PDA

Επιστροφή στο Forum : Η γεννήτρια και το πλυντήριο



stk
03-11-14, 21:06
Καλησπέρα σας
Ζητώ τη βοήθεια σας μια και αν και ξέρω κάποια πράγματα για το ρεύμα δεν είμαι ειδικός. Έχω μια γεννήτρια 6,5 KVA και προσπαθώ με αυτήν να λειτουργήσω ένα πλυντήριο πιάτων την AEG. Αν και η ισχύς που απαιτεί το πλυντήριο είναι πολύ μικρότερη από αυτήν που μπορεί να δώσει η γεννήτρια το πλυντήριο δε δουλεύει. Θα έβγαζα το συμπέρασμα ότι το πλυντήριο ή η γεννήτρια είναι χαλασμένο/η. Αλλά: Η γεννήτρια λειτουργεί πολύ καλά με άλλες συσκευές το ίδιο και το πλυντήριο με την ΔΕΗ. Κάποτε προσπάθησα να τροφοδοτήσω έναν κινητήρα 1500 watt χωρίς επιτυχία αν και ο κινητήρας λειτουργούσε άψογα με την ΔΕΗ. Το πρόβλημα εμφανιζόταν μόνο με τον συγκεκριμένο κινητήρα, άλλους κινητήρες της ίδιας ισχύος η γεννήτρια του λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα συγχρονισμού ή κάτι άλλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

vasilllis
03-11-14, 23:17
Καλησπέρα σας
Ζητώ τη βοήθεια σας μια και αν και ξέρω κάποια πράγματα για το ρεύμα δεν είμαι ειδικός. Έχω μια γεννήτρια 6,5 KVA και προσπαθώ με αυτήν να λειτουργήσω ένα πλυντήριο πιάτων την AEG. Αν και η ισχύς που απαιτεί το πλυντήριο είναι πολύ μικρότερη από αυτήν που μπορεί να δώσει η γεννήτρια το πλυντήριο δε δουλεύει. Θα έβγαζα το συμπέρασμα ότι το πλυντήριο ή η γεννήτρια είναι χαλασμένο/η. Αλλά: Η γεννήτρια λειτουργεί πολύ καλά με άλλες συσκευές το ίδιο και το πλυντήριο με την ΔΕΗ. Κάποτε προσπάθησα να τροφοδοτήσω έναν κινητήρα 1500 watt χωρίς επιτυχία αν και ο κινητήρας λειτουργούσε άψογα με την ΔΕΗ. Το πρόβλημα εμφανιζόταν μόνο με τον συγκεκριμένο κινητήρα, άλλους κινητήρες της ίδιας ισχύος η γεννήτρια του λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα συγχρονισμού ή κάτι άλλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

δεν μας λες και περισσοτερα για την γεννητρια ομως.Το προβλημα εντοπιζεται στην ποιοτητα κατασκευης της και δυσκολα θα βρεις λυση.Γονατιζει την ταση την στιγμη που δεχεται φορτια .Αν ειχες ενα πολυμετρο θα το εβλεπες και εσυ.

dalai
04-11-14, 00:25
Μια λυση που ειμαι σιγουρος οτι θα λειτουργησει ειναι να βαλεις παραληλλα και ενα θερμαντικο σωμα 1000-1500 watt πριν ξεκινησεις το πλυντηριο! Οσο περιεργο και να ακουγετε αυτο θα εξαναγκασει την γεννητρια να εχει αρκετα "γκαζια" πριν παρει μπρος το πλ.πιατων ,οποτε οταν ξεκινησει η αντισταση απο το πλ.πιατων πολυ πιθανων να μην βυθιστει η ταση τοσο πολυ που να σβησει ο εγκεφαλος
2η λυση ειναι η αποσυνδεση ή η ελαταωση της αντιστασης απο το πλ.πιατων και η παροχη προθερμασμενου νερου

3η λυση ειναι η προστασια απο υποταση στο κομματι που αφορα τον εγκεφαλο του πλυντηριου.Αλλα αυτο ειναι μια σχετικα δυσκολη δουλεια .Δοκιμασε την πρωτη λυση αρχικα

Κυριακίδης
04-11-14, 01:07
η ΑΕG είναι πολύ πτάνα στις κατασκευές της (με την καλή έννοια χωρίς να την υποβιβάζω) . Μπορεί να αναφερθεί το συγκεκριμένο μοντέλο? (του πλυντηρίου) έχει βγάλει τίποτα κωδικούς σφαλμάτων στο καντράν?

