PDA

Επιστροφή στο Forum : Εταιρείες που κάνουν σχεδίαση ηλεκτρονικών..υπάρχουν πια;



θοδωρης46
03-11-14, 22:16
Συνάδελφοι καλησπέρα, έψαχνα για εταιρείες που κάνουν σχεδίαση και ανάπτυξη ηλεκτρονικών συστημάτων μιας που σε αυτο έχω εμπειρία να ξέρω που να στραφω αυριο,μεθαυριο που θα χρειαστεί να ψάξω για δουλειά(αυτη τη στιγμή δουλευω) και γενικότερα τι ζητάει η αγορά απο ηλεκτρονικούς.

Είδα αρκετή ζήτηση για επισκευές smartphone και android programming που είναι πολύ λογικό, εδω και 4-5 χρόνια έχουν όλοι smartphone-smart tv γενικά είμαστε smart..
web development αρκετά.
Οι δικτυάδες είναι ακόμα περιζήτητοι, άμα έχεις καμιά πιστοποίηση cisco σου κάνουν και ποδόλουτρο.
Εχουμε χεστεί σε εταιρείες με συναγερμούς !! ήμαρτον !! πρέπει να είναι μόδα σαν τα φωτοβολταικά μα όλοι κάνουν συναγερμούς..
Η Βιομηχανία σέρνεται το ξέρω και απο συνάδελφο που είναι στο κλάδο αυτό.
Σχεδίαση ηλεκτρονικών κάνει κανείς ; αναλογικά ηλεκτρονικά, pcb design, να το παντρέψει μετά με κάνα FPGA κάνα atmel ;
Υπάρχει εταιρεία που να αναπτύσει HARDware και όχι software ; Μήπως επειδή είναι too HARD το γυρίσαν όλοι στο software ;

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας και τους προβληματισμούς σας για την εργασία του ηλεκτρονικού

Υ.Γ. 5 εταιρείες RnD με 4 ηλεκτρονικούς η κάθε μία σε χώρα 11 εκατομμυρίων είναι μία τρίχα...

SV1EDG
03-11-14, 22:55
Απ'όσο ξέρω η παλιά μου δουλειά υπάρχει ακόμα και κάνει R&D ακόμα.

http://www.monitor-electronics.gr/gr/index.html

chip
04-11-14, 01:15
σκέψου το απλά.... ζεις στην Ελλάδα,
σε πρώτη φάση, κυρίως για λόγους κόστους προώθησης απευθύνεσαι στην εγχώρια αγορά και κατα συνέπεια οι πωλήσεις δεν μπορεί να είναι μεγάλες.... μικρό το κακό θα πει κάποιος με την πρώτη σκέψη....
όμως ότι φτιάξεις απαιτεί πιστοποίηση CE οπότε... δύσκολο να αποσβεστεί το κόστος από κάτι με μικρό αριθμό παραγωγής!!!!
(μιλάμε όταν κάνεις πραγματική πιστοποίηση... όχι όταν κολάς αυτοκόλητο και ελπίζεις οτι κανείς δεν θα ασχοληθεί μαζί σου...)
κατά συνέπεια όλοι (σχεδόν όλοι) μένουν μακρυά από το hardware...
αυτή είναι η άποψη μου....

CybEng
04-11-14, 07:29
Μία γενική εικόνα εταιρειών που δραστηριοποιούνται σχετικά μπορείτε να δείτε στο :

http://www.corallia.org/el/

SRF
04-11-14, 10:41
Συνάδελφοι καλησπέρα, έψαχνα για εταιρείες που κάνουν σχεδίαση και ανάπτυξη ηλεκτρονικών συστημάτων μιας που σε αυτο έχω εμπειρία να ξέρω που να στραφω αυριο,μεθαυριο που θα χρειαστεί να ψάξω για δουλειά(αυτη τη στιγμή δουλευω) και γενικότερα τι ζητάει η αγορά απο ηλεκτρονικούς.

Είδα αρκετή ζήτηση για επισκευές smartphone και android programming που είναι πολύ λογικό, εδω και 4-5 χρόνια έχουν όλοι smartphone-smart tv γενικά είμαστε smart..
web development αρκετά.
Οι δικτυάδες είναι ακόμα περιζήτητοι, άμα έχεις καμιά πιστοποίηση cisco σου κάνουν και ποδόλουτρο.
Εχουμε χεστεί σε εταιρείες με συναγερμούς !! ήμαρτον !! πρέπει να είναι μόδα σαν τα φωτοβολταικά μα όλοι κάνουν συναγερμούς..
Η Βιομηχανία σέρνεται το ξέρω και απο συνάδελφο που είναι στο κλάδο αυτό.
Σχεδίαση ηλεκτρονικών κάνει κανείς ; αναλογικά ηλεκτρονικά, pcb design, να το παντρέψει μετά με κάνα FPGA κάνα atmel ;
Υπάρχει εταιρεία που να αναπτύσει HARDware και όχι software ; Μήπως επειδή είναι too HARD το γυρίσαν όλοι στο software ;

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας και τους προβληματισμούς σας για την εργασία του ηλεκτρονικού

Υ.Γ. 5 εταιρείες RnD με 4 ηλεκτρονικούς η κάθε μία σε χώρα 11 εκατομμυρίων είναι μία τρίχα...

5 εταιρείες RnD με 4 ηλεκτρονικούς η κάθε μία σε χώρα 11 εκατομμυρίων που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, ΔΕΝ είναι μία τρίχα, ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΟΙ!

θοδωρης46
04-11-14, 11:09
σκέψου το απλά.... ζεις στην Ελλάδα,
σε πρώτη φάση, κυρίως για λόγους κόστους προώθησης απευθύνεσαι στην εγχώρια αγορά και κατα συνέπεια οι πωλήσεις δεν μπορεί να είναι μεγάλες.... μικρό το κακό θα πει κάποιος με την πρώτη σκέψη....


chip αυτο για το κόστος της προώθησης στο εξωτερικό το ξέρεις απο πρώτο χέρι η σκέφτεσαι ότι λογικά θα έχει μεγάλο κόστος;

xlife
04-11-14, 11:46
Έχω ασχοληθεί αρκετά με το hardware... Τα προβλήματα
1.Η επένδυση που πρέπει να γίνει είναι τεράστια.(ανάλογα βέβαια του τί θέλεις να παράγεις)
2. Είναι ένας άγνωστος τομέας για τους επιχειρηματίες οπότε δεν ασχολούνται.
3.Η έρευνα σε μια τέτοια εταιρεία πρέπει να αγγίζει το 50% της διαδικασίας, κάτι που αν το πεις σε Ελληνα επιχειρηματία θα γελάει 3 μέρες.
4.Οι σχετικές πιστοποιησεις CE ,TUV αλλά πιθανών και κάποιο ISO
5.Η προβληματική εξαγωγή τέτοιων προϊόντων
και πολλα άλλα. Είναι πιο εύκολο να ανοίξει κάποιος ενα επισκευαστικό κέντρο iphone και να βγάζει ζεστό χρήμα...(η τυροπιτάδικο , μαγαζί με ρούχα κτλ....)
Βέβαια υπάρχουν κάποιες εταιρείες που ασχολούνται με την ανάπτυξη hardware αλλα πιστεύω οτι είναι λίγες.

chip
04-11-14, 12:37
chip αυτο για το κόστος της προώθησης στο εξωτερικό το ξέρεις απο πρώτο χέρι η σκέφτεσαι ότι λογικά θα έχει μεγάλο κόστος;

όχι δεν το ξέρω από πρώτο χέρι αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο να προσπαθείς να προωθήσεις ένα προϊόν στη χώρα σου με το να θέλεις να το προωθήσεις στο εξωτερικό όπου πρέπει να μας σε εκθέσεις, πιθανόν να βρεις εμπορικούς αντιπροσώπους κλπ.... ακόμα και το κόστος αποστολής στο εξωτερικό όταν οι ποσότητες είναι μικρές είναι πολύ υψηλό (αφού συνήθως γίνεται με εταιρίες courier)

Δημήτρηςκα
04-11-14, 18:08
Όσο αναφορά το πρόβλημα και το κόστος της σχεδίασης του κυκλώματος ρε παιδιά πιστεύω πως αυτό ειναι το εύκολο κομμάτι. Για φανταστητε πριν 10 χρόνια τις εταιρίες που έφτιαχναν συναγιαρμους πχ σε σχέση με σήμερα που ενα παιδί 2ο έτος σε ΤΕΙ φτιάχνει για πλάκα(σε πειραματικό στάδιο) Πιστεύω το πρόβλημα ειναι η επένδυση. Παραγωγή πλακέτας. Καλούπια για πλαστικά. Κουτιά κλπ. Συν που ο κινεζος σου το πουλάει σε μισή τιμή και δυστιχως ο καταναλωτής θα το αγοράσει και ξέρει πως θα του χαλάσει. Πάντως σε τεχνογνωσία πιστεύω σαν χώρα δεν υστερούμε όσο νομίζουμε.

