PDA

Επιστροφή στο Forum : LINKSYS WRT54GS προσθήκη οnoff διακόπτη



djastral232
10-11-14, 03:57
Γεια σας, άσχετος εδώ.

Έχω ένα router LINKSYS WRT54GS και θέλω να του βάλω διακοπτάκι ώστε να μη χρειάζεται να βάζω/βγάζω το καλώδιο τροφοδοσίας κ κάποια στιγμή το πάρω στα χέρια...

Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.

Γίνεται; Τι διακοπτάκι πρέπει να αγοράω και πως να το συνδέσω;

angel_grig
10-11-14, 05:37
Κανεις το πιο απλο που εχω κανει και εγω:φτιαχνεις ενα τετοιο (με πιο μακρυ καλωδιο εννοειται)...

http://fractalbit.gr/wp-content/uploads/2013/10/kalodiorevmatos.jpg

και στο οποιο βαζεις το τροφοδοτικο.Εχεις το διακοπτη διπλα στο ρουτερ και το ανοιγοκλεινεις οποτε θες...

kioan
10-11-14, 10:56
Έχω ένα router LINKSYS WRT54GS και θέλω να του βάλω διακοπτάκι ώστε να μη χρειάζεται να βάζω/βγάζω το καλώδιο τροφοδοσίας κ κάποια στιγμή το πάρω στα χέρια...

Εάν το ζητούμενο είναι να αποφύγουμε τον κίνδυνο να χαλάσει η συσκευή από τα συνεχόμενα άναψε-σβήσε επειδή βγάζεις το καλώδιο τροφοδοσίας με το χέρι, δεν μπορώ να φανταστώ σε τι θα την ωφελούσε εάν έκανες ακριβώς το ίδιο από έναν διακόπτη που είναι στο καλώδιο τροφοδοσίας.

moutoulos
10-11-14, 17:07
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να αναβοσβήνει. Σε τι εξυπηρετεί το ανάμα/σβήσιμο ?.

Όταν το ανοιγοκλείνεις (άσχετα αν βγάζεις βύσμα, ή το κλείνεις απο διακόπτη) κινδυνεύει
περισσότερο να καεί, ... με το αν το άφηνες πάντα ON.

dalai
10-11-14, 17:10
οικονομια... 10 watt , ειναι 10 watt.Για πολλους ειναι υπολογισιμα

moutoulos
10-11-14, 17:24
Δεν νομίζω βρε Νίκο. Αν είναι να κλαίει τα 60 λεπτά (0,6 ευρώ) που καίει τον μήνα το modem,
καλύτερα να κόψει και την σύνδεση. Θεωρώ οτι είναι αστεία αυτή η δικαιολογία, ειδικά για modem,
που το θες "ετοιμοπόλεμο", συχνά, κατά την διάρκεια της ημέρας. Φαντάζομαι κατι άλλο εννοεί ο John ...

djastral232
10-11-14, 22:03
καλησπέρα σας, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

@angel ο τρόπος που προτείνεις είναι ο πιο απλός κ εύκολος ("αναίμακτος" που λέω κ γω), αλλά λόγω του setup του γραφείου κ του χώρου εργασίας μου δεν με εξυπηρετεί.

To router κλείνει φέτος αισίως (φτου φτου) 10 χρόνια λειτουργίας 24/7. Είχε αγοραστεί για να εξυπηρετήσει σκοπούς (κλασσικής τοπικής δικτύωσης), μετά χρησιμοποιήθηκε ως κομμάτι εξοπλισμού της πτυχιακής μου που αναφέρει η υπογραφή μου κ μετά πάλι στο σπίτι φίλου που εξυπηρετούσε 3 servers. Ο φίλος έφυγε μόνιμα εξωτερικό κ μου το επέστρεψε. Οπότε, μαζί με το modem που έχω, θα διαμοιράζει το Internet στις συσκευές του σπιτιού.

Επειδή έχω κόλλημα/μούρλα/geekness/μ@κ@κία στον εγκέφαλο ή όπως θέλετε πείτε το να κλείνω τα πάντα όταν φεύγω απ' το σπίτι ή όταν δεν τα χρησιμοποιώ, θέλω να εφαρμόσω το ίδιο κ στο linksys.

