PDA

Επιστροφή στο Forum : PIC microcontroller



foteini
11-11-14, 23:45
Καλησπέρα !!! Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνει ο postscaler σε έναν μικροελεγκτή PIC. Απ'οτι έχω καταλάβει σχετίζεται με το χρόνο που γίνεται interrupt αλλα δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω ακριβώς τι παίζει!! οποιαδήποτε πληροφορία γι αυτό θα βοηθούσε !:001_smile:

SeAfasia
12-11-14, 00:09
Φωτεινή μήπως εννοείς prescaler;

foteini
12-11-14, 00:16
Οχι ο prescaler γνωρίζω τι κάνει! Postscaler εννοώ.

SeAfasia
12-11-14, 00:24
ποιόν pic έχεις να δω το Manual,έχει να κάνει με extend the time period για να έχεις lower frequency of an interrupt..
o register του pic καθορίζει τις τιμές του....
Manolena που είσαι;
:wiink:

Οχι ο prescaler γνωρίζω τι κάνει! Postscaler εννοώ.

chip
12-11-14, 00:27
δεν ξέρω από pic αλλά απ αυτά που είδα ρίχνωντας μία ματιά κατάλαβα οτι είναι ανάμεσα στον timer και το interupt. Έτσι ο timer πάει γρήγορα αλλά πρέπει να υπερχειλίσει περισσότερες φορές για να κάνει interupt.... αν δηλαδή ο postscaller είναι 4 θα πρέπει να μετρήσει 4 φορές για να προκληθεί ένα Interupt.... για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η μέτρηση του timer θα ηταν ισοδύναμο το αποτέλεσμα με το να βάλει prescaller για κάποιον όμως που τον ενδιαφέρει και η μέτρηση βάζει postscaller....

ελπίζω να κατάλαβα καλά και να μην σου εξηγώ κάτι λάθος....

SeAfasia
12-11-14, 00:29
ναι,κοίτα στο manual του pic που έχεις να δεις τις τιμές που παίρνει...

δεν ξέρω από pic αλλά απ αυτά που είδα ρίχνωντας μία ματιά κατάλαβα οτι είναι ανάμεσα στον timer και το interupt. Έτσι ο timer πάει γρήγορα αλλά πρέπει να υπερχειλίσει περισσότερες φορές για να κάνει interupt.... αν δηλαδή ο postscaller είναι 4 θα πρέπει να μετρήσει 4 φορές για να προκληθεί ένα Interupt.... για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει η μέτρηση του timer θα ηταν ισοδύναμο το αποτέλεσμα με το να βάλει prescaller για κάποιον όμως που τον ενδιαφέρει και η μέτρηση βάζει postscaller....

ελπίζω να κατάλαβα καλά και να μην σου εξηγώ κάτι λάθος....

klik
12-11-14, 00:58
Ο chip σωστά τα έγραψε. Μια μικρή συμπλήρωση: η έξοδος του prescaler+timer χρησιμοποιείται σε περιφερειακά (π.χ. sync serial port), αδιαφορόντας για τον postscaller.
Ουσιαστικά ο postscaler καθορίζει πόσο συχνά θα καλείται η software interrupt handling routine. Η βασική χρησιμότητα είναι σε οικονομία επεξεργαστικού χρόνου (περισσότερο idling ή χρόνος για άλλες διεργασίες).

SeAfasia
12-11-14, 01:04
φωτεινή ποιος Pic είναι;

foteini
12-11-14, 01:10
Ευχαριστω για τις απαντήσεις!Ειναι ο dspic30f4011