Panoss
04-11-14, 20:10
Όσο αναφορά το πρόβλημα και το κόστος της σχεδίασης του κυκλώματος ρε παιδιά πιστεύω πως αυτό ειναι το εύκολο κομμάτι. Για φανταστητε πριν 10 χρόνια τις εταιρίες που έφτιαχναν συναγιαρμους πχ σε σχέση με σήμερα που ενα παιδί 2ο έτος σε ΤΕΙ φτιάχνει για πλάκα(σε πειραματικό στάδιο) Πιστεύω το πρόβλημα ειναι η επένδυση. Παραγωγή πλακέτας. Καλούπια για πλαστικά. Κουτιά κλπ. Συν που ο κινεζος σου το πουλάει σε μισή τιμή και δυστιχως ο καταναλωτής θα το αγοράσει και ξέρει πως θα του χαλάσει. Πάντως σε τεχνογνωσία πιστεύω σαν χώρα δεν υστερούμε όσο νομίζουμε.
Αν του χαλάσει τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Κι εμείς (κι ο οποιοσδήποτε) μπορούμε να φτιάξουμε κάτι που 'θα χαλάσει' σε κινέζικη τιμή.

Το κακό είναι ότι δεν θα του χαλάσει. Κι εμείς δεν μπορουμε να φτιάξουμε κάτι που 'δεν θα χαλάσει' σε κινέζικη τιμή.
Μόνο οι κινέζοι το καταφέρνουν, μέχρι στιγμής.

Με λίγα λόγια, οποιαδήποτε ποιότητα ο κινέζος την προσφέρει στην αναταγωνιστικότερη τιμή.
Είτε την ποιότητα που θα χαλάσει σε λίγα δευτερόλεπτα, είτε αυτή που θα χαλάσει σε λίγες εβδομάδες, μήνες χρόνια ή...αιώνες.

Η ποιότητα είναι επιλογή του πελάτη, όχι του κινέζου.

θοδωρης46
04-11-14, 21:22
Έχω ασχοληθεί αρκετά με το hardware... Τα προβλήματα
1.Η επένδυση που πρέπει να γίνει είναι τεράστια.(ανάλογα βέβαια του τί θέλεις να παράγεις)
2. Είναι ένας άγνωστος τομέας για τους επιχειρηματίες οπότε δεν ασχολούνται.
3.Η έρευνα σε μια τέτοια εταιρεία πρέπει να αγγίζει το 50% της διαδικασίας, κάτι που αν το πεις σε Ελληνα επιχειρηματία θα γελάει 3 μέρες.
4.Οι σχετικές πιστοποιησεις CE ,TUV αλλά πιθανών και κάποιο ISO
5.Η προβληματική εξαγωγή τέτοιων προϊόντων
και πολλα άλλα. Είναι πιο εύκολο να ανοίξει κάποιος ενα επισκευαστικό κέντρο iphone και να βγάζει ζεστό χρήμα...(η τυροπιτάδικο , μαγαζί με ρούχα κτλ....)
Βέβαια υπάρχουν κάποιες εταιρείες που ασχολούνται με την ανάπτυξη hardware αλλα πιστεύω οτι είναι λίγες.
Συμφωνώ μαζί σου..

θοδωρης46
04-11-14, 21:33
Δυστηχώς για εμάς που ασχολούμαστε με το hardware δεν υπάρχουν επιλογές, 3 χρόνια τώρα δουλέυω σε ερευνητικά προγράμματα και δεν είχα καλή εικόνα της κατάστασης της αγοράς έξω.Aλλά βλέπω ότι όλοι επιβεβαιώνεται την έλλειψη εταιρειών που κάνουν ανάπτυξη hardware.

picdev
04-11-14, 21:55
επειδή εδώ και 2 βδομάδες ψάχνω για δουλειά, να σου πώ ότι για τα δεδομένα της Ελλάδας υπάρχουν πολλές εταιρείες.
Επίσης υπάρχουν πολλές υψηλής τεχνολογίας που σχεδιάζουν fpga ή έχουν στραφεί στα embedded linux,
ζητάνε σχεδίαση σε υψηλές συχνότητες, arm, rf και άλλα.
Πολλές έχουν site μονο στα αγγλικά και παίρνουν δουλειές μόνο απο το εξωτερικό και δεν τους ενδιαφέρει να διαφημιστούν στην Ελλάδα για αυτό και δεν τις ξέρεις, κάποιες μου τις έχουν πεί , κάποιες άλλες τις έχω βρεί τυχαία και άλλες απο το site δεν φένεται καν ότι σχεδιάζουν προιόντα και όμως τα πουλάνε σε κολοσσούς τους εξωτερικού!
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν μεγάλες εταιρείες όπως λέμε "τύπου" ιντρακομ για να ανοίξουν θέσεις για νέους, τις περισσότερες φορές ζητάνε έτοιμους με συγκεκριμένα κρητήρια και πρέπει να ξέρεις αρκετά πράγματα μαζί.

sakis
05-11-14, 22:41
Ολα ξεκινανε απο τις αναγκες της αγορας ...ζουμε σε χωρα με καπιταλιστικο συστημα ..

Αυτο σημαινει οτι οταν μια χωρα εισαγει ολη την τεχνολογια της απο το εξωτερικο υποχρεωτικα κατα καποιον τροπο ειναι απολυτα φυσιολογικο οτι αυτο το κομματι ( η και αυτο το κομματι) στην Ελλαδα θα ατονισει μεχρι τελικα να ψοφησει τελειως ....

ΘΑ γινω κουραστικος αλλα το παραδειγμα αξιζει .

Υπηρξα προισταμενος σε εταιρια που παρηγαγε ηλεκτρονικα στην Ελλαδα οπου ενα απο τα κιλλερ προιοντα της ηταν το ντιμερ μεγαλης ισχυος τυπου 2,5 KW για αρχιτεκτονικο φωτισμο ελεγχομενο απο κονσολες και χειριστηρια με μνημες κλπ στο πρωτοκολο 0,10V χρηση σε ξενοδοχεια και χωροςυ εστιασης πολυχωρους θεατρα και γενικα οπου χρειαζοταν αρχιτεκτονικος φωτισμος .
Εποχη 1999 με χρημα να ρεει με δεκαδες μεγαλα εργα πισω μας τυπου απο το μεγαρο του ΚΚΕ μεχρι το Ιντερκοντινενταλ με εναν ιδιοκτητη ο οποιος εκτος απο αστειρευτο χρημα ηταν και λατρης της αναπτυξης και της τεχνολογιας .

Μου προτεινε να αλλαξουμε το πρωτοκολο απο 0-10V και να παμε σε DMX το οποιο θα μας εδινε και συμβατοτητα σε αλλα πραγματα club disco κλπ αλλα και πολυ καλυτερες δυαντοτητες σε προγραμματισμο και χερισμο .

Του εξηγησα οτι στο αναλογικο κομματι ειχα απιστευτη εμπειρια και μπορουσα να του κανω οτιδηποτε αλλα DMX τσιπακι δεν ειχα ξαναδουλεψει ( τοτε ) και αποφασισαμε απο κοινου να βαλουμε μια αγγελια να μιλησουμε με καποιον σχεδιαστη να μας αναπτυξει το περιβαλλον του DMX και εμεις να προσθεσουμε σε συνεργασια τα αναλογικα .