Σαφώς η λύση του angel είναι υλοποιήσιμη, αλλά με ενδιαφέρει η όλη modα να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται μόνο ένα κουμπάκι (σε περίπτωση που είναι Push-button) ή διακόπτης στο εξωτερικό του κουτιού.

xsterg
10-11-14, 22:21
φιλε μου οι συσκευες αυτες δεν ειναι φτιαγμενες για ανοιγμα κλεισιμο. τις ξεκινας και δουλευουν ετσι επι μακρο χρονικο διαστημα. γι αυτο και δεν εχουν και διακοπτη.

djastral232
11-11-14, 02:28
δεν έγκειται όμως θέμα ακτινοβολίας ειδικά δε όταν είναι κοντά σε κρεβάτι, υπνοδωμάτιο, κλπ;
(άρα εδώ με κάποιο telnet-script να κλείνω το interface του wifi, αλλά κ πάλι δεν θα υπάρχει κάποια εκπομπή ακτινοβολίας;)

άρα μου λέτε ότι δεν γίνεται ή ότι δεν πρέπει να γίνει για λόγους ασφάλειας της συσκευής;

Bobiras
11-11-14, 03:26
http://danyk.cz/zap-vyp_en.html ευκολο και λιγα υλικα με Push-button :biggrin:

angel_grig
11-11-14, 04:42
Επισης υπαρχει και αυτο (https://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=41875&skr=skr15946&cat_id=005211351069)

plouf
11-11-14, 21:32
καλησπέρα σας, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

@angel ο τρόπος που προτείνεις είναι ο πιο απλός κ εύκολος ("αναίμακτος" που λέω κ γω), αλλά λόγω του setup του γραφείου κ του χώρου εργασίας μου δεν με εξυπηρετεί.

To router κλείνει φέτος αισίως (φτου φτου) 10 χρόνια λειτουργίας 24/7. Είχε αγοραστεί για να εξυπηρετήσει σκοπούς (κλασσικής τοπικής δικτύωσης), μετά χρησιμοποιήθηκε ως κομμάτι εξοπλισμού της πτυχιακής μου που αναφέρει η υπογραφή μου κ μετά πάλι στο σπίτι φίλου που εξυπηρετούσε 3 servers. Ο φίλος έφυγε μόνιμα εξωτερικό κ μου το επέστρεψε. Οπότε, μαζί με το modem που έχω, θα διαμοιράζει το Internet στις συσκευές του σπιτιού.

Επειδή έχω κόλλημα/μούρλα/geekness/μ@κ@κία στον εγκέφαλο ή όπως θέλετε πείτε το να κλείνω τα πάντα όταν φεύγω απ' το σπίτι ή όταν δεν τα χρησιμοποιώ, θέλω να εφαρμόσω το ίδιο κ στο linksys.

Σαφώς η λύση του angel είναι υλοποιήσιμη, αλλά με ενδιαφέρει η όλη modα να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να φαίνεται μόνο ένα κουμπάκι (σε περίπτωση που είναι Push-button) ή διακόπτης στο εξωτερικό του κουτιού.



και γιατι δεν σου κάνει ενα διακοπτής μορφη κουμπι ή "μοχλου" για σασι στο κουτι του ?

djastral232
12-11-14, 01:06
και γιατι δεν σου κάνει ενα διακοπτής μορφη κουμπι ή "μοχλου" για σασι στο κουτι του ?

δλδ; αν μπορείς εξήγησέ μου (με κάποια φωτό, συνδεσμολογία, κλπ) γιατί δεν γνωρίζω :blush:

σ' ευχαριστώ πάντως!

plouf
12-11-14, 09:11
http://topelcom.gr/Product.aspx?pid=19899&mnu=5339 κατι τέτοιο

aktis
12-11-14, 10:58
Υπάρχει και η απλή λύση

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=53537&stc=1

djastral232
12-11-14, 15:11
http://topelcom.gr/Product.aspx?pid=19899&mnu=5339 κατι τέτοιο

ναι μια χαρά μου κάνει, μπορείς να μου πεις πως θα το συνδέσω;

Ninetie
12-11-14, 15:47
Οικονομία στο ρεύμα πάντως δεν θα υπάρξει. Όλα αυτά τα μηχανάκια δουλεύουν με 12V / 0,5A = 6W. Ακόμα και 10W να είναι, σε 24/7 χρήση, το τετράμηνο σε χρεώνει το πολύ (με την ακριβότερη κλίμακα της ΔΕΗ) 1,2 kW/h. Δηλαδή λιγότερο από 0,15€. Το τετράμηνο. Το τετράμηνο! Ο διακόπτης θα σου φάει την... "οικονομία" που θα έκανες σε δυο χρόνια, μόνο με την αγορά του. Και μια φορά να ξεχάσεις το θερμοσίφωνο αναμένο (που όλοι το παθαίνουμε κάποτε) ξεχνάς την οικονομία από το κλείσιμο του modem-router για όλη σου τη ζωή.

