PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τον ήχο στα Windows



noxelikos
06-11-14, 17:56
Καλησπέρα σε όλους,
Τις τελευταίες μέρες μου έχει εμφανιστεί ένα πρόβλημα με τον ήχο στα Windows, όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου κάνει τον χαρακτηριστικο ήχο που κάνουν τα windows ότι συνδέθηκα καθως επίσης μπορώ να ακούω μουσική να βλέπω ταινίες (είτε online είτε στο pc μου με προγράμμα όπως bs player, vls, media player). Ωστόσο μετά από μια ώρα λειτουργίας ενώ λειτουργούν τα ηχεία και παράγει ήχους(το καταλαβαίνω γιατί κάνει ακόμα τους χαρακτηριστικούς ήχους των Windows) από όποιον player και αν δοκιμάσω να ακούσω μουσική ή να δω ταινία δεν έχω καθόλου ήχο αλλά έχω εικόνα και μου πετάγεται ένα μήνημα στο media player(μόνο σε αυτόν) ότι δεν βρίσκει την κάρτα ήχου(επίσης ήχο δεν έχω ούτε όταν πάω να δω κάποιο video στο youtube). ΑΑΑ επίσης αν τον κλείσω και τον ξανά ανοίξω απευθείας δεν έχω ακόμα ήχο, πρέπει να το αφήσω και να το ξανά ανοίξω την επόμενη μέρα.
Κάρτα ήχου δεν έχω, τα ηχεία μου τα συνδέω απευθείας στην μητρική μου(Albatron PX915PC Pro-G), έχω windows XP Professional SP3, RAM= 3G DDR2, ηχεία έχω 2 stereo με ένα subwoofer logitech.
Κατέβασα τον τελευταίο driver για το audio της μητρηκής δυστυχώς δεν έλησε το πρόβλημά μου. Δοκίμασα να απεγκαταστήσω και να ξανα εγκαταστήσω και το bs player kai to vls τπτ. Κοίταξα και στο device manager μήπως δεν αναγνωρίζει κάτι από το hardware δείχνει ότι όλα τα βλέπει και τα αναγνωρίζει σωστά.
Μήπως έχετε ιδέα τι να κάνω ???:confused1::confused1::confused1:

MARIOS5000
06-11-14, 18:14
Αν θες δοκίμασε μια κάρτα ήχου USB των 5 ευρώ και αν παίζει το πρόβλημα το εχει η μητρική αν όχι το έχουν τα Windows

noxelikos
06-11-14, 18:21
Καλησπέρα Μάριε, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταποκρισή σου στο προβλημά μου. Προσωπικά κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα να κάνω απλός είπα να ρωτήσω πρώτα μήπως και υπήρχε κάποια άλλη λύση πριν πάω να αγοράσω κάρτα ήχου.