Η αγγελια απαντηθηκε απο σχεδιαστη ο οποιος εργαζοταν σε γνωστη εταιρια κιτ εκεινης της εποχης και στο ραντεβου απλωσαμε τα χαρτια μας λεγοντας οτι θελουμε να προσαρμοσουμε ενα ετοιμο στανταρ τσιπακι DMX της Ατμελ ( Νομιζω ) στα δικα μας μετρα και αναγκες .

Η συζητηση πηρε αλλη τροπη με τον σχεδιαστη να προτεινει να μην αγορασουμε ετοιμο τσιπακι DMX το οποιο ηταν απολυτα συμβατο , κατανοητο και προφανως τσαμπα , και να δημιουργησουμε το δικο μας τσιπακι !!!!

Οταν ο ιδιοκτητης ρωτησε ποιοι θα μπορουσαν να ειναι οι λογοι και τα προς να κανουμε δικο μας τσιπακι σε σχεση με το ετοιμο οι απαντησεις δεν ηταν ιδιαιτερα πειστικες ενω τα πλεονεκτηματα του δικου μας τσιπ δειχναν ωραια αλλα οχι απαραιτητα .

Φυσικα η επομενη ερωτηση του ιδιοκτητη ηταν ο χρονος και το μπατζετ που θα χρειαζοταν για την αναπτυξη δικου μας τσιπ και οταν η απαντηση ηταν
Περιπου 3 χρονια απο τον κορυφαιο σχεδιαστη και μια ομαδα τριων ατομων που επρεπε να εχει διπλα του Ο κυριος Γιαννης αρχισε να μου χωνει κλωτσιες κατω απο το τραπεζι και να μου πασσαρει σημειωματα πανω στο τραπεζι που ελεγαν Διωχτον !!!!!
Μας πηρε κανα μισαωρο να τον κανουμε να σταματησει να λεει οπου τελικα τον ξεχεσα αφου ειχε αποχωρησει ο ιδιοκτητης απο το τραπεζι ...

Φυσικα η Atmel με ενα team 100 μηχανικων απο πισω της μετα απο 3 χρονια θα ειχε στειλει με DMX Διαστημοπλοιο στο διαστημα ....ΟΥΡΤ!!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε μια χωρα που ανοικει σε καπιταλιστικο συστημα ειναι προφανες οτι πολυς κοσμος εχει φαει το τυρακι του καπιταλισμου που ειναι η ανωτερη μορφωση Ετσι στην χωρα μας εχουμε παρα πολλους ανθρωπους οι οποιοι εχουν μορφωθει περαν του επιπεδου που μπορει να σηκωσει το μυαλο τους .Αυτο βεβαια σημαινει οτι αυτοι οι ανθρωποι μεσα στην γενικοτερη αγνοια τους θα ζητησουν Ψωμι απο τους πραγματικα παραγωγικους ανθρωπους της χωρας μας ...Ομως αυτο εχει ορια ...κανενας δεν θα βαλει τα λεφτα του σε μια σκεψη οπως η παραπανω , Ουτε καν για λογους τιμης ....

ΘΑ ξαναγινω κουραστικος αλλα δε γαμιεται εστω και λιγοι να με διαβασουν κατι μπορει να κερδισουν ....

Βγαινει στον Λαβιθη το ΜΑη του 2014 μια γκομενα κατερινα 28 κατι και κλαιγεται οτι στα 28 της εχει ΣΠΟΥΔΕΣ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ Στην Γαλλικη φιλολογια και φυσικα και αυτη και η παρεα της (αλλοι 6 ασχετοι ) με αναλογες σπουδες και φυσικα ειναι ανεργοι και απελπισμενοι και δεν ξερει τι να κανει και πως θα ζησει που ακομα την ζουν οι γονεις της ...

Παιρνω πισω τηλεφωνο και της απεθυνω το ερωτημα εαν σε αυτο που αυτη αναφερει ως ΣΠΟΥΔΕΣ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ περιλαμβανει μεσα της ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ / ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ...φυσικα εγινε σκοτωμος και προφανως δεν της αρεσε καθολου ( στα τζονια μου βεβαια )

Εγω θυμαμαι την αδελφη μου που τελειωσε φιλολογος νομιζω το 89 ( μπορει να κανω λαθος ) και τοτε εαν ακολουθουσε την επετηριδα (δεν ξερω καν πως γραφεται ) ο διορισμος της θα γινοταν περιπου μετα απο 10 χρονια για τρεις και εξηντα μισθο ...Πραγμα που σημαινει οτι ο κλαδος αυτος φιλολογια και γλωσσα ηταν ηδη κορεσμενος και προβληματικος 15 χρονια πριν τελειωσει η ""Κατερινα "" δεν της το ειπε κανεις ??? δεν το εψαξε μονη της ??? και τσπ εαν εκανε λαθος γιατι δεν εκανε μια στροφη προς κατι αλλο απο το να κλαιγεται στα ραδιοφωνα ?????

(Η αδελφη μου δεν διδαξε ουτε μια ωρα στην ζωη της αλλα εγινε μια πολυ πετυχημενη διαφημιστρια σημερα παιρνει ενα καρρο λεφτα (που δεν θα μπορουσε ποτε να παρει σαν φιλολογος) και σημερα δουλευει σε μια απο τις μεγαλυτερες διαφημιστικες με ενα team απο 40 ανθωρπους απο κατω της και πανευρωπαικες παραγωγες .. )


Η συμβουλη μου ????

Ακολουθηστε αυτο που γινοταν το 1980 στα ηλεκτρονικα στην Ελλαδα μικρα πραγματα, φαμπρικουλες ,εταιριες με εναν δυο εως πεντε υπαληλους , στοχους στην μοναδικοτητα και την πρωτοπορια , στοχευμενη σκεψη και brainstorming στα πραγματα που δεν μπορουν να παραξουν οι αλλοι ( οι Ελληνες ανεκαθεν το ειχαν αυτο ηταν μανουλες στην πατεντα )γιατι κατα τα αλλα αγαπητοι σχεδιαστες η επομενη επιλογη μπορει να ειναι τα Φλοκαφε ....


Πολυ φιλικα και με μεγαλες δοσεις ρεαλισμου
Σακης Πετροπουλος

chip
06-11-14, 01:29
Σάκη θα διαφωνήσω οτι φταίει ο καπιταλισμός και γενικά το πολιτικό σύστημα γιατί παραγωγή γίνεται και σε καπιταλιστικές χώρες (Γερμανία Ελβετία Ιρλανδία κλπ) και σε κομμουνιστικές χώρες (Ρωσία, Κίνα κλπ). Μάλιστα η Ιρλανδία έχει και το μισό πλυθισμό από την Ελλάδα πράγμα αρνητικό για μία χώρα που θέλει βιομηχανική παραγωγή... αν και την ευνοεί η γλώσσα και η εγγύτητα με το Ηνωμένο Βασίλειο... πέρα από το φορολογικό σύστημα....
Νομίζω οτι η Ελλάδα έχασε το τραίνο από την αδιαφορία των κυβερνήσεων για τη βιομηχανική παραγωγή που είχε να κάνει από το κομμάτι της εκπαίδευσης μέχρι το κομάτι τις ίδρυσης επιχειρήσεων (και ιδιαίτερα βιοτεχνικών/βιομηχανικών). Που κάνενας υπουργός δεν ήθελε να αγγίξει το κομάτι της ίδρυσης... Και αμφιβάλο αν γνωρίζει κι όλας ο υπουργός ανάπτυξης την γραφειοκρατεία που απαιτείται για να ιδρύσει κάποιος μία βιοτεχνία... και μιλάμε για την ποιο μικρή βιοτεχνία!
έτσι απ έξω απ έξω...
να πάρει πιστοποιητικό πυροσφαλείας (ελέγχεται ως προς την ορθότητα σχεδιασμού του κτιρίου και ως προς πολεοδομικές παραβάσεις)
να πάρει βεβαίωση από την πολεοδομία οτι το κτίριο δεν έχει πολαιοδομικές παραβάσεις ή να καταθέσει υπεύθυνη δήλωση
να πάρει εγκριση σε μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων που θα καταθεσει,
να δημοσιεύσει σε τοπική εφημερίδα την επένδηση που σκοπεύει να κάνει ώστε όποιος ενοχλείται να κάνει προσφηγή....
πιθανό να πρέπει να κάνει αλλαγή χρήσης του χώρου στην πολεοδομία και πιθανή μελέτη στατικής επάρκειας κλπ.....
και φυσικά αφού τα εξασφαλίσει αυτά να έχει την γραφειοκρατεία με μητρώα κατασκευαστών, εταιριες ανακύκλωσης κλπ... που δεν τα ξέρω....