:001_tt2:

kioan
12-11-14, 22:48
Εντελώς εγκυκλοπαιδικά και μιας και έγινε αναφορά στην ισχύ της συσκευής, να πω τα παρακάτω:

Το Linksys WRT54GS (τουλάχιστον το v1.0 που είχα εγώ) αμέσως μετά την είσοδο τροφοδοσίας έχει ένα DC/DC converter ο οποίος τροφοδοτεί με 3.3V όλη τη συσκευή.
Αυτός είναι ο AC1501-03 της Anachip Corp., ένας step-down switching regulator, με συχνότητα 150kHz και εσωτερική προστασία υπερθέρμανσης και υπερφόρτωσης. Λειτουργεί με μια τάση τροφοδοσίας μεταξύ 4.75V και 40.0V και δίνει σταθεροποιημένη τάση 3.3V @ 3A. (Προσοχή: οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές στην είσοδό του είναι στα 25V, οπότε η τροφοδοσία δεν καλό θα ήταν να μην ανέβει πάνω από τα 15-20V)

Από μετρήσεις που είχα κάνει είχα καταλήξει πως ο καλύτερος βαθμός απόδοσης του DC/DC converter ήταν μεταξύ 11-15V όπου καταναλώνει κάτω από 5,35W (με βέλτιστο 5.325W @ 12,5V)

Γνωρίζω πως το ίδιο regulator υπήρχε και στο v1.1, στα νεότερα μοντέλα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

plouf
12-11-14, 23:12
ναι μια χαρά μου κάνει, μπορείς να μου πεις πως θα το συνδέσω;

οπως ενας διακοπτης ?!

θα κοψεις το + απο το φις και θα το περασεις απο τους δυο πολους του διακοπτη!

δεν ειναι κατι πολυπλοκο! στην υπογραφη σου βλεπω εφτιαξες κατι παραπανω με αυτο, αρα θεωρώ οτι ξερεις να ποιανεις κατσαβιδι και κολλητηρι σωστα?

djastral232
13-11-14, 05:46
οπως ενας διακοπτης ?!

θα κοψεις το + απο το φις και θα το περασεις απο τους δυο πολους του διακοπτη!

δεν ειναι κατι πολυπλοκο! στην υπογραφη σου βλεπω εφτιαξες κατι παραπανω με αυτο, αρα θεωρώ οτι ξερεις να ποιανεις κατσαβιδι και κολλητηρι σωστα?

^^πολύ περισσότερα απ' αυτά
μπορώ να κάνω τα "πάντα", αρκεί να μου πεις τον τρόπο
δν ξέρω κ πολλά από ηλεκτρονικά κ οτιδήποτε θελήσω να κάνω που έχει σχέση πρώτα θέλω να δω/συμβουλευτώ κάποιον που ξέρει

όπα... να κόψω το φις !; εδώ κάτι εγώ καταλαβαίνω λάθος..;
τι εννοείς να κόψω το φις; αυτό που καταλαβαίνω είναι να πειράξω το καλώδιο+φις (θηλυκό) που μπαίνει στην υποδοχή τροφοδοσίας της συσκευής, κάτι που δεν θέλω
θέλω, όπως αρχικά ανέφερα, όλη η "τροποποίηση" να γίνει εσωτερικά του κουτιού κ έξω να φαίνεται μόνο ο διακόπτης, ούτε καλώδια πειραγμένα, ούτε τπτ

μπορεί να γίνει καμιά πατέντα στο αρσενικό βύσμα που είναι κολλημένο πάνω στην πλακέτα της συσκευής και εκεί να προσαρμόσω τον διακόπτη, ώστε να κόβει/δίνει την παροχή; αν κ μου ακούγεται κάπως άκυρο...
δν ξέρω αν γίνεται, μπορεί να λέω κ μλκς...

plouf
13-11-14, 19:59
ναι μεσα στη πλακετα λεω οχι απεξω

το που δεν το ξερω, δεν το εχω στ αχερια μου.

συνηθςω το φις παει απο πισω ενα λαμακι που κοβεται προσεκτικα, ακομα και αν το ξεκολησεις εντελως στην ιδια τρυπο μπορεις να κολησεις αλλο φις τυπου σασι, δηλαδη να "βιδωνει" με παξιμαδι πανς στο κουτι και απο πισω καλωδιάκια px http://topelcom.gr/Product.aspx?pid=27192&mnu=7120

djastral232
14-11-14, 19:29
ναι μεσα στη πλακετα λεω οχι απεξω

το που δεν το ξερω, δεν το εχω στ αχερια μου.

