PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΤΙΜΑΡΙΣΜΑ LED



andris
11-11-14, 09:37
Βασικα καλημέρα σας :001_smile:

Το ίδιο θέμα απο λάθος το έβαλα και στα κυκλώματα. παρακαλώ τους διαχειριστές να το διαγράψουν.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε με το παρακάτω πρόβλημά μου εσείς που είστε πιο ψαγμένοι και τησ δουλειάς.
Πρόσφατα εγκατέστησα ένα ντίμερ απλό 40-400W της Legrand τησ σειράς Valena. Το ντίμμερ είναι πατητό. Με αυτό ελέγχω των φωτισμό σε 5 σποτάκια αλογόνου. Θα ήθελα να αντικαταστήσω τις λάμπες με led 3,5W.
Μπορεί αυτό να δουλέψει με κάποια τροποποίηση; Κάτι διάβασα στο φόρουμ για σύνδεση αντιστάσεων στα ντουι αλλα δέν κατάλαβα αν αυτο δουλευει με απλο ντίμμερ.

Ευχαριστώ.

katmadas
11-11-14, 09:41
Τα σποτακια ειναι gu10?
Γιατι υπαρχουν λαμπες led gu10 που ντιμαρονται.

andris
11-11-14, 09:58
Ναι gu10 είναι. Αλλα τις dimmable θα τις ντιμαρει το συγκεκριμένο ντιμμερ???

Ευχαριστώ

katmadas
11-11-14, 10:21
ναι.δεν φανταζομαι να εχεις προβλημμα.

FILMAN
11-11-14, 10:37
Όχι, δεν θα σου δουλέψει.

andris
11-11-14, 12:31
Μάλιστα. Οι απόψεις ποικοίλουν. FILMAN υπάρχει κάποια μετατροπή που μπορώ να κάνω για να δουλέψει;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

FILMAN
11-11-14, 14:24
Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις μόνο τις 4 λάμπες με LED. Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξεις το dimmer με άλλο που θα είναι κατάλληλο για LED. Εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση οι λάμπες LED που θα βάλεις πρέπει να είναι "dimmable".

andris
11-11-14, 14:58
δηλαδή απ ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι στην χαμηλή ισχύ των λαμπτήρων led. εάν αντί να αφήσω μια λάμπα και να αλλάξω τισ άλλες 4, δεν μπορώ να αυξήσω την ισχύ τους με αντιστάσεις; να ανέβει η κάθε λάμπα απο 3,5 στα 10 W πχ???

προτιμώ να καίω 5*10=50W αντί για 5*35=175W. Άν αφήσω μια απλή και κρατήσω 4 led θα έχω 1*35W + 4*3,5W=49W και μια λάμπα που όπως κ να το κάνεισ θα φέγγει λίγο διαφορετικά απ τις άλλες. Τί λές FILMAN θα γίνει η δουλεία με αντιστάσεις; Αν ναι πώς υπολογίζω τις αντιστάσεις;

FILMAN
11-11-14, 15:05
Εννοείται βέβαια ότι μπορεί να γίνει με αντιστάσεις αλλά είναι πολύ ανεπιθύμητο. Αν αφήσεις τη μια λάμπα που σου είπα αυτή θα καταναλώνει μεν 35W αλλά θα σου φέγγει κιόλας, ενώ οι αντιστάσεις που λες δεν θα σου προσφέρουν τίποτα. Βέβαια αν είναι δίπλα - δίπλα θα φαίνεται ότι ανάβει διαφορετικά (πρόβλημα).

andris
11-11-14, 15:15
Ναί γιαυτό το λέω. ειναι διπλα ολες μαζι σε μια σειρά κ θα κάνει μπαμ (θα φαινεται άσχημο). Μήπως μπορείς να μου πείς πως υπολογίζω την αντίσταση...να κάνω μια δοκιμή βρε αδερφέ!!!

FILMAN
11-11-14, 15:24
H αντίσταση είναι R = V2 / P

όπου V η τάση (στην περίπτωσή σου 230V), και P η επιθυμητή ισχύς.