.... και πριν πείτε μα.... για να τα ζητάνε θα είναι σωστο... να πούμε οτι πριν 4-5 χρόνια (που είχα ακούσει στατιστικά στοιχεία) στην Ελλάδα κατατήθεντο προς έγκριση 22000-23000 περιβαλλοντικές μελέτες το χρόνο ενώ στις βιομηχανικές χώρες της ευρώπης (Γαλία Γερμανία Βέλγιο κλπ) κατατήθεντο 200-2000 (ανάλογα με της εκει νομοθεσίες).... Απλά η Ελλάδα δημιούργησε μια βιομηχανία παραγωγής γραφειοκρατίας... από άγνοια των βουλευτών μας? για εξασφάλιση δουλειάς από τους μηχανικούς εντός δημοσίου και εκτός?... αυτό θα το αποφασίσετει έσεις!

και ας γυρίσουμε στα ηλεκτρονικά και να πουμε οτι τα έχει όλα αυτά και θέλει να κάνει αυτό που έκανε ένας κατασκευαστής τη δεκαετία του 80... πχ έφτιαχνε τροφοδοτικά, ενισχυτάκια κλπ..... τότε ένας κατασκευαστής έφτιαχνε 100 πλακέτες και σιγά σιγα τις πουλούσε και μετά έφτιαχνε άλλες τόσες.... και είχε κάποιο κέρδος.... σήμερα πόσες χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες πλακέτες/συσκευές πρέπει να πουλήσει μόνο για να αποσβέσει το κόστος πιστοποίησης?

sakis
06-11-14, 11:38
Σάκη θα διαφωνήσω οτι φταίει ο καπιταλισμός και γενικά το πολιτικό σύστημα γιατί παραγωγή γίνεται και σε καπιταλιστικές χώρες (Γερμανία Ελβετία Ιρλανδία κλπ) και σε κομμουνιστικές χώρες (Ρωσία, Κίνα κλπ). Μάλιστα η Ιρλανδία έχει και το μισό πλυθισμό από την Ελλάδα πράγμα αρνητικό για μία χώρα που θέλει βιομηχανική παραγωγή... αν και την ευνοεί η γλώσσα και η εγγύτητα με το Ηνωμένο Βασίλειο... πέρα από το φορολογικό σύστημα....
Νομίζω οτι η Ελλάδα έχασε το τραίνο από την αδιαφορία των κυβερνήσεων για τη βιομηχανική παραγωγή που είχε να κάνει από το κομμάτι της εκπαίδευσης μέχρι το κομάτι τις ίδρυσης επιχειρήσεων (και ιδιαίτερα βιοτεχνικών/βιομηχανικών). Που κάνενας υπουργός δεν ήθελε να αγγίξει το κομάτι της ίδρυσης... Και αμφιβάλο αν γνωρίζει κι όλας ο υπουργός ανάπτυξης την γραφειοκρατεία που απαιτείται για να ιδρύσει κάποιος μία βιοτεχνία... και μιλάμε για την ποιο μικρή βιοτεχνία!
έτσι απ έξω απ έξω...
να πάρει πιστοποιητικό πυροσφαλείας (ελέγχεται ως προς την ορθότητα σχεδιασμού του κτιρίου και ως προς πολεοδομικές παραβάσεις)
να πάρει βεβαίωση από την πολεοδομία οτι το κτίριο δεν έχει πολαιοδομικές παραβάσεις ή να καταθέσει υπεύθυνη δήλωση
να πάρει εγκριση σε μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων που θα καταθεσει,
να δημοσιεύσει σε τοπική εφημερίδα την επένδηση που σκοπεύει να κάνει ώστε όποιος ενοχλείται να κάνει προσφηγή....
πιθανό να πρέπει να κάνει αλλαγή χρήσης του χώρου στην πολεοδομία και πιθανή μελέτη στατικής επάρκειας κλπ.....
και φυσικά αφού τα εξασφαλίσει αυτά να έχει την γραφειοκρατεία με μητρώα κατασκευαστών, εταιριες ανακύκλωσης κλπ... που δεν τα ξέρω....

.... και πριν πείτε μα.... για να τα ζητάνε θα είναι σωστο... να πούμε οτι πριν 4-5 χρόνια (που είχα ακούσει στατιστικά στοιχεία) στην Ελλάδα κατατήθεντο προς έγκριση 22000-23000 περιβαλλοντικές μελέτες το χρόνο ενώ στις βιομηχανικές χώρες της ευρώπης (Γαλία Γερμανία Βέλγιο κλπ) κατατήθεντο 200-2000 (ανάλογα με της εκει νομοθεσίες).... Απλά η Ελλάδα δημιούργησε μια βιομηχανία παραγωγής γραφειοκρατίας... από άγνοια των βουλευτών μας? για εξασφάλιση δουλειάς από τους μηχανικούς εντός δημοσίου και εκτός?... αυτό θα το αποφασίσετει έσεις!

και ας γυρίσουμε στα ηλεκτρονικά και να πουμε οτι τα έχει όλα αυτά και θέλει να κάνει αυτό που έκανε ένας κατασκευαστής τη δεκαετία του 80... πχ έφτιαχνε τροφοδοτικά, ενισχυτάκια κλπ..... τότε ένας κατασκευαστής έφτιαχνε 100 πλακέτες και σιγά σιγα τις πουλούσε και μετά έφτιαχνε άλλες τόσες.... και είχε κάποιο κέρδος.... σήμερα πόσες χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες πλακέτες/συσκευές πρέπει να πουλήσει μόνο για να αποσβέσει το κόστος πιστοποίησης?


Εγραψες :
και ας γυρίσουμε στα ηλεκτρονικά και να πουμε οτι τα έχει όλα αυτά και θέλει να κάνει αυτό που έκανε ένας κατασκευαστής τη δεκαετία του 80... πχ έφτιαχνε τροφοδοτικά, ενισχυτάκια κλπ..... τότε ένας κατασκευαστής έφτιαχνε 100 πλακέτες και σιγά σιγα τις πουλούσε και μετά έφτιαχνε άλλες τόσες.... και είχε κάποιο κέρδος.... σήμερα πόσες χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες πλακέτες/συσκευές πρέπει να πουλήσει μόνο για να αποσβέσει το κόστος πιστοποίησης?

ξεχνας οτι εκεινη την εποχη ηταν η εποχη λιγο μετα την χουντα , χωρις εισαγωγες , με μεγαλο ΦΠΑ 36 % και αρα τα προιοντα αυτα που αναφερες τοτε και μοναδικα ηταν και πρωτοποριακα ...και ναι η φαση φιαχνω 100 πουλαω και συνεχιζω εβγαζε καλα μεροκαματα Σημερα πρεπει να αναζητησεις το αντιστοιχο πρωτοπορακιο προιον για την εποχη ...

chip
06-11-14, 13:10
...που θα πουλήσει πολλές χιλιάδες τεμάχια και με καλό ποσοστό κέρδους...

λίγο δύσκολο (ως αδύνατον θα έλεγα) εκεί που δεν παρήγαγες τίποτα να αρχίσεις να παράγεις τη μία καινοτομία μετά την άλλη..... Οι Κινέζοι που είναι εκατομμύρια μηχανικοί σε μία χώρα δεν άρχισαν με την καινοτομία άρχισαν με το στάνταρ προϊόν και αυτό βελτιώνοντας το σίγα σιγά το κάνουν καινοτόμο... τους πήρε όμως περίπου 20 χρόνια.....

Θυμάμαι έναν καθηγητή που μας έλεγε το 1999 οτι οι κινέζοι αγοράζουν εργοστάσιο για ποδήλατα από τη Γερμανία και το μεταφέρουν ολόκληρο στην Κίνα... και σε λίγα χρόνια θα ξέρουν να φτιάχνουν ποδήλατα και όλοι θα παίρνουν απ αυτούς... και σκεφτόμουν καλά ότι θέλει λέει αυτός θα φτιάχνουν τίποτα ποδήλατα σαν αυτά που κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα το 1950.... και όμως οι κινέζοι τα έφτιαξαν τα ποδήλατα με σύγχρονες προδιαγραφές και πουλάνε παντού.....
Θυμάμαι πάλι μία λυχνία (νομίζω EL156) -που δεν είναι και καθόλου φθηνή- και φτιάχνεται στην Κίνα και παίζει εξαιρετικά γιατί απλά έχουν αγοράσει τον παλαιό εξοπλισμό της Telefunken και την φτιάχνουν ακριβώς όπως την έκανε και η Telefunken....

