC225 (αν είναι ξεχωριστές οι γραμμές) τα οποία να δίνουν σε 6 αυτόματα MBN116A για να ασφαλίσεις τις γραμμές σου και 6 διακόπτες SBN125 για bypass.
Τώρα αναλόγως πόσες γραμμές έχεις παίρνεις και τα αντίστοιχα ρελέ (2πλά ή 4πλα) και αυτόματα και διακόπτες.

cosecon
05-11-14, 10:59
Καλημέρες. Επειδή πάντα προτιμώ τα hager:
1 Ρελέ Ισχύος 25A 2NO 12V ESL225S και 3 Ρελέ Ισχύος 25A 2NO 220V ESC225 (αν είναι ξεχωριστές οι γραμμές) τα οποία να δίνουν σε 6 αυτόματα MBN116A για να ασφαλίσεις τις γραμμές σου και 6 διακόπτες SBN125 για bypass.
Τώρα αναλόγως πόσες γραμμές έχεις παίρνεις και τα αντίστοιχα ρελέ (2πλά ή 4πλα) και αυτόματα και διακόπτες.

Δίοδο στο 12VDC πώς θα βάλει? Ενώ τα πλακέτας έχουν υποδοχή. Μόνο αν βάλει εξωτρική στην κλεμα...αλλα είναι λίγο αηδία...

vasilllis
05-11-14, 12:30
ετσι για την κουβεντα και μονο.
Δηλαδη Κωστα για 6 προβολακια να του παει 250€ πινακας?Καλα ειναι δεν λεω ,αλλα ειναι υπερβολη.

Gordona
06-11-14, 07:38
ετσι για την κουβεντα και μονο.
Δηλαδη Κωστα για 6 προβολακια να του παει 250€ πινακας?Καλα ειναι δεν λεω ,αλλα ειναι υπερβολη.

Ναι, αλλά δεν νομίζω να έχει και 6 γραμμές χωριστά. Αν έχει θα πρέπει να τις ασφαλίσει. Από την άλλη καλό είναι να υπάρχει bypass. Εγώ τα υπολογίζω γύρω στα 150€.
Υπάρχουν και ρελέ 12βολτα (όχι hager) καρφωτά αρκετά φτηνά (βάση και ρελέ). Γύρω στα 12€ το σετ. Την έχω κάνει αρκετές φορές την εγκατάσταση σε φωτοβολταϊκά πάρκα και είναι μια χαρά.

vasilllis
06-11-14, 08:38
Ναι, αλλά δεν νομίζω να έχει και 6 γραμμές χωριστά. Αν έχει θα πρέπει να τις ασφαλίσει. Από την άλλη καλό είναι να υπάρχει bypass. Εγώ τα υπολογίζω γύρω στα 150€.
Υπάρχουν και ρελέ 12βολτα (όχι hager) καρφωτά αρκετά φτηνά (βάση και ρελέ). Γύρω στα 12€ το σετ. Την έχω κάνει αρκετές φορές την εγκατάσταση σε φωτοβολταϊκά πάρκα και είναι μια χαρά.
3 ρελε ισχυος,6 αυτοματακια,6 bypass και το κουτι 150€ ?

Gordona
08-11-14, 07:22
3 ρελε ισχυος,6 αυτοματακια,6 bypass και το κουτι 150€ ?

Ναι, περίπου.. Δεν υπολόγισα κουτί. Να μας πει ο φίλος πόσες γραμμές θα έχει να τα ξαναδώ ακριβώς.