συνηθςω το φις παει απο πισω ενα λαμακι που κοβεται προσεκτικα, ακομα και αν το ξεκολησεις εντελως στην ιδια τρυπο μπορεις να κολησεις αλλο φις τυπου σασι, δηλαδη να "βιδωνει" με παξιμαδι πανς στο κουτι και απο πισω καλωδιάκια px http://topelcom.gr/Product.aspx?pid=27192&mnu=7120

Καλησπέρα,

λοιπόν αν και πολλοί που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να ξιλώσω/κόψω την πίστα της πλακέτας κ αν δν μπορώ να πάω ντ κάνουν αυτοί με αντίστοιχο κόστος... (κάτι το οποίο δεν επρόκειτο ποτέ) ακολούθησα τα λόγια σου κ πειραματίστηκα σε ένα παλιό σειριακό μόντεμ που είχα (αν κ είχε διακόπτη) κ δούλεψε μια χαρά

αυτό όμως που με δυσκόλεψε ήταν (όχι το να αφαιρέσω το dc-plug) αλλά να καθαρίσω πολύ καλά μετά τις τρύπες κ να το ξαναπεράσω
εκεί πραγματικά δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να καθαρίσω το καλάι κ έκανα πατέντες με απογυμνωμένα καλώδια ώστε να κολλήσει πάνω τους
αυτο όμως που δεν μου άρεσε κ δεν θέλω να γίνει κ στην πλακέτα του linksys είναι ότι άφηνα (αναγκαστικά) πολύ ώρα πάνω στην πλακέτα εκεί που ήταν οι τρύπες δλδ το κολλητήρι κ φοβάμαι να μην της κάνω ζημιά...
γι' αυτό κ οι κολλήσεις δεν είναι κ οι καλύτερες που θα ήθελα...

μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποια τεχνική για την αφαίρεση/επανατοποθέτηση του Plug ώστε να τα αποφύγω όλα αυτά;

παραθέτω και φωτό να δείτε...

plouf
14-11-14, 21:03
βγαλε φωτο της πισω μεριας του dc plug ΜΕΤΑ τη μοντα σου

JOUN
15-11-14, 01:37
Δυσκολευτηκες γιατι το κολλητηρι και η μυτη του ειναι μικρο ενω πηγαινες να κολλησεις σε σημειο που εχει πολυ χαλκο αρα γηνεται μεγαλη θερμοαπαγωγη.Για καλυτερη κολληση χρειαζεται μεγαλυτερο κολλητηρι ωστε πριν "φυγει" η θερμοτητα να εχει προλαβει να λιωσει η κολληση.
Παω στοιχημα οτι στον διακοπτη κολλησε πολυ ευκολοτερα,ετσι;

djastral232
15-11-14, 03:15
@plouf το κανα οπως μ πες...
Εβγαλα τ + ποδαρακι τ φις απτ πλακετα τ διπλωσα γν μν βρισκει στ πυκνωτη κ συνδεσα τ ενα καλωδιο εκει κ τ αλλο οπως φαινεται στ προηγ μ μνμ στ προτλ φωτο



Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

djastral232
15-11-14, 03:23
Δυσκολευτηκες γιατι το κολλητηρι και η μυτη του ειναι μικρο ενω πηγαινες να κολλησεις σε σημειο που εχει πολυ χαλκο αρα γηνεται μεγαλη θερμοαπαγωγη.Για καλυτερη κολληση χρειαζεται μεγαλυτερο κολλητηρι ωστε πριν "φυγει" η θερμοτητα να εχει προλαβει να λιωσει η κολληση.
Παω στοιχημα οτι στον διακοπτη κολλησε πολυ ευκολοτερα,ετσι;

Δν εχω καταλαβει απολυτα τι μ λες.... Χαλκο εννοεισ τ κολληση π χει απτ μανα τ η πλακετα?
Μεγαλυτερο κολλητηρι εννοεις σε watt? Αυτο π εχω ειναι ενα ερασιτεχνικο τ weller στ 35w αλλα μ καπως κοντη κ χοντρη μυτη.

