PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γίνεται αν δεν ενεργοποιήσω τα Windows 7?



Panoss
03-11-14, 18:13
Κατέβασα από το site της Microsoft τα Windows 7 ultimate 32 bit.
Πρώτα απ'όλα υποτίθεται ότι μπορώ να τα 'χω δοκιμαστικά για 30 μέρες, αλλά μου γράφει '3 days untill automatic activation'.
Τέσπα, μάλλον αυτό δεν δείχνει πόσες μέρες δοκιμαστικής λειτουργίας έχω ακόμα.

Το θέμα μου είναι τι γίνεται αν δεν τα ενεργοποιήσω καθόλου;
Σταματάνε να δουλεύουν;

.::Nikos::.
03-11-14, 18:36
3 μέρες έχεις εφόσον δεν έχεις βάλει κανένα Product key. Αν περάσεις product key γίνονται 30 μέρες. Ναι μετά σταματάνε να λειτουργούν. Την ώρα που ανοίγουν σου πετάει παράθυρο για ενεργοποίηση και αν θυμάμαι καλά στα win 7 δε σε αφήνει να προχωρήσεις.
Επίσης έχεις ΠΜ ;) (σε 2 λεπτάκια σου στέλνω)

xlife
03-11-14, 18:41
Δεν γίνεται κάτι. Στα 7 δεν μπορείς να βάλεις wallpaper και σου "πετάει" pop up όταν ανοίγεις τον υπολογιστή. Βασικά η microsoft έχει χάσει πολλά δικαστήρια για το συγκεκριμένο θέμα μιας και στην ουσία δε φταίει ο τελικός πελάτης , αλλά αυτός που εγκατέστησε τα windows

.::Nikos::.
03-11-14, 18:49
αα το προσπερνάς το παράθυρο αυτό, δε το θυμόμουν. Είναι σπαστικό όπως και να χει.

tsakalister
06-11-14, 20:26
Σίγουρα;; έχω την εντύπωσή πως μετά τις 30 ήμερες γίνεται αυτό που λέτε αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να μη σε αφήνει χωρίς ενεργοποίησή... *ίσως κάνω κ λάθος βέβαια.

xlife
06-11-14, 20:33
Σίγουρα;; έχω την εντύπωσή πως μετά τις 30 ήμερες γίνεται αυτό που λέτε αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να μη σε αφήνει χωρίς ενεργοποίησή... *ίσως κάνω κ λάθος βέβαια.

Έχω laptop με άδεια που δεν την έχω περάσει γιατί δουλεύω dualboot linux και σπάνια μπαίνω στα windows για κάποια προγράμματα που δουλεύουν μόνο εκεί. Ένα και χρόνο θα είχαν κλειδώσει... Απλά σε πρήζει στα popup και δεν μπορείς να βάλεις wallpaper( έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να κάνεις και κάποιες εξεζητημένες εργασίες, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν τις χρησιμοποιώ)

Να σημειώσω βέβαια οτι είμαι υπέρ της ενεργοποίησης σε αυτούς που τα χρησιμοποιούν ώστε να κάνουν το απαραίτητο update και φυσικά ενημερωμένο antivirus για να μην βρεθούν προ εκπλήξεως