stinger
08-11-14, 08:40
Καλημερα θέλω τη βοήθεια σας.Εχω ενα συναγερμό στο σπιτι Bosch VR8 αν θυμαμαι καλα,στον οποιο θελω οταν ενεργοποιείται η σειρήνα να ανάβω 6 προβολείς για να φωταγωγηθεί όλο το σπιτι - οικοπεδο.Αυτο που σκάφτομαι ειναι να βάλω ενα ρελε ισχυος του οποιου το πηνιο θα οπλίζεται παράλληλα με τη σειρήνα για να δίνει εντολή στους προβολείς.
Για υλικα θα χρησιμοποιήσω περίπου 100μ 3*2,5 ΝΥΜ περασμένο σε CB με τις διακλαδώσεις να γίνονται μεσα σε στεγανά κουτιά ,οι προβολεις θα ειναι 6*500Watt αλογουνου(θελω να αναβουν αμεσως) σκεφτομαι για LED 50Watt αλλα ανεβάζουν το κοστος κ δεν ξερω τη φωτεινότητα θα εχω.
Εκει που κολλαω ειναι ο ρελες.Δεν ξερω ποιον να επιλεξω γιατι το πηνιο του θα περνει εντολη απο συνεχες ρευμα ενω το ρευμα-ταση για τους προβολεις θα ειναι εναλλασωμενο.
Επισης φανταζομαι οτι το ολο εγχείρημα μου ειναι εφικτό αλλα μηπως θα μπορούσα να τους κανω να αναβουν και με κάποιον αλλο διακόπτη πλιν της εντολη που θα δινει ο συναγερμος

τα πραγματα ειναι απλα φιλε μου...θα παρεις ενα ρελεδακι με πηνιο 12v dc http://www.e-anagnostou.gr/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%C E%BF%CE%AF--&-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1-%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%C E%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%C F%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-flash-&-%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CF%82-12v-&-220v-%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%AD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AD%CE%B3%CE%B5%CF%81%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%B1%CF%82-p-14980.html το οποιο θα το συνδεσεις στην εξοδο της σειρηνας του συναγερμου σου..
ενα ρελε ισχυος με πηνιο 230v ac χρειαζεσαι http://www.skroutz.gr/c/1195/asfaleies.html?keyphrase=%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B5+ %CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CE%BF%CF%82 μετα το οποιο θα το συνδεσεις συμφωνα με το σχεδιο που επισυναπτω..
με αυτον τον τροπο ο συναγερμος σου διεγειρει το ρελε ισχυος μεσω του μικρου ρελε που συνδεεται και δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα...για τους 6 προβολεις που θελεις εισαι υπερκαλυμενος...κοστος αυτοματισμου 10 ευρω..προβολεις http://www.emimikos.gr/HFL-500/W/
θα τα βαλεις μαζι τα ρελεδια σε ενα ηλεκτρολογικο κουτι ..δεν ειναι αναγκη να ειναι κοντα στο συναγερμο
την εχω κανει πολλες φορες αυτην την συνδεσμολογια με παραπανω προβολεις και καταναλωσεις απο τις δικες σου με μονοφασικη και τριφασικη παροχη
(τα ρελε ισχυος δεν εχουν com επαφη..το εγραψα ετσι ωστε να καταλαβεις τι εννοω...εχουν συνηθως ανοικτες επαφες οι οποιες κλεινουν οταν μανδαλωνει το πηνιο..εσυ θα χρησιμοποιησεις την μια)

stinger
08-11-14, 08:47
Επισης φανταζομαι οτι το ολο εγχείρημα μου ειναι εφικτό αλλα μηπως θα μπορούσα να τους κανω να αναβουν και με κάποιον αλλο διακόπτη πλιν της εντολη που θα δινει ο συναγερμος
γινεται κι αυτο που θελεις...με τηλεχειρισμο η διακοπτη η χρονοκαθυστερηση κτλ...αποφασισε και οταν μπορεσω να σου σχεδιασω τον αυτοματισμο

jason13
08-11-14, 12:28
Σπύρος σε ευχαριστώ πολύ θα παραγγείλω τα υλικα κ οταν βρω χρονο θα τα τοποθετησω

vasilllis
08-11-14, 15:40
γινεται κι αυτο που θελεις...με τηλεχειρισμο η διακοπτη η χρονοκαθυστερηση κτλ...αποφασισε και οταν μπορεσω να σου σχεδιασω τον αυτοματισμο
απλο λυτο και απεριτο.Αν δεν φτανουν τα 16Α το σπας σε δυο επαφες 2χ10Α να μπει με 1,5 καρε καλωδιο.
Και η χειροκινητη λειτουργια (στην ουσια γεφυρωμα τα δυο καφε καλωδια στο σχεδιακι σου στο δεξι ρελε) γινεται με ενα απλο διακοπτη,ακομα και εντοιχιζομενο αν εχει για το εξω φως.