Πριν ένα χρόνο ένας Ουκρανός πουλούσε μηχανήματα, καλούπια και εξαρτήματα για κατασκευή 1000-10000 IN18 Nixie λυχνιών, σχέδια των λυχνιών και του εργοστασίου παραγωγής... όλα αυτά για 30.000 ευρώ συν 3000 ευρώ μεταφορικά γιατί για να χωρέσουν αυτά απαιτούνταν αρκετά ξύλινα κιβώτια....
Αυτά φαίνεται πως πωλήθηκαν (δεν υπάρχει πλέον η καταχώρηση στο ebay)... λογικά κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον κάποιος θα αρχίσει να βγάζει στην αγορά λυχνίες (που κοστίζουν 20 -30 ευρώ η μία...) Άσχημα θα ταν οι καινούριες λυχνίες να έγραφαν Made in Greece?
(και μην ξεχνάμε ότι οι τελευταίες Nixie παρήχθησαν το 91 και όσο μειώνονται τα αποθέματα αυξάνει και η τιμή τους...)
Λοιπόν η παραγωγή και η έξοδος από την κρίση δεν θέλει απαραίτητα καινοτομία.... αλλά πρέπει το κράτος να μας αφήσει να παράγουμε!

Αν αγοράζαμε τον εξοπλισμό το πρώτο μπλέξιμο που θά χαμε θα ήταν στην εισαγωγή που δεν θα είχε CE ... φυσικά ούτε λόγος για επιδότηση αφού δεν επιδοτούνται μεταχειρισμένα μηχανήματα..... γι αυτό καλύτερα κάνεις κανένα κομμωτήριο ή καμία καφετέρια που τα επιδοτούν....

picdev
06-11-14, 15:29
βρε σάκη και εσύ γιατί έγινες ηλεκτρονικός? Μήπως γιατί σου άρεσε? Έκανες επαγγελματικό προσανατολισμό πρώτα?
Πιστεύω οτι σε αυτό το φόρουμ απευθύνεσαι σε ανθρώπους που τους αρέσουν τα ηλεκτρονικά , ο προγραμματισμός τα τεχνικά θέματα γενικά.

θοδωρης46
06-11-14, 15:43
Το παράδειγμα με τους κινέζους είναι πολύ σωστό, δεν χρειάζεται να πας με την μία στην φοβερή καινοτομία και 3 ετές έρευνες. Πέρνεις μια παραγωγή φτιάχνεις κάτι όπως σου λένε (π.χ. ποδήλατα) και αφου αποκτήσεις τεχνογνωσία βάζεις πρωτοτυπία, πατέντα και έξυπνες πινελιές και το πουλάς σαν ελληνικό.
Νομίζω ότι το πλαίσιο είναι μια τέτοια επιχήρηση, εμπορευόταν τα πάντα, τώρα φτιάχνει (συρναμολογεί module) δικά τις προιόντα, τηλεοράσεις tablet και λοιπά .Αμα ρίξει ένα εκκατομύριο για ερευνα θα φτίαχνει δικές τις κάρτες γραφικών σε 3-4 χρόνια

cosecon
06-11-14, 15:48
Το παράδειγμα με τους κινέζους είναι πολύ σωστό, δεν χρειάζεται να πας με την μία στην φοβερή καινοτομία και 3 ετές έρευνες. Πέρνεις μια παραγωγή φτιάχνεις κάτι όπως σου λένε (π.χ. ποδήλατα) και αφου αποκτήσεις τεχνογνωσία βάζεις πρωτοτυπία, πατέντα και έξυπνες πινελιές και το πουλάς σαν ελληνικό.
Νομίζω ότι το πλαίσιο είναι μια τέτοια επιχήρηση, εμπορευόταν τα πάντα, τώρα φτιάχνει (συρναμολογεί module) δικά τις προιόντα, τηλεοράσεις tablet και λοιπά .Αμα ρίξει ένα εκκατομύριο για ερευνα θα φτίαχνει δικές τις κάρτες γραφικών σε 3-4 χρόνια


Αμμαααααααααααααααααανννννννν είπες την απαγορευμένη λέξη... Θα ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου.... θα πάρουν φωτιά τα πληκτρολόγια.....

sakis
06-11-14, 16:47
Κοιτα εγω εγινα ηλεκτρονικος γιατι γεννηθηκα με καποια φυσικη κλιση στο επαγγελμα 9 ετων εκανα επισκευες, 14 ετων δουλευα βοηθος σε εργαστηριο και εκανα επισκευες, και 16 ετων πλεον εφιαχνα ηλεκτρικα ηλεκτρονικα σε καφετεριες η μικρα μπαρακια ,18 ετων εστησα το πρωτο μου εργαστηριο (καταστημα ) και τσπ ειχα και εχω μεχρι και σημερα αστειρευτη ορεξη για δουλεια

Διατηρω καταστημα απο 18 χρονων και δεν σου κρυβω οτι σε 5-6 φασεις στην ζωη μου ενω ειχα ηδη καταστημα επιανα και δουλεια σε καποια εταιρια για να απκτησω εμπειρια σε καποιον αλλον συναφη τομεα ...

Στην πορεια μου πανω απο 30 χρονια τωρα υπηρξαν διαφορες δυσκολιες οπως και προσωπικες δυσκολιες μεχρι να φτασουμε στο σημερα στην κριση αλλα σε καμμια των περιπτωσεων δεν υπαρξε ουτε μια φορα στην δουλεια μου που δεν εβγαινε το μεροκαμματο .

Πλουσος δεν εγινα και δεν βλεπω να γινομαι αλλα εζησα πολυ ομορφα περασα παρα πολυ καλα και σημερα εν μεσω κρισης ταιζω και 3-4 υπαλληλους και ζω ανετα αλλα με προσοχη οποτε ολα καλα .

Ειναι προφανες οτι εαν διαπιστωνα οικονομικο θεμα θα ανοιγομουν σε καποιον αλλο τομεα ..Απο την αλλη παντως εχει απιστευτα μεγαλη σημασια η ορεξη για δουλεια που τα σημερινα παιδια απλα δεν εχουν ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

moutoulos
06-11-14, 16:51
... εχει απιστευτα μεγαλη σημασια η ορεξη για δουλεια που τα σημερινα παιδια απλα δεν εχουν ...
Πολύ σωστό !!!.

leosedf
06-11-14, 18:05
Πλαίσιο.... Οι φασονατζήδες της Κίνας. Ε όχι ότι συναρμολογούν κιόλας..... Κανένα ταμπελάκι να βάλουν. Σαν πολύ αέρα πήραμε :lool:

cosecon
06-11-14, 18:07
άκυρο....

thomasmi7
06-11-14, 18:12
Ανεξαρτητα απο το αμα δεν σε ενδιαφερει η περιπτωση εργασιας
στο εξωτερικο, μαλλον πρεπει να κοιταξεις για εξωτερικο! Μονος
σου αναφερες 3 λεξεις κλειδια ουσιαστικα, τεχνολογια-ερευνα-αναπτυξη.
Πραγματα που στην ελλαδα δεν προχωρα, ισως αργοτερα. Παρε μια βαθεια
ανασα, παρε το αποφαση και ψαξε το! Παντως μια εταιρεια που κανει ολα
τα παραπανω ειναι η intracom-intralot-alerton...αμα ενδιαφερεσαι!