Ε ναι σ τετοιες επιφανειες λεπτες οπως διακοπτες φις καλωδια ειναι οκ. Εκει π εχει θεμα ειναι στ πλακετες. Οπως κ στ μητρικες απ ΗΥ που καμια φορα θελω ν αλλαξω καποια στοιχεια ή ν βγαλω καποια φισα. Αρα τι χρειαζομαι..???

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

angel_grig
15-11-14, 15:06
Ε ναι σ τετοιες επιφανειες λεπτες οπως διακοπτες φις καλωδια ειναι οκ. Εκει π εχει θεμα ειναι στ πλακετες. Οπως κ στ μητρικες απ ΗΥ που καμια φορα θελω ν αλλαξω καποια στοιχεια ή ν βγαλω καποια φισα. Αρα τι χρειαζομαι..???


Aυτο συμβαινει κυριως γιατι στις συγχρονες συσκευες χρησιμοποιειται καλαϊ χωρις μολυβδο,που θελει υψηλοτερη θερμοκρασια για να λιωσει...

plouf
16-11-14, 00:12
Δν εχω καταλαβει απολυτα τι μ λες.... Χαλκο εννοεισ τ κολληση π χει απτ μανα τ η πλακετα?
Μεγαλυτερο κολλητηρι εννοεις σε watt? Αυτο π εχω ειναι ενα ερασιτεχνικο τ weller στ 35w αλλα μ καπως κοντη κ χοντρη μυτη.

Ε ναι σ τετοιες επιφανειες λεπτες οπως διακοπτες φις καλωδια ειναι οκ. Εκει π εχει θεμα ειναι στ πλακετες. Οπως κ στ μητρικες απ ΗΥ που καμια φορα θελω ν αλλαξω καποια στοιχεια ή ν βγαλω καποια φισα. Αρα τι χρειαζομαι..???

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

35watt ειναι αρκετα, πειρα θελει.
οι κολησεις παντως ειναι καλες.

djastral232
17-11-14, 01:01
Η εγχείρηση ολοκληρώθηκε επιτυχώς κ ο ασθενής επέζησε... :laugh:

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που βοήθησαν με τις απόψεις τους κ τον plouf (Χρήστο) που μου "έδειξε" τον τρόπο.

Τλκ, ήταν "αστείο" το όλο θέμα.

Πάντως το διακοπτάκι 0.90ε ρε παιδιά;! Ούτε από χρυσάφι να ήταν... τσπ.

Τλκ, το κολλητήρι 25w είναι. Έχω κ ένα άλλο TECSOL 40w αλλά μάλλον έχει θέμα η μύτη του, γτ παρόλο που λιώνει το καλάι στις πλακέτες δεν κάνει αποκόλληση με τπτ. Δν ξέρω γτ.
Με το 25άρι καταφέρνω κ βγάζω τα ψιλοπράγματα, πυκνωτές, αντιστάσεις, αλλά αυτά με τα πιο χοντρά ποδαράκια δν βγαίνουν με τπτ παρόλο που αυτό που θέλω να βγάλω ζεματάει κ σκέφτομαι ότι έτσι ίσως του κάνω κ ζημιά.
Κάποιοι στο utube χρησιμοποιούν θερμοπίστολο, το δοκίμασα κ γω (έχω ένα philips 1600w) κάποιες φορές κ βγαίνουν κάπως δύσκολα κ θέλει προσοχή γτ μπορεί να καούν για πλάκα τα ολοκληρωμένα. Οπότε για αντικατάσταση/επισκευή πχ σε laptop δεν ενδείκνυται με τπτ. Άρα εκεί φαντάζομαι θέλει ένα καλό κολλητήρι..;
Εκτός κ αν το θερμοπίστολο έχει ειδική λεπτή μύτη μπροστά, όπως αυτό που χρησιμοποιεί ο κύριος στο fubar.gr. Mήπως ξέρετε αν πουλιέται ξεχωριστά κ που μπορώ να βρω τέτοιον "αντάπτορα" για τη μύτη στο θερμοπίστολο;

Παραθέτω κ φωτό, αν κ δν έκανα τπτ το ιδιαίτερο.

djastral232
17-11-14, 04:43
off-topic

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα...