JOUN
05-11-14, 15:32
Οπως και να εχει προσεξε πολυ γιατι γεννητρια οικιακη+ εγκεφαλος=προβληματα,προσεξε μην παρεις στο χερι το πλυντηριο..
Αν ηταν απο τα παλια με ηλεκτρομηχανικο προγραμματιστη πιστευω θα σου δουλευε κανονικα και τελος παντων δεν θα ειχε προβλημα να καει απο τα πειραματα.

samvuk
05-11-14, 15:52
Το προβλημα ειναι οπως σου εξηγησαν και τα παιδια οτι εχεις στιγμιαια υποταση.Δηλαδη εκεινη την στιγμη που το πληντυριο σου ζηταει ισχυ η γεννητρια σαν κινητηρας πετρελαιου πρεπει να γκαζωσει για να παραξει την απαιτουμενη ισχυ οποτε και εχεις ενα κενο καποιων δευτερολεπτων που ειναι αρκετο για να σβησει ο εγκεφαλος του πληντυριου.
Προσοχη στις δοκιμες γιατι ειναι πολυ ευκολο να παρεις το τροφοδοτικο του πληντυριου στο χερι ισως και καποια απο τα ηλεκτρονικα του.
Δεν ξερω αν βαζοντας ενα θερμαντικο σωμα θα σου δουλεψει γιατι αυτο εξαρταται απο της στροφες τις γεννητριας αλλα σιγουρα αξιζει τον κοπο να το δοκιμασεις.Το σιγουρο ειναι οτι με αυτον τον τροπο το πλυσιμο θα σου στοιχισει αρκετα παραπανω σε πετρελαιο οποτε σε βλεπω σε λιγο να τα πλενεις στο χερι!!!

dalai
05-11-14, 16:22
Οντως δεν το σκεφτηκα οτι πρεπει να το εχει ολη την ωρα ανοικτο το φορτιο...
Εκτος αν ειναι τυχερος και η αντισταση αναβει μονο μια φορα για καθε κυκλο πλυσυματος.Τοτε θα το αναψει μια φορα στην αρχη και μετα απο λιγο θα το σβησει
Σταυρο να μας πεις τι εγινε (αν τελικα το διαβασεις το νημα)

xsterg
05-11-14, 22:24
το θεμα ειναι η στιγμιαια βυθιση της τασης οταν παει να εκκινησει καποιο μεγαλο φορτιο (πχ μοτερ). εγω απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω γιατι σωνει και καλα να θελεις να λειτουργησεις ενα πλυντήριο πιατων εκει που δεν εχεις ρευμα. με τα χερακια σου δεν μπορεις να τα πλυνεις? η φοβασαι μην μαραθουν τα κρινοδαχτυλα σου? να μου ελεγες οτι θες να βαλεις λαμπες για φωτισμο πχ το καταλαβαινω. την πιο ακυρη εφαρμογη πας να κανεις. και το πλυντηριο θα χαλασεις και δουλεια δεν θα κανεις.

dalai
05-11-14, 23:54
Εγω για παραδειγμα .Οι γονεις μου εχουν εξοχικο χωρις ρευμα.Μονο φωτοβολταικα και ενα ινωερτερ 1500΅βαττ
Το αξοχικο ευτυχως ειναι σχετικα κοντα στο σπιτι οποτε τετοιες δουλειες γινονται με καθε ευκαιρια επιστροφης στη "βαση"
Αλλα αν ηταν διαφορετικα θα συνεφερε να εχουμε ενα πλυντηριο χωρις αντισταση θερμανσεως και να το τροφοδοτουμε με το αφθονο ζεστο νερο του ηλιακου.Απλως δεν χρειαζεται...

stk
06-11-14, 11:10
Πριν από όλα ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές.
Το θέμα είναι ότι το πλυντήριο εγκαταστάθηκε με την προοπτική ότι θα συνδεθεί το σπίτι με τη ΔΕΗ. Αλλά τελικά η ΔΕΗ είναι μακριά, και οι λογαριασμοί μεγάλοι. Προς το παρόν ένα πάνελ με λάμπες LED και έναν 600 Watt inverter με καλύπτουν για φωτισμό και μικροσυσκευές. Η γεννήτρια είναι εφεδρεία για πιο χοντρές δουλειές. Όσο για τα κρινοδάχτυλα μου δεν έχουν πρόβλημα μια και είναι πολυ συχνά μουτζουρωμένα. Εδώ όμως μιλάμε για τα κρινοδάχτυλα της κυρίας και την σχετική γκρίνια L

JOUN
06-11-14, 11:36
Εδώ όμως μιλάμε για τα κρινοδάχτυλα της κυρίας και την σχετική γκρίνια L
Σωστος ο Σταυρος..
Για να σας δω τι θα πειτε οι παντρεμενοι σ'αυτο το επιχειρημα;

cosecon
06-11-14, 11:42
Τα 6500KVA είναι KVA Κίνας ή KVA του υπόλοιπου πλανήτη...?????
Τι Η/Ζ είναι?