Π.χ. για φορτίο 40W θα χρειαστείς αντίσταση R = 2302 / 40 = 52900 / 40 = 1.3kΩ περίπου.

Αλλά είναι πιο απλό να βάλεις κάπου μια λάμπα πυρακτώσεως χωρίς να φαίνεται. Προσοχή στις θερμοκρασίες. Πάντως και η αντίσταση και η λάμπα την ίδια ζέστη θα βγάζουν.

Ξαναλέω ότι είναι μια χαζή λύση.

andris
11-11-14, 15:37
Ανάλογα πόσο μετράει η αισθητική πόσο η οικονομία και πόσο η ευκολία στον καθένα. Εμένα με ενδιαφέρει πολύ η αισθητική (αφορά νέο σπίτι), πολύ η οικονομία (γιαυτό θέλω τις λεντ και γιαυτο δεν πάω να αγοράσω ένα άλλο ντίμερ για led) και η ευκολία δεν με ενδιαφέρει καθόλου (δεν εχω πρόβλημα να τα βγάλω να κολλήσω αντιστάσεισ στα ντουι, να τις ντύσω με θερμοσυστελλόμενο κλπ κλπ).
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

μου κάνει πάντως εντύπωση που δέν υπάρχει κάποιο εξάρτημα στο εμπόριο, που να συνδέεται στη γραμμή και να κάνει τη δουλειά. Περίμενα οτι θα βρώ κάτι.

FILMAN
11-11-14, 15:42
Αφού σε ενδιαφέρει η οικονομία πάρε ένα dimmer για LED για να μην καταναλώνεις ισχύ σε αντιστάσεις! Επίσης δεν θα πρέπει να τις καλύψεις με κανένα θερμοσυστελλόμενο, για να αερίζονται κατά το δυνατόν. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι θα είναι αντιστάσεις ισχύος (τουβλάκια) και όχι 1/4 ή 1/2 W.

andris
11-11-14, 16:18
δεν μπορώ να βρώ ντίμμερ λεντ στη σειρά διακοπτών που έχω πάρει. Τέσπα θα δοκιμάσω με αντιστάσεις με τον τρόπο που είπες. αυτές με καλύπτουν για 6,5W φορτίο που θέλω
https://antoniou24.skroutzstore.gr/p.Antistasi-5-Watt-Megethi-apo-2-4KO-eos-15KO.724652.html ;
Υπολόγισα 3,5W (η λάμπα) + 6,5W (η αντίσταση)=10W σωστά;

FILMAN
11-11-14, 16:32
Αν θες 6.5W εννοείται πως όχι, αφού αυτές είναι 5W. Αλλά καλό θα ήταν να αγνοήσεις την ισχύ των LED και να υπολογίσεις την ισχύ των αντιστάσεων με βάση την ελάχιστη που γράφει το dimmer σου (μάλλον 40W). Δηλαδή θα την σπάσεις σε 5 κομμάτια των 8W το καθένα οπότε θα χρειαστείς 5 αντιστάσεις των 6.8kΩ 10W (ή καλύτερα 15 ή 17W) έκαστη. Σε κάθε περίπτωση πριν μπεις στη φασαρία κάνε δοκιμή με τα LED και μια λάμπα πυρακτώσεως να δεις τί παίζει.

744
11-11-14, 19:35
Τα LED είναι dimmable?

Αν ναι, είναι για κλασικά leading edge dimmer ή για trailing edge?

Το dimmer σου αν είναι μόνο για απλές κλασικές λάμπες πυρακτώσεως, τότε είναι τεχνολογίας leading edge.

Δυστυχώς πρέπει να πληρούνται όλες οι παραπάνω προϋποθέσεις. Αν τα LED δεν είναι dimmable, ούτε αντιστάσεις ούτε λάμπες θα σε βοηθήσουν.