ξέρω κ έχω δει/ακούσει ότι η πάστα flux χρησιμοποιείται
α) για να μεταφέρεις πιο γρήγορα τη θερμότητα στη συσκευή άκρο / καλώδιο που θέλεις για να κολλήσει/λιώσει πιο γρήγορα το καλάι, πχ στα χοντρά καλώδια για να μην λιώσει το πλαστικό τους,
β) καθώς κ για το "tinning" που λένε.
Αυτό που έχω παρατηρήσει, και δν ξέρω αν φταίω εγώ γι' αυτό, είναι ότι κάποιες φορές οι μύτες μαυρίζουν σε κάποια σημεία ώστε μετά εκεί να μην λιώνει το καλάι. Γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι;

Γενικότερα για την επισκευή πλακετών τι κολλητήρι watt/θερμοκρασία κ τεχνική αποκόλλησης προτείνετε;

Με συγχωρείτε για τα άσχετα posts είναι 2-3 πραγματάκια που θα θελα να μάθω.
Ή αν υπάρχει κάποιο link εδώ με οδηγό αρχαρίων.

katmadas
17-11-14, 20:45
Παντως ετσι οπως το εκανες δεν εξυπηρετει την φιλοσοφια που εχεις στο να τα κλεινεις ολα.
Το τροφοδοτικο ας πουμε θα ειναι ακομα στην μπριζα.

geostrom
17-11-14, 22:11
αφου θες να τα κλείνεις ολα γιατί δεν κατεβάζεις της ασφάλειες απο τον πίνακα που αντιστοιχούν στις πρίζες που θες

djastral232
17-11-14, 22:24
O στόχος μου ήταν να βρω τρόπο να προσθέσω διακόπτη πάνω στη συσκευή. Αφενός για το λόγο που έθεσα αρχικά κ όπως σωστά πολλά μέλη επισήμαναν ότι θα μπορούσα να παρεμβάλω διακόπτη στη γραμμή τροφοδοσίας, αφετέρου γιατί αργότερα θα ξαναχρησιμοποιηθεί στο project που έφτιαξα για την πτυχιακή μου. Εκεί θα αλλαχθεί ο διακόπτης με κάτι αντίστοιχο.

Αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες απαντήσεις στις τελευταίες off-topic ερωτήσεις που έχω θέσει θα σας ήμουν ευγνώμων.


ξέρω κ έχω δει/ακούσει ότι η πάστα flux χρησιμοποιείται
α) για να μεταφέρεις πιο γρήγορα τη θερμότητα στη συσκευή άκρο / καλώδιο που θέλεις για να κολλήσει/λιώσει πιο γρήγορα το καλάι, πχ στα χοντρά καλώδια για να μην λιώσει το πλαστικό τους,
β) καθώς κ για το "tinning" που λένε.
Αυτό που έχω παρατηρήσει, και δν ξέρω αν φταίω εγώ γι' αυτό, είναι ότι κάποιες φορές οι μύτες μαυρίζουν σε κάποια σημεία ώστε μετά εκεί να μην λιώνει το καλάι. Γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι;

Γενικότερα για την επισκευή πλακετών τι κολλητήρι watt/θερμοκρασία κ τεχνική αποκόλλησης προτείνετε;

plouf
18-11-14, 01:45
η μυτη μαυριζει ειτε γιατι ακουμπησες πλαστικο (θελει τριψιμο), ειτε γιατι δεν τη καθαριζεις (τριψιμο παλι) , η γιατι δεν εινα ικαλης ποιοητας και τη αφησες με τις ωρες να καει.

γενικοτερα εξαρταται απο το ποσο μεγαλο το μεταλο ειναι που θες να κολησεις, πολυ γενικα ενας με βασικη εμπειρια νομιζς ενα 35αρι watt του κανει για τα ποιο πολλα

djastral232
18-11-14, 02:45
η μυτη μαυριζει ειτε γιατι ακουμπησες πλαστικο (θελει τριψιμο), ειτε γιατι δεν τη καθαριζεις (τριψιμο παλι) , η γιατι δεν εινα ικαλης ποιοητας και τη αφησες με τις ωρες να καει.

γενικοτερα εξαρταται απο το ποσο μεγαλο το μεταλο ειναι που θες να κολησεις, πολυ γενικα ενας με βασικη εμπειρια νομιζς ενα 35αρι watt του κανει για τα ποιο πολλα

Ευχαριστώ Χρήστο :thumbup1:

Τρίψιμο με το κλασσικό συρμάτινο σφουγγαράκι; έχω δει κ κάποιους να χρησιμοποιούν βρεγμένο ντουκόχαρτο. Έχω κάποια φύλλα Ρ400, κάνει; Δεν ξέρω αν είναι καλής ποιότητας. Μάπα δεν τη λέω, αλλά ούτε κ τπτ της προκοπής. Της weller είναι για το συγκεκριμένο κολλητήρι που έχω και κάνει η μια 2.5€