picdev
06-11-14, 19:32
ναι το βρήκαμε τώρα, φταίνε οι νέοι επειδή βαριούνται να δουλέψουν! :lool:
Οι σημερινοί 50αριδες - 60αριδες, ξέρουν να δουλεύουν! δεν θέλω να γενικεύσω αλλά σε διάφορες εταιρείες που πήγα για συνέντευξη τη καλύτερη εντύπωση μου την έκανε ένας επιχειρηματίας ετών 35, ελπίζω να μην φτιάξω και εγώ το δικό μου κανόνα για τους "γέρους"
(με αυτά που έχω δει και απο τις συνεντεύξεις αλλά και απο την εργασιακή μου εμπειρία)

xlife
06-11-14, 20:00
Πολλές από τις ιδιοκατασκευές/πατέντες κτλ που φτιάχνω τις προωθώ σε στενό κύκλο το πολύ 100-200 τεμάχια(το λιγότερο 5-10 και εννοείτε οτι με τόσα λίγα κομμάτια μπαίνω μέσα). Αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει εταιρεία που να μπαίνει στη λογική οτι αυτά που φτιάχνω μπορούν να πατενταριστούν κάπως και να προωθηθούν σε πολύ μεγαλύτερο κοινό και σίγουρα με χαμηλότερο κόστος. Είμαι σίγουρος οτι πολλοί έχετε αντιμετωπίσει ίδια θέματα και ειδικά απο κάποιους που βλέπω πανέμορφες ιδιοκατασκευές. Βέβαια μια κατασκευή μπορεί να απαιτήσει 2μηνη 3μηνη ακόμα και πάνω από 6μηνη έρευνα. κόστος που μπορεί να υπερβαίνει κατά πολύ τις δυνατότητες ενός ιδιώτη καθώς και συσκευασίες, user manual κτλ και βέβαια πολύ διάβασμα πολλά τεστ και πολλές αποτυχίες!!!. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν θεωρώ οτι είναι η χώρα της έρευνας και ούτε θα γίνει ποτέ. Θα μπορούσα να φύγω για εξωτερικό γιατί ούτε απλή δουλειά δεν μπορώ να βρώ εδώ αλλα καλύπτομαι οικονομικά απο αυτά που κάνω(μαζί με δορυφορικά , υπολογιστές tablet κινητά και οτι χρησιμοποιεί ηλεκτρόνια). Η αλήθεια είναι για τους νέους ηλεκτρονικούς/ τεχνικούς δεν εχω και την καλύτερη άποψη εκτός απο εδώ. Η προηγούμενη γενιά ηταν αυτή που με έμπασε σε αυτή τη δουλειά και είναι ενας βασικός λόγος που τη σέβομαι μιας και στα 14 πέρναγα τη μισή μέρα σε ένα ηλεκτρονικό εργαστήρι και την άλλη μισή σε ένα μαγαζί υπολογιστών.

sakis
06-11-14, 22:17
Ανεξαρτητα απο το αμα δεν σε ενδιαφερει η περιπτωση εργασιας
στο εξωτερικο, μαλλον πρεπει να κοιταξεις για εξωτερικο! Μονος
σου αναφερες 3 λεξεις κλειδια ουσιαστικα, τεχνολογια-ερευνα-αναπτυξη.
Πραγματα που στην ελλαδα δεν προχωρα, ισως αργοτερα. Παρε μια βαθεια
ανασα, παρε το αποφαση και ψαξε το! Παντως μια εταιρεια που κανει ολα
τα παραπανω ειναι η intracom-intralot-alerton...αμα ενδιαφερεσαι!

Αυτο ηταν καποτε ..οι συνθηκες εχουν αγριεψει και εκει ...χρειαζεται εξω οταν εισαι να παιρνεις 3 καλους Ελληνικους μισθους για να ζεις αλλα και να στηριξεις αυτα που αφησες πισω σου εκτος αν τραβηξεις Χ

Επισης για τους Ελληνες ειναι λιγο πιο χειροτερα γιατι η αγορα εργασιας τους βλεπει λιγο καπως μετα τα τελευταια χρονια και τις καταστασεις που εχουν δημιουργηθει στην χωρα μας .

sakis
06-11-14, 22:23
ναι το βρήκαμε τώρα, φταίνε οι νέοι επειδή βαριούνται να δουλέψουν! :lool:
Οι σημερινοί 50αριδες - 60αριδες, ξέρουν να δουλεύουν! δεν θέλω να γενικεύσω αλλά σε διάφορες εταιρείες που πήγα για συνέντευξη τη καλύτερη εντύπωση μου την έκανε ένας επιχειρηματίας ετών 35, ελπίζω να μην φτιάξω και εγώ το δικό μου κανόνα για τους "γέρους"
(με αυτά που έχω δει και απο τις συνεντεύξεις αλλά και απο την εργασιακή μου εμπειρία)

εγω βαρεθει να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας στο συγκεριμενο θεμα Αν περιγραψω τις συνθηκες της εταιριας μου εκλαμβανεται ως κομπασμος οτι εγω ειμαι και κανενας αλλος , εαν μιλησω για τους μισθους που δινω το ιδιο ....

Εγω λοιπον σε προκαλω να παρεις ενα μεροκαματο μια και εισαι ανεργος οχι φυσικα δουλευωντας για μενα αλλα αξιολογοντας προσωπικο για μενα ποσο θελεις 1 εβδομαδα ???2εβδομαδες ??? το μονο που θα κανεις ειναι ραντεβου με υποψηφιους ΦΥΣΙΚΑ για την δουλεια σου θα πληρωθεις ...Μονη σου υποχρεωση ειναι να καταγραψεις αυτα που θα ακουσεις ....

μετα ...τα ξαναλεμε

Edit : ακομα καλυτερα να ποσταρεις και τα αποτελεσματα της δουλειας σου εδω ωστε να υπαρχουν για μελλοντικη αναφορα

sakis
06-11-14, 22:31
Πολλές από τις ιδιοκατασκευές/πατέντες κτλ που φτιάχνω τις προωθώ σε στενό κύκλο το πολύ 100-200 τεμάχια(το λιγότερο 5-10 και εννοείτε οτι με τόσα λίγα κομμάτια μπαίνω μέσα). Αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει εταιρεία που να μπαίνει στη λογική οτι αυτά που φτιάχνω μπορούν να πατενταριστούν κάπως και να προωθηθούν σε πολύ μεγαλύτερο κοινό και σίγουρα με χαμηλότερο κόστος. Είμαι σίγουρος οτι πολλοί έχετε αντιμετωπίσει ίδια θέματα και ειδικά απο κάποιους που βλέπω πανέμορφες ιδιοκατασκευές. Βέβαια μια κατασκευή μπορεί να απαιτήσει 2μηνη 3μηνη ακόμα και πάνω από 6μηνη έρευνα. κόστος που μπορεί να υπερβαίνει κατά πολύ τις δυνατότητες ενός ιδιώτη καθώς και συσκευασίες, user manual κτλ και βέβαια πολύ διάβασμα πολλά τεστ και πολλές αποτυχίες!!!. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν θεωρώ οτι είναι η χώρα της έρευνας και ούτε θα γίνει ποτέ. Θα μπορούσα να φύγω για εξωτερικό γιατί ούτε απλή δουλειά δεν μπορώ να βρώ εδώ αλλα καλύπτομαι οικονομικά απο αυτά που κάνω(μαζί με δορυφορικά , υπολογιστές tablet κινητά και οτι χρησιμοποιεί ηλεκτρόνια). Η αλήθεια είναι για τους νέους ηλεκτρονικούς/ τεχνικούς δεν εχω και την καλύτερη άποψη εκτός απο εδώ. Η προηγούμενη γενιά ηταν αυτή που με έμπασε σε αυτή τη δουλειά και είναι ενας βασικός λόγος που τη σέβομαι μιας και στα 14 πέρναγα τη μισή μέρα σε ένα ηλεκτρονικό εργαστήρι και την άλλη μισή σε ένα μαγαζί υπολογιστών.


Η προσεγγιση αυτη ειναι ντεμι λαθος δλδ ο Ελληνας ανεκαθεν εψαχνε το αεικινητο η την πατεντα η οποια θα γινει πλουσιος ...Η κατοχυρωση ειναι ενα θεμα αλλα και η διαθεση . Ομως εαν υπαρχει η σωστη ιδεα ολα αυτα θα ερθουν

Το δευτερο ειναι οτι οι Νεοι Ελληνες ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να δουλεψουν και το ξαναλεω !!!

