PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια για DC-12v-10A-Relay-1CH-Wireless-RF-Remote-Control-Switch



ioannislab
05-11-14, 20:02
Καλησπερα στην παρεα,
ειδα στο νετ αυτο
http://www.ebay.com/itm/DC-12v-10A-Relay-1CH-Wireless-RF-Remote-Control-Switch-Transmitter-Receiver-A1-/251684677232?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item3a99936670
Εχω απορια σχετικα με το πως λειτουργει. Αν καταλαβα καλα τροφοδοτω τον δεκτη με 12 βολτ και βαζω μια συσκευη στην εξοδο του ρελε και με το κουμπι του τηλεχειρισμου ανοιγω και κλεινω το κυκλωμα κατα βουληση οποτε ανάβω-σβηνω την συσκευη. Ειναι σωστη η σκεψη μου? Επισης θα μπορουσα στην εξοδο αντι για συσκευη που θελει 12 βολτ μπορω να εχω π.χ. ενα πορτατιφ μπριζας και να το αναβω απο αποσταση? ή χρειάζεται να εχω και δευτερευον ρελε που να παιρνει απο το πρωτο και να χειριζεται τα 220. Χρειαζομαι καποιο κυκλωμα για να συνδεσω τα ρελε μεταξυ τους? νομιζω πως εχω δει οτι παρεμβαλουν μια διοδο παραλληλα και αναστροφα πολωμενη. Πιο πολυ με συγκινησε η ιδεα οτι μπορω να ελεγχω καποια συσκευη απο αποσταση και γι'αυτο ρωταω να δω πως μπορει να αξιοποιηθει.

nikman
05-11-14, 22:12
Δεν χρειαζεται αλλο ρελε στη εξοδο του ρελε του δεκτη μπορεις να χρησιμοποιησης τα 220v εως 10A