gcostas
06-11-14, 12:11
καλή σου μέρα
κατ' αρχάς δεν μας είπες αν η γεννήτρια είναι μονοφασική ή τριφασικά ; γιατί αν είναι μονοφασική δεν βλέπω γιατί να μην μπορεί να ξεκινήσει ένα πλυντήριο πιάτων , έχε μια λάμπα μικρής ισχύος αναμένει όταν ξεκινά το πλυντήριο δες αν στιγμιαία σβήνει , δοκίμασε τότε να ξεκινήσεις όπως σωστά είπαν οι προηγούμενοι με ζεστό νερό ή με την ρύθμιση θερμοκρασίας χαμηλά, και μάλλον θα βρεθεί τρόπος

Κώστας

vasilllis
06-11-14, 12:50
Κωστα :001_huh: με 6500kva και αναρωτιομαστε αν ειναι κινας η ευρωπαικα? Θα σηκωνε και το χωριο γυρω του :lool:

παιδια με λαμπα και πορτατιφ και φυλαχτα δεν μπορει να γινει δουλεια.Η λυση δυστηχως δεν ειναι απλα μαθηματικα.
Ισως δεν προκειται να βγαλει και ποτε ακρη,να μην αξιζει.Δυστηχως ειπαμε στο φιλο να μας δωσει κανενα στοιχειο παραπανω αλλα και αυτα με το τσιγκελι τα βγαζουμε.Αν ισχυουν αυτα τα λιγα που ειπε,(οτι δηλαδη μπλοκαρει ο εγκεφαλος του πλυντηριου απο μεγαλο βυθισμα της τασης,αυτο καταλαβα εγω τουλαχιστον) να κανει ορρισμενες μετρησεις με πολυμετρο να δει που κυμαινεται η ταση με διαφορα φορτια.


Joun,να σου απαντησω εγω στο ερωτημα σου.
εμενα η γυναικα μου δεν εχει προβλημα αν δουλευει το πλυντηριο ,δωρο μου το εκανε να μην παιδευομαι να τα πλενω στο χερι . :hahahha:

cosecon
06-11-14, 13:00
Αν, λέω αν κατα τύχη έβαλε ο Κινέζος AVR, μήπως θα μπορούσε να ανεβάσει λίγο την τάση ξεφόρτωτο το Η/Ζ ώστε να μπορέσει να καλύψει την εκίννηση;

JOUN
06-11-14, 13:42
Joun,να σου απαντησω εγω στο ερωτημα σου.
εμενα η γυναικα μου δεν εχει προβλημα αν δουλευει το πλυντηριο ,δωρο μου το εκανε να μην παιδευομαι να τα πλενω στο χερι . :hahahha:
Ετσι,ετσι..Της εδειξες ποιος κανει κανει κουμαντο στο σπιτι.. :lool:

xsterg
07-11-14, 18:41
Σωστος ο Σταυρος..
Για να σας δω τι θα πειτε οι παντρεμενοι σ'αυτο το επιχειρημα;

οχι οπως εμαθες νυφη, αλλα οπως βρηκες....

lepouras
07-11-14, 21:07
χααααααα γατάκια. σπίτι εγώ κάνω κουμάντο εγώ αποφασίζω .....

.
.
..
.
.

.
.πότε θα πλύνω , θα σφουγγαρίσω θα σιδερώσω.........:lool:

και φυσικά την τελευταία κουβέντα την έχω εγώ στο σπίτι...

.
.
.
.
.
.
.
<<ότι πεις αγάπη μου...>>..:001_wub:

dalai
07-11-14, 21:35
Το θεμα ειναι να της παρεις τον αερα...
Εγω αμα γυρισω σπιτι απο τη δουλεια και δεν εχει ζεστο νερο στο θερμοσυφωνα βαζω τις φωνες σαν τρελος !
...πως θα πλυνω τα πιατα με κρυο νερο ε? μου λες σε παρακαλω ?!!

vasilllis
08-11-14, 12:04
χααααααα γατάκια. σπίτι εγώ κάνω κουμάντο εγώ αποφασίζω .....

.
.
..
.
.

.
.πότε θα πλύνω , θα σφουγγαρίσω θα σιδερώσω.........:lool:

και φυσικά την τελευταία κουβέντα την έχω εγώ στο σπίτι...

.
.
.
.
.
.
.
<<ότι πεις αγάπη μου...>>..:001_wub:

Αδερφε να κανουμε ενα club ρε...

ΟΙ ΣΚ'ΙΣΤΕΣ ή καπως ετσι :hahahha::hahahha:

εννοω της γατας ..

kikosn
07-01-15, 17:39
Αν έβαζες ένα UPS ανάμεσα στο πλυντήριο και στην γεννήτρια;