Εαν μονος σου δεν μπορεις να αναπτυξεις την ιδεα σου τοτε εσυ και δυο συμφοιτητες σου θα μπορεσουν ακομα καλυτερα, 10 συμφοιτητες σου θα το κανουν ακομα πιο σωστα και πιο γρηγορα .
Αντιθετα εμεις ψαχνουμε την πατεντα που θα μας κανει μαγκες ( τσαμπα μαγκες ) με την μια και γρηγορα
Σορρυ αλλα αυτα τα σεναρια δεν παιζουν ...

Σε ενα θεμα τοσο απλο οπως η κατασκευη του ενισχυτη για τα Ηλεκτρονικα.gr συζητηθηκε λιγο και τελικα δεν προχωρησε ποτε. Προσωπικα εκανα τις προσπαθειες μου στο βαθμο που μπορουσα , δεν δεχτηκα ουτε ενα μαιλ με καποια "αλλη" ιδεα , δεν δεχτηκα κανενα μαιλ με καποια προταση εστω και χαζη ωστε ομαδα πανω απο ενα δυο ανθρωπους να προχωρησει στην αναπτυξη κατι καινουργιου και ετσι το θεμα ψοφησε αδοξα ...

Φαντασου να ηταν καποιο προτζεκτ που να ειχε και χρημα στην μεση ...

Αυτη ειναι η κατασταση σημερα

picdev
06-11-14, 23:22
εγω βαρεθει να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας στο συγκεριμενο θεμα Αν περιγραψω τις συνθηκες της εταιριας μου εκλαμβανεται ως κομπασμος οτι εγω ειμαι και κανενας αλλος , εαν μιλησω για τους μισθους που δινω το ιδιο ....

Εγω λοιπον σε προκαλω να παρεις ενα μεροκαματο μια και εισαι ανεργος οχι φυσικα δουλευωντας για μενα αλλα αξιολογοντας προσωπικο για μενα ποσο θελεις 1 εβδομαδα ???2εβδομαδες ??? το μονο που θα κανεις ειναι ραντεβου με υποψηφιους ΦΥΣΙΚΑ για την δουλεια σου θα πληρωθεις ...Μονη σου υποχρεωση ειναι να καταγραψεις αυτα που θα ακουσεις ....

μετα ...τα ξαναλεμε

Edit : ακομα καλυτερα να ποσταρεις και τα αποτελεσματα της δουλειας σου εδω ωστε να υπαρχουν για μελλοντικη αναφορα

ναι τώρα έρχομαι ... ...........
προφανώς δεν αναφέρθηκα σε σένα, η δουλειά σου φαίνεται άψογη και επαγγελματική (από τη παρουσία σου στα φόρουμ τουλάχιστον) για αυτό κανά δυό φορές σε έχω προτείνει κιολας χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά δεν είναι όλοι σαν και σένα και δεν είναι όλοι σαν τους νέους που λές που βαριούνται να "δουλέψουν".
Αν αγαπάς την επιχείρηση σου είναι λογικό να δίνεις καλούς μισθούς, είναι λογικό να έχεις καλό εξοπλισμό και άλλα πολλά , για αυτό έχεις και μέχρι σήμερα ανοιχτή την επιχείρηση σου και έχεις και τόσους υπαλλήλους. Αλλά δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις, γιατί ξέρω πολλά νέα παιδιά να δουλεύουν 10 και 12 ώρες για 500ε και 600ε και εγώ για τόσο δούλευα κάποτε.

θοδωρης46
07-11-14, 11:13
Σάκη συγχαρητήρια για το μαγαζί σου, μ'αρέσει γιατί έχει προσωπικό ύφος και τα service ευκολα και δύσκολα τα κάνετε εσείς, δεν τα στέλνετε έξω να φτιαχτούν. Μακάρι να ανοίξουν και άλλα ηλεκτρονικάδικα με ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ μέσα και όχι πωλητές που εμπορεύονται ηλεκτρονικά και δεν έχουν ένα κολητήρι και ένα πολύμετρο στο μαγαζί. Χαλάει μια κάρτα.. θα αλλάξουμε όλη τη κάρτα !!! και μπορεί να έχει χαλάσει ένας κονέκτορας ή ένα regulator, απαράδεκτο..

sakis
07-11-14, 11:45
Το εργαστηριο θοδωρη στις μερες μας δεν ειναι μονο η επισκευη η μονο τα καλα εργαλεια και οργανα ..ειναι πολλα αλλα πραγματα ..

Στην εκθεση για παραδειγμα μου εφυγαν σχεδον 3,000 ευρω , κοστος για το περιπτερο , προβολη και ολα τα υπολοιπα εξοδα . Τα 3000 ειναι ενα σοβαρο εξοδο αλλα προσβλεπεις να παρεις 5,000 η και παραπανω σε βαθος ενος χρονου Αποδεδειγμενα πλεον ( για να παμε και για δευτερη χρονια ) η εκθεση βγαζει τα λεφτα της , καθιερωνει το ονομα σου , που σημαινει οτι ακομα και αν δεν κερδισεις και απλα αλλαξεις τα λεφτα σου στο τελος εισαι παλι κερδισμενος ...Αναρωτιεμαι ομως γιατι τελικα και σε αυτη την εκθεση πηγα μονος μου ???

Οι περισσοτεροι απο εσας εχουν διαβασει αρθρα μου , κανω το κεφι μου , μαζευω και κανα ιστορικο στοιχειο οποτε μπορω , καταγραφω αυτα που μου αρεσαν και αυτα που δεν μου αρεσαν , αυτο που κανω , το κανω για προσωπικη μου ευχαριστηση εκτος του οτι ειναι μια διαδραστικη σχεση φιλιας με τα μελη του φορουμ και ακομα και οι καβγαδες που σηκωνουμε πανω σε διαφορα θεματα εχουν το γελιο τους .

Στο τελος περα απο ολα τα παραπανω εχω κερδισει και καποια προβολη η οποια μεταφραζεται σε χρημα Ολα καλα λοιπον εκτος του οτι πεφτει και πολυ ξενυχτι για το γραψιμο ..Αναρωτιεμαι ομως γιατι τελικα και σε αυτη την φαση γραφω μονος μου ??? Γιατι αλλοι δεν κανουν κατι αντιστοιχο στην ιδια η σε αλλη κατηγορια ηλεκτρονικων ????

Συνεχιζω να πιστευω οτι οι νεοτεροι βαριουνται ..τα δεδομενα αυτο λενε ... αν καποιος νομιζει οτι κανω λαθος θα ειναι χαρα μου να μου το εξηγησει ...

Φιλικα
Σακης

picdev
07-11-14, 12:17
Το εργαστηριο θοδωρη στις μερες μας δεν ειναι μονο η επισκευη η μονο τα καλα εργαλεια και οργανα ..ειναι πολλα αλλα πραγματα ..

Στην εκθεση για παραδειγμα μου εφυγαν σχεδον 3,000 ευρω , κοστος για το περιπτερο , προβολη και ολα τα υπολοιπα εξοδα . Τα 3000 ειναι ενα σοβαρο εξοδο αλλα προσβλεπεις να παρεις 5,000 η και παραπανω σε βαθος ενος χρονου Αποδεδειγμενα πλεον ( για να παμε και για δευτερη χρονια ) η εκθεση βγαζει τα λεφτα της , καθιερωνει το ονομα σου , που σημαινει οτι ακομα και αν δεν κερδισεις και απλα αλλαξεις τα λεφτα σου στο τελος εισαι παλι κερδισμενος ...Αναρωτιεμαι ομως γιατι τελικα και σε αυτη την εκθεση πηγα μονος μου ???

Οι περισσοτεροι απο εσας εχουν διαβασει αρθρα μου , κανω το κεφι μου , μαζευω και κανα ιστορικο στοιχειο οποτε μπορω , καταγραφω αυτα που μου αρεσαν και αυτα που δεν μου αρεσαν , αυτο που κανω , το κανω για προσωπικη μου ευχαριστηση εκτος του οτι ειναι μια διαδραστικη σχεση φιλιας με τα μελη του φορουμ και ακομα και οι καβγαδες που σηκωνουμε πανω σε διαφορα θεματα εχουν το γελιο τους .

