PDA

Επιστροφή στο Forum : κατεστραμενη αντισταση



gg4a
08-11-14, 12:45
Καλημερα.
η αντισταση φενεται καμενη προσπαθησα με πολυμετρο να μετρησω και δεν εδειχνε τιποτα.
Μπορει καποιος να μου πει ποσα ohm ειναι με βαση τα χρωματα
το δευτερο χρωμα ειναι μαυρο εχει ξεβαψει απο την μια μερια
ευχαριστω.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53501&stc=1

xsterg
08-11-14, 12:55
μημπως δεν ειναι αντισταση?
μου φαινεται περιεργο να εχουν βαλει μια αντισταση μονη της σε πλακετα με προεκταση καλωδιων.

gg4a
08-11-14, 13:00
Βασικα παει να ξεκινηση κανει μια στροφη και μετα σταματαει η προσπαθει να ξεκινησει.ανοιξα τον δαικοπτη τον καθαρισα σπρει επαφων το ετριψα και λιγο αλλα τιποτα αλλαξα και τον πυλνωτη εκκινησης αλλα τιποτα.
τη αντισταση την ειδα μαυρη προσπαθησα να την μετρησα αλλα τιποτα και ειπα μηπως χαλασε.
η αντισταση καταληγει σε μια αλλη πλακετα.

chip
08-11-14, 13:34
αυτό δεν είναι αντίσταση είναι τσοκάκι (άλλωστε λέει L9 στην πλακέτα...) και αφού δε μετράει έχει καεί...

(τα χρώματα δεν φαίνονται καθαρά στη φωτογραφία.... πάντως την τιμή την υπολογίζεις όπως τις αντιστάσεις με τη μονάδα μέτρησης σε μH. δηλαδή αν τα χρώματα ήταν για 220 (αν ήταν αντίσταση) θα είναι 220μΗ.... )

(αν είναι καφε μαύρο πορτοκαλί τότε είναι 10K.... δηλαδή 10mH)

αλλά δεν μπορεί από αυτό το πραγματάκι να περνάει ρεύμα από τόσο μεγάλο μοτερ....

τι μηχάνημα είναι? έχει πλακέτα που ελέγχει το μοτερ? πιθανόν να είναι σε σειρά με την πλακέτα (Στην τροφοδοσία του λογικού κυκλωματος) το τσοκάκι...

gg4a
08-11-14, 14:03
ειναι απο δραπανο BLACK DECKER 850WATT. εχει μια πλακετα που ελεγχει της στροφες .
αυτο το τσοκακι επειρεαζει την εκκινηση σωστα?

leosedf
08-11-14, 15:02
www.howtofixit.gr

gg4a
08-11-14, 15:06
To εχω ανεβασει ευχαριστω.

FILMAN
10-11-14, 10:22
Αυτό το εξάρτημα είναι όπως πολύ σωστά σου είπαν και πιο πάνω, πηνίο και όχι αντίσταση. Εφόσον μετράει άπειρο είναι καμμένο και πρέπει να αλλαχθεί. Και το μοτέρ αυτό αποκλείεται να έχει πυκνωτή εκκινήσεως.

gg4a
10-11-14, 22:33
Καλησπερα οντως ειναι πηνιο.αλλα εχει πυκνωτη κατω απο τον διακοπτη.
τον αλλαξα και παλι τιποτα ανεβαζω φωτο απο το υπολοιπο κυκλωμα.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53528&stc=1

xrist sakis
10-11-14, 23:37
Καλησπέρα...το πηνιάκι αυτό είναι αισθητήριο ταχύτητας και γι αυτό κάνει μια στροφή και σταματάει το μοτέρ. Αν προσέξεις κάτω ακριβώς έχει έναν κύλινδρο καφέ χρώματος που είναι μαγνητικός και δημιουργεί παλμούς με την περιστροφή του μπροστά στο πηνίο. Γιατί κάηκε δεν ξέρω, πάντως δεν περιστρέφεται το μοτέρ γι αυτόν τον λόγο.Από εκεί και πέρα αν έχει κι άλλο πρόβλημα θέλει ψάξιμο.
Σάκης

chip
10-11-14, 23:47
πολύ σωστά.... δεν την σκέφτηκα καθόλου αυτή την περίπτωση (οτι το έχει για αισθητήρα ταχύτητας)....

τώρα που το ξαναβλέπω το μαύρο στο κάτω μέρος δεν πρέπει να είναι κάψιμο αλλά κόλα.... ξαναμέτρα να δεις αν όντως έχει διακοπή... ίσως να έχει διακοπή λόγω τραντάγματος... (μου είχε τύχει και σε ένα δέκτη από ένα τηλεχειριζόμενο αυτοκινητάκι).

αν τελικά δεν έχει κόψιμο το πηνιάκι θα στοιχημάτιζα για το resonator (FT1 γαλάζιο κοντά στο τσιπάκι...)

gg4a
13-11-14, 14:35
Καλησπερα αλλαξα το resonator , τραικ το πυκνωτακι που εχει πανω και παλι τιποτα...

xrist sakis
13-11-14, 15:15
Αν το πηνίο έχει διακοπή και δεν το αλλάξεις δεν θα δεις χαΐρι και προκοπή...Από αυτό μαθαίνει την ταχύτητα ο επεξεργαστής. Το ξεκινάει στην αρχή και αφού δεν βλέπει κίνηση το σταματάει. Ξαναμέτρησε το πηνίο αυτό αν όντως έχει διακοπή. Αντικατέστησε το και αν φταίει μόνο αυτό, τότε θα δουλέψει. Είναι κλασσική περίπτωση έλλειψης
ανάδρασης.
Σάκης