Η υπόθεση dimmer για LED είναι πολύ πονεμένη.

andris
12-11-14, 14:10
Καλησπέρα,
Φίλλιπε ευχαριστώ για τις συμβουλές.
δεν ξερω τι ντίμμερ είναι θα βάλω λίνκ μολισ το εντοπίσω.
Γιάννη το ντίμμερ μου είναι απλό. Εννοείτε οτι όλη η κουβέντα γίνεται για dimmable led. Απλά ψάχνω τρόπο να τουσ ανεβάσω λίγο την ισχύ για να ντιμάρονται με το απλό ντιμμερ. Τα dimmable led δεν τα έχω αγοράσει ακόμα. Θα πάρω ένα για αρχή να το δοκιμάσω με τισ αλογόνου να δώ αν μου κάνει κόλπα στο ντιμάρισμα.

andris
12-11-14, 14:21
Ορίστε και το dimmer
http://docdif.fr.grpleg.com/general/legrand-exp/NP-FT-GT/0064KN8-00.pdf

katmadas
12-11-14, 14:42
Εγω εδω και καιρο χρησιμοποιω dimmer απο 60-500 αν θυμαμαι καλα σε λαμπα λεντ 10 βατ.

Το μονο που κανει και δεν μου ειναι ενοχλητικο ειναι οτι απο το 0 δεν αναιβενει σιγα σιγα η φωτεινοτητα ενω απο το τερμα κατεβαινει σιγα σιγα.
Μονο οταν το εχεις σε πολυ οριακη κατασταση πριν σβησει τρεμοπαιζει λιγο αλλα δεν το βαζω τοσο χαμηλα ποτε.
Δοκιμασε και εσυ και πες μας.

FILMAN
12-11-14, 14:50
Μακάρι να του δουλέψει. Η δικιά μου εμπειρία λέει όχι. Στην πραγματικότητα έχω ασχοληθεί αρκετές φορές με αυτή την κατάσταση από παιδιά που το δοκίμασαν και δεν τους δούλεψε.

andris
12-11-14, 15:01
θα δοκιμάσω και θα σας πω. Φαντάζομαι παιζει μεγάλο ρόλο η τεχνολογία του ντίμμερ γιαυτο σε άλλους δουλευει κ σε άλλουσ όχι.

FILMAN
12-11-14, 15:07
Μάλλον η κατασκευή της λάμπας περισσότερο.

744
12-11-14, 16:05
To dimmer σου είναι ξεκάθαρα Leading Edge τεχνολογίας, δηλαδή το παλιό καλό γνωστό με triac.

Αν το LED που θα αγοράσεις είναι συμβατό με αυτό τον τρόπο λειτουργίας, θα δουλέψει με τα προβλήματα που ανέφερε ο Φάνης.

Αλλιώς τα πράγματα είναι απρόβλεπτα. Μην περιμένεις την γραμμική λειτουργία που θα είχες με πυράκτωσης. Αρα αν έχει και από τις δύο λάμπες, θα ρυθμίζεις από το 0 τις αλογόνου και κάπου στην μέση τις LED.

Για αυτό τον λόγο υπάρχουν και τα edge dimmer που δεν βασίζονται σε triac αλλά σε IGBT τρανσίστορ και σβήνουν το LED μετά την μέση της ημιπεριόδου αντί να καθυστερούν την έναυση όπως με τα κλασικά dimmer.

Επιπλέον παράγουν και λιγότερο θόρυβο αφού ξεκινούν από το 0 της τάσης να ανάβουν.

gkouk
24-11-14, 21:06
Εγω παντως παιδια εβαλα ντιμερ για led και δουλεψανε ικανοποιτικα με λαμπες led ντιμαριζομενες αλλα μετα απο κανα χρονο αρχισαν να τα πεζουν τα ντιμερ, ενα ενα.
Και μιλαμε για ντιμερ για led της Legrand (Valena 0784 07 3W-400W) 65-70E το καθενα και ειχα 7.
Τιποτα νομιζω ακομα δεν εχει βρεθει λυση σωστη για ντιμαρισμα led, γιατι και να δουλεψουν μπορει να ειναι προσωρινο, με το φοβο μην τα πεξουν τα ντιμερ ή οι λαμπες και το κοστος δεν ειναι μικρο!!