Στο τελος περα απο ολα τα παραπανω εχω κερδισει και καποια προβολη η οποια μεταφραζεται σε χρημα Ολα καλα λοιπον εκτος του οτι πεφτει και πολυ ξενυχτι για το γραψιμο ..Αναρωτιεμαι ομως γιατι τελικα και σε αυτη την φαση γραφω μονος μου ??? Γιατι αλλοι δεν κανουν κατι αντιστοιχο στην ιδια η σε αλλη κατηγορια ηλεκτρονικων ????

Συνεχιζω να πιστευω οτι οι νεοτεροι βαριουνται ..τα δεδομενα αυτο λενε ... αν καποιος νομιζει οτι κανω λαθος θα ειναι χαρα μου να μου το εξηγησει ...

Φιλικα
Σακης

Σάκη πιστεύω ότι πλέον έχεις φτάσει σέ ένα άλλο επίπεδο, έχεις υπαλλήλους η δουλειά μπορεί να τρέχει πάνω κάτω μόνη της και εσύ ασχωλήσαι με το γράψιμο, τη προώθηση της εταιρείας , κάνεις πιο πολύ το κέφι σου πλέον.
Εγώ αυτές τις μέρες που δεν δουλεύω , τη βγάζω όλη μέρα στη εργαστήριο , είτε φτιάχνω κάποιο τροφοδοτικό πάγκου, κάνω καμιά επισκευή , προσπαθώ να μάθω το altium , αυτό σημαίνει ότι βαριέμαι ? επειδή δεν γράφω στο φόρουμ?
νομίζω ότι αυτά που γράφεις , είναι και η διαφήμιση για τη δουλειά σου και δεν κάνεις μονο το κέφι σου

744
07-11-14, 13:16
Όταν πήρα το πτυχίο μου, έγραφε "Ηλεκτρονικός Μηχανικός", τι χαρά και καμάρι!

Είμαι πια μηχανικός και με τη βούλα! Τί έμενε τώρα? Ένας καλός χώρος για να κάνω αυτό που πάντα έκανα στο δωμάτιό μου αρχικά και μετά στο εργαστήριό μου. Νέες ανακαλύψεις, σχεδιάσεις, κατά παραγγελία ή βελτιώσεις σε υπάρχουσες.

Και πέρασαν τα χρόνια, αφού έκανα άσχετες δουλειές.

Και κάποια στιγμή δεν άντεξα, έκανα την μικρή εταιρία μου, φτιάχνοντας μικρά συστήματα σε παραγωγή και κατά παραγγελία ότι ερχόταν.

Δυσκολίες? Πολλές. Λεφτά δεν υπήρχαν και ότι γινόταν ήταν από το υστέρημα και όχι το περίσσευμα. Κάποιος είπε για καλούπια πιο πάνω. Πως να κάνω καλούπι όταν θέλαν τους μισθούς μιας χρονιάς?

Σιγά σιγά με υπομονή και επιμονή κάτι άρχισε να φαίνεται και μετά ενέσκυψε η μεγάλη κρίση. Τίποτα πια δεν γίνεται σε αυτή τη χώρα, οι φόροι δυσβάσταχτοι και πλέον ο τζίρος σε επίπεδα κοντά στο μισό του επιδόματος ανεργείας! Αλλά ούτε το επίδομα μπορώ να πάρω αφού δεν είμαι εργαζόμενος που θα με απολύσω αλλά ο "πλούσιος" εργοδότης μου!!!

Κατά τα άλλα έρχεται η ανάπτυξη.

Και κάποιος από την http://www.oxfordinternational.eu/ μου είπε στο τηλέφωνο (πριν δυό μέρες) ότι πληρώνουν 50-60 ευρώŸ‚ την ώρα στο εξωτερικό για σχεδιάσεις.

Λοιπόν ο Θοδωρής αν δεν έχει παιδιά-σκυλιά εδώ, να φύγει τρέχοντας για οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού και να έρθει μόνο σαν τουρίστας πια σε αυτή την απίστευτη Ελλάδα...

xlife
07-11-14, 13:38
Λοιπόν ο Θοδωρής αν δεν έχει παιδιά-σκυλιά εδώ, να φύγει τρέχοντας για οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού και να έρθει μόνο σαν τουρίστας πια σε αυτή την απίστευτη Ελλάδα...

Δυστυχώς ο Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο. Όλοι κάνουμε υπομονή αλλά κανένας δεν ξέρει μέχρι πότε. Η ανάπτυξη άργησε ... και θα αργήσει και άλλο. Δεν είναι μόνο ο κλάδος μας η μάλλον για να ακριβολογώ ... είμαστε σε καλή μοίρα σε σχέση με άλλους κλάδους...(δες οικοδομή). Και βέβαια όπως είπε και ο σακης έχουμε και την ιδιοτροπία να περιμένουμε την πίτα να πέσει η να έχουμε την ιδέα των εκατομμυρίων(η το Τζόκερ που θα μας σώσει ,ακούς εκεί 40 εκ στήλες...αν είναι δυνατόν). Κάποτε δούλευα σε σχετικά επικίνδυνη και κουραστική δουλειά ... και δεν ερχόταν κανένας να εργαστεί γιατί είμαστε και λίγο καλομαθημένοι σαν λαός. Το συμπέρασμα είναι οτι όποιος θέλει να ασχοληθεί αποκλειστικά με ανάπτυξη θα πρέπει να φύγει από τη χώρα όσο είναι νωρίς. Κι εγώ αν είμουν κάτω από 25-28 θα έφευγα. Τώρα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα και όσο μεγαλώνω δυσκολεύουν ακόμη πιο πολύ...οπότε κάθομαι εδώ που είμαι προσπαθώντας να μην κλαίγομαι

chip
07-11-14, 14:00
Εγώ πάντως το έχω πει και το ξαναλέω.... το μόνο πρόβλημα είναι το CE....
Ή πρέπει να είσαι παράνομος (οπότε ποτέ δεν θα έχεις καλές πωλήσεις) ή να μην ασχοληθείς... (προσωπικά προς το παρόν επιλέγω να μην ασχολούμαι...)
διαφορετικά υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που θα μπορούσαμε να πουλάμε όπως κάνουν οι Κινέζοι στο ebay.

ίσως πρέπει να μεταναστεύσουμε όλοι μας εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης (και το προτιμότερο είναι στην Κίνα) και να φτιάχνουμε όλα αυτά που μας αρέσουν και ξέρουμε να τα φτιάχνουμε και να τα εξάγουμε στην Ευρώπη... χωρίς CE χωρίς τίποτα... αυτό θέλει η Ευρώπη... (με αποστολές απ ευθείας στον τελικό καταναλωτή)

θοδωρης46
07-11-14, 16:49
Το εργαστηριο θοδωρη στις μερες μας δεν ειναι μονο η επισκευη η μονο τα καλα εργαλεια και οργανα ..ειναι πολλα αλλα πραγματα ..


Συμφωνώ μια επιχείρηση δεν είναι μόνο τι δουλειά θα κάνεις στο εργαστήριο..

picdev
12-11-14, 14:01
μου είπαν ότι στην Ιρλανδία η analog devices προσλαμβάνει 40-50 πρακτηκάριους κάθε χρόνο και πολλούς τους κρατάει , με μισθό 25-27000 το χρόνο :001_unsure:
δεν είναι πολλά λεφτά για ιρλανδία αλλά μπορείς και ζείς.Αυτή η θέση προορίζεται για αυτούς που έχουν μηδενική εμπειρία

radiofonias
12-11-14, 18:07
Ναι καλά άκουσες, σε αυτά υπολόγισε χοντρικα 28% κρατήσεις, φόροι κτλ και αυτά που μένουν είναι αρκετά αν είσαι ελεύθερος αλλοιώς χρειάζεται και το έτερον ήμισυ αλλά τόσα για να ζεί η οικογένεια. Το έχω ξαναπεί στο φορουμ οποιος δεν έχει οικογένεια και μπορεί να φύγει ας το κάνει τώρα που γυρνάει ακόμα πριν ο Καμερον βάλει τους περιορισμούς που θέλει και η Ιρλανδία πήξει απο νοτιοευωπαίους. Αν αποκτήσεις 3-4 χρόνια εμπειρία σε αγγλόφωνη εταιρεία θα ανοίγουν έυκολα πολές πόρτες αργότερα.

digitalmelody
14-12-14, 12:02
ΝΟΜΙΖΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η OLYMPIA